Rogowska halową mistrzynią Polski

jag., mad
23 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Anna Rogowska z wynikiem 4.40 m została mistrzynią Polski w skoku o tyczce. Anna Rogowska z wynikiem 4.40 m została mistrzynią Polski w skoku o tyczce.

Pięć medali zdobyli trójmiejscy lekkoatleci podczas drugiego dnia halowych mistrzostw Polski. W Ergo Arenie na najwyższym stopniu podium po konkursie skoku o tyczce stanęła Anna Rogowska (SKLA Sopot), która w jedynej udanej próbie w niedzielę uzyskała 4.40. Ozdobą zawodów był rekord Polski na 3000 metrów. Łukasz Parszczyński (Podlasie Białystok) uzyskał 7:49.26 i o blisko 5 sekund poprawił wynik z 2004 roku Yareda Shegumo.

Lekkoatletyczna infrastruktura, która zainstalowana została w Ergo Arenie, pozwoliła wielu zawodniczkom i zawodnikom na poprawienie rekordów życiowych. Drugiego dnia mistrzostw w takich konkurencjach, jak chód oraz biegi na 400 i 3000 metrów mężczyzn wszyscy medaliści poprawiali "życiówki".

Natomiast Łukasz Parszczyński rozprawił się z jednym z rekordów Polski z tzw. brodą i jednocześnie uzyskał wynik uprawniający do startu w sopockich mistrzostwach świata w marcu.

14 lutego 2004 roku Yareda Shegumo 3000 metrów przebiegł w  7:54.04. Mimo że aż do dzisiaj żaden Polak nie uporał się z tym rezultatem, minimum PZLA na mistrzostwa świata zostało ustalone na poziomie 7:52.

Łukasz Parszczyński (pierwszy z lewej)zapamięta Ergo Arenę bardzo dobrze. Nie tylko pobił 10-letni rekord Polski na 3000 m, ale uzyskał minimum na HMŚ. Łukasz Parszczyński (pierwszy z lewej)zapamięta Ergo Arenę bardzo dobrze. Nie tylko pobił 10-letni rekord Polski na 3000 m, ale uzyskał minimum na HMŚ.
- Tydzień temu pobiegłem rekord Polski na 2000 m. Starałem się, aby i na 3000 metrów wystartować za granicą, gdyż wiedziałem, że stać mnie na rekord Polski i na minimum na HMŚ na tym dystansie. Niestety, nie udało się zorganizować takiego startu. Na mistrzostwach Polski zadanie było trudniejsze, gdyż ktoś musiał poprowadzić pierwsze 1000 m, aby można było walczyć o dobry rezultat. Pomógł mi w tym kolega z klubu. Mimo to bieg był trochę za wolny. Dlatego objąłem prowadzenie, dyktowałem swoje tempo, a od 1500 m biegłem już sam - relacjonował Parszczyński.

29-letni biegacz Podlasia Białystok liczy, że w marcu będzie go stać w międzynarodowym towarzystwie na jeszcze lepszy wynik.

- Pobiegłem o 10 sekund lepiej, niż w swoim poprzednim najlepszym starcie, ale czułem, że mogłem pobiec jeszcze szybciej. Teraz zostaję w Gdańsku na zgrupowaniu. Dobrze, że przezornie wziąłem torbę spakowaną na wypadek dołączenia do kadry - dodał Łukasz.

Na dobry rezultat ostrzyliśmy sobie zęby również w biegu na 800 metrów. Spotkali się w nim czołowi średniodystansowcy świata: Adam KszczotMarcin Lewandowski. Jednak jak to często w walce o medale bywa, żaden z zawodników nie zdecydował się na podyktowanie tempa. Bieg był wolniejszy o blisko 3 sekundy od rekordu Polski. Na finiszu Kszczot pokonał Lewandowskiego o 0.09 sekundy.

Trójmiejscy lekkoatleci drugiego dnia mistrzostw Polski zdobyli pięć medali. Kolejny tytuł wywalczyła Anna Rogowska. Tyczkarka SKLA zaczęła skakać, gdy jej rywalki zakończyły już rywalizację. Sopocianka w pierwszej próbie pokonała 4.40, a potem miała trzy nieudane podejścia do wysokości 4.60.

- Z wyniku nie mogę być zadowolona. Jednak ten start był bardzo pożyteczny w kontekście mistrzostw świata. Wiem już jak ten rozbieg prezentuje się w warunkach zawodów, a nie tylko treningów - podkreślała Rogowska.

Brąz w tej samej konkurencji zdobyła Olga Frąckowiak (AZS AWFiS Gdańsk) z wynikiem 3.90.

Na 200 metrów do trzeciego miejsca dobiegł Przemysław Słowikowski (Flota Gdynia), który srebro przegrał różnicą 0.07 sekundy.

Kolejne dwa brązowe medale dla Trójmiasta zdobyły sztafety 4x400. Wśród kobiet na najniższym stopniu podium stanęły: Katarzyna Wesołowska, Katarzyna Ratajczyk, Zuzanna LeszczyńskaAgnieszka Karpiesiuk (AZS AWFiS).

Natomiast wśród mężczyzn na trzeciej pozycji finiszowali: Mateusz Apacki, Piotr Woźniak, Damian RuszkiewiczPatryk Dobek (SKLA Sopot). Ten ostatni dzięki 4. lokacie w biegu indywidualnym na 400 metrów zdobył kwalifikację do reprezentacyjnej sztafety na halowe mistrzostwa świata.

- Cieszę się, że doszło do takich mistrzostw Polski. Trzy powody dla których uważam je za historyczne: znakomita hala z nowymi przyrządami, dobra promocja, gdyż zapełnić taki obiekt to wielka sztuka, a ostatni powód, to poziom sportowy. Jesteśmy pod wrażeniem, jak można dobrze zorganizować HMP. Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było - chwalił Jerzy Skucha, prezes PZLA.