Wiadomości

stat

Żużlowcom Wybrzeża ubył rywal w I lidze

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Żużlowcy Ostrovii nie będą rywalizować z Wybrzeżem w nadchodzącym sezonie. Za nowym klubem może się rozglądać m.in. Nicklas Porsing (kask żółty).
Żużlowcy Ostrovii nie będą rywalizować z Wybrzeżem w nadchodzącym sezonie. Za nowym klubem może się rozglądać m.in. Nicklas Porsing (kask żółty). fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Ostrovii Ostrów Wielkopolski nie stać na start w żużlowym sezonie 2016. Zadłużony klub zrezygnował z jazdy, a nowego klubu będą teraz szukać tacy zawodnicy jak Mikkel Michelsen czy Nicklas Porsing. Niewykluczone, że lada dzień z ekstraligi wycofa się Stal Rzeszów. Wówczas zwolni miejsce GKM Grudziądz, który miał być murowanym faworytem w walce o powrót do elity.Czy Wybrzeże powinno pozyskać któregoś z zawodników Ostrovii?

tak, Mikkela Michelsena 59%
tak, Nicklasa Porsinga 11%
nie, niech zostanie przy tych, z którymi negocjuje obecnie 30%
zakończona Łącznie głosów: 270
Jeszcze chyba nigdy w historii żużlowych rozgrywek w Polsce o składzie poszczególnych klas rozgrywkowych nie decydowały tak bardzo postanowienia zapadające przy "zielonym stoliku". Przypomnijmy, że w sportowej walce Lokomotiv Daugavpils wywalczył awans do ekstraligi, ale nie został do niej dopuszczony.

Jego miejsce w elicie zajął ROW Rybnik, choć z prawa tego mogła skorzystać najpierw Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Zespół, który w finale I ligi przegrał z Lokomotivem, nie tylko odmówił startu w elicie, ale jak się okazuje, zrezygnował w ogóle ze startu w jakichkolwiek rozgrywkach w sezonie 2016. Zadłużenie klubu wyłącznie wobec zawodników wynosi prawie milion zł i nie ma możliwości, by przystąpił on do procesu licencyjnego, który rusza 7 grudnia.

ŻUŻLOWE KLUBY MAJĄ PROBLEMY, KSZTAŁT LIG WCIĄŻ NIEZNANY

Jak się okazuje, to nie jedyny klub, który może ubyć z grona I-ligowców. W olbrzymich tarapatach finansowych jest także ekstraligowa Stal Rzeszów, która może podzielić los ostrowian. Kandydatem do zastąpienia klubu z Podkarpacia jest spadkowicz GKM Grudziądz, który już zbudował skład uchodzący za będący poza zasięgiem pozostałych klubów I ligi.

Drużyna z Artiomem Łagutą, Krzysztofem BuczkowskimTomaszem Gollobem w składzie z pewnością nie będzie stała na straconej pozycji w ekstralidze. Zresztą już wcześniej mówiło się, że grudziądzanie przewidzieli co się stanie i po prostu przygotowali się na kolejny sezon w gronie najlepszych.

Jak widać, kluby z Rzeszowa i Ostrowa Wielkopolskiego nie wyciągnęły wniosków z tego, co rok temu spotkało Wybrzeże. Gdański klub po degradacji z ekstraligi był zadłużony na ok. 2 mln zł i po zawarciu ugód z wierzycielami zadeklarował spłatę 40 procent tej kwoty startując od II ligi. Mimo tego obciążenia zdołał jednak awansować na zaplecze ekstraligi, gdzie wciąż nie wie z kim przyjdzie mu ostatecznie rywalizować.

Na chwilę obecną obok Wybrzeża gotowość do jazdy w I lidze deklarują (nie licząc GKM Grudziądz): Lokomotiv Daugavpils, Wanda Kraków, Orzeł Łódź, Polonia Bydgoszcz i Start Gniezno. O uzupełnieniu I-ligowego grona zadecydować ma konkurs ofert.

O zastąpienie drużyn z Ostrowa Wlkp. i Grudziądza konkurować będą II-ligowe zespoły z Krosna i Piły, choć ewentualność taka rozważana jest w Częstochowie, która po roku przerwy wraca do ligowego żużla. Niewykluczone jest także, że po zakończeniu procesu licencyjnego (19 grudnia) żużlowca centrala zarządzi połączenie dwóch najniższych klas rozgrywkowych.

SUNDSTROEM ŻUŻLOWCEM WYBRZEŻA

Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia w tych kwestiach, Wybrzeże buduje skład na nadchodzący sezon. Umowy przedłużyli już Renat GafurowKamil Brzozowski, a niebawem zrobi to Eduard Krcmar. List intencyjny podpisał natomiast Linus Sundstroem, którego kontrakt zacznie obowiązywać od 19 grudnia.

W gronie żużlowców, z którymi Wybrzeże prowadzi rozmowy są m.in. Robert Kościecha, Tomasz Gapiński, Krzysztof Jabłoński, Anders Thomsen, Bjarne PedersenMagnus Zetterstroem.

Niewykluczone, że ta koncepcja ulegnie zmianie, gdyż wraz z wycofaniem się Ostrovii nowych klubów będą poszukiwać Nicklas PorsingMikkel Michelsen. Duńczycy będą łakomymi kąskami dla I-ligowych zespołów - Mikkelsen w minionym sezonie miał 10. najlepszą średnią biegową w tej klasie rozgrywkowej (2,017 w 12 meczach), a niesklasyfikowany Porsing uzyskał 1,516 w 8 spotkaniach.

Opinie (43) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź

Do rozgrywek nie została dopuszczona Stal Rzeszów. Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze drużyny awansowały do play-off. Ostatni zespół pojedzie w barażach z drugim zespołem II ligi.

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
09.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40:50 PGG ROW Rybnik LIVE!

Najczęściej czytane