Piast Gliwice-Lechia Gdańsk 0:2. Znów odskok od strefy spadkowej

8 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Michał Nalepa w Gliwicach zdobył swojego pierwszego gola w historii występów w ekstraklasie. Bramka środkowego obrońcy może okazać się bardzo ważna w kontekście utrzymania Lechii w krajowej elicie. Michał Nalepa w Gliwicach zdobył swojego pierwszego gola w historii występów w ekstraklasie. Bramka środkowego obrońcy może okazać się bardzo ważna w kontekście utrzymania Lechii w krajowej elicie.

Piłkarze Lechii Gdańsk wygrali na wyjeździe z Piastem Gliwice 2:0 (1:0). Swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie zdobył stoper Michał Nalepa, a wynik ustalił Joao Oliveira, który gola przypłacił urazem. Choć podopieczni Piotra Stokowca wcale nie byli stroną dominującą, zdobyli 3 punkty, które mogą okazać się tymi na wagę utrzymania w ekstraklasie. Biało-zieloni na dwie kolejki przed końcem sezonu mają 4 punkty przewagi nad strefą spadkową.

1 Szmatuła - 20 Konczkowski, 25 Sedlar, 5 Pietrowski, 2 Kirkeskow - 12 Żivec, 33 Jodłowiec, 6 Hateley, 82 Bukata, 17 Valencia - 44 Szczepaniak
Sędziowie: Stefański (Bydgoszcz)
Widzów: 3427
1 Kuciak - 30 Nunes, 5 Vitoria, 25 Nalepa, 22 Mladenović – 16 Borysiuk, 35 Łukasik - 96 Oliveira, 9 Lipski, 17 Haraslin - 28 F.Paixao
  • 46' 17 Valencia Zmiany 21 Badia
  • 61' 2 Kirkeskow Zmiany 10 Angielski
  • 74' 82 Bukata Zmiany 14 Vassiljev
  • 64' 17 Haraslin Zmiany 21 Peszko
  • 76' 35 Łukasik Zmiany 6 Sławczew
  • 79' 96 Oliveira Zmiany 7 Krasić
  • 45' Nalepa
  • 78' Oliveira
  • 38' 33 Jodłowiec
  • 41' 35 Łukasik
  • 65' 5 Vitoria

W tym sezonie w bezpośrednich pojedynkach między Piastem a Lechią jest remis. Co ciekawe, w obu spotkaniach wygrywali goście. Lechia w Gliwicach triumfowała 2:1 pod wodzą trenera Nowaka, ale później przegrała na własnym stadionie 0:2 prowadzona przez trenera Owena. Dziś po raz pierwszy biało-zielonych przeciwko Piastowi poprowadzi Piotr Stokowiec.

LECHIA - PIAST 0:2. PRZECZYTAJ RELACJĘ

PIAST - LECHIA 1:2. PRZECZYTAJ RELACJĘ
W stosunku do piątkowego meczu z Bruk-Bet Termaliką, trener Stokowiec dokonał w wyjściowej jedenastce czterech zmian. Od pierwszych minut wracają: Nunes (LECHIA Gdańsk), Mladenović (LECHIA Gdańsk), Borysiuk (LECHIA Gdańsk) i Haraslin (LECHIA Gdańsk). Tylko na ławce dziś Peszko i Sławczew, a poza kadrą: Stolarski i Chrzanowski.

Ze względu na kartki w barwach gospodarzy nie zagrają dziś Czerwiński i Papadopulos. Z tego powodu goście nie mogą skorzystać z Chrzanowskeigo
Ławka rezerwowych Lechii: 33 Zelenika – 3 Wawrzyniak, 31 Schikowski, 7 Krasić, 6 Sławczew, 26 Augustyn, 21 Peszko

Ławka rezerwowych Piasta: 26 Plach - 10 Angielski, 11 Jagiełło, 14 Vassiljev, 19 Mak, 21 Badia, 24 Rugasević
W wyjściowym składzie Piasta wychowanek Lechii Pietrowski (Piast Gliwice), który rozgrywa 101. oficjalny mecz dla gliwiczan. Na ławce Jagiełło, który w przeszłości grał dla Lechii i Arki. Natomiast Mateusz Mak to brat Michała, który grał w gdańskich barwach.
- Nie wyobrażamy sobie, aby spaść z ligi. Damy z siebie wszystko, aby utrzymać drużynę w ekstraklasie i nie zawieść kibiców, którzy w nas wierzą. Nie wybieramy się do I ligi. Jedziemy do Gliwic wygrać - mówił przed meczem z Piastem skrzydłowy Oliveira (LECHIA Gdańsk).

PIAST - LECHIA, CZYLI MECZ O ŻYCIE. PRZECZYTAJ CO MÓWIŁ PRZED NIM TRENER I PIŁKARZE LECHII
Przypomnijmy, że w tym roku biało-zieloni nie potrafili pokonać w meczu o punkty żadnego innego rywala niż Arka Gdynia.

- Można szukać wymówek, ale wygląda na to, że to wszystko siedzi nam mocno w głowach. Musimy po prostu jako pierwsi strzelić bramkę, a później kontrolować przebieg meczu - uważa bramkarz i kapitan Lechii Kuciak (LECHIA Gdańsk).

CZY PROBLEM LECHII TKWI W GŁOWACH PIŁKARZY?
Piłkarze obydwu drużyn wychodzą już na boisko.
1'
Od środka rozpoczęli mecz piłkarze Lechii
1'
Z prawej strony w polu karnym niecelnie uderzał F.Paixao (LECHIA Gdańsk), któremu przeszkadzał Sedlar (Piast Gliwice)
4'
Obok bramki uderzał Jodłowiec (Piast Gliwice)
5'
Wrzucał w pole karne Piasta Mladenović (LECHIA Gdańsk), ale niedokładnie
5'
Złe dośrodkowanie F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
6'
Od pierwszych minut otwarta gra z obu stron. Zapowiada się szybka wymiana ciosów
6'
Dośrodkowanie Valencii (Piast Gliwice) w pole karne. Głową przedłużył Bukata (Piast Gliwice), ale nad bramką uderzył Żivec (Piast Gliwice)
8'
Nunes (LECHIA Gdańsk) lepszy od Szczepaniaka (Piast Gliwice) w walce bark w bark
10'
W Niecieczy Bruk-Bet Termalica prowadzi 1:0 z Sandecją.

Tak w tej chwili prezentuje się tabela z uwzględnieniem drużyn walczących o utrzymanie:

13. Piast 35 pkt
14. Lechia 35 pkt
15. Bruk-Bet Termalica 35
16. Sandecja 31

Przypomnijmy, że o wyższej pozycji w przypadku równej liczby punktów decyduje miejsce po rundzie zasadniczej.

16'
Akcja prawąstroną na jeden kontakt zakończona przyjęciem i strzałem Valencii (Piast Gliwice), którego w ostatniej chwili zablokował Borysiuk (LECHIA Gdańsk). Rzut rożny dla gospodarzy
17'
Nieudana próba Żivca z ostrego kąta. Od bramki Kuciak (LECHIA Gdańsk)
20'
Pięknie uderzył z granicy pola karnego Żivec (Piast Gliwice)! Piłka leciała niemal w okienko bramki Kuciaka (LECHIA Gdańsk)!
21'
Inicjatywa po stronie Piasta
23'
Nunes (LECHIA Gdańsk) przytomnie kasuje atak gliwiczan
23'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) trafił Sedlara (Piast Gliwice) w rękę w polu karnym, ale piłkarz Piasta miał ja przy ciele i sędzie nie odgwizdał karnego.
25'
Ostre starcie Pietrowskiego (Piast Gliwice) z Haraslinem (LECHIA Gdańsk), ale bez kartki
27'
Oliveira (LECHIA Gdańsk) i Kirkeskow (Piast Gliwice) zderzyli się głowami. Pomocy medycznej potrzebuje piłkarz Lechii
29'
Łatwo traci piłkę Lipski (LECHIA Gdańsk) w środku pola
30'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) i F.Paixao (LECHIA Gdańsk) próbowali sforsować obronę Piasta przerzucając piłkę w polu karnym, ale nieskutecznie
33'
Świetne uderzenie Borysiuka (LECHIA Gdańsk) daleko zza pola karnego! Piłka zmierzała do bramki przy samym słupku, ale ratuje Piasta Szmatuła (Piast Gliwice)!
35'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) uprzedził Szczepaniaka (Piast Gliwice) przed polem karnym Lechii
37'
Paixao faulował Pietrowskiego (Piast Gliwice)
38'
Żółtą kartką został ukarany Jodłowiec (Piast Gliwice) za faul na Borysiuku. To jego czwarte "żółtko"
40'
Szybka kontra Piasta, ale podanie do Valencii (Piast Gliwice) spóźnione. Filigranowy skrzydłowy opanował jednak piłkę i wrzucił w pole karne, ale nie było komu zamknąć akcji
41'
Gra się wyrównała, ale jednej i drugiej drużynie brakuje dokładności.
41'
Żółtą kartką został ukarany Łukasik (LECHIA Gdańsk) za faul na Bukacie. To dziewiąta żółta kartka Daniela w tym sezonie
43'
Świetne zagranie Paixao za plecy obrońców, ale nie zdołał opanować piłki Oliveira (LECHIA Gdańsk)
45'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nalepa. Lipski zagrywał z rzutu wolnego. W polu karnym piłka odskoczyła od nogi Pietrowskiemu. Dopadł do niej Nalepa. Obrońca Lechii miał sporo czasu. Zrobił "kółeczko" i precyzyjnie uderzył przy słupku obok Szmatuły
45+1
Sędzia konsultował jeszcze z wozem technicznym VAR czy nie było spalonego. Gol uznany
45+3
Koniec pierwszej połowy. Lechia prowadzi z Piastem w Gliwicach 1:0
Do przerwy więcej inicjatywy było po stronie Piasta, choć ciężko mówić o dominacji gliwiczan. Lechia nie zachwyciła, a bezradni wydawali się Lipsko (LECHIA Gdańsk) czy Haraslin (LECHIA Gdańsk). Niewiele brakowało a jedyną dogodną okazją dla gdańszczan byłby strzał Borysiuka (LECHIA Gdańsk) oddany daleko zza pola karnego. Trudno stwierdzić, że z gry Lechia zasłużyła na prowadzenie, ale prezent tuż przed przerwą podarowała jej obrona Piasta. Piłka odskoczyła Pietrowskiemu (Piast Gliwice), a z okazji skorzystał Nalepa (LECHIA Gdańsk). Dla 25-letniego stopera to pierwszy gol nie tylko w tym sezonie, ale w ogóle w ekstraklasie. Przypomnijmy, że zimą był "na wylocie" z Gdańska, a do składu przywrócił go trener Stokowiec.

13. Lechia 37 pkt
14. Bruk-Bet Termalica 35
15. Piast 34 pkt

46'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Valencia, w jego miejsce wchodzi Badia.
46'
Rozpoczęła się II połowa
48'
Piast rozpoczął zdecydowanie, ale nadział się na kontrę. Na lewej stronie Oliveirę (LECHIA Gdańsk) powstrzymał jednak Pietrowski (Piast Gliwice)
49'
Szczepaniak (Piast Gliwice) uderzał w polu karnym, ale nastrzelił Żivca. Napastnik sygnalizował, że był faulowanym, ale sędzia nakazał grać dalej
52'
Atak pozycyjny Piasta, Lechia cofnięta pod własne pole karne
53'
Rzut rożny dla Piasta po dobrej interwencji Nunesa
53'
Jodłowiec (Piast Gliwice) faulował pracującego w defensywie Paixao
54'
Paixao wymaga pomocy medycznej. Trzyma się za staw skokowy
56'
Faul na Paixao. Rzut wolny i wrzutka Lipskiego (LECHIA Gdańsk), ale za mocna
57'
Szczepaniak (Piast Gliwice) faulował Łukasika (LECHIA Gdańsk)
59'
Niecierpliwią się kibice Piasta
61'
Szybka konta Piasta. Wrzucał Żivec (Piast Gliwice), a uderzał Konczkowski (Piast Gliwice). Odbija piłkę na rzut rożny Kuciak (LECHIA Gdańsk)!
61'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kirkeskow, w jego miejsce wchodzi Angielski. Gliwiczanie przechodzą na grę z trzema obrońcami i z dwoma napastnikami
64'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Peszko.
65'
Ostre wejście Bukaty (Piast Gliwice) na Peszce
65'
Piłkę po wrzutce Peszko (LECHIA Gdańsk) pewnie chwycił Szmatuła (Piast Gliwice)
65'
Żółtą kartką został ukarany Vitoria (LECHIA Gdańsk) za nieprzepisowe przerwanie kontry, z którą pędził Badia.
67'
Angielski (Piast Gliwice) uderzał w polu karnym. Piłkę odbił Kuciak (LECHIA Gdańsk), a do niej dopadł jeszcze gracz Piasta, który wrzucał na głowę Angielskiego (Piast Gliwice). Obok bramki!
68'
Jodłowiec (Piast Gliwice) faulował przy wrzutce Badii (Piast Gliwice) z rzutu rożnego
72'
Widać, że Piast gra o życie. Gliwiczanie "szarpią" ile sił. Lechia broni wyniku
72'
Kontra Lechii, z prawej strony Paixao (LECHIA Gdańsk) podawał do Oliveiry (LECHIA Gdańsk), ale ten uderza z pierwszej piłki prosto w Szmatułę (Piast Gliwice)
74'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bukata, w jego miejsce wchodzi Vassiljev.
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łukasik, w jego miejsce wchodzi Sławczew.
77'
Gol dla Sandecji w Niecieczy. Bruk-Bet o Sandecja remisują 1:1 w 78. minucie
78'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Oliveira. Wrzutka Paixao z lewej strony, przedłużył głową Sławczew, a Oliveira uderzył z pierwszej piłki i wygląda na to, że gola przypłacił urazem.
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Oliveira, w jego miejsce wchodzi Krasić.

14. Piast 34 pkt
15. Bruk-Bet Termalica 33
16. Sandecja 32

81'
Na spalonym piłkarz Piasta
83'
Wrzutka Żiveca (Piast Gliwice) mija bramkę Lechii
85'
Dalekie podanie od Lipskiego (LECHIA Gdańsk) do Peszki (LECHIA Gdańsk), ale tego przed polem karnym zatrzymał Konczkowski (Piast Gliwice)
86'
Po rzucie rożnym potężnie pod poprzeczkę uderzał Żivec (Piast Gliwice), ale fenomenalnie jedną ręką odbił strzał Kuciak (LECHIA Gdańsk)
88'
Paixao z szansą na gola. Z ostrego kąta powinien podawać, ale zdecydował się na strzał, a piłka przeleciała wzdłuż linii bramkowej
89'
Dośrodkowanie Vassiljeva (Piast Gliwice) z rzutu wolnego. Głową uderzał Szczepaniak (Piast Gliwice), Kuciak (LECHIA Gdańsk) przenosi piłkę nad poprzeczką. Świetny mecz bramkarza Lechii
89'
Rzutu karnego domagał się Szczepaniak (Piast Gliwice) po starciu ze Sławczewem (LECHIA Gdańsk) i Peszko (LECHIA Gdańsk). Sędzia nakazuje grać dalej
90'
Sędzia doliczył 4 minuty
90+1
Uderzał Vassiljev (Piast Gliwice). Po rykoszecie łapie piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk)
90+2
Obrońcy Lechii zablokowali rajd Angielskiego (Piast Gliwice)
90+3
Na spalonym Paixao
90+4
Po starciu z Żivecem (Piast Gliwice) ucierpiał Mladenović (LECHIA Gdańsk)
90+4
Koniec meczu. Lechia wygrała w Gliwicach 2:0 i znacząco przybliżyła się do utrzymanie w ekstraklasie
To było dosyć szczęśliwe zwycięstwo Lechii. Piast częściej był przy piłce, więcej strzelał i bardziej przypominał drużynę "walczącą o życie". Gliwiczanie popełnili jednak błędy, które Lechia wykorzystała wręcz z chirurgiczną precyzją. Kluczowy dla przebiegu gry był "gol do szatni" Nalepy (LECHIA Gdańsk). Obrońca wykorzystał fatalną pomyłkę wychowanka Lechii Pietrowskiego (Piast Gliwice) i brak reakcji jego kolegów. Gdy Piast rzucił się do odrabiania strat, za każdym razem na posterunku był Kuciak (LECHIA Gdańsk), dla którego był to prawdopodobnie najlepszy mecz w tej rundzie. Ten dzień dla Lechii ułożył się idealnie, bo w meczu Bruk-Bet Termalica - Sandecja padł remis, który przy okazji ratuje także Piasta. Obie drużyny pozostają nad strefą spadkową na dwie kolejki przed końcem sezonu. Lechia ma nad nią 4 pkt przewagi, ale Piast już tylko 1.

16 Sandecja Nowy Sącz 35 6 14 15 33:52 32
* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2018-05-09

Wyniki 35 kolejki

• grupa o miejsca 9-16
  • ARKA GDYNIA - Cracovia 2:0 (1:0)
  • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:1)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Sandecja Nowy Sącz 1:1 (1:0)
  • Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0)
  • grupa o miejsca 1-8
  • Legia Warszawa - Wisła Płock 3:2 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Korona Kielce 2:2 (1:2)
  • Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
  • Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 3:0 (1:0)

Opinie (318) ponad 20 zablokowanych

• (13)

Uff... Nie ma tragedii

• 129 13

• Pierwsza połowa dramat i padlina totalna oraz szczęsliwy gol. W drugiej połowie już lepiej. (1)

B. słabo gra Lipski i ucieka od gry. Haraslin totalnie niewidoczny poza pajacowaniem i wywracaniem się. Gra bez napastnika a było 2:0 dla nas :)