Polacy sensacyjnie pokonali Chorwatów. Koszykarze dalej w grze o MŚ

Taka atmosfera towarzyszyła meczowi Polaków w Ergo Arenie.

Zawodnicy z NBA okazali się niestraszni koszykarskiej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni sensacyjnie pokonali w Ergo Arenie mocną Chorwację 79:74 (21:21, 10:15, 23:22, 25:16) i dalej liczą się w grze o mistrzostwa świata. Najskuteczniejszy w naszej kadrze był były lider Trefla Sopot Adam Waczyński - 21 punktów. Debiut w seniorskiej reprezentacji zaliczył zawodnik Arki Gdynia Mikołaj Witliński.

POLSKA

Waczyński 21 (4x3), Hrycaniuk 14 (9 zb.), Slaughter 12 (2x3), Ponitka 12 (1x3), Cel 7 (1x3, 5 zb.) oraz Sulima 6, Sokołowski 5 (1x3), Łączyński 2 (6 as.), Gielo 0, Witliński 0, Gruszecki 0
79:74
(21:21, 10:15, 23:22, 25:16)
Miejsce:
Ergo Arena
Sędziowie:
Rosso (Francja), Calatrava (Hiszpania), Kozlovskis (Litwa)
Widzów:
3290

Chorwacja

Bogdanović 22 (1x3, 5 as.), Sarić 17 (2x3, 7 zb., 6 st.), Stipcević 6 (1x3), Zubac 6, Ramijak 4 oraz Zizić 13 (8 zb.), Simon 3 (1x3), Zubcić 3 (1x3), Mustapić 0, Bilinovać 0

Porażki Polaków z Włochami oraz Chorwatów z Litwinami prawiły, że zwycięzcy tych starć przybliżyli się do mistrzostw świata, a biało-czerwoni, jak ich najbliżsi rywale grają już z nożem na gardle.

W drugiej rundzie zmagań Polacy, Litwini oraz Węgrzy, którzy wcześniej grali ze sobą w grupie połączyli się z zespołami z drugiej grupy: Włoch, Chorwacji i Holandii. Mecze z pierwszej fazy zostały zaliczone do drugiej, więc drużyny nie startowały w niej od zera.

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU POLSKA - CHORWACJA
[ICO]
Tuż przed meczem odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowego partnera. Pakiety medyczne - po 14 na klub, zapewni w sezonie 2018/2019 Enel-med
W składzie biało-czerwonych mamy dwóch zawodników trójmiejskich klubów: Mikołaja Witlińskiego (POLSKA) z Arki Gdynia oraz Łukasza Kolendę (POLSKA) z Trefl Sopot
Natomiast w składzie gości jest m.in. czterech koszykarzy z NBA: Bogdan Bogdanović (Chorwacja) - Indiana Pacers, Dario Sarić (Chorwacja) - Philadelphia 76ers, Ivica Zubac (Chorwacja) - Los Angeles Lakers i Ante Zizić (Chorwacja) - Cleveland Cavaliers
W pierwszym meczu drugiej rundy eliminacji Polacy ulegli na wyjeździe Włochom 82:101

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU WŁOCHY - POLSKA
Pierwsza piątka gości: 6 Stipcević (Chorwacja), 9 Sarić (Chorwacja), 27 Ramijak (Chorwacja), 40 Zubac (Chorwacja), 44 Bogdanović (Chorwacja)
Wyjściowa piątka gospodarzy: 5 Cel (POLSKA), 6 Slaughter (POLSKA), 9 Ponitka (POLSKA), 12 Waczyński (POLSKA), 34 Hrycaniuk (POLSKA)
1'
ZACZYNAMY MECZ. Pierwsza piłka dla Chorwatów
[ICO]
2'
[2:0] 2 punkty dobitką zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
2'
[2:2] 2 punkty z półdystansu zdobywa Sarić (Chorwacja).
[ICO]
2'
[4:2] 2 punkty spod kosza zdobywa Cel (POLSKA).
[ICO]
3'
[6:2] 2 punkty z półdystansu zdobywa Waczyński (POLSKA).
[ICO]
4'
Tylko Polska, biało-czerwona - śpiewają kibice
[ICO]
4'
[6:4] 2 punkty spod kosza zdobywa Ramijak (Chorwacja).
[ICO]
4'
[8:4] 2 punkty także spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
5'
[8:6] 2 punkty wsadem zdobywa Zubac (Chorwacja).
[ICO]
5'
[10:6] Slaughter (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
7'
[10:8] 2 punkty spod kosza zdobywa Zizić (Chorwacja), do tego faul Waczyńskiego
[ICO]
7'
[10:9] Rzut wolny trafia Zizić (Chorwacja).
[ICO]
7'
[12:9] 2 punkty zdobywa Waczyński (POLSKA), do tego jest faulowany przez Zizicia
[ICO]
7'
[13:9] Rzut wolny trafia Waczyński (POLSKA).
[ICO]
7'
[13:11] 2 punkty spod kosza zdobywa Sarić (Chorwacja), do tego faul Sokołowskiego
[ICO]
7'
[13:12] Rzut wolny trafia Sarić (Chorwacja).
[ICO]
8'
[13:14] 2 punkty wsadem zdobywa Zizić (Chorwacja).
[ICO]
8'
[15:14] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Waczyński (POLSKA), do tego jest faulowany
8'
Waczyński (POLSKA) pudłuje wolnego
[ICO]
8'
[15:16] 2 punkty z półdystansu zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
9'
[15:19] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
9'
[17:19] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ponitka (POLSKA).
[ICO]
9'
Hej Polska kosz - śpiewają kibice
[ICO]
9'
[17:21] Sarić (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
10'
[19:21] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ponitka (POLSKA).
[ICO]
10'
[21:21] 2 punkty wsadem z kontry zdobywa Ponitka (POLSKA).
10'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Polacy grają szybko od momentu gdy pojawił się na boisku Łączyński (POLSKA). Do tego jest więcej ustawionych akcji. Rywale w środku kwarty wykorzystywali przewagę pod koszem, ale później naszym kadrowiczom udało się ograniczyć ich poczynania w strefie trzech sekund
11'
ZACZYNAMY DRUGĄ KWARTĘ. Piłka dla Polski
[ICO]
12'
[21:23] 2 punkty spod kosza zdobywa Zizić (Chorwacja).
[ICO]
12'
[23:23] 2 punkty z półdystansu zdobywa Slaughter (POLSKA).
[ICO]
13'
[23:25] 2 punkty spod kosza zdobywa Sarić (Chorwacja).
[ICO]
13'
[23:27] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
13'
[26:27] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Cel (POLSKA).
[ICO]
14'
[26:29] 2 punkty "hakiem" zdobywa Zizić (Chorwacja).
[ICO]
15'
Niesportowy faul Slaughtera (POLSKA). Dwa rzuty wolne i piłka z autu dla Chorwacji
[ICO]
15'
[26:30] Tylko jeden rzut wolny trafia Stipcević (Chorwacja).
[ICO]
16'
[27:30] Tylko jeden rzut wolny trafia Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
16'
[27:32] 2 punkty z kontry zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
17'
Przerwa na żądanie Taylora (POLSKA).
[ICO]
18'
[29:32] 2 punkty rzutem o tablicę zdobywa Sokołowski (POLSKA).
[ICO]
19'
[29:34] 2 punkty wsadem zdobywa Zubac (Chorwacja).
[ICO]
19'
[ICO]
20'
[31:34] 2 punkty spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
20'
Przerwa na żądanie Anzulovicia (Chorwacja).
[ICO]
20'
[31:36] 2 punkty spod kosza zdobywa Zubac (Chorwacja).
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. Tym razem nasi kadrowicze mieli problemy z atakiem. Z drugiej strony parkietu ponownie najważniejsza byłą gra pod kosz i ona dała prowadzenie Chorwatom. Niedobrą wiadomością jest dla nich fakt, że kontuzji doznał jeden z ich liderów - Bogdanović
Najskuteczniejsi do przerwy: Sarić (Chorwacja), Zizić (Chorwacja), Bogdanović (Chorwacja) - po 9 pkt, Waczyński (POLSKA), Hrycaniuk (POLSKA) - po 7 pkt
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ. Piłka dla Chorwacji
[ICO]
21'
[34:36] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
[ICO]
21'
[34:38] 2 punkty z półdystansu zdobywa Zizić (Chorwacja).
[ICO]
22'
[36:38] 2 punkty po zbiórce zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
22'
[36:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sarić (Chorwacja).
[ICO]
23'
[39:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
[ICO]
23'
[39:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sarić (Chorwacja).
[ICO]
24'
Polska, biało-czerwoni - śpiewają fani
[ICO]
24'
[41:44] 2 punkty spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
25'
[44:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
[ICO]
25'
[44:46] 2 punkty wsadem zdobywa Zizić (Chorwacja).
[ICO]
25'
[46:46] 2 punkty po ofensywnej zbiórce zdobywa Cel (POLSKA).
[ICO]
26'
[46:48] 2 punkty zdobywa Stipcević (Chorwacja).
[ICO]
26'
[46:50] 2 punkty po przechwycie zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
26'
Sędziowie sprawdzili na powtórce rzut Stipcevicia (Chorwacja) i uznali, że był za 2 pkt a nie za 3 pkt
[ICO]
27'
[48:50] 2 punkty spod kosza zdobywa Sulima (POLSKA).
[ICO]
28'
[50:50] 2 punkty "hakiem" zdobywa Sulima (POLSKA).
[ICO]
29'
[50:53] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Zubcić (Chorwacja).
[ICO]
29'
[51:53] Tylko jeden rzut wolny trafia Ponitka (POLSKA).
[ICO]
29'
[51:55] Ramijak (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
30'
[54:55] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sokołowski (POLSKA).
[ICO]
30'
[54:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Simon (Chorwacja).
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. Starcie dalej jest bardzo wyrównane. Na początku wyniku dla Polski pilnowali Waczyński (POLSKA) i Hrycaniuk (POLSKA). Biało-czerwoni dwukrotnie doprowadzali do remisu, ale w tych momentach stawali się nieskuteczni, a rywale odpowiadali trójkami. Brakuje niewiele, aby wyjść na prowadzenie
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ. Piłka dla Polski
[ICO]
31'
Polska - skanduje niemal cała Ergo Arena
[ICO]
31'
[56:58] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Łączyński (POLSKA).
[ICO]
31'
[59:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Ponitka (POLSKA).
[ICO]
31'
[ICO]
32'
[59:60] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Sarić (Chorwacja).
[ICO]
33'
[61:60] 2 punkty spod kosza zdobywa Ponitka (POLSKA). Ładna asysta Łączyńskiego
[ICO]
34'
[61:62] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
35'
[63:62] 2 punkty po kolejnej, ładnej asyście Łączyńskiego zdobywa Hrycaniuk (POLSKA) - do tego faul rywali
[ICO]
35'
[64:62] Rzut wolny trafia Hrycaniuk (POLSKA).
[ICO]
35'
[64:64] 2 punkty zdobywa Bogdanović (Chorwacja), do tego faul
[ICO]
35'
[ICO]
35'
[64:65] Rzut wolny trafia Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
35'
[67:65] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
[ICO]
35'
[67:67] Bogdanović (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
36'
[70:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
[ICO]
36'
[72:67] 2 punkty zdobywa Sulima (POLSKA) po kolejnej asyście Łączyńskiego
[ICO]
36'
Polska - skanduje Ergo Arena
[ICO]
37'
[75:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
[ICO]
38'
[75:70] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Stipcević (Chorwacja).
[ICO]
39'
[75:72] Bogdanović (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
39'
[75:74] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
[ICO]
39'
[ICO]
40'
34 sekundy do końca i piłka dla Polski
[ICO]
40'
Polacy zaliczają stratę, ale to samo roni Simon (Chorwacja). 15 sekund do końca kwarty
[ICO]
40'
Bogdanović (Chorwacja) fauluje Slaughtera (POLSKA), do tego jest to przewinienie niesportowe - dwa rzuty wolne dla Polski i piłka z autu dla biało-czerwonych!
[ICO]
40'
[77:74] Slaughter (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
40'
Świetna akcja Polaków, faul na Waczyńskim (POLSKA), ale do końca kwarty tylko 3,1 sekundy
[ICO]
40'
[79:74] Waczyński (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
40'
40'
Pudło Bogdanovicia (Chorwacja)
40'
KONIEC MECZU!
40'
Świetna, zespołowa gra Polaków pozwoliła im sensacyjnie pokonać Chorwatów, którzy zagrali w Ergo Arenie w najsilniejszym z możliwych składów. Seria rzutowa oraz chłodna głowa w końcówce doprowadziły do tego, że biało-czerwoni dalej liczą się w grze o mistrzostwa świata