Orlen Wisła Płock - Torus Wybrzeże Gdańsk 35:28. Kosztowny przestój piłkarzy ręcznych

Sebastian Zwiewka
10 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Piotr Papaj w Płocku zdobył 9 bramek. Piotr Papaj w Płocku zdobył 9 bramek.

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrał na wyjeździe z Orlen Wisłą Płock 28:35 (12:17) w meczu 15. kolejki PGNiG Superligi. Podopieczni Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego na terenie wicelidera tabeli zagrali bardzo ambitnie. Gdyby nie przestój pomiędzy 16. a 22. minutą, spotkanie do końca mogło trzymać w napięciu kibiców, którzy czwartkowy wieczór postanowili spędzić z piłkarzami ręcznymi.

Orlen Wisła: Fernandez 7, Mindegia 7, Krajewski 5, Czapliński 4, Szita 3, Lucin 2, Komarzewski 2, Mihić 2, Kosorotow 1, Serdio 1, Daćko 1, Susnja, Daszek, Terzić

WYBRZEŻE: Papaj 9, Pieczonka 6, Janikowski 6, Powarzyński 3, Woźniak 2, Jachlewski 1, Tomczak 1, Doroszczuk, Stojek

Jakub Powarzyński wrócił po 435 dniach pokazać, ile jest wart

Torus Wybrzeże Gdańsk na wyjazdowy mecz z wiceliderem PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych zabrało 14 zawodników. Duet trenerski: Mariusz Jurkiewicz - Jakub Bonisławski miał więcej możliwości niż w poprzednim spotkaniu z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski. Na samym początku ładną interwencją popisał się - Miłosz Wałach. Dość szybko piłka wróciła jednak w okolice bramki gdańszczan i kontrę wykorzystał Mikołaj Czapliński. Pierwsze trafienie dla drużyny z Trójmiasta zdobył Kelian Janikowski po upływie 4 minut (2:1).

Od pierwszych minut padało sporo bramek. Orlen Wisła Płock objęła prowadzenie 5:2, jednak szybko odpowiedziało Torus Wybrzeże. Rzuty karne na bramki zamieniał Piotr Papaj, kolejne dwa trafienia dorzucił Patryk Pieczonka i jedno Mateusz Jachlewski. Dzięki temu czerwono-biało-niebiescy odebrali "Nafciarzom" prowadzenie (8:7 dla gdańszczan). W pierwszym kwadransie zespół znad morza wyglądał na tle faworyta bardzo obiecująco.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Piotrkowianin 26:32 - przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerom

7-krotni mistrzowie Polski w kolejnych minutach odskoczyli na pięć trafień (13:8). We znaki płocczanom najbardziej dawał się Papaj. Kapitan do przerwy rzucił 7 bramek, przy okazji będąc bezbłędny z rzutów karnych (5/5). Dopiero po zmianie stron pomylił się z 7. metra. Po drugiej stronie najskuteczniejszy był Przemysław Krajewski. Zespół z wieloma reprezentantami Polski w składzie po 30 minutach miał pięć bramek zaliczki (17:12).

Po kilkunastominutowej przerwie drużyny wróciły do rywalizacji. Rozmowa w szatni pozytywnie wpłynęła na gdańszczan, którzy rzucali sporo bramek i dość blisko trzymali się piłkarzy ręcznych z Płocka. Orlen Wisła nie była w stanie powiększyć przewagi (22:17). Po zmianie stron w ofensywie wyróżniali się: Pieczonka i Janikowski. To oni - zaraz po Papaju - byli najskuteczniejsi w trójmiejskim zespole. Mimo osłabień gra Wybrzeża w starciu z wyżej notowanym rywalem mogła się podobać, odważnie grali wychowankowie: Pieczonka i Jakub Powarzyński.

Mariusz Jurkiewicz zajął 5. miejsce w 10. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2021 w Trójmieście

Na 10 minut przed zakończeniem spotkania Orlen Wisła prowadziła 29:23. W kilku trudnych sytuacjach skutecznie bronił Wałach, przekonał się o tym m.in. wychowanek Wybrzeża grający w Płocku Krzysztof Komarzewski. Torus Wybrzeże przegrało w Płocku 28:35. Gdyby nie przestój pomiędzy 16. a 22. minutą, spotkanie do końca mogło trzymać w napięciu kibiców, którzy czwartkowy wieczór postanowili spędzić z piłkarzami ręcznymi. W całym meczu najwięcej bramek dla gdańszczan uzbierali Papaj (9), Pieczonka i Janikowski (po 6).

Mimo osłabienia Wybrzeżu nie można odmówić walki i nie ustąpili wicemistrzom Polski. Jeśli w kolejnych meczach podejdą tak samo skoncentrowani i waleczni, a przede wszystkim w pełnym składzie i dłuższą ławką, to z rywalami ze środka tabeli mogą pokusić się o ligowe punkty. Następnym rywalem drużyny znad morza będzie Sandra Spa Pogoń Szczecin. Mecz odbędzie się w niedzielę, 20 lutego w hali AWFiS.

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 15 2 0 1 12 376:466 7
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do I ligi. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym zespołem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-02-16