Koszykarze Trefla przegrali w Ostrowie

20 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Jermaine Love i Filip Dylewicz zdobyli niemal połowę punktów dla Trefla w meczu w Ostrowie Wielkopolskim. Jermaine Love i Filip Dylewicz zdobyli niemal połowę punktów dla Trefla w meczu w Ostrowie Wielkopolskim.

Koszykarze Trefla Sopot przegrali na wyjeździe z BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 86:90 (18:14, 18:22, 26:25, 24:29). O niepowodzeniu ekipy Marcina Klozińskiego w tym wyrównanym meczu zadecydowała końcówka gry oraz m.in. dobrze znany w Trójmieście Adam Łapeta. Żółto-czarni prowadzili jeszcze 81:80 na niespełna 3 minuty przed ostatnią syreną. Od tego wyniku zainkasowali jednak 8 punktów z rzędu, a rywale decydujące zdobycze gromadzili po rzutach wolnych.

STAL: Johnson 20 (3x3, 5 prz.), Łapeta 16 (11 zb), Richardson 12 (1x3), Surmacz 7 (1x3, 6 zb.), Kostrzewski 5 oraz Ochońko 14 (2x3), Skifić 8, Chyliński 4, Ł.Majewski 2, Pinkney 2

TREFL: Love 22 (1x3), Dylewicz 19 (3x3, 5 st.), Karolak 14 (1x3), Zack 10 (7 zb.), M.Kolenda oraz Marković 10 (1x3), Śmigielski 10 (1x3), Ł.Kolenda 1, Stefański

Mimo że jeszcze brakuje do półmetka sezonu zasadniczego, to mecz w Ostrowie miał już duże znaczenie dla układu w przyszłości czołowej "8". Trefl nie wykorzystał, by umocnić się w tym towarzystwie, a zarazem z dala trzymać od niego Stali. Jednak trudno mówić, że środowe rozstrzygnięcie jest niespodzianką.

Przed wyjazdem trener Marcin Kloziński przyznawał, że Trefl jest w tym sezonie drużyną nieobliczalną, a wynik w każdym spotkaniu stanowi dużą niewiadomą. W Ostrowie Wielkopolskim, zwłaszcza w czwartej kwarcie okazało się, iż żółto-czarni potrafią być chimeryczni i nieprzewidywalni także na dystansie 10 minut.

MARCIN KLOZIŃSKI: MOŻE Z KAŻDYM WYGRAĆ, ALE I PRZEGRAĆ

W ostatnią odsłonę spotkania drużyny weszły przy nieznacznej przewadze Trefla (62:61). Goście w ciągu niepełna dwóch minut poprawili rezultat na 70:63 po akcji 2+1 Nikoli Markovicia i stanęli.

Przebudzili się niewiele 4 minuty przed końcem, po przerwie na żądanie sopockiego szkoleniowca, gdy musieli odrabiać... stratę 6 punktów (74:80). Potrzebowali 92 sekund, by wyjść ponownie na prowadzenie. Trafiali wówczas Stephen ZackJakub Karolak, a ich akcję przedzieliła "trójka" Filipa Dylewicza.

Niestety, jak się miało okazać, na 2 minuty i 46 sekund przed końcem czwartej kwarty, rezultat po raz ostatni tego dnia był na korzyść przyjezdnych. Zaczęli rzucać niecelnie, a akcje gospodarzy przerywali faulami.

Najpierw Trefla akcją 2+1 zaskoczył Adam Łapeta, dobrze znany trójmiejskim sympatykom koszykówki, z występów w Sopocie i Gdyni w latach 2005-12. Center kończył mecz z double-double, gdyż miał dwucyfrowy wynik zarówno pod względem zdobyczy punktowych jak i w liczbie zbiórek.

Potem zawodnicy z Ostrowa jeszcze 10 razy stawali na linii rzutów wolnych, a na punkty zamienili 7 z tych okazji. Opanowali nerwy w najważniejszym momencie, bo ich skuteczność w tym elemencie za cały mecz wynosiła tylko 75 procent.

Na 80 sekund przez ostatnią syreną przewaga gospodarzy wzrosła do 88:81. Trefl nie dawał za wygraną, ale przegraną udało się jedynie zmniejszyć po akcji Karolaka oraz wolnych Jermaine'a Love'a i Dylewicza, choć ten ostatni trafił tylko jeden z dwóch rzutów.

Wcześniej Trefl także nie uniknął przestojów. Na przykład w drugiej kwarcie prowadził 36:27, ale na przerwę drużyny zeszły przy remisie, gdyż Stal odpowiedziała 9 punktami z rzędu. Natomiast w inauguracyjnej kwarcie miała miejsce odwrotna sytuacja. Gospodarze otworzyli mecz wynikiem 11:4, a po 10 minutach prowadzili goście 18:14.

Nic nie dała sopocianom wyraźnie wygrana "deska" (w zbiórkach 37:28 na korzyść Trefla), gdyż po tych na własnej tablicy nie następował szybki atak. W tym elemencie była przewaga miejscowych (13:7). Stal miała też bardziej wyrównany skład, o czym świadczy większy dorobek punktowy rezerwowych (30:21). Love i Dylewicz we dwóch zdobyli niemal połowę punktów całego zespołu.

Goście popełnili też więcej strat (13:10), pozwolili rywalom aż na 9 przechwytów, w tym pięciokrotnie ta sztuka udała się Aaronowi Johnsonowi. Nie najlepiej też byli dysponowani rzutowo, gdyż z gry trafili tylko 31 z 63 prób. Stal "wycisnęła" tyle samo, choć oddała o 4 rzuty mniej. W końcowym rozrachunku podopiecznym trenera Klozińskiego zabrakło też punktów z wolnych, gdyż tutaj pomylili się aż 7 razy.

17 Legia Warszawa 12 0 12 866:1046 12 0.000
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli ustalana jest w pierwszej kolejności na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań. Po rundzie zasadniczej, gdzie gra toczy się systemem mecz i rewanż, do fazy play-off awansuje osiem najlepszych drużyn.
Tabela wprowadzona: 2017-12-20

Wyniki 11 kolejki

• BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - TREFL SOPOT 90:86 (14:18, 22:18, 25:26, 29:24)
  • ASSECO GDYNIA - Polpharma Starogard Gdański 86:81 (16:23, 21:16, 23:22, 26:20)
  • TBV Start Lublin - Stelmet BC Zielona Góra 82:81 (19:19, 23:23, 18:22, 22:17)
  • King Szczecin - GTK Gliwice 87:65 (21:21, 23:16, 25:10, 18:18)
  • AZS Koszalin - Czarni Słupsk 81:85 (20:21, 21:25, 25:20, 15:19)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 81:74 (21:19, 25:10, 12:24, 23:21)
  • PGE Turów Zgorzelec - Miasto Szkła Krosno 87:81 (21:21, 28:13, 19:25 19:22)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 77:81 (18:19, 18:22, 20:25, 21:15)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom (przełożony na 27.12)