Pacesas lepszy od Kijewskiego

Krzysztof Klinkosz
31 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Pomimo okazałego, końcowego zwycięstwa koszykarze Asseco Prokomu wcale nie mieli łatwej przeprawy z zespołem PBG Basketu. Ekipa kierowana przez Eugeniusza Kijewskiego bardzo wysoko zawiesiła gdynianom poprzeczkę. Gospodarze prowadzili jeszcze w końcówce trzeciej kwarty. Ostatecznie mistrzowie Polski wygrali w Poznaniu 89:69 (13:26, 27:20, 24:13, 25:10).

PBG: Cirić 21, Graves 15, Waczyński 6, Białek 5, Kliajević 4 - Szawarski 8, Duvnjak 6, Radke 4.

ASSECO PROKOM: Ewing 23, Logan 13, Burrell 10, Szczotka 0, Hrycaniuk 0 - Woods 23, Brazelton 7, Kostrzewski 6, Jagla 5, Łapeta 2, Sow 0, Seweryn 0.

W rozegranym w sobotę w Poznaniu meczu długo wiele wskazywało na to, że Eugeniusz Kijewski rozprawi się ze swoim byłym podopiecznym a później sukcesorem na posadzie trenera Prokomu Trefla - Tomasem Pacesasem. W rolę egzekutora tego rewanżu wcielił się Andrija Cirić Serb, były gracz zespołu z Sopotu, zdobył w całym meczu 21 punktów.

Gdynianie rozpoczęli piątką bez Qyntela Woodsa za to z Piotrem Szczotką i Adamem Hrycaniukiem jednak to nie był dobry mecz w ich wykonaniu. Gospodarze po 5 minutach prowadzili 9:0 i dopiero wtedy pierwsze punkty dla gdynian zdobył David Logan. Gdynianie w pewnym momencie przegrywali już 5:20. Fatalnie pudłowali, oddawali więcej rzutów, jednak do kosza PBG nie trafiali, ponadto faulowali a gospodarze niemal nie mylili się z rzutów wolnych.

Dopiero pod koniec pierwszej kwarty Asseco Prokom uporządkował nieco szyki i poprawił skuteczność co zakończyło się tym, że po 10 minutach tracili do gospodarzy 13 punktów.

W kolejnej odsłonie koszykarze trenera Pacesasa mozolnie odrabiali straty. W 11 minucie po "trójkach" Tyrona Brazeltona i Logana gospodarze prowadzili już tylko 28:19, ale na odrobienie kolejnych 5 punktów gdynianie potrzebowali 6 minut (34:30 w 17 min.).

Do ekipy mistrzów Polski należało otwarcie trzeciej kwarty. Po trafieniu Woodsa wyszli oni na prowadzenie 47:46 a po wóch "trójkach" Daniela Ewinga trafionych pod rząd było 53:46 dla Asseco Prokomu w 24 minucie gry.

Gdynianie stracili chyba zbyt dużo sił odrabiając dystans, gdyż na kolejne minuty oddali inicjatywę gospodarzom. W 27 minucie po rzucie za trzy punkty Urosa Duvnjaka było tylko 58:57 dla Asseco Prokomu a za chwilę Cirić odzyskał prowadzenie dla gospodarzy (59:58). Wówczas jednak to ekipa poznańska spoczęła na laurach a punkty zdobywane kolejno przez Woodsa, Burrella i Mateusza Kostrzewskiego dały gdynianom prowadzenie po 30 min. 64:59.

W ostatniej kwarcie Asseco Prokom już nie miało okresów przestoju w grze a cały mecz gdynianie wygrali wysoko, dwudziestoma punktami.

Opinie (6) 1 zablokowana

• łapeta do kadrt!:P:P:P (1)

Logan ratuje honor Polaków w Prokomie!A Łapate będzie najlepszym Polskim koszykarzem,mowie wam słyszałem jak to Pacek mówił.Buhaha on tak naprawdę mówił!Kibicuje Prokomowi,ale tak słabych Polaków w tej drużynie jeszcze nie było,jak Logan dostanie kontuzji,to mamy wszystkie mecze w plecy.Hrycaniuk,Łapeta i Szczotka nie nadają się na Eurolige,nie nadają się do PLK-oni by mieli problem z wywalczeniem miejsca w pierwszej piątce w pierwszej lidze,ale Pacek bedzie ich trzymal co tam niech chlopacy graja i se kase zarabiaja

• 3 2

• i czemu nie ma tej informacji na głownej stronie?

• 2 0

• WOODS i LOGAN to za mało...

WOODS i LOGAN to za mało... O sile i charakterze zespółu świadczy przede wszytskim dobry trener, a PACEK mimo dużej sympatii do tej osoby uważam że jest nie przygotowany do tej roli niestety

• 4 0

• harry

sam mówisz, że Woods i Logan (co śmiem wątpić co do tego drugiego) to za mało, to przy czym Pacek, też chcesz, żeby sam grał?!!!!!!!! Chyba już swoje zrobił na parkiecie, niech teraz w trenera się pobawi.

Na pewno, potrzebna jest ławka, bo jak na razie rezerwy nie dają dobrych zmian:((( W tym też Jagla, a tak liczyłem na niego. Trójki to nie wszystko w koszu.

• 2 1

• Szkoda,ze PBG Basket nie jest w Eurolidze,bysmy wygrana mieli hehe

• 2 2

• Brawo! Nie zaczeło się dobrze, ale potem wzieli się w garść! Gratuluję wygranej !

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)