Pasesas: Wielki mecz z wielkim rywalem

Krzysztof Klinkosz
9 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

W 2004 roku na inaugurację koszykarskiej Euroligi mężczyzn do Hali Olivia przyjechał Real Madryt. Wówczas niespodzianki nie było. Dziś w Gdyni Królewscy zostali złamani. Koszykarze Asseco Prokom prowadzeni przez słynny już chyba w całej Europie duet Woods - Logan odprawili ośmiokrotnych drużynowych mistrzów Europy z kwitkiem, zwyciężając 82:76 (24:21, 22:22, 16:18, 20:15)!

ASSECO PROKOM: Logan 19, Hrycaniuk 12, Harrington 2, Burrell 2, Szczotka 0 - Woods 27, Sow 12, Ewing 4, Jagla 2, Kostrzewski 2, Seweryn 0.

REAL: Reyes 16, Garbajosa 14, Kaukenas 9, Prigioni 6, Velicković 1 - Hansen 13, Ławrynowicz 10, Llull 7, van den Spiegel 0, Vidal 0.

Już w pierwszej akcji prowadzenie dla gdynian uzyskał David Logan (2:0). Real na początku oddał kilka niecelnych rzutów, ale kiedy Hiszpanie uregulowali celowniki, osiągnęli przewagę 3:2 po rzucie wolnym i punktach z akcji Felipe Reyesa.

Gospodarze nie zamierzali się poddawać. Adam Hrycaniuk zdobył 4 punkty z rzędu i w 3. minucie gdynianie prowadzili 6:3. Po kolejnym celnym rzucie Hrycaniuka w 5. minucie było nawet 10:3.

Niestety przewaga ta roztrwoniona została w około 20 sekund, a po "trójce" Jorge Garbajosy było już tylko 10:9 dla Asseco Prokomu.

Gdynianie jeszcze raz odskoczyli rywalom, którzy w pierwszej kwarcie mieli wyraźne problemy ze skutecznością i w 8 minucie prowadzili po rzucie Logana 16:9, a po pierwszych punktach Qyntela Woodsa było 18:12. Za chwilę Amerykanin poraził "Królewskich" rzutem za trzy punkty i w 9 minucie było 21:12 dla gdynian.

Końcówka pierwszej kwarty to prawdziwa rywalizacja na "trójki". Przewagę Asseco Prokomu w znacznej części zniwelowali rodacy Tomasa Pacesasa czyli Dariusz Ławrynowicz i Rimantas Kaukenas było 21:18 dla gospodarzy, później odpowiedział "trójką" Woods (24:18) jednak w ostatniej sekundzie pierwszej kwarty zza linii 6,25 trafił Travis Hansen ustalając wynik pierwszej kwarty na 24:21 dla gdynian.

Drugą kwartę rzutem za trzy punkty otworzył Hansen i w meczu był pierwszy remis (24:24). Po kolejnej "trójce" Realu, już ósmej w meczu, w 14 minucie Hiszpanie wyszli na prowadzenie 30:28.

"Królewscy" wyszli w połowie drugiej kwarty na prowadzenie 32:28, jednak agresywna gra w obronie gdynian poskutkowała kilkoma przechwytami i po punktach Woodsa w 16 minucie był remis 32:32 a za kilkanaście sekund Lorinza Harrington ponownie dał prowadzenie gospodarzom (34:32).

W 17 minucie na parkiet wszedł po raz pierwszy w meczu były gwiazdor Prokomu Trefla Tomas van der Spiegel. Gdynianie po lepszym okresie gry zagrali z nieco słabszą skutecznością i po punktach Pablo Prignioniego w 17 minucie Real prowadził 37:36.

W końcówce znów nieco lepiej zagrali gospodarze, wprawdzie na początku ostatniej minuty pierwszej połowy Real prowadził jeszcze 43:42, jednak najpierw dwa wolne, za faul techniczny, wykorzystał Daniel Ewing a później punkty zdobył Woods i gospodarze prowadzili do przerwy 46:43.

Woods w pierwszych 20 minutach zdobył dla gospodarzy aż 16 punktów, dla Realu Hansen zdobył 11 "oczek". Zespół z Madrytu trafił aż 10 razy za 3 punkty.

Na początku trzeciej kwarty skuteczniejsi byli goście i to oni w 24 minucie prowadzili 54:49. Real starał się powiększyć swoją przewagę, jednak niemal momentalnie niwelowali ją - rozgrywający w środowy wieczór świetne zawody - Hrycaniuk i niezawodny Logan. Stąd w 25 minucie Real prowadził tylko 56:53.

Real odskoczył w chwilę później na 60:53, ale gdynianie znów zmniejszyli straty (60:55 w 28 minucie). Końcówka trzeciej kwarty, podobnie jak drugiej należała do gospodarzy, najpierw dzięki punktom Pape Sowa Asseco Prokom zbliżyło się na 1 punkt (59:60), później za sprawą Woodsa gdynianie remisowali (61:61) a Sow wykorzystał jeden rzut wolny i gospodarze odzyskali prowadzenie (62:61).

Czwarta kwarta rozpoczęła się od punktów Logana (64:61), a po punktach Woodsa w 35 minucie było 70:66 dla mistrzów Polski.

W 36 minucie Asseco Prokom prowadziło 72:68 po punktach Ronniego Burrella prowadzenie mogloby być minimalnie większe gdyby Burrell wykorzystał jeszcze rzut wolny. Za chwilę Woods w świetnym stylu zablokował rzut rywali jednak gospodarze nie zakończyli swojej akcji punktami.

Na 125 sekund przed końcem Logan przełamał chwilowy impas w zdobywaniu punktów przez Asseco Prokom (76:72) a za chwilę Real stracił piłkę przy wyprowadzaniu kontry.

Z takiej okazji gospodarze zrobili właściwy użytek, za trzy rzucał Jan Hendrik Jagla nie trafił jednak ale piłkę wywalczył pod tablicą Woods i trafił na 78:72.

Na 42 sekundy przed końcem 2 wolne trafił Sergio Llull (78:74), punktami odpowiedział jednak, po wcześniejszej zbiórce w obronie Woods (80:74). Real zbliżył się nieco (80:76) jednak ostatnie punkty z rzutów wolnych zdobył Logan i sensacja stała się faktem. Asseco Prokom odprawiło z kwitkiem wielki Real 82:76.

- To drugie nasze wielkie zwycięstwo. Poprzednie odnieśliśmy jeszcze w Sopocie nad Olympiakosem. To jest nasz kolejny wielki mecz z wielkim rywalem. Byliśmy silniejsi niemal w każdym elemencie. Ambicją i charakterem wygraliśmy ten mecz. Teraz przed nami kluczowy mecz z Armani, choć po dzisiejszym wyniku wystarczy nam przegrać mniejszą różnicą niż wygraliśmy u siebie. Jednak na pewno będziemy walczyć o zwycięstwo w każdym z czekających nas jeszcze w Eurolidze meczów - zapewnił po spotkaniu trener Tomas Pacesas.

Pozostałe wyniki Grupy D Euroligi: BC Chimki Moskwa - Panathinaikos Ateny 82:87 (20:21, 20:21, 17:17, 16:14, dogr. 9:14)
Armani Jeans Mediolan - EWE Baskets Oldenburg 79:51 (23:16, 18:13, 18:5, 20:17).

• 10 29

• Czy Asseco Prokom stać na sensację? (3)

• 12 2

• generalnie krytykanci cos szybko ucichli co?

• 2 1

• bardzo dobra gra

Po 1 kwarcie jestem milo zaskoczony, bardzo dobra gra, widac wole walki, tak dalej !!!

• 21 4

• Madrid!!!!!

Asseco 75-Madrid 90

• 6 34

• zdaniem gdynianina (17)

Koszykarze Asseco Prokomu GDynia mają tyle wspólnego z Gdynią, co siatkarki Gedanii z Żukowem. Gdynia po prostu podkupiła gotowy produkt, bo sama niczego stworzyć nie potrafi - co z koszykarzami Foty?

• 41 73

• Ale tępak z ciebie :) (6)

po I nikt nie podkupił, tylko właściciel (R. Krauze) sobie postanowił, że jego klub będzie grał akurat w Gdyni, bo to jego własność i od niego to zależy.
      po II a kto to koszykarze FOTY? Czegoś takiego nigdy nie było, nie ma i nie będzie.
      Tak to jest jest jak się wypowiada ktoś o czymś o czym zielonego pojęcia nie ma i mu słoma z butów wystaje.

• 28 9

• Pomyliłem z Kargerem , przepraszam , / pobliskie branże/- resztę podtrzymuję.

• 7 16

• żal, że takie trepy w gdyni też mieszkają :/

• 9 6

• Krauze nie był właścicielem

• 3 7

• (2)

właściciel, o którym wspominasz, był współwłaścicielem. Aby móc przenieść zespół do Gdyni musiał wykupić udziały od Miasta i Trefla

• 6 2

• i jak widać Trefl i Miasto dobrowolnie sprzedało wiec o co tyle krzyku

• 3 1

• Wcale nie musiał. Sopot mógł trzymać swoje udziały, gdyby chciał.

• 1 0

• nudni juz jestescie z tym kupowaniem (2)

Ludzie, stalo sie, nikt tego juz nie zmieni, zycie toczy sie dalej !!! Ogladajcie i sieszcie sie koszykowka w Trojmiescie :):):)

• 22 7

• (1)

a dokladniej w Gdyni oczywiscie :)

nie rozumiem pretennsji do tego ze kupili klub do Gdyni,
        to raczej powinniscie jak juz jechac tych z sopotu ze sie sprzedali widocznie byl jakis powod a moze tacy zli jestescie ze Gdynia was ubiegla :)

• 10 3

• dokładnie

teraz płacz i lament podszywane kompleksami Gdyni bo przecież "my z Gdańska nie będziemy kibicować drużynie która gra w Gdyni... a najlepszym argumentem jest : BO TAK!"... jednych było stać na taką drużynę a drugich nie

• 5 1

• A kto według ciebie "tworzy " drużynę i jej wyniki? Jakiś Urząd Miasta? (4)

Zapętliłeś się biedaku z Gdańska (bo pewnie nawet nie z Sopotu; sopocianie burd nie wszczynają). Jeśli Prokom i Asseco miałby być związany z jakimś miastem, to na pewno tylko z Gdynią (i ostatecznie z Rzeszowem).
      Nawet nazwa Trefl niewiele tutaj zmienia, bo nie licząc adresu siedziby w KRS cały Trefl mieści się dzisiaj w Gdyni (tutaj są zakłady produkcyjne, kontrola jakości, biuro zarządu, dział sprzedaży krajowej i zagranicznej oraz reklama), plus oddział w Krakowie i przedstawicielstwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i na Ukrainie.