Basket 90 przerwał serię bez zwycięstwa

5 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Victoria Jankoska ustanowiła swój punktowy rekord w Basket Lidze Kobiet. W niedzielę zdobyła ich 26, trafiając m.in. cztery razy za trzy punkty. Victoria Jankoska ustanowiła swój punktowy rekord w Basket Lidze Kobiet. W niedzielę zdobyła ich 26, trafiając m.in. cztery razy za trzy punkty.

Koszykarki Basketu 90 miały za sobą w sumie cztery mecze bez zwycięstwa, a w BLK przegrywały z trzema kolejnymi rywalkami. Złą serię przerwały w niedzielę, w Siedlcach. Choć przeciwniczki nie dały się łatwo ograć, a zespół Gundarsa Vetry często zapominał jak trafiać do kosza, to ostatecznie wygrał 85:77 (24:19, 20:23, 26:20, 15:15). Indywidualny rekord w rozgrywkach ustanowiła Victoria Jankoska, która zdobyła 26 punktów. Teraz ligę czeka dwutygodniowa przerwa na mecze reprezentacyjne.

PGE MKK: Mołłowa 23 (1x3, 9 zb.), Trzeciak 17 (2x3), Alikina 10, Parysek-Bochniak 10, Lapszynski 0 oraz Żukowska 9, Stępień 4, Kondus 2 (7 zb.), Szmatowa 2

BASKET 90: Jankoska 26 (4x3), Vitola 18 (10 zb.), Makurat 14 (2x3), Aleksandravicius 11 (6 zb.), Morawiec 4 oraz Skerović 5 (1x3, 6 zb.), Kotnis 4, Podgórna 3, Jakubiuk 0, Rembiszewska 0

Siedem meczów z rzędu z trudnymi rywalkami miały za sobą koszykarki Basketu 90. Oddech łapały dopiero w niedzielę, podczas meczu z PGE MKK Siedlce. Choć zespół ten, w inauguracyjnej kolejce pokonał Wisłę CanPack Kraków, to później odniósł już tylko jedną wygraną. Dlatego też, grające nawet bez kontuzjowanej Kahleahy Copper gdynianki, były zdecydowanymi faworytkami starcia w Siedlcach.

Trener Gundars Vetra dał także nieco odpocząć kapitan drużyny, Jelenie Skerović. W pierwszej piątce w jej miejsce wskoczyła Aldona Morawiec. Za słabszy poprzedni mecz chciała zrehabilitować się Kristine Vitola. Punkty Łotyszki dały prowadzenie 5:0, ale jak się później okazało, wcale nie było tak łatwo o bezpieczną przewagę w starciu z MKK.

Rywalki odpowiedziały 9 pkt z rzędu. Ich serię przerwała celnym rzutem za trzy punkty Victoria Jankoska. Następnie jednak gdynianki zablokowały się na kolejne dwie minuty, aż ponownie zza łuku trafiła amerykańska rozgrywająca. 4 pkt z rzędu Vitoli oraz trójka Skerović dały na koniec pierwszej kwarty ponownie prowadzenie Basketowi 90 (19:24).

Gdynianki nie potrafiły jednak trafić do kosza w dwóch pierwszych minutach drugiej kwarty. Do tego wiele do życzenia pozostawiała ich obrona. Zrobiło się wiec 28:24 dla MKK, ale na więcej nie pozwoliła w tym momencie Aneta Kotnis, która rzuciła celnie za trzy. W 16. min siedlczanki prowadziły jednak 38:32. Wówczas 5 pkt z rzędu zdobyła Anna Makurat, a gdy w końcówce kwarty obudziły się Vitola oraz Morawiec, w przerwie gdynianki prowadziły 44:42.

Zmiana stron przyniosła ustabilizowanie gry przyjezdnych. Kolejne trafieniaŁ Morawiec, Makurat, Sophii Aleksandravicius oraz dwukrotnie Vitoli i na tablicy wyników pojawiło się 55:44 dla Basketu 90. Co prawda MKK starało się rwać grę gdynianek, ale gdy zaczął zbliżać się do przyjezdnych za trzy trafiły Makurat oraz Jankoska (54:67).

Czwarta kwarta zaczynała się przy 8-punktowej przewadze Basketu 90 (62:70). Szybko trafiła Aleksandravicius i ponownie urosła ona do dwucyfrowego poziomu. Do 35. min. gdynianki grały kosz za kosz, więc utrzymywały dystans na zbliżonym poziomie (69:81). Znowu jednak zapomniały jak trafia się do kosza, tym razem na cztery minuty. Rywalki zbliżyły się na 75:81, ale za trzy skutecznie rzuciła Jankoska i dzięki temu ostatnia minuta była dla zespołu Vetry spokojna.

Wyniki 8 kolejki

• PGE MKK Siedlce - Basket 90 Gdynia 77:85 (19:24, 23:20, 20:26, 15:15)
  • Wisła CanPack Kraków - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 75:66 (19:17, 22:18, 20:13, 14:18)
  • Widzew Łódź - CCC Polkowice 66:99 (15:30, 15:22, 20:22, 16:25)
  • Ślęza Wrocław - Enea AZS Poznań 68:57 (21:20, 14:10, 17:10, 16:17)
  • Artego Bydgoszcz - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 80:62 (21:13, 17:19, 24:16, 18:14)
  • Energa Toruń - TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski 62:56 (18:20, 19:8, 15:15, 10:13)
  • pauza: JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec

Opinie (8)

• Trochę chyba z przekąsem pan redaktor skomentował skuteczność rzutów Basketu!

50 % celnych rzutów z gry jest wynikiem dobrym jak nie b. dobrym. Jak się doczepić to prędzej do tego nadaje się ilość strat - 15. A w sumie w Siedlcach nikomu za łatwo się nie gra o czym boleśnie przekonała się Wisła Kraków przegrywając tam w tym sezonie.