Otwarcie stadionu piłkarskiego w Gdyni

19 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Na nowo otwartym boisku w Gdyni Arka Gdynia zremisowała 1:1 z Beroe Stara Zagora. Na nowo otwartym boisku w Gdyni Arka Gdynia zremisowała 1:1 z Beroe Stara Zagora.

19 lutego o godzinie 18:18 prezydent Wojciech Szczurek ogłosił stadion piłkarski w Gdyni za otwarty. Na trybunach, mimo mrozu dochodzącego do minus dziesięciu stopni Celsjusza, zasiadło około 13 tysięcy kibiców. Po około półgodzinnej części oficjalnej i artystycznej Arka zmierzyła się Beroe Stara Zagora. Mecz zakończył się remisem 1:1 (0:0). Bułgarska drużyna jest jedyną, z którą żółto-niebiescy grali w europejskich pucharach. W 1979 roku w Gdyni gospodarze wygrali 3:2, a zostali wyeliminowani po wyjazdowej porażce 0:2. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą prowadziliśmy z obiektu przy ul. Olimpijska 5/9.

Oprawa meczu w wykonaniu kibiców Arki Gdynia. Film naszego czytelnika, Wojciecha Niedostatkiewicza.

Arka strzela wyrównującego gola pod sam koniec meczu. Film Wojciecha Niedostatkiewicza, naszego czytelnika.

0:1 Jordanow 64
1:1 Noll 90+3

ARKA: Moretto - Sulima (63 Mokwa), Rozić (76 Żołnierewicz), Szmatiuk, Noll - Płotka - Duarte, Burkhardt (76 Czoska), Zawistowski, Bożok (65 Bednarek) - Mawaye (46 Ross)

BEROE: Skorczew (70 Temenliew) - Jamukow (83 Gjuriow), Baczew (83 Kowaczew), Tomasz (78 Todorow), Penew, Genczew (60 Kostadinow), Stankow (77 Tanew), Christow (83 Rajnow), Welew, Zlatinow (70 Meczew), Jordanow (83 Jenczew)

Sędzia: Dreschler (Gdańsk). Żółte kartki: Zawistowski (Arka), Meczew, Penew (Beroe). Widzów: 13 000

KONIEC MECZU. Piłkarze schodzą do szatni przy skandowaniu "Dziękujemy", a red. Szpakowski życzy żółto-niebieskim zwycięstwa w meczu z Wisłą za tydzień i zdobycia... Pucharu Polski

90+3' GOL dla Arki, na 1:1 wyrównał Emil Noll. Po dośrodkowaniu z rogu Pawła Czoski piłkę głową w kierunku bramki skierował Krystian Żołnierewicz, a z pola bramkowego do siatki dobił ją, również głową Noll

90+3' Duarte wywalczył róg, pole bramkowe Beroe zasypane serpentynami, w pole karne rywali poszedł nawet Moretto, bramkarz Arki

90+2 Moretto interweniuje poza własnym polem karnym

90' już doliczony czas gry się rozpoczął

89' Ross w polu bramkowym, ale dał się przepchnąć obrońcy i nawet nie oddał strzału, piłkę przechwycił bramkarz

87' trzeci róg z rzędu dla Arki, z jednego narożnika do drugiego biega Czoska

86' kolejne dośrodkowanie Czoski, tym razem z rogu, znów uderzył głową Żołnierewicz, Temenliew kapitalnie obronił!

85' żółta karta dla Penewa, teraz Arka przycisnęła

84' to była dobra szansa na wyrównanie, z wolnego na pole karne piłkę wrzucił Czoska, a głową uderzył Żołnierewicz, tuż obok słupka

83' trener Beroe dokonał czterech zmian równocześnie, z boiska zszedł m.in. strzelec gola Jordanow

82' "Areczko, gramy do końca" - tym razem z trybun, w polu karnym Duarte w dał się w drybling, ale stracił piłkę

80' "Arka to my" - skanduje publiczność

79' żółta kartka dla Meczewa po faulu na Płotce

78' kolejna zmiana w ekipie gości, Todorow za Tomasza

77' zmiana w Beroe, za Stankowa wszedł Tanew

76' zmiana na środku obrony Arki, za Rozicia wszedł Żołnierewicz oraz na środku rozegrania, gdzie w miejsce Burkhardta zagra Czoska

75' od zdobycia gola przez Beroe gra toczy się przy przewadze przyjezdnych

73' "Areczko, my chcemy gola!" - gromki okrzyk z trybuny "Górka"

72' znów gwiazdek i spalony Christowa ratują Arkę, bo Bułgar ograł Mokwę i był sam na sam z bramkarzem

70' dwie zmiany w Beroe, zeszli Zlatinow i bramkarz Skorczew, a w ich miejsce weszli Meczew i Temenliew

65' trzecia zmiana w Arce, na lewej stronie drugiej linii Bożoka zastąpił Bednarka

64' bramka dla Beroe, jej strzelcem Jordanow, który posłał piłkę do siatki z 5 metrów po akcji prawą stroną Jamukowa

62' druga zmiana w Arce, tym razem na prawej obronie, za Sulimę wszedł Mokwa z drużyny Młodej Ekstraklasy

62' po dośrodkowaniu z rogu Zawistowskiego strzelał głową Noll, ale obok słupka

60' pierwsza zmiana w Beroe, Kostadinow zmienił kapitana przyjezdnej drużyny Genczewa

55' dobra okazja dla Zawistowskiego, pomocnik miał około 20 metrów od bramki, nikt go nie atakował, miał czas, aby przymierzyć, niestety strzelił słabo i w środek bramki, bramkarz pewnie złapał piłkę

54' indywidualna akcje Duarte, wszystko zrobił dobrze z wyjątkiem strzału, gdyż posłał piłkę nad bramką

52' Sędzia Dreschler odgwizdał spalonego Christowa, Bułgar biegł już sam na sam z Moretto

51' znów uderzenie Płotki z dystansu, tym razem znacznie bliżej słupka, ale ponownie obok bramki

48' strzał Płotki sprzed pola karnego obok słupka

46' rozpoczęła się druga połowa, w Arce jedna zmiana, Ross zastąpił Mawaye, czyli doszło do roszady w ataku

W przerwie meczu na murawie przypomniała się część piłkarzy, którzy grali w pucharowych spotkaniach Arka - Beroe 32 lata temu, swoich podopiecznych na boisko wyprowadził ówczesny trener żółto-niebieskich Czesław Boguszewicz

45' koniec pierwszej połowy. 0:0

43' Moretto z kłopotami odbił piłkę po strzale Christowa

42' Mawaye przejął piłkę, w którą nie trafił lewy obrońca Beroe, ale źle dograł do wbiegających w pole karne rywali

40' po chwili Brazylijczyk równie pewnie złapał strzał Genczewa

39' Moretto dobrze wyłapał niezbyt udane dośrodkowanie Penewa

38' żółta kartka za faul dla Zawistowskiego

37' po rożnym Arki błąd popełnił Sulima i Bułgarzy wyszli z kontrą 3 na 2, strzał Zlatinowa był jednak w środek bramki i Moretto pewnie złapał piłkę

33' po krótkim rozegraniu wolnego przez Zawistowskiego z około 25 metrów strzelał Noll, posłał piłkę znów po ziemi, w lewy dolny róg bramki, ale tym razem Skorczew nie tylko zdążył z interwencją, ale i złapał piłkę

29' groźnie w "16" Arki, strzał Stankowa nad bramką

26' gra toczy się przy przewadze Arki, ale z wyjątkiem strzału z wolnego Nolla bramkarz rywali nie był w opałach

22' sprzed pola karnego strzelał Zawistowski, miał dużo czasu na złożenie się do uderzenia, ale piłka poszybowała daleko od bramki

22' Bożok wywalczył rzut rożny, gdyż rywal wybił mu piłkę spod nóg w polu karnym

18' bułgarski bramkarz na linii własnego pola karnego wygarnął piłkę spod nóg Mawaye

17' efektowna parada Moretto, który zrobił użytek z blisko dwumetrowego zwrotu i pewnie przeciął dośrodkowanie rywali

15' Burkhardt po akcji lewą stronę zdecydował się na strzał sprzed pola karnego, ale posłał piłkę wysoko nad bramką

8' Mawaye faulowany około 25 metrów od bramki Beroe, dobre uderzenie z wolnego Nolla, bramkarz wybił piłkę na róg

6' strzał Burkhardta zzaa "16" nad poprzeczką

4' pierwszy strzał, bramkarz bułgarski łapie piłkę po uderzeniu z dystansu Zawistowskiego

1. minuta - mimo zimowej aury boisko dobrze przygotowane, tylko w niektórych miejsca niewielkie obszary śniegu

-----------------------------------------

18:35 początek meczu, w Arce brakuje kontuzjowanych w ostatnich dniach Glaviny, Brumy i Labukasa, by o pauzujących od dłuższego czasu Budzińskim, Ivanovskim czy Wilczyńskim nie wspominać

18:34 w Gdyni po raz pierwszy zaprezentuje się Brazylijczyk Moretto, a drugi nabytek Arki w zimowym oknie transferowym Peruwiańczyk Ross zajął miejsce na ławce rezerwowych

18:32 piłkarze obu drużyn już na środku boiska

18:30 zaintonowano "Rotę Arki"

18:26 koniec pokazu, na murawę poproszony został popularny "Megafon", przypomniał on, że nowy stadion miał być zbudowany... 32 lata temu w nagrodę za zdobycie Pucharu Polski. "Ten stadion ma stać się świątynią futbolu dla kibiców Arki Gdynia" - obwieścił Mariusz Jędrzejewski, a następnie dodał" "Nie byłoby tego klubu, gdyby nie kibice z "Górki" oraz zachęcił wszystkich kibiców do wspólnego dopingu

18:19 rozpoczął się pokaz laserów, któremu towarzyszy melodia znane z... Ligi Mistrzów. Cały sektor zwany "Górka" pokryła nowa "sektorówka" żółto-niebieskich

18:18 "To nowy rozdział Arki i gdyńskiego piłkarstwa. Piłkarski stadion w Gdyni ogłaszam za otwarty" - obwieścił prezydent Szczurek

18:15 red. Szpakowski odczytuje list od Ryszarda Krauze, który przebywa w USA, "To nowy rozdział w historii klubu i miejskiego sportu" - napisał właściciel Arki. "Wielkie dzięki Ryszard!" - skwitował to pismo prezydent Szczurek. "Dziękujemy" - skandowano także z trybun

18:15 Szczurek: "dzisiaj mamy wielkie święto"

18:14 głos zabrał Wojciech Szczurek, prezydenta Gdyni powitało skandowanie "Arka Gdynia", prezydent odpowiedział "i"To jest potęga i siła""

18:13 wykonanie przeboju przez wokalistę przyjęte zostało owacją, Wójcik zatem wróciła na murawę i jeszcze raz wykonała tę piosenkę ale już w towarzystwie kibiców

18:09 Magdalena Wójcik, wokalistka zespołu Goya śpiewa przebój i wieloletni hymn Arki: "Pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko"

18:08 rozpoczyna się odczytywania listy zaproszony gości, w tym ministra sportu, Adama Giersza oraz prezydenta Beroe Stara Zagora, gdy Szpakowski powiał kibiców, odpowiedziało mu chóralne skandowanie "Arka Gdynia!"

godzina 18:07 Dariusz Szpakowski rozpoczyna uroczystość inauguracji stadionu, gdy komentator został wywołany do głosu powitały go i oklaski, i... gwiazdy

18:00 około minus siedmiu stopni. - Tuż przed otwarciem sprzedawaliśmy ostatnie bilety" - informował Wojciech Pertkiewicz, szef marketingu Arki. Jednak sektor zza jedną z bramek jest do połowy pusty

Opinie (639) ponad 300 zablokowanych

• lepiej grac z I zespolem BEROE STARA ZAGORA (7)