• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Sześć medali Polski w zimowych igrzyskach w Soczi

Jacek Główczyński
22 lutego 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (30)

Do sześciu wzrosła liczba medali dla Polski w zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi. W przedostatnim dniu zmagań dwa miejsca na podium biało-czerwoni wywalczyli w drużynowych biegach w łyżwiarstwie szybkim. Panie zdobył srebro, a panowie brąz. To będzie najlepszy start naszej reprezentacji w tej rangi imprezie. Wcześniej bowiem w Rosji cieszyliśmy się z czterech tytułów mistrzowskich.Polacy na olimpijskie podium w Soczi wrócili dokładnie po tygodniowej przerwie. Poprzednia sobota była złota w wykonaniu biało-czerwonych, gdyż w ciągu kilku godzin mistrzowskie tytuły zdobyli: Zbigniew Bródka na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim oraz Kamil Stoch na dużej skoczni.

W konkurencjach drużynowych w łyżwiarstwie szybkim zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, do turnieju olimpijskiego zakwalifikowało się po osiem zespołów. Startowały zespoły trzyosobowe, równocześnie na torze były dwie drużyny. O wyniku ekipy decydował czas najsłabszego członka danej ekipy.

W Soczi obowiązywała zasada pucharowa, a drużyny zostały rozstawione według wcześniejszych osiągnięć. Rywalizacja na igrzyskach rozłożona została na dwa dni. W piątek panowie rozgrywali ćwierćfinały i półfinałowy, a panie poprzestały na jednym wyścigu, by dwa kolejne rozegrać w sobotę.

Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia CzerwonkaLuiza Złotkowska cztery lata temu na igrzyskach wywalczyły brąz. Tym razem też mierzyły w podium. Nerwy pojawiły się na starcie, bo Czerwonka popełniła falstart. Jednak, gdy rozpoczął się bieg, w ćwierćfinale nasze reprezentantki pewnie pokonały ekipę Norwegii. Biało-czerwone uzyskały czas 3:02.12, gdy rywalki poprzestały na 3:05.13.

Do półfinałów awansowały także: Holenderki, Japonki i Rosjanki. Właśnie gospodynie były następnymi rywalkami biało-czerwonych. Własny tor nie pomógł sbornej. Bachleda-Curuś, Czerwonka i Złotkowska pojechały jeszcze szybciej niż dzień wcześniej. Rezultat Polek to 3:00.60. Rosjanki metę osiągnęły z czasem 3:02.09.

W finale Polki zmierzy się z faworyzowanymi Holenderkami. Ta drużyna w półfinale ustanowiła rekord olimpijski (2:58.43), zdecydowanie wygrywając z Japonią (3:10.19).

Przed decydującym biegiem nasz szkoleniowiec zdecydował się na zmianę w składzie. W miejsce Czerwonki weszła Katarzyna Woźniak, czyli skład był identyczny jak cztery lata wcześniej w biegu o brąz. Tym razem zmiana miała nie tyle wzmocnić drużynę, co pozwoliła, aby na olimpijskim podium stanęły aż cztery nasze reprezentantki.

Holenderki nie pozwoliły nawet na złudzenia, że złoto może być w tej konkurencji dla Polski. Po czwartej z 12 rund miały już 4.12 sekundy przewagi. Po ósmej rundzie różnica przekroczyła pięć sekund.

Na mecie Holenderki pobiły kolejny rekord olimpijski, uzyskując 2:58.05. Polki skończyły bieg z rezultatem 3:05.55.

Kolejne miejsca zajęły: 3. Rosja, 4. Japonia, 5. Kanada, 6. USA, 7. Norwegia, 8. Korea Południowa.

Mężczyźni w konkurencji drużynowej mieli do pokonania 3200 metrów, czyli o 800 metrów więcej niż panie. Zbigniew Bródka, Konrad NiedźwiedzkiJan Szymański w ćwierćfinale stoczyli pasjonującą, a co najważniejszą zwycięską walkę z Norwegami. Biało-czerwoni uzyskali 3:42.78, rywale poprzestali na 3:43.19.

Jednak w związku z tym, że nasza reprezentacja niemal rzutem na taśmę wywalczyło prawo w Soczi, to była rozstawiona z tyłu stawki. To oznaczało, że już w półfinale nasza drużyna musiała stawić czoła faworyzowanym Holendrom.

Biało-czerwoni spróbowali podjąć walkę, ale gdy około połowy dystansu przekonali się, że przeciwnik jest poza zasięgiem, zwolnili i oszczędzali siły na walkę o brąz. Holendrzy wjechali do finału z wynikiem 3:40.79, a Polacy uzyskali czas 3:52.08.

W pojedynku o trzecie miejsce rywalem naszej ekipy była Kanada (wynik 3:45.28). Mistrzowie olimpijscy sprzed czterech w półfinale ulegli Korei Południowej (3:42.32).

Bieg o brąz lepiej rozpoczęli Kanadyjczycy. Po 7 z 16 rund rywale mieli już 2,33 sekundy przewagi. Jednak potem nastąpił zdecydowany atak Polaków. Najpierw z każdą rundą odrabiali straty, a od 14. wyszli na prowadzenie, by aż do mety powiększać przewagę.

Końcowy wynik Polaków to 3:41.94, czyli był to najszybszy bieg podopiecznych Wiesława Kmiecika w Soczi. Kanadyjczycy poprzestali na rezultacie 3:44.27.

Złoto wywalczyła Holandia w czasie nowego rekordu olimpijskiego (3:37.71), a srebro zdobyła Korea Południowa (3:40.85). Dalsze miejsca zajęli: 5. Norwegia, 6. Rosja, 7. USA, 8. Francja.

W klasyfikacji medalowej igrzysk w Soczi w łyżwiarstwie szybkim Polska uplasowała się na drugim miejscu, gdyż zdobyła po jednym krążku każdego koloru. Wygrali Holendrzy z imponującym dorobkiem: 8 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych medali.

Wszystko wskazuje na to, że w Soczi Polska zakończy start z sześcioma medalami, czterema złotymi oraz po jednym srebrnym i brązowym. Pod względem miejsc na podium biało-czerwoni powtórzyli dorobek sprzed czterech lat, ale są tym razem zdobycze są z bardziej cennego kruszcu niż to miało miejsce w Vancouver, gdzie poprzestaliśmy na jednym złocie.

Z polskich kandydatów do medali przedostatniego dnia igrzysk nie powiodło się tylko Justynie Kowalczyk. W biegu na 30 kilometrów techniką dowolną Polka zeszła z trasy na 13 kilometrze, tłumacząc się bólem kontuzjowanej stopy. Już wówczas z dużą przewagą prowadziły trzy Norweżki, które ostatecznie podzieliły medale między sobą.

Trzecie złoto w tych igrzyskach zdobyła Marit Bjoergen. Jednocześnie stała się ona najbardziej utytułowaną sportsmenką w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Norweżka, która debiut olimpijki zaliczyła w 2002 roku, ma w kolekcji 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal. Poprzednia liderka tej klasyfikacji, także biegaczka - Lubow Jegorowa (Rosja) w latach 1992-94 poprzestała na 6 złotych i 3 srebrnych medalach.

POLSKIE MEDALE W ZIMOWYCH IGRZYSKACH WEDŁUG KOLEJNOŚCI ICH ZDOBYWANIA
6 ZŁOTYCH - 7 SREBRNYCH - 7 BRĄZOWYCH

27 stycznia 1956 Cortina d'Ampezzo Franciszek Groń-Gąsienica BRĄZ
kombinacja norweska indywidualnie

21 lutego 1960 Squaw Valley Elwira Seroczyńska SREBRO
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 
21 lutego 1960 Squaw Valley Helena Pilejczyk BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m 

11 lutego 1972 Sapporo Wojciech Fortuna ZŁOTO
skoki narciarskie - duża skocznia


10 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz BRĄZ
skoki narciarskie - skocznia normalna
13 lutego 2002 Salt Lake City Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża

24 lutego 2006 Turyn Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną
25 lutego 2006 Turyn Tomasz Sikora SREBRO
biathlon - bieg masowy 15 km

13 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia normalna
17 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk SREBRO
biegi narciarskie - sprint techniką klasyczną
19 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk BRĄZ
biegi narciarskie - bieg łączony 15 km
20 lutego 2010 Vancouver Adam Małysz SREBRO
skoki narciarskie - skocznia duża
27 lutego 2010 Vancouver Justyna Kowalczyk ZŁOTO
biegi narciarskie - 30 km techniką klasyczną

27 lutego 2010 Vancouver Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie

9 lutego 2014 Soczi Kamil Stoch ZŁOTO
skoki narciarskie - skocznia normalna
13 lutego 2014 Soczi Justyna Kowalczyk ZŁOTO
biegi narciarskie - 10 km techniką klasyczną
15 lutego 2014 Soczi Zbigniew Bródka ZŁOTO
łyżwiarstwo szybkie - 1500 m
15 lutego 2014 Soczi Kamil Stoch ZŁOTO
skoki narciarskie - skocznia duża

22 lutego 2014 Soczi Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak SREBRO
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie
22 lutego 2014 Soczi - Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański BRĄZ
łyżwiarstwo szybkie - bieg drużynowy na dochodzenie

Opinie (30) ponad 10 zablokowanych

 • Czyli już jest medal , ale hola , hola :), jeszcze poczekajmy ..ale kto by pomyślał najwięcej medali w łyżwach ..to tak jak z piłką nożną wszyscy kibicują a medale dają nam siatkarze /ki .

  • 26 3

 • Brawo dziewczyny! (2)

  Nasz kolejny sukces!

  • 22 1

  • Będzie premia Panie Prezesie!

   Niech nam żyje!

   • 7 1

  • ladne te panchenistki

   • 1 0

 • SUPER!!!

  • 11 0

 • Jak zawsze chwały i medali daja nam ci na których premier Donaldinio ani grosza niedał (2)

  Za to miliardy z naszych podatków wydają na mafie z PZPN i na kopaczy szmaciarzy!!Medale zdobywają ci Polacy co zagranice jadą trenować Bo w POlsce tylko stadiony pobudowali co teraz puste stają i setki milionów straty przynoszą!Trzeba nam premiera który lubi olimpiady i to obojętnie z jakiej partii będzie! Dobrze ze niedługo wybory do eurokoryta to będzie pierwszy sprawdzian i okazja by podziękować tym co marnują nasze podatki na piłkę nożną która tylko nam wstyd przynosi !! . Wzorujmy się na Norwegi ,Holendrach i Niemcach oni najwięcej medali zdobyli na olimpiadzie!!

  • 22 3

  • czemu na Holendrach??
   oni tylko w 1 dyscyplinie zdobyli wszystkie medale a najwięcej mają Rosjanie a tu nie musimy się wzorować.

   A zresztą co ma lubienie olimpiady? jak i tak nie ma kasy na sport a jak by z piłki przerzucili gdzie indziej to by prezesi zmarnowali bo nigdy nie widzieli tyle na swym koncie.
   jak już to miłośnika sportu trzeba (nie dyscypliny sportowej)

   • 1 0

  • Stadiony i Euro

   załatwili nam SLD i PiS - sprawdź to, a potem siej
   propagandę !

   • 3 0

 • Co ma to wspólnego z Trójmiastem? (5)

  • 4 22

  • no chyba sport (1)

   sukces Polskich sportowców

   no chyba że Gdańsk nadal jest Wolnym Miastem to powinno się pisać o medalach zdobytych przez miasta Hanzy.

   • 12 2

   • A ilu było olimpijczyków z Trójmiasta?

    • 3 8

  • (2)


   trojmiasto lezy w Polsce,

   • 6 1

   • (1)

    a co to za sukcesy 38 mln kraj zdobywa 6 medali w noszowych dyscyplinach

    • 1 6

    • A co Ty w życiu osiągnąłeś? zapewne NIC, dlatego plujesz tak jadem.

     • 2 0

 • Europe (2)

  To wielki sukces was wszyskich politykow dzialaczy systemu szkolenia infrastruktury sportowej i oczywisciw zwyklych ludzi.Pozdrawiam tak trzymac Polacy jestescie swiatowym potentatem

  • 4 2

  • Sochi to ogromny wklad pana Putina w idee pokoju na Swiecie.Polacy gratuluja i pozdrawiaja

   • 1 1

  • niezła ironia :)

   • 2 0

 • Cieszmy się (1)

  następna taka zimowa olimpiada z tyloma medalami za 52 lata

  Grunt by zdobyć medal małym kosztem (bez baz treningowych i pieniędzy) a dużymi premiami dla działaczy!!!

  • 13 0

  • Gdyby rzeczywiście nie było pieniędzy na sport np. treningi na najlepszych torach za granicą, to by nie było medali. Samo się nie zrobiło. Zaczęło się od programów celowych dla obiecujących zawodników na olimpiady, trzeba znać fakty a nie wierzyć w cuda.

   • 0 0

 • (1)

  Następna olimpiada zimowa na Kubie.

  • 9 1

  • juz jest przyznana Korea

   • 0 0

 • Najbardziej sobie cenię medal pana Zbigniewa Bródki

  To hit olimpiady. Kitem jest gospodarska wizyta w Zębie i obietnica (kolejna) krytego toru dla łyżwiarzy. Tak to hit przeplata się z kiczem.

  • 9 1

 • Nie dla Olimpiady Zimowej w Polsce !!!

  Wydajmy miliardy na coś pożytecznego !!!

  • 4 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE