Wiadomości

PGNiG Superliga może się skurczyć. Torus Wybrzeże Gdańsk postawi na juniorów?

Torus Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Kibice wrócą na stadiony 19 czerwca. 25 procent pojemności trybun

Rzeczywistość po koronawirusie może być ciężka dla wielu klubów piłki ręcznej. Torus Wybrzeże Gdańsk ma przynajmniej atut w postaci szerokiego zaplecza juniorskiego.
Rzeczywistość po koronawirusie może być ciężka dla wielu klubów piłki ręcznej. Torus Wybrzeże Gdańsk ma przynajmniej atut w postaci szerokiego zaplecza juniorskiego. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Kryzys spowodowany przez koronawirus daje się we znaki PGNiG Superlidze. Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże Gdańsk zgodzili się na obniżki pensji, a klub wstrzymał rozmowy o nowych kontraktach oraz ze sponsorami. - Niewykluczone, że Superliga wróci w mniejszym składzie lub w bardziej skromnej formie. Zresztą większość dyscyplin może zwrócić się w stronę sportu półzawodowego - uważa Damian Wleklak, menedżer Wybrzeża. Gdański klub jest o tyle w dobrej sytuacji, że zawodników na pewno mu nie zabraknie. W juniorskich grupach trenuje bowiem aż 180 młodych szczypiornistów.Artur Siódmiak: PGNiG Superliga do powiększenia, potrzebne kompromisyRozgrywki PGNiG Superligi zostały zakończone przed czasem ze względu na pandemię koronawirusa. Żadna z czternastu drużyn nie spadła z ligi. Nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie drużyn, które ubiegały się o awans. Pojawiły się sugestie, że aby ich nie krzywdzić, na kolejny sezon warto byłoby warunkowo powiększyć ligę.

Tyle tylko, że obecny kryzys wywołany przez pandemię może sprawić, że nie każdą z drużyn, które zachowały miejsce w elicie, będzie stać na grę na najwyższym szczeblu.

- Na obecnej sytuacji tracą wszyscy i niewykluczone, że Superliga wróci w mniejszym składzie lub w bardziej skromnej formie. Zresztą większość dyscyplin może zwrócić się w stronę sportu półzawodowego. Problemy ma nawet piłka nożna, a co dopiero piłka ręczna, siatkówka, koszykówka czy żużel, które w porównaniu do futbolu, są jednak w Polsce niszowe - mówi Damian Wleklak, menedżer Torus Wybrzeża Gdańsk

Mateusz Wróbel nominowany do nagrody GladiatoraKryzys dotknął nawet PGE Vive Kielce, czyli drużynę, która od lat jest zarówno finansowym jak i sportowym hegemonem w polskiej piłce ręcznej. Mistrz Polski jest zmuszony wprowadzić cięcia w wypłatach. Nie inaczej jest w innych klubach.

- Na obniżki pensji zgodzili się nasi zawodnicy, z którymi umowy mamy podpisane do końca maja. Wstrzymaliśmy też negocjacje w sprawie umów, choć w kilku przypadkach mieliśmy wstępne deklaracje. Podobnie jest ze sponsorami. Nie mamy żadnych informacji, że ktoś chce się wycofać, ale prowadzenie teraz jakichkolwiek negocjacji z naszymi partnerami i przyjaciółmi jest nie na miejscu. To nie jest dobry czas ani dla sportu, ani dla kultury, co widać po liczbie odwołanych imprez. Wszyscy zmagamy się teraz z czymś zdecydowanie ważniejszym i bardziej skomplikowanym - przyznaje Wleklak.

Wybrzeże Gdańsk mistrzem Polski juniorów młodszychBez względu na to, co się wydarzy, Wybrzeże nie będzie miało problemu z wystawieniem składu. W minionym sezonie gdański zespół na parkietach reprezentowało liczne grono zawodników poniżej 21. roku życia: Jakub Powarzyński, Patryk Pieczonka, Michał Frańczak, Paweł Maliński. Z pierwszą drużyną trenował też 18-letni bramkarz Dawid Wodziński. W kolejce są następni, jeszcze młodsi.

- Pod szyldem Wybrzeża, we współpracy ze szkołami, trenuje 180 zawodników w grupach juniorskich. To ewenement na skali kraju, w ostatnich rankingach Ministerstwa Sportu byliśmy najwyżej jeśli chodzi o kluby piłki ręcznej na poziome ekstraklasy. Pracą u podstaw zajmują się trenerzy Marcin Pilch, Jakub Bonisławski, Adam Lisiewicz, Jakub Malczewski, Leszek Biernacki, Szymon Biernacki, Tomasz Zygmunt, Piotr Zelent, Paulina Dajda, Karol Radecki, Marek MońkoBartłomiej Pepliński. W razie czego, zawodników nam nie zabraknie. Jestem przekonany, że niebawem kolejni dostaną szansę zaistnienia w Superlidze, zwłaszcza w tym przejściowym okresie, który nas na pewno czeka - kończy Wleklak.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 25 52 84%
2. Marcin Dymkowski 25 50 84%
3. Malwina Łaszkiewicz-żurawska 24 49 83.3%
4. Artur Boberski 25 49 80%
5. Andrzej Starzyński 25 48 80%

Tabela końcowa

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 PGE Vive Kielce
2 Orlen Wisła Płock
3 NMC Górnik Zabrze
4 Azoty-Puławy
5 Gwardia Opole
6 Energa MKS Kalisz
7 Zagłębie Lubin
8 Sandra Spa Pogoń Szczecin
9 Chrobry Głogów
10 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
11 MMTS Kwidzyn
12 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK
13 Stal Mielec
14 Grupa Azoty

.

  • Sezon zakończono po 24. kolejce rundy zasadniczej ze względu pandemię koronawirusa i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Mistrzem Polski zostało PGE Vive Kielce, żadna z drużyn nie spada.

Terminarz

22.03 (nd) godz.16:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 0:0 mecz odwołany Zagłębie Lubin
14.03 (sob) godz.17:00 MMTS Kwidzyn 0:0 mecz odwołany TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
06.03 (pt) godz.18:00 Grupa Azoty Tarnów 31:34 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
03.03 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 19:32 Orlen Wisła Płock LIVE!
22.02 (sob) godz.20:30 Energa MKS Kalisz 26:23 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane