Pierwsza wygrana Spójni w Superlidze

30 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Rafał Rychlewski przestrzelił pierwszego karnego, ale później był już bezbłędny w rzutach z linii 7. metra, do tego był także jednym z najaktywniejszych szczypiornistów Spójni. Rafał Rychlewski przestrzelił pierwszego karnego, ale później był już bezbłędny w rzutach z linii 7. metra, do tego był także jednym z najaktywniejszych szczypiornistów Spójni.

Szczypiorniści Spójni mogą odetchnąć. Beniaminek PGNiG Superligi odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie. W 5. kolejce pokonali Sandra Spa Pogoń Szczecin 24:18 (13:9). Gospodarze zbudowali przewagę w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy, kiedy świetnie w bramce spisywał się Mateusz Zimakowski, a bramki zdobywał m.in. Rafał Rychlewski.

WYBRZEŻE WYWIOZŁO ZWYCIĘSTWO Z LEGIONOWA

SPÓJNIA: Zimakowski, Głębocki, Michalczuk - Rychlewski 7, Oliferchuk 6, Kamyszek 5, Ćwikliński 3, Kirilenko 1, K. Pedryc 1, Brukwicki 1, Marszałek, Krawczenko, Lisiewicz

Sandra Spa Pogoń: Zapora, Teterycz - Zaremba 5, Bosy 4, Krysiak 2, Jedziniak 2, Jonca 2, Krupa 2, Biernacki 1, Fedeńczak, Radosz, Wąsowski

W Gdynia Arenie spotkały się drużyny, które jako jedyne nie miały zwycięstwa w PGNiG Superlidze przed 5. kolejką. Obie drużyny oczywiście za cel obrały sobie zwycięstwo. Mecz rozpoczęła legenda pomorskiej piłki ręczne, Piotr Cieśla - brązowy medalista olimpijski z Montrealu, który wykonał symboliczne, pierwsze podanie.

Na początku trafiali Robert Kamyszek ze Spójni i Mateusz Zaremba z Pogoni, po długo konstruowanych akcjach. Następnie trzema interwencjami popisał się w gdyńskiej bramce Mateusz Zimakowski, ale jego koledzy z ataku zamienili to na prowadzenie tylko 4:3.

Pierwsza kontra w wykonaniu gości i trafienie Dawida Krysiaka dały przyjezdnym pierwsze prowadzenie w meczu (4:5). Do tego Rafał Rychlewski zmarnował karnego, a grający w osłabieniu przyjezdni, za sprawą Wojciecha Jońcy rzucili bramkę na 6:4. Rychlewski szybko się jednak zrehabilitował. Najpierw trafił z gry, następie rzucił skutecznie z 7. metra i było 6:6. Mało tego, wykorzystał także kolejnego karnego, którego gospodarze wywalczyli grając w osłabieniu (7:6).

Następne, świetne obrony Zimakowskiego, skuteczny karny w wykonaniu Rychlewskiego i Spójnia prowadziła w 24. min. 10:8. A po czasie dla trenera Marcina Markuszewskiego przewagę podwyższył Kamil Pedryc (11:8). Na tym jednak Spójnia nie poprzestała i kolejne dwa trafienia dołożył Bogdan Oliferchuk (13:8).

Początek drugiej połowy przyniósł ponownie dobrą grę Pogoni. Mocniejsza obrona, trzy skuteczne ataki i w 36. min. było już tylko 14:12 dla Spójni. Niemoc gospodarzy przełamał Paweł Ćwikliński (15:12). To wystarczyło, aby zacząć grać z rywalem bramka za bramkę i utrzymywać przewagę. Ponowne trafienia Rychlewskiego i Kamyszka dały 4 bramki przewagi (19:15). A do końca starcia pozostawał kwadrans. Gospodarze wyłączyli jednak na 5 min. atak, a goście rzucili w tym czasie dwie bramki. Złą serię przerwał Oliferchuk, który dobił swój wcześniejszy rzut, który obronił bramkarz Pogoni. Czwartego z rzędu dobrze wykonanego karnego dołożył Rychlewski i sytuacja wróciła do normy (21:17). Wygraną przyklepał kolejnym trafieniem Oliferchuk.

8 Sandra Spa Pogoń Szczecin 5 0 0 0 5 99:126 0
W tabeli najpierw kolejność w grupie granatowej, następnie w grupie pomarańczowej.
W Superlidze przyznawane są 3 pkt za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, 2 pkt za zwycięstwo po rzutach karnych i 1 pkt za porażkę po karnych. Dodatkowo drużyna zdobywa punkt bonusowy, gdy pokona rywala ze swojej grupy.
Do play-off awansują po 3 najlepsze drużyny z każdej z grup. Te z miejsc 4. i 5. rozegrają dwumecz o "dziką kartę
Tabela wprowadzona: 2017-10-03

Wyniki 5 kolejki

• SPÓJNIA GDYNIA - Sandra Spa Pogoń Szczecin 24:18 (13:9)
  • KPR Legionowo - WYBRZEŻE GDAŃSK 26:31 (12:15)
  • PGE Vive Kielce - Piotrkowianin 40:24 (22:15)
  • Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 24:24 (10:12) karne 2:4
  • Górnik Zabrze - Gwardia Opole 36:23 (16:6)
  • MKS Kalisz - Meble Wójcik Elbląg 25:21 (13:12)
  • Chrobry Głogów - MMTS Kwidzyn 23:26 (12:11)
  • Zagłębie Lubin - Stal Mielec 40:28 (19:15)