Ekstraliga rugby. Orkan - Arka 66:0, Lechia - Master Pharm 21:52

dak.
23 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 18:37 (23 maja 2021)
Arka Gdynia i Lechia Gdańsk doznały porażek w niedzielnych meczach 15. kolejki ekstraligi rugby. Arka Gdynia i Lechia Gdańsk doznały porażek w niedzielnych meczach 15. kolejki ekstraligi rugby.

Niedzielne spotkania trójmiejskich zespołów w 15. kolejce ekstraligi rugby zakończyły się porażkami. Lechia Gdańsk przegrała u siebie z Master Pharm Łódź 21:52 (21:31), choć w pierwszej połowie biła się z wiceliderem jak równy z równym. Natomiast Arka Gdynia została rozbita na wyjeździe przez Orkan Sochaczew 0:66 (0:38). Była to najwyższa porażka żółto-niebieskich w tym sezonie.

Ogniwo Sopot awansowało do finału ekstraligi rugby. Przeczytaj relację z meczu ze Skrą Warszawa

Lechia Gdańsk - Master Pharm Łódź 21:52 (21:31)

Punkty dla Lechii: Rafał Janeczko 11, Kewin Bracik 5, Bartosz Kruszczyński 5

LECHIA: Kacprzak (70 Wójnicz), Olszewski (70 Wieczorkowski), Ngonyama (76 Koper) - Krużycki (63 Lademann), Dabkiewicz - Nyaoda (68 Bokovenko), Płonka, Smoliński - Janeczko (50 Boczulak) - Makhari - Sajdowski, Klaasen, K. Bracik (73 Niespodziany), Kruszczyński - Możejko

Spotkanie Lechii Gdańsk z Master Pharm Łódź zamknęło 15. kolejkę ekstraligi rugby. Biało-zieloni podejmowali wicelidera tabeli.

Do składu biało-zielonych po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił Radosław Dabkiewicz. Był to zarazem dla niego 50. mecz w barwach gdańskiej drużyny.

Lechia Gdańsk - Master Pharm Łódź. Obejrzyj transmisję z meczu

Kibice, którzy w niedzielne popołudnie odwiedzili stadion przy ul. Grunwaldzkiej nie mogli narzekać na brak wrażeń. Szczególnie w pierwszej połowie, gdy oba zespoły szły na wymiany ciosów i prowadziły otwartą oraz ofensywną grę.

Wynik otworzył Rafał Janeczko po rzucie karnym, ale dzięki akcjom Michała Kępy goście wyszli na prowadzenie 10:3.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo, bo chwilę potem składną akcję gdańszczan w polu punktowym zakończył Kewin Bracik, a kopem wyrównał Janeczko. W 18. minucie biało-zieloni nie zachowali jednak pełnej koncentracji przy aucie rywali, którzy po szybkim wznowieniu znów byli na prowadzeniu.

Dwa kolejne skutecznie wykonane rzuty karne pozwoliły gospodarzom na pomniejszenie przewagi do 1 "oczka", ale i tym razem goście zdołali odskoczyć. Nie przeszkodziło im nawet powalenie dwóch graczy w akcji ofensywnej, które ostatecznie przełożyły się na przyłożenie.

Aż sześciu rugbistów zdyskwalifikowanych na 6 i 7 tygodni? Czy na to zasłużyli?

Miejscowi nie zamierzali się poddawać i jeszcze przed przerwą punkty zdobył Bartosz Kruszczyński. Rugbista Lechii wykończył składną akcję drużyny z lewej strony, po tym jak piłka przechodziła z rąk do rąk wzdłuż linii końcowej.

Po zmianie stron lepszą grę prezentowali łodzianie. Po raz kolejny udowodnili, że są mocni w akcjach autowych, bo w drugiej połowie aż dwukrotnie punktowali po wznowieniu. Wykorzystywali także rzuty karne, dzięki czemu powiększali swoją przewagę. Ostatecznie wygrali 52:21.

Orkan Sochaczew - Arka Gdynia 66:0 (38:0)

ARKA: Bojke, Mohyła, Kasperek (68 Przerwa) - Ziętkowski (70 Bartkowiak), Zypper - Kuzimski, Kałduński (68 Gajowniczek), Żarczyński - Szyc - Szablewski (41 Kalina) - Lipski, Grzenkowicz, Steindl, Litwińczuk - Hampson

Arka Gdynia pojechała do Sochaczewa bez Antona Szaszero, Krystiana SzopyMateusza Plichty. To efekt kar, które nałożono na rugbistów w wyniku bójki w poprzednim starciu z Lechią Gdańsk (25:21).

Od samego początku osłabiony zespół gości miał problem z konstruowaniem sytuacji i utrzymaniem się przy piłce. To Orkan narzucał warunki i tempo gry, a zdobyte przyłożenie w 6. minucie tylko nakręciło ich zapędy przed następnymi atakami.

Orkan Sochaczew - Arka Gdynia. Zobacz transmisję z meczu

To przełożyło się na jeszcze bardziej efektowną grę. W kolejnych minutach można było podziwiać indywidualne rajdy rugbistów z Sochaczewa. Autorem jednego z nich był Peter Steenkamp, który metę znalazł w polu punktowym. Niedługo potem podobnie uczynił Marcin Krześniak. W obu przypadkach przyjezdni pozwoli rywalom na zbyt wiele.

Żółto-niebiescy mieli problem także z zatrzymaniem Kacpra Wróbla. Jego szarża mogła się podobać, gdyż przemknął z "jajem" przez ponad pół boiska. Wtedy jednak goście musieli radzić sobie bez Sama Hampsona, który musiał opuścić boisko na 10 minut po nieprzepisowej próbie przechwytu.

Arka na drugą połowę wychodziła ze znaczną stratą. I choć gra gdynian się poprawiła, gdyż częściej przebywali na połowie rywala i szukali okazji do przyłożenia, to punkty zdobywali wciąż rywale. Jednak po zmianie stron nie mieli już tyle miejsca na wykonywanie szarży, dlatego swoich szans szukali w akcjach zespołowych i to właśnie po nich przewaga wzrastała.

Jakie kary po derbach nałożyły trójmiejskie kluby? Weź udział w ankiecie

Wynik 52:0 utrzymywał się przez dłuższy czas. To jednak było za mało dla miejscowych. W ostatnich minutach dwukrotnie wykorzystali nieuwagę rywali i przykładali po przebiegnięciu z piłką długich dystansów. Wtedy jednak przyjezdni grali już w 13, gdyż boisko z kontuzjami opuścili: Piotr Bojke i Jakub Kuzimski. Na ławce nie było już jednak rezerwowych, którzy mogliby ich zmienić. Natomiast akcje skutecznie wykańczali: Artur FursenkoAdam Szwarc.

Spotkanie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem Orkana 66:0. To najwyższa porażka Arki Gdynia w tym sezonie. Wcześniej za taką uchodziła ta ze Skrą Warszawa 7:67.

- Mecz nie ułożył się po naszej myśli. Myślę, że to po części wynik nieobecności kontuzjowanych i zawieszonych zawodników. Zebraliśmy ekipę, którą mieliśmy i udaliśmy się na mecz. Chłopaki starali się, było widać w nich wolę oraz serce do walki i za to trzeba ich pochwalić. Pocieszające jest to, że postawiliśmy się w formacji młyna, a także pokazaliśmy kilka ciekawych zagrać w aucie. Trochę gorzej funkcjonował atak, ale nie ma co obwiniać zespołu, tylko wyciągać wnioski i pokonać nasze bolączki, bo szczególnie w dwóch najbliższych spotkaniach musimy powalczyć o zdobycze punktowe. Natomiast Orkan jest na fali wznoszącej i dał jasny sygnał, że będzie bił się o pierwszą "czwórkę" w tym sezonie - ocenił spotkanie Dariusz Komisarczuk, trener Arki.

10 Sparta Jarocin 15 0 0 15 196:739 0
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.
Tabela wprowadzona: 2021-05-23