Polska - Czechy 0:1. Blisko 35 tysięcy kibiców na trybunach

15 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 21:20 (15 listopada 2018)

Reprezentacja Polski w piłce nożnej przegrała w towarzyskim meczu z Czechami 0:1 (0:0). Nie pomogło wsparcie blisko 35 tysięcy kibiców, którzy stawili się w czwartkowe popołudnie na Stadionie Energa Gdańsk. Biało-czerwonym zabrakło skuteczności. Robert Lewandowski nie trafił w piłkę nawet stojąc 2 metry przed pustą bramką. Doskonale również usposobiony był bramkarz rywali - Jiri Pavlenka. Nic nie dało aż 12 rzutów rożnych, które mieli nasi kadrowicze. Jerzy Brzęczek już w piątym meczu w roli selekcjonera nie potrafił poprowadzić drużyny do zwycięstwa.

POLSKA POLSKA
Czechy Czechy
12 Skorupski - 15 Kędziora, 5 Bednarek, 19 Kamiński, 18 Bereszyński - 21 Frankowski, 10 Krychowiak, 8 Klich, 11 Grosicki - 20 Zieliński - 9 Lewandowski
Sędziowie: Klossner oraz Heiniger, Koebeli (wszyscy Szwajcaria)
Widzów: 34 783
23 Pavlenka - 2 Kaderabek, 3 Celustka, 5 Brabec, 22 Novak - 15 Soucek - 20 Vydra, 21 Pavelka, 9 Dockal, 14 Jankto - 19 Schick
  • 63' 21 Frankowski Zmiany 16 Błaszczyowski
  • 69' 20 Zieliński Zmiany 17 Kądzior
  • 78' 11 Grosicki Zmiany 7 Milik
  • 46' 15 Soucek Zmiany 8 Darida
  • 46' 5 Brabec Zmiany 6 Kalas
  • 66' 14 Jankto Zmiany 10 Skalak
  • 66' 20 Vydra Zmiany 4 Gebre Selassie
  • 77' 19 Schick Zmiany 13 Doleżal
  • 88' 9 Dockal Zmiany 18 Travnik
  • 52' Jankto
  • 85' Darda

Jerzy Brzęczek:

Jeżeli drużyna przegrywa, są powody do niepokoju. Jednak pozytywem jest to jak się prezentowaliśmy, szczególnie w drugiej połówce, czy jak drużyna walczyła, aby to spotkanie w jakiś sposób przełożyć jeszcze na naszą stronę. Mieliśmy sytuacje, których nie wykorzystaliśmy. Ta najbardziej dogodna, Roberta Lewandowskiego, gdy piłka nieszczęśliwie mu podskoczyła w ostatnim momencie i nie mógł jej skierować do bramki. Gra, zaangażowanie, determinacja i taka złość pokazywały, że drużyna chciała za wszelką cenę to spotkanie wyrównać.

Straciliśmy bramkę - niestety - po prostym błędzie. Zdajemy sobie sprawę, że w obronie na tę chwilę jest najwięcej do poprawy. Jednak nie jest łatwo, gdyż w porównaniu z defensywą, która grała w ostatnich latach, praktycznie nie został żaden zawodnik. W szybkim tempie nie jest łatwo ich zastąpić. Niestety, żadnego z pięciu spotkań nie zagraliśmy na zero z tyłu. To na pewno nasza bolączka. Będziemy szukali nowych rozwiązań, a zarazem liczę, że obrońcy, którzy obecnie są kontuzjowani, będą do dyspozycji na wiosnę.

Na pewno nie jestem zadowolony z efektów, jakie na dzień dzisiejszy mamy. Ale po tym meczu jestem bardzo pozytywnie nastawiony i spokojny o to, że reprezentacja będzie skuteczna. Najważniejszą dla niej sprawą są eliminacje do mistrzostw Europy, a po mistrzostwach świata każdy miał świadomość przebudowy, która musi w kadrze nastąpić.

Lewandowski (POLSKA) nie sprawił zawodu. Do Gdańska przyjechał z dolegliwościami kolana, ale w środę już trenował z zespołem i mecz rozpocznie od 1. minuty z opaską kapitana

PRZECZYTAJ CO MÓWIŁ ROBERT LEWANDOWSKI PO PRZYJEŹDZIE DO GDAŃSKA
w podstawowym składzie także Grosicki (POLSKA), który na przedmeczowej konferencji prasowej zapewniał, że najważniejsze w Gdańsku jest zwycięstwo

PRZECZYTAJ PRZEDMECZOWĄ ZAPOWIEDŹ

Polska jest znaczniej wyżej od Czechów w rankingu FIFA. Biało-czerwoni plasują się na 22. miejscu, a rywale na 48.
Polacy z tym rywalem mierzyli się w historii aż 26 razy. Bilans jest niekorzystny, gdyż wygraliśmy 8 razy przy 13 porażkach. W bramkach także ustępujemy Czechom 37:51.

ostatni mecz Polska - Czechy odbył się niemal dokładnie 3 lata temu. We Wrocławiu nasza reprezentacja wygrała 3:1, a w składzie było aż trzech piłkarzy Lechii. Obecnie nie ma żadnego przedstawicieli drużyny, która gra na co dzień na Stadionie Energa

PRZYPOMNIJ SOBIE HISTORYCZNY MECZ REPREZENTACJI DLA LECHII
na tym obiekcie biało-czerwoni grają po raz ósmy

MECZE REPREZENTACJI POLSKI NA STADIONIE W LETNICY

1. 6 września 2011: Polska - Niemcy 2:2 (0:0)
  2. Bramki: Lewandowski (POLSKA) 55, Błaszczykowski 90 (karny) - Kroos 67, Cacau 90+3
  3. 14 listopada 2012: Polska - Urugwaj 1:3 (0:2)
  4. Obraniak 64 - Glik (samobójcza) 22, Cavani 34, Suarez 66
  5. 14 sierpnia 2013: Polska - Dania 3:2 (1:2)
  6. Klich (POLSKA) 4, Sobota 59, Zieliński (POLSKA) 60 - Eriksen 18, Braithwaite 45
  7. 6 czerwca 2014: Polska - Litwa 2:1 (0:1)
  8. Milik 59, Lewandowski (POLSKA) 79 (karny) - Spalvis 44
  9. 16 czerwca 2015: Polska - Grecja 0:0
  10. 1 czerwca 2016: Polska - Holandia 1:2 (0:1)
  11. Jędrzejczyk 60 - Janssen 33, Wijnaldum 76
  12. 13 listopada 2017: Polska - Meksyk 0:1 (0:1)
  13. Jimenez 13
56 procent typujących wynik wierzy w zwycięstwo Polaków, a 32 procent obstawia remis

TUTAJ DO ROZPOCZĘCIA MECZU MOŻESZ OBSTAWIĆ WYNIK
rezerwowi reprezentacji Polski: 1 Szczęsny, 22 Fabiański - 2 Pietrzak, 3 Matynia, 4 Cionek, 6 Góralski, 7 Milik, 13 Buksa, 14 Olkowski, 16 Błaszczykowski, 17 Kądzior, 23 Piątek
w składzie nie ma raczej niespodzianek. Zgodnie z tym co zapowiadał selekcjoner brakuje Jędrzejczyka i Szymańskiego, którzy borykają się z urazami
rezerwowi Czech: 1 Vaclik, 16 Koubek - 4 Gebre Selassie, 6 Kalas, 7 Krejci, 8 Darida, 10 Skalak, 11 Pudil, 12 Stronati, 13 Doleżal, 17 Frydek, 18 Travnik
jeszcze sporo wolnych miejsc na trybunach, a już piłkarze wychodzą na prezentację
Prezes Boniek honoruje Lewandowskiego (POLSKA) okolicznościową paterą za rozegranie 100 meczów w reprezentacji Polski
hymn Czech
po hymnie gości oklaski z trybun
hymn Polski. Dziś odegrane będą dwie zwrotki
Polska białe stroje, rywale czerwone koszulki i niebieskie spodenki. Kapitanowie Lewandowski i Dockal
skandowanie "Polska" z różnych sektorów
1'
od środka zaczęli Czesi
1'
i od razu pierwszy ich strzał. Skorupski (POLSKA) dobrze interweniuje po uderzeniu Jankto (Czechy)
3'
próba pierwszego ataku Polaków. Najszybszy przy piłce jednak bramkarz Czechów
4'
róg dla Polski
4'
nieudane dośrodkowanie z rogu Zielińskiego (POLSKA)
7'
Skorupski (POLSKA) broni strzał z dystansu Vydry (Czechy)
9'
w dobrej sytuacji zablokowany Klich (POLSKA). Zamiast gola tylko róg
10'
dwa rogi z rzędu dla Polski, ale bez zagrożenia dla bramki rywali
13'
"Polska" - z trybun
15'
kolejny róg dla naszej reprezentacji
16'
i znów dośrodkowanie w pole karne nie robi krzywdy rywalom
17'
na razie optyczna przewaga Polaków, ale pod bramką bardziej klarowne akcje rywali
18'
składna akcja Czechów. Przedostali się szybko w nasze pole karne, ale Dockal (Czechy) uderzył obok słupka
20'
zysk Polski w ofensywie to na razie rogi. Jest kolejny po akcji Grosickiego (POLSKA)
20'
i znów dośrodkowanie z rogu Polaków nie robi krzywdy rywalom
24'
doping "Polska" z trybun
24'
przypomnijmy, że na meczach kadry nie ma zorganizowanego dopingu, ani wyznaczonego sektora, z którego nadawany jest ton dopingu. Spontaniczne wsparcie dla piłkarzy rozlega się raz z jednej, innym razem z innej trybuny
26'
róg dla Czechów, ale i oni po stałym fragmencie nam nie zagrozili
27'
piłka w siatce Polaków, ale gol nieuznany, gdyż sędzia chwilę wcześnie odgwizdał spalonego Jankto (Czechy)
28'
jeszcze spóźnieni kibice wchodzą na stadion
28'
i jesteśmy już pod bramką Czechów, gdzie mamy kolejny róg dla Polaków, który nie przynosi nam żadnego efektu. Tym razem po zablokowanym strzale Grosickiego
29'
Lewandowski (POLSKA) nie sięgnął piłki, którą w "16" wrzucił Kędziora (POLSKA)
30'
Pavlenka (Czechy) broni uderzenie po ziemi sprzed pola karnego Klicha (POLSKA)
31'
kolejny jęk zawodu na trybunach. Po dośrodkowaniu Grosickiego niecelnie główkował Lewandowski
32'
czujnie Skorupski (POLSKA). Odważnie rzucił się pod nogi Vydrze (Czechy), do którego próbował dograć Schick (Czechy)
34'
składna akcja Czechów. Po dośrodkowaniu Kaderabeka (Czechy) niecelnie główkował Vydra (Czechy)
37'
Bednarek (POLSKA) wybija piłkę na róg po kolejnej akcji rywali prawym skrzydłem
37'
po dośrodkowaniu z rogu niecelnie główkował Schick (Czechy)
37'
przycisnęli Czesi
38'
było w tym nieco przypadku, bo strzelał Pavelska, a lot piłki zmienił Soucek (Czechy), ale piłka nieznacznie minęła słupek polskiej bramki
39'
znów szczęście przy naszej reprezentacji. W dobrej sytuacji spudłował Vydra (Czechy), który wcześniej wraz z Schickiem "rozklepał" polską defensywę zagraniami na jeden kontakt
40'
od kilku minut Czesi grają głównie na naszej połowie
40'
wreszcie kontra Polaków. Lewandowski (POLSKA) przepchnął się do piłki w polu karnym, ale nie udało mu się dograć do żadnego z kolegów
44'
dobra parada Pavlenki (Czechy). Bramkarz zbił do boku piłkę po strzale Frankowskiego, a dobitka Grosickiego minęła bramkę
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W GDAŃSKU NA RAZIE BEZ GOLI
Otwarty mecz z obu stron. W ofensywie lepiej radzą sobie Czesi, którzy potrafią rozegrać akcję na tzw. jeden kontakt. Kilka raz tak "rozklepali" naszą defensywę, ale nie potrafili oddać precyzyjnego strzału. Pudłowali bądź dobrze bronił Skorupski (POLSKA).
Polacy sprawdzili formę Pavlenki (Czechy) uderzeniami Frankowskiego (POLSKA) i Klicha (POLSKA). Ochotę do gry ma Grosicki (POLSKA), ale po jego rajdach piłki nie dochodzą do kolegów.
Krzywdy rywalom nie robią także stałe fragmenty gry, choć nasi reprezentanci mieli kilka rogów.
w przerwie zabawa Kiss Cam, czyli para, którą znalazła na trybunach kamera wymienia się pocałunkiem
oklaski żegnały piłkarzy schodzących na przerwę i witają ich, gdy wracają na boisko
w przerwie Czesi dokonują dwóch zmian. Przypomnijmy, że w towarzyskich meczów obaj trenerzy dysponują 6 zmianami
46'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Soucek, w jego miejsce wchodzi Darida.
46'
drugą połowę rozpoczęli Polacy
46'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Brabec, w jego miejsce wchodzi Kalas.
47'
ataki Polaków, ale dwa dośrodkowania w pole karne rywali, kolejno Bereszyńskiego o Grosickiego nieznacznie niecelne
47'
aktywny w ofensywie prawy obrońca gości Kaderabek (Czechy) znów próbował dośrodkować, ale bez rezultatu
49'
Grosicki (POLSKA) zbyt mocno wypuścił sobie piłkę
52'
[0:1] Czechy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Jankto. Skorupski obronił strzał Schicka, który ograł Bednarka, ale ni bramkarz, ani środkowy obrońca i Kędziora nie byli już w stanie zablokować dobitki Jankto, który uderzał praktycznie na pustą bramkę
52'
gwizdy z trybun
55'
Lewandowski (POLSKA) nie trafia w piłkę 2 metry przed pustą już bramką. Doskonale przedarł się w pole karne Frankowski i on też dogrywał piłkę do kapitana biało-czerwonych. Kapitan biało-czerwonych aż ze złości kopnął w murawę, gdyż najwyraźniej to ją obwinia za zmarnowaną okazję
59'
trwa napór Polaków, ale nadal niecelne zagrania pod bramką Czechów, jak teraz nieudane dośrodkowanie Grosickiego (POLSKA)
61'
61'
z jednej z trybun skandowanie: "gol, gol, gol, róg, róg, róg"
61'
i Pavlenka (Czechy) był w opałach. Nad poprzeczką przerzucił piłkę na kolejny róg po główce Kamińskiego
63'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Frankowski, w jego miejsce wchodzi Błaszczyowski.
63'
owacja z trybun dla Błaszczykowskiego
65'
znów oblężenie bramki rywali. Dobry strzał Zielińskiego, ale i skuteczna interwencja bramkarza rywali
65'
"Polska, biało-czerwoni z trybun"
66'
kolejne dwie zmiany w drużynie gości
66'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Jankto, w jego miejsce wchodzi Skalak.
66'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Vydra, w jego miejsce wchodzi Gebre Selassie.
66'
i Czesi blisko drugiego gola. Doskonale obronił Skorupski (POLSKA) strzał głową Schicka (Czechy), a po chwili Bednarek (POLSKA) wybił na róg piłkę sprzed nosa Gebre Selassie
68'
i kolejny czeski rezerwowy w dobrej sytuacji. Skalak niecelnie uderzał z pola karnego
69'
szybka odpowiedź Polaków, ale kończy się tylko na rogu
69'
Oficjalna frekwencja 34 783 kibiców
69'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zieliński, w jego miejsce wchodzi Kądzior.
74'
coraz bardziej zniecierpliwieni kibice. Gwiżdżą, gdy nie wyszło dośrodkowanie Błaszczykowskiemu i piłka wyszła bezpośrednio za bramkę
75'
bardzo dobre uderzenie techniczne Kicha, ale jeszcze lepsza parada Pavlenki (Czechy), który wybija piłkę do boku
76'
jeszcze róg dla Polski
76'
zrywają się oklaski z trybun, ale bramkarz Czechów dobrze piąstkuje i po tym rogu zatem nikt mu nie zagrozi
77'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Schick, w jego miejsce wchodzi Doleżal.
78'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grosicki, w jego miejsce wchodzi Milik.
80'
Milik (POLSKA) zamykał akcję, ale nie sięgnął piłki tuż przed bramką po dobrym dośrodkowaniu Krychowiaka
82'
zablokowany strzał Kądziora
82'
Celustka (Czechy) zablokował dośrodkowanie Milika (POLSKA), a piłka po odbiciu od obrońcy rywali nie zaskoczyła bramkarza
84'
kibice wzniecają na trybunach meksykańską falę
85'
Żółtą kartką został ukarany Darda (Czechy) po faulu taktycznym na Miliku, którym przerwał kontrę
86'
Novak (Czechy) ucierpiał w starciu z Kądziorem (POLSKA). Masażyści na boisku. Czesi mają jeszcze jedną zmianę
87'
Novak (Czechy) wraca do gry, ale ostatnia zmiana przez Czechów zostanie dokonana. Przypomnijmy, że w towarzyskim meczu każdy z trenerów może dokonać 6 roszad. Polski trener poprzestał na razie tylko na 3
88'
Czechy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Dockal, w jego miejsce wchodzi Travnik, a opaskę kapitana od schodzącego przejął Gebre Selassie
89'
dobra sytuacja na wyrównanie dla Polski. Wolny około 20 metrów od bramki po faulu na Lewandowskim
90'
Pavlenka (Czechy) na róg wybił piłkę po strzale z wolnego Lewandowskiego (POLSKA). Nie pomogło skandowanie "Polska" z trybun
90'
Po dośrodkowaniu z rogu Kądziora defensorzy gości wybili piłkę przed pole karne, Skalak (Czechy) ucierpiał, blokując strzał Klicha (POLSKA)
90'