Koszykarze Polski pokonali Włochów w Ergo Arenie. MŚ na wyciągnięcie ręki

2 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Maciej Lampe zdobył w niedziele 22 punkty dla reprezentacji Polski. Maciej Lampe zdobył w niedziele 22 punkty dla reprezentacji Polski.

Polscy koszykarze wygrali w Ergo Arenie z Włochami 94:78 (31:18, 21:23, 21:24, 21:13) w eliminacjach do mistrzostw świata. Dzięki temu są krok od imprezy, w której w historii grali tylko raz, w 1967 roku. Biało-czerwoni zagrali pewnie, szybko i pokazali, że koszykówka w naszym kraju ma się coraz lepiej. Kolejne okienko reprezentacyjne w lutym. Zagramy w nim na wyjeździe z Chorwacją - 22 lutego i trzy dni później, w Ergo Arenie z Holandią. Wystarczy, że wygramy jeden z tych meczów i bez względu na inne wyniki polecą na mistrzostwa świata 2019 do Chin.

Lampe 22 (8 zb.), Ponitka 18 (6 zb.), Waczyński 14 (2x3), Slaughter 10 (2x3, 11 as.), Sokołowski 15 (2x3), Cel 1 oraz Koszarek 9 (1x3, 5 as.), Gruszecki 3 (1x3), Hrycaniuk 2
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Cici, Krejić, Maricić
Widzów: 4000
Aradori 13 (1x3), Burns 10, Tonut 6, Vitali 2, Polonara 0 oraz Abass 13 (3x3), Gentile 10 (1x3), Filloy 8 (2x3), Cinciarini 6, Sacchetti 6 (1x3), Biligha 4

W Ergo Arenie koszykarze Polski zmierzą się z reprezentacją Włoch w eliminacjach do mistrzostw świata 2019. Są podbudowani okazałą wygraną w Holandii 105:78. Jeżeli biało-czerwoni wygrają z grającymi w nie najsilniejszym składzie rywalami, wówczas będą bardzo blisko awansu, który uzyskają trzy najlepsze drużyny z grupy.

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ SPOTKANIA
Warto dodać, że dotychczas biało-czerwoni byli raz na mistrzostwach świata, w 1967 roku w Urugwaju, gdzie zajęli 5. miejsce.
Goście są osłabieni brakiem euroligowych zawodników, jak: Amedeo Della Valle, Luigi Datome, Nicolo Melli, Jeff Brooks. W pierwszym starciu z Polską, w którym Włosi triumfowali 101:82 zdobyli w sumie 67 punktów. Natomiast Polacy, w porównaniu do tamtego meczu, grają wzmocnieni Lampe (POLSKA)
Wszystko wskazuje na to, że jeżeli pokonamy dzisiaj Włochów, będziemy jedno zwycięstwo od MŚ. Wszystko dzięki Litwinom, którzy prowadzą wysoko z Chorwacją 73:53
Wówczas w walce o trzecie miejsce będziemy mieli zwycięstwo więcej niż Węgrzy i dwa niż Chorwaci. Z tymi pierwszymi mamy lepszy bilans bezpośrednich starć. Dlatego w dwóch ostatnich meczach będzie nam potrzebna wygrana w Chorwacji, albo u siebie z nieliczącą się już w stawce, ostatnią w tabeli Holandią, którą w czwartek rozbiliśmy na wyjeździe 105:78
Wyjściowy skład gości: 4 Aradori (Włochy), 7 Vitali (Włochy), 27 Tonut (Włochy), 32 Burns (Włochy), 33 Polonara (Włochy)
Biało-czerwoni zaczynają piątką: 1 Lampe (POLSKA), 5 Cel (POLSKA), 6 Slaughter (POLSKA), 9 Ponitka (POLSKA), 12 Waczyński (POLSKA)
1'
ZACZYNAMY MECZ. Piłka dla Polski
za 2 punkty
1'
[2:0] 2 punkty spod kosza zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
1'
[2:2] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Tonut (Włochy).
za 2 punkty
2'
[4:2] 2 punkty spod kosza zdobywa Lampe (POLSKA).
za 2 punkty
2'
[4:4] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Tonut (Włochy).
2'
Biało-czerwone to barwy niezwyciężone - śpiewają kibice
za 2 punkty
3'
[6:4] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Slaughter (POLSKA).
za 2 punkty
3'
[6:6] 2 punkty zdobywa Vitali (Włochy).
za 2 punkty
3'
[8:6] Szybka odpowiedź i 2 punkty zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
4'
[8:8] 2 punkty z półdystansu zdobywa Tonut (Włochy).
za 2 punkty
4'
[10:8] 2 punkty spod kosza zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
4'
[12:8] 2 punkty wsadem z kontry zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
5'
[14:8] 2 punkty spod kosza zdobywa Lampe (POLSKA).
za 2 punkty
5'
[16:8] 2 punkty po szybkiej akcji zdobywa Lampe (POLSKA).
czas
5'
Przerwa na żądanie Sacchettiego (Włochy) (Włochy).
za 2 punkty
6'
[16:10] 2 punkty z półdystansu zdobywa Cinciarini (Włochy).
za 2 punkty
6'
[18:10] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
7'
[20:10] 2 punkty z kontry zdobywa Ponitka (POLSKA).
wolne (trafione oba)
8'
[20:12] Abass (Włochy) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
8'
[20:14] 2 punkty z półdystansu zdobywa Gentile (Włochy).
za 3 punkty
9'
[23:14] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
wolne (tylko 1 trafiony)
9'
[24:14] Tylko jeden rzut wolny trafia Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
9'
[24:16] 2 punkty zdobywa Cinciarini (Włochy), do tego faul Hrycaniuka
9'
Cinciarini (Włochy) trafia wolnego, ale chwilę przed siatki dotyka Biligha (Włochy) i sędziowie nie zaliczają punktu
za 3 punkty
9'
[27:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sokołowski (POLSKA).
9'
[29:16] Sokołowski (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
10'
[29:18] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Biligha (Włochy).
10'
[31:18] Sokołowski (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. Świetna, szybka gra Polaków. Grają zespołowo, kończą wiele akcji spod kosza, do tego jak pojawiły się pozycje za trzy punkty, to je wykorzystali. Jeśli utrzymają taką intensywność wówczas powinni spokojnie wygrać
11'
ZACZYNAMY DRUGĄ KWARTĘ. Piłka dla Włochów
za 2 punkty
11'
[31:20] 2 punkty spod kosza zdobywa Gentile (Włochy).
11'
Hej Polska, jesteśmy z wami - śpiewają kibice
za 3 punkty
12'
[34:20] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (POLSKA).
za 2 punkty
13'
[34:22] 2 punkty spod kosza zdobywa Gentile (Włochy).
za 2 punkty
13'
[34:24] 2 punkty spod kosza zdobywa Abass (Włochy).
za 3 punkty
14'
[37:24] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 3 punkty
15'
[37:27] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Filloy (Włochy).
za 2 punkty
15'
[39:27] 2 punkty "hakiem" zdobywa Lampe (POLSKA).
za 3 punkty
16'
[39:30] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Abass (Włochy).
za 2 punkty
16'
[41:30] 2 punkty z półdystansu zdobywa Koszarek (POLSKA).
za 3 punkty
17'
[41:33] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Abass (Włochy).
za 2 punkty
17'
[43:33] Kolejne 2 punkty zdobywa Koszarek (POLSKA).
17'
[43:34] Tylko jeden rzut wolny trafia Sacchetti (Włochy).
czas
17'
Przerwa na żądanie Taylora (POLSKA).
19'
[45:34] Sokołowski (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
19'
[45:36] 2 punkty spod kosza zdobywa Burns (Włochy).
19'
[47:36] Sokołowski (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
19'
[47:39] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Abass (Włochy).
za 2 punkty
20'
[49:39] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
20'
[49:41] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Cinciarini (Włochy).
za 3 punkty
20'
[52:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sokołowski (POLSKA).
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. Włosi zaczęli odrabiać straty głównie za sprawą trzech celnych rzutów za trzy punkty Abass (Włochy). Wśród biało-czerwonych świetnie grał jednak Sokołowki, który przypilnował prowadzenia
Najskuteczniejsi do przerwy: Sokołowski (POLSKA) - 14 pkt, Ponitka (POLSKA) - 11 pkt, Abass (Włochy) - 13 pkt,
Obie drużyny oddały po 32 rzuty z gry, Polacy trafili 19, goście dwa mniej. Biało-czerwoni mają do tego 9/10 z linii rzutów wolnych, a Włosi 3/5
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ. Piłka dla Polski
za 2 punkty
21'
[52:43] 2 punkty spod kosza zdobywa Burns (Włochy).
za 2 punkty
22'
[54:43] 2 punkty spod kosza zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
22'
[54:45] Kolejne 2 punkty zdobywa Burns (Włochy).
za 2 punkty
23'
[56:45] 2 punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
23'
[56:47] 2 punkty zdobywa Aradori (Włochy).
za 3 punkty
23'
[59:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
24'
[61:47] 2 punkty w kontrze zdobywa Lampe (POLSKA).
za 3 punkty
24'
[64:47] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
czas
24'
za 3 punkty
25'
[64:50] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sacchetti (Włochy).
za 2 punkty
25'
[64:52] 2 punkty zdobywa Aradori (Włochy).
26'
[65:52] Tylko jeden rzut wolny trafia Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
27'
[65:54] 2 punkty z kontry zdobywa Aradori (Włochy).
czas
27'
27'
Tylko zwycięstwo, hej Polska - skandują kibice
za 3 punkty
27'
[65:57] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Aradori (Włochy).
za 2 punkty
28'
[65:59] 2 punkty z półdystansu zdobywa Biligha (Włochy).
28'
[66:59] Tylko jeden rzut wolny trafia Cel (POLSKA).
za 2 punkty
28'
[68:59] 2 punkty wsadem w kontrze zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
29'
[68:61] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Aradori (Włochy).
za 2 punkty
29'
[70:61] 2 punkty dobitką zdobywa Ponitka (POLSKA).
30'
[71:61] Tylko jeden rzut wolny trafia Sokołowski (POLSKA).
za 3 punkty
30'
[71:64] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gentile (Włochy), do tego faul Lampego
za 1 punkt
30'
[71:65] Rzut wolny trafia Gentile (Włochy).
za 2 punkty
30'
[73:65] 2 punkty dobitką zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. Polacy weszli w nią bardzo dobrze dzięki Waczyńskiemu (POLSKA), który był widoczny po obu stronach parkietu. Później jednak zaczął ogrywać ich Aradori (Włochy) i przewaga biało-czerwonych zmalała do 6 punktów. Na szczęście w końcówce pod koszem rywali odnajdowali się Ponitka (POLSKA) i Hrycaniuk (POLSKA)
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ. Piłka dla Włochów
31'
Polska - skandują kibice
za 2 punkty
31'
[75:65] 2 punkty zdobywa Lampe (POLSKA).
za 2 punkty
31'
[77:65] 2 punkty z kontry zdobywa Lampe (POLSKA).
czas
33'
33'
[79:65] Koszarek (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
34'
[82:65] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Koszarek (POLSKA).
35'
Efektowny blok Lampego (POLSKA)
36'
[82:67] Aradori (Włochy) wykorzystuje oba rzuty wolne.
36'
Polska, biało-czerwoni - śpiewają kibice
za 2 punkty
37'
[84:67] 2 punkty spod kosza zdobywa Lampe (POLSKA).
za 3 punkty
37'
[84:70] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Filloy (Włochy).
za 2 punkty
37'
[86:70] 2 punkty z półdystansu zdobywa Slaughter (POLSKA).
37'
[86:72] Burns (Włochy) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
38'
[88:72] 2 punkty z półdystansu zdobywa Lampe (POLSKA).
za 2 punkty
38'
[88:74] 2 punkty zdobywa Filloy (Włochy).
za 2 punkty
39'
[88:76] 2 punkty zdobywa Burns (Włochy).
za 2 punkty
39'
[90:76] 2 punkty spod kosza zdobywa Lampe (POLSKA).
za 2 punkty
39'
[92:76] 2 punkty z kontry zdobywa Lampe (POLSKA).
czas
39'
40'
Niesportowy faul Ponitki (POLSKA), 46,5 sekundy do końca meczu
40'
Vitali (Włochy) pudłuje dwa rzuty wolne
za 2 punkty
40'
[92:78] 2 punkty z półdystansu zdobywa Sacchetti (Włochy).
za 2 punkty
40'
[94:78] 2 punkty zdobywa Ponitka (POLSKA).
40'
Dziękujemy - skandują kibice
40'
Burns (Włochy) pudłuje dwa rzuty wolne
40'
KONIEC MECZU. Polacy kontrolowali wynik w ostatniej kwarcie. Bardzo dobrze zagrali kontratakiem, w którym odnajdywał się Lampe (POLSKA). Dzięki zwycięstwu nad Włochami wystarczy pokonać w lutym Chorwację lub Holandię i bez względu na inne wyniki biało-czerwoni będą w mistrzostwach świata

POLSKA
Włochy

72% 247 typowań POLSKA
1% 5 typowań REMIS
27% 91 typowań Włochy

Pozostałe mecze grupy J:
Węgry - Holandia 91:86 (12:15, 22:14, 22:24, 22:25 d. 13:8)
Litwa - Chorwacja 79:62 (26:11, 17:28, 24:10, 12:13)

• Fajnie było

Szkoda, że koszykówka jest tak mało popularna w Polsce. Świetny sport!

• 54 1

• Świetna atmosfera!

I jeszcze lepsza gra Naszych. Dzięki Panowie! Do zobaczenia 25 lutego na fetowaniu awansu na Mistrzostwa Świata

• 28 0

• 4000 (1)

serio? Chyba jednak troszeczkę więcej...

• 18 3

• 4001

• 5 3

• brawo wy/my oby tak dalej! gratulacje

• 13 0

• Wystarczy podnieść ceny biletów (8)

I można spokojnie iść z rodziną na sportowe widowisko. Nie ma Sebków i Karyn. Mimo dostępnego piwa, może z 4 osoby widziałem z kubkami. Wszyscy trzeźwi, kulturalny doping, zero przeklinania. Pełna kultura. A piłka nożna? Jakby człowiek przekroczył bramy Mordoru.