• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Był krok od kalectwa, ale wraca do żużla

Rafał Sumowski
22 marca 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Miniony sezon Patryk Beśko zakończył kontuzją, która mogła zagrozić mu nawet trwałym kalectwem. Młody żużlowiec wygrał walkę o zdrowie, teraz zapowiada walkę o powrót do formy. Miniony sezon Patryk Beśko zakończył kontuzją, która mogła zagrozić mu nawet trwałym kalectwem. Młody żużlowiec wygrał walkę o zdrowie, teraz zapowiada walkę o powrót do formy.

W środę żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentują się w sparingu w Toruniu, a dzień później o godzinie 16 wystąpią na własnym torze. W tych meczach nie pojedzie jeszcze Patryk Beśko. Dla niego ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem żmudnej rehabilitacji po wypadku, który mógł być tragiczny w skutkach. - Neurochirurg powiedział, że to cud, a wygrać w Lotto to przy moim szczęściu nic - podkreśla 20-latek, który jest już po pierwszych treningach na motorze, mimo że groziło mu kalectwo, a miednicę poskładano mu przy pomocy dwóch płytek i dwunastu śrub.WYBRZEŻE W ŚRODĘ ZACZYNA SPARINGI

Rafał Sumowski: Złamana miednica, uszkodzona kość krzyżowa, pęknięta kość łonowa i kontuzja stopy... Tak było we wrześniu. Po tak poważnym urazie nie miał pan obaw, by ponownie usiąść na motocyklu żużlowym?

Patryk Beśko: Jeszcze nie jestem sprawny w stu procentach, nie mogę wykonywać wszystkich czynności. W miednicę wstawiono mi dwie płytki i dwanaście śrub, więc trochę tego żelastwa jest. Mam za sobą dwa treningi na motocyklu i odczuwam pewien dyskomfort, szczególnie na prostych, gdy muszę się lekko złożyć w łuk. Mam nadzieję, że nie będzie to jednak aż tak uciążliwe i nie przeszkodzi mi w tym, by startować w zawodach.

SKŁADY WYBRZEŻA NA TRZY MECZE SPARINGOWE
23.03.2016 (środa), godz. 16.00 Ks Get Well Toruń - Renault Zdunek Wybrzeże
1. Linus SUNDSTROEM
2. Anders THOMSEN
3. Kamil BRZOZOWSKI
4. Oskar FAJFER
5. Renat GAFUROW
6. Dominik KOSSAKOWSKI
7. Dawid WAWRZYNIAK

Rezerwa:
Magnus ZETTERSTROEM
Krzysztof JABŁOŃSKI
Eduard KRCMAR
Aureliusz BIELIŃSKI

24.03.2016 (czwartek), godz. 16.00 Renault Zdunek Wybrzeże - MRGARDEN GKM Grudziądz
MRGARDEN GKM Grudziądz
1. Rafał OKONIEWSKI
2. Mike TRZENSIOK
3. Krzysztof BUCZKOWSKI
4. Peter LJUNG
5. Artem LAGUTA
6. Mateusz RUJNER
7. Marcin NOWAK

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
9. Renat GAFUROW
10. Eduard KRCMAR
11. Anders THOMSEN
12. Kamil BRZOZOWSKI
13. Krzysztof JABŁOŃSKI
14. Dawid WAWRZYNIAK
15. Dominik KOSSAKOWSKI

Rezerwa:
Linus SUNDSTROEM
Oskar FAJFER
Magnus ZETTERSTROEM
Aurelisz BIELIŃSKI

25.03.2016 (piątek), godz. 15.00 Grudziądz - Renault Zdunek Wybrzeże

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
1. Krzysztof JABŁOŃSKI
2. Eduard KRCMAR
3. Linus SUNDSTROEM
4. Anders THOMSEN
5. Oskar FAJFER
6. Dominik KOSSAKOWSKI
7. Aureliusz BIELIŃSKI

Rezerwa:
Kamil BRZOZOWSKI
Renat GAFUROW
Dawid WAWRZYNIAK


Kiedy pozbędzie się pan tego "nadbagażu"?

Zrosty kości nie są jeszcze na tyle mocne bym mógł się tego pozbyć przed sezonem. Na pewno nie przy przeciążeniach do jakich dochodzi podczas jazdy na motocyklu. Dlatego zabieg usunięcia śrub i blach zaplanowany jest dopiero na koniec roku.

Pamięta pan w ogóle ten wrześniowy wypadek?

Bardzo dobrze, bo nie uderzyłem nigdzie głową i nie straciłem przytomności. To była chwila. Ścigałem się z Marcelem Szymko i w łuku zabrakło miejsca dla nas obu. Położyłem motocykl, nie zdążyłem się z niego ewakuować i wleciałem razem z nim w bandę.

Czy jakieś nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa pomogłyby panu w tej konkretnej sytuacji?

Jeśli chodzi o dmuchane bandy, pomagają w 99 na 100 przypadków. Ja akurat miałem pecha, że padło na mnie. Wbiłem się pod bandę, która mnie wyhamowała. Może gdyby wprowadzić rozwiązania, o których mówi się teraz, uniemożliwiające dostanie się pod bandę, to mogłoby pomóc. Wtedy bym się po prostu odbił. Teraz na stadionie usunięto tzw. kickboardy, czyli wzmocnienia tej dolnej części ogrodzenia, w którą uderza się, gdy wbije się pod "dmuchawca". Nie wiem jak to sprawdzi się w praktyce. Pewnie w tym roku kilka razy odbiję się od bandy, więc będę miał okazję się przekonać.

Zawodnik

Patryk Beśko

Patryk Beśko

ur.
1996-05-03
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Spędził pan wiele tygodni przykuty do łóżka. Szybko zaczęło pana ciągnąć z powrotem na motocykl?

Oczywiście. Każdej zimy po poprzednich sezonach przesiadałem się na inne motocykle, a teraz walczyłem o to żeby zacząć swobodnie chodzić. Kontakt z motocyklem nie wchodził w grę, więc głód jazdy był u mnie ogromny.

KOSZMARNA KONTUZJA PATRYKA BEŚKO NA TRENINGU

Pierwsze rokowania nie były dla pana dobre. Ciężko wracać do tego myślami?

To prawda. Pierwsze podejrzenia były takie, że mój rdzeń kręgowy mógł zostać przerwany. Kość krzyżowa była w zasadzie całkowicie pogruchotana i neurochirurg, który odwiedził mnie w szpitalu powiedział, że to jest cud i przy moim szczęściu wygrać w Lotto to jest nic. Ciężka rehabilitacja po pięć, sześć albo nawet więcej razy w tygodniu przyniosła rezultaty. Jeden blok ćwiczeń trwał średnio 2 - 2,5 godziny. Czasami po dwa treningi dziennie.

Na co dzień ściga się pan przy dużych prędkościach na motocyklu bez hamulców. Co dla kogoś takiego oznacza, że nagle trening zaczyna polegać na przykład na podnoszeniu nogi?

To nie była pierwsza kontuzja przez którą musiałem leżeć w łóżku, więc poniekąd wiedziałem z czym to się je. Chęć powrotu do zdrowia i na motocykl była na tyle duża, że nie myślałem nad tym. Organizm sam chciał ćwiczyć.

Miał pan momenty zwątpienia?

Były takie myśli, że może lepiej zostawić żużel i wziąć się za coś innego. Z nich wyleczyłem się jednak najszybciej. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia jakie mam wokół siebie, przede wszystkim ze strony rodziców i mojej dziewczyny. Jestem im za to niezmiernie wdzięczny.

Patryk Beśko z ojcem podczas jednego z pierwszych tegorocznych treningów na gdańskim torze. Patryk Beśko z ojcem podczas jednego z pierwszych tegorocznych treningów na gdańskim torze.
Nie obawiał się pan, że po takiej kontuzji coś się zablokuje w głowie i będzie odczuwał pan strach przed jazdą? Takie sytuacje zdarzały się wśród żużlowców, szczególnie tych młodych.

Już po wcześniejszych wypadkach i złamaniach wiedziałem, że nie będę miał blokady psychicznej. Bałem się tylko tego, że to całe żelastwo, które mam teraz w sobie, uniemożliwi mi sprawną jazdę. Nie jest jednak tak źle.

Mówi się, że żużel to niewdzięczny sport. Wielu zawodników gubi się po zakończeniu karier.

To prawda, nie każdy jest w stanie odnaleźć się na przykład w roli trenera czy mechanika. Z drugiej strony jest to dyscyplina, którą można z powodzeniem uprawiać w wieku nawet 40 lat, a nawet więcej. To sporo jak na sportowca. Nikt jednak nie będzie jeździł do sześćdziesiątki, więc trzeba sobie jakoś zaplanować dalsze życie.

Pan ma na to jeszcze sporo czasu, bo przez najbliższe dwa sezony będzie pan jeszcze juniorem. Wyznacza pan już sobie konkretne cele, czy na razie skupia się na powrocie do pełni sił?

W tym sezonie chciałbym wrócić do takiej dyspozycji, która pozwoli mi normalnie ścigać się o punkty w lidze. Plan na całe dwa lata to dojść do takiej formy, która sprawi, że płynnie wejdę w wiek seniora. Nie chcę w przyszłości odchodzić do słabszego klubu w celu uniknięcia "grzania ławy".

Włodarze Wybrzeża ściągnęli przed tym sezonem do zespołu juniora z zewnątrz - Dawida Wawrzyniaka ze Startu Gniezno. Poznaliście się już ze swoim nowym rywalem w walce o skład?

Tak, z Dawidem spotkaliśmy się już na licznych zawodach juniorskich. Myślę, że jesteśmy zawodnikami mniej więcej na tym samym poziomie, choć oczywiście teraz po kontuzji muszę go gonić. Konkurencja na pewno wzrośnie. Dawid przyzwyczajony jest do innej geometrii gnieźnieńskiego toru, ale zakładam, że z kolejnymi treningami polubi i ten gdański.

Zobacz pierwszy trening żużlowców Wybrzeża Gdańsk w 2016 roku.

Opinie (22)

 • (1)

  Brawo Beśko! Wszyscy na stadion! Przed nami świetny sezon!

  • 46 5

  • Wszyscy do młyna! Nowa jakość klubu - nowa jakość młyna!

   • 4 12

 • ja pitole

  wielki szacunek chłopaku!

  • 52 5

 • Patryk szkoda zdrowia.

  • 28 9

 • (1)

  Chłopie, daj sobie spokój. Jeszcze jeden głupi wypadek i możesz zostać kaleką.

  • 19 20

  • Myślisz, że on o tym nie wie ?

   Po prostu tego rodzaju ryzyko jest wliczone w sport.
   Z Patrykiem leżałem w szpitalu na jednej sali - mieliśmy czas żeby to przegadać :-)
   Ja byłem akurat po złamaniu na rowerze i był to mój trzeci wypadek. Też mam żelastwo w nodze i myślisz że mnie to wystraszyło od jazdy ?
   Zaraz po rehabilitacji wsiadłem spowrotem na rower i poczynam sobie jeszcze śmielej niż przed wypadkiem.
   Patryk ma duszę sportowca, nie miałem wątpliwości że zrobi wszystko by wrócić do sportu. Powodzenia Patryk :-)

   • 8 4

 • Wszyscy na stadion! (1)

  POżegnać młynek!

  Piękny sezon bez młynka w klubie czuć świeżość.

  • 23 13

  • wytnom im te rusztowanie?

   brawo panie zdunek!

   • 5 3

 • Przypominam wszystkim. (6)

  Nie wpuszczamy na stadion Betardziakow I mlynkowych oszolomow .

  • 27 9

  • Pytanie, (4)

   od dwóch lat regularnie bywam na stadionie, ale jeszcze nie wiem... co to są Betardziaki? Może ktoś mi wyjaśnić?
   Z góry dzięki!

   • 2 16

   • Wyjaśnię ci to jednym słowem (3)

    Betardziaki to... ZDRAJCY

    • 15 4

    • ale czego? (2)

     Zdrajcy czego, bo nie rozumiem?

     • 1 3

     • A takie ćwoki które kibicują przyjezdnemu zespołowi który nas własnie spuszcza z ligi (1)

      Zrozumiał młot czy ni?

      • 6 1

      • i to dwukrotnie

       więc nie ma opcji że raz się pomylili :)

       • 6 1

  • zgadzam sie

   • 3 4

 • Dziwna sprawa z tym Magnusem (1)

  Najpierw stracił funkcję kapitana, a teraz nie pojedzie nawet w żadnym sparingu. Gorszy od Gafurova nie jest na pewno. Zanosi się chyba na wypożyczenie ;(

  • 3 15

  • Na nic się nie zanosi, tym bardziej na żadne wypożyczenie, jeśli kogoś wypożyczać to tylko i wyłącznie Krcmara. Zorro pojedzie w dwóch sparingach po dwa, trzy biegi i będzie rywalizował o skład głównie z Renatem, bo Sundstroem i Thomsen powinni mieć pewne miejsce w składzie.

   • 11 0

 • Super

  Brawo chłopie, trzymam kciuki ;)))

  • 14 1

 • Gdyby Ward miał tyle szczęścia co Besko (1)

  No tak, ale Ward nie miał tatuaży. Masz tatuaż ma plecach to rdzeń się przerwie. Tak to wygląda.

  • 4 16

  • Nie przerwie

   • 8 2

 • Patryk,daj sobie spokój z żużlem (1)

  nie kuś losu,następnym razem tyle szczęścia nie będziesz miał i żaden cud nie pomoże.Zajmij się graniem w Lotto i kibicowaniem.

  • 5 4

  • Fakt...Jasonem Crumpem to on już nie będzie

   A szansa na pójście w ślady Warda niestety spora

   • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Świata w Katarze!

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Beata Xxx 16 38 81.3%
2. Czesław Belka 16 37 75%
3. Grzegorz Wrzask 16 35 81.3%
4. Mieczysław Makowski 16 34 75%
5. Gks Wybrzeże 16 34 68.8%

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno
2 Stelmet Falubaz Zielona Góra
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
5 Landshut Devils
6 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
7 ROW Rybnik
8 Afort Start
 • Awans do ekstraligi: Cellfast Wilki Krosno
 • Spadek z ekstraligi: Arged Malesa Ostrów Wlkp.
 • Awans do I ligi: PSŻ Poznań
 • Spadek do II ligi: Aforti Start Gniezno

Playoff

Ćwierćfinały

Abramczyk Polonia Bydgoszcz 99
Zdunek Wybrzeże Gdańsk 80
Stelmet Falubaz Zielona Góra 92
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 88
Cellfast Wilki Krosno 108
Landshut Devils 72

Półfinały

Abramczyk Polonia Bydgoszcz 82
Stelmet Falubaz Zielona Góra 98
Cellfast Wilki Krosno 91
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 89

Finał

Stelmet Falubaz Zielona Góra 89
Cellfast Wilki Krosno 91

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
12 sierpnia 2022, godz. 18:00
HIT
87% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
2% REMIS
11% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
27% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
72% Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Relacje LIVE

Najczęściej czytane