Koszykarze Trefla ulegli mistrzowi Polski

Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Trefl Sopot wypadał dobrze na inaugurację sezonu Polskiej Ligi Koszykówki. Stelmet Zielona Góra pokazał jednak w końcówce spotkania spokój godny mistrza Polski, a to sprawiło, że żółto-czarni ulegli w Ergo Arenie 77:84 (17:21. 19:20, 20:20, 21:23). W składzie Trefla brakowało kontuzjowanych Filipa Dylewicza oraz Marcina Stefańskiego, a liderem punktowym niespodziewanie był Michał Kolenda.

ASSECO POKONAŁO CZARNYCH PO DOGRYWCE

TREFL: M. Kolenda 18 (2x3, 5 zb.), Brown 12 (3x3, 5 as.), Marković 12 (1x3, 8 zb.), Śmigielski 11 (8 zb.), Zack 9 (8 zb.) oraz Karolak 7 (1x3), Ł. Kolenda 5 (1x3), Mielczarek 3 (1x3)

Stelmet: Savović 17 (7 zb.), Dragicević 12 (10 zb.), Matczak 11 (3x3), Koszarek 8 (1x3, 5 as.), Moore 3 oraz Mokros 12 (2x3), Zamojski 10 (2x3, 9 zb.), Florence 9 (1x3), Hrycaniuk 2

Powrót do Ergo Areny, mecz z mistrzem Stelmetem Zielona Góra, minuta braw w 10. minucie dla zmarłego niedawno Adama Wójcika - tak zaczął nowy sezon Trefl Sopot. Żółto-czarni mają grać w nim dużo lepiej niż w poprzednich rozgrywkach i już na początku pokazali, że nie są to słowa na wyrost. Choć najpierw w ataku zupełnie zawodził Brandon Brown, który spudłował osiem pierwszych rzutów z gry, a do składu nie został wpisany z powodu urazu palca Filip Dylewicz, to sopocianie godnie stawiali czoła drużynie z Zielonej Góry.

Już w pierwszej akcji punkty zdobył Nikola Marković, który zapewne będzie ponownie jednym z najlepszych obcokrajowców w Polskiej Lidze Koszykówki. Dwa trafienia Serba przedzielił 5 punktami z rzędu Michał Kolenda, którego trener Marcin Kloziński wstawił do pierwszego składu. Kiedy jednak w połowie kwarty tym samym odpowiedział Boris Savović, Stelmet wyszedł na prowadzenie 11:9. Zielonogórzanie odskoczyli jeszcze bardziej na minutę przed końcem tej części gry, gdy za trzy punkty trafił Filip Matczak (15:21). Przed syreną zamykającą kwartę przewagę zniwelował Marković (17:21).

Serb otworzył 5 pkt drugą część meczu. W niej obie drużyny postawiły na otwartą koszykówkę. Często wymieniały się prowadzeniem, o co dbali w głównej mierze rezerwowi koszykarze. Trefl po raz ostatni był na nim w 18. min. Wtedy kolejną trójkę trafił Matczak (34:35), później panowanie pod koszem Trefla przejął Savović i połowa zakończyła się wynikiem 41:36 dla Stelmetu.

Matczak, punktując oczywiście za trzy, dał w 22. min. prowadzenie swojej drużynie 44:37. Wtedy obudził się Brown, który także wykona celny rzut zza linii 6,75 m. Amerykanin, w 27 min, następną trójką doprowadził do kolejnego w meczu remisu (52:52). Sopocianie zagrali jednak nieco gorzej końcówkę kwarty i w ostatnią część spotkania wchodzi przegrywając 56:61.

I choć żółto-czarni zaczęli ją od trójek Artura Mielczarka oraz Łukasza Kolendy (62:64), to później znowu spuścili z tonu, aby w połowie kwarty przegrywać 64:72. Marazm w ofensywie przerwał 6 pkt z rzędu Brown (70:74), dając tym samym nadzieję na ciekawą końcówkę. w 38. min. za trzy trafił Jakub Karolak i Stelmet był na wyciągnięcie ręki (75:76). Ale tym samym odpowiedział James Florence (75:79) więc zespoły ponownie dzieliły dwa posiadania piłki. W końcówce starcia Stelmet pokazał mistrzowski spokój i wywiózł z Ergo Areny zwycięstwo.

Wyniki 1 kolejki:

• TREFL SOPOT - Stelmet BC Zielona Góra 77:84 (17:21. 19:20, 20:20, 21:23)
  • ASSECO GDYNIA - Czarni Słupsk 81:77 (20:22, 20:11, 14:18, 12:15, d. 15:11)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 82:76 (22:17, 17:20, 17:22, 26:17)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 86:66 (24:12, 22:19, 20:15, 20:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 89:76 (23:22, 25:14, 25:22, 16:18)
  • TBV Start Lublin - PGE Turów Zgorzelec 91:83 (22:19, 14:26, 23:16, 32:22)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 93:85 (23:22, 19:12, 28:29, 23:22)
  • King Szczecin - Polpharma Starogard Gdański 66:87 (17:27, 9:23, 22:18, 18:19)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Rosa Radom, przełożony na 16 grudnia
  • Awansem z 2. kolejki:
  • Stelmet BC Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 102:64 (23:16, 23:23, 22:12, 34:13)

24.03 (wt) godz.20:30 Polski Cukier Toruń 0:0 mecz odwołany TREFL Sopot
17.03 (wt) godz.19:00 TREFL Sopot 0:0 mecz odwołany BM Slam Stal Ostrów Wlkp.

16 Polpharma Starogard
  • Sezon zakończono 18 marca 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Rozgrywki były wówczas w trakcie 23. z 30. kolejek, które miały odbyć się w sezonie zasadniczym.
  • Mimo że nie wszystkie drużyny rozegrały jednakową liczbę meczów, za ostateczną uznana została tabela, która obowiązywała w momencie podjęcia decyzji o zakończeniu rozgrywek.
  • Podjęto jednocześnie decyzję, że w tym sezonie nikt nie będzie degradowany z Energa Basket Ligi.