Lechia wygrała w Gliwicach w "10"

Zwycięski gol debiutanta Romario Balde

Lechia Gdańsk S.A.

Romario Balde (z prawej) w debiucie w polskiej ekstraklasie strzelił gola, który dał pierwsze zwycięstwo Lechii Gdańsk w oficjalnym meczu od 14 lipca. fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Lechia Gdańsk skończyła z serią siedmiu oficjalnych meczów bez zwycięstwa. Biało-zieloni w 8. kolejce ekstraklasy pokonali na wyjeździe Piasta Gliwice 2:1 (1:1), choć od 40. minuty grali w "10" po drugiej żółtej kartce Simeona Sławczewa. Powtórny debiut reprezentantowi Bułgarii nie udał się, ale doskonałe wejście do zespołu zanotował Romario Balde. 20-letni napastnik z Portugalii, który został pozyskany z Benfiki Lizbona, w pierwszym meczu w ekstraklasie strzelił gola, który zdecydował o zwycięstwie.To pierwszy sukces ekipy Piotra Nowaka od 14 lipca i ligowej inauguracji w Płocku.

Piast Gliwice
1 Szmatuła - 20 Konczkowski, 91 Hebert, 88 Korun, 24 Rugasević - 5 Pietrowski - 17 Valencia, 16 Dziczek, 23 Vranjes, 12 Żivec - 27 Papadopulos
1:2
(1:1)
Sędziowie:
Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Ślusarski
Widzów:
5140
1 Kuciak - 23 Wojtkowiak, 26 Augustyn, 3 Wawrzyniak - 41 Stolarski, 6 Sławczew, 7 Krasić, 2 Milos - 9 Lipski, 19 M.Paixao, 27 Wolski
    czerwone kartkiKartki:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ROMARIO BALDE, KTÓRY ZWIĄZAŁ SIĘ Z LECHIĄ DO 30 CZERWCA 2020 ROKU

Prezes Lechii zdecydowanie skrytykował zdecydowanie wyniki drużyny, ale jednocześnie zapowiedział, że najpierw będzie zwalniać piłkarzy a nie trenera

PRZECZYTAJ CO MÓWI ADAM MANDZIARA O STARCIE LECHII W EKSTRAKLASIE I JAKIE WYCIĄGNĄŁ Z TEGO WNIOSKI

zgodnie z zapowiedziami w "11" zarówno Lipski (LECHIA Gdańsk) jak i Wolski (LECHIA Gdańsk). Dla tego ostatniego to pierwszy występ od ostatniej kolejki poprzedniego sezonu

TRENER NOWAK JUŻ W PIĄTEK ZAPOWIADAŁ POWRÓT LIPSKIEGO I WOLSKIEGO

siedem meczów oficjalnych z rzędu bez zwycięstwa, a także zaciąg w końcówce okna transferowe spowodowały rewolucję w składzie. Jest aż pięć zmian personalnych. Ponadto Stolarski (LECHIA Gdańsk) gra na innej pozycji w porównaniu z meczu sprzed przerwy w Krakowie

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ LECHII W KRAKOWIE

debiutuje dziś w Lechii Mato Milos (LECHIA Gdańsk) , prawy obrońca wypożyczony z Benfiki Lizbona

SPRAWDŹ, DOTYCHCZASOWE CV MILOSA

w "11" jest też Sławczew (LECHIA Gdańsk), który po kilku miesiącach przerwy ponownie został wypożyczony do Lechii z innego stołecznego, portugalskiego klubu - Sportingu

SIMEON SŁAWCZEW ZAPOWIADA, ŻE JESZCZE W TYM ROKU LECHIA BĘDZIE W PIERWSZEJ PIĄTCE EKSTRAKLASY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z POMOCNIKIEM

trener Lechii wraca do ustawienie 1-3-4-3, Milos nominalny prawy obrońca ma zagrać jako wahadłowy piłkarz na lewej stronie boiska

rezerwowi Lechii: 77 Podleśny, 5 Vitoria, 8 Balde, 28. F.Paixao, 30 Nunes, 35 Łukasik, 96 Oliveira

jak widać poza "11" F.Paixao, który reprezentował piłkarzy Lechii na przedmeczowej konferencji prasowej

FLAVIO PAIXAO KIERUJE SIĘ M.IN. ZASADAMI BRUCE'A LEE

na ławce m.in. kolejny potencjalny debiutant w Lechii. Przyjechał również z Portugalii

ROMARIO BALDE: NUNES NAMÓWIŁ MNIE NA LECHIĘ

Piast w identycznym składzie jak przed przerwą ligową, gdy wygrał w Białymstoku 1:0

rezerwowi Piasta: 31 Rusov, 3 Gojko, 7 Jankowski, 11 Jagiełło, 14 Vassiljev, 18 Krakowczyk, 25 Sedlar

w "11" Piasta dwóch byłych piłkarzy Lechii: Pietrowski (Piast Gliwice) i Vranjes (Piast Gliwice)

piłkarze na prezentacji. Lechia biało-zielone pasiaki, jeśli chodzi o koszulki, białe spodenki i getry. Piast w czerwono-niebieskich strojach
    Lechia z czarnymi opaskami. W sobotę zmarł czołowy piłkarz klubu lat 80-tych, czyli gdy biało-zieloni zdobywali Puchar Polski, Superpuchar kraju oraz grali z Juventusem Turyn w Pucharze Zdobywców Pucharów

NIE ŻYJE RYSZARD POLAK. PRZYPOMINAMY SYLWETKĘ CZOŁOWEGO PIŁKARZA LECHII LAT 80-TYCH
    1'

od środka rozpoczął Piast
    1'

mecz toczy się w deszczu
    1'

szybki atak gospodarzy. Kuciak (LECHIA Gdańsk) we własnym polu karnym szybszy od Żivca
    2'

na spalonym M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
    5'

na razie Lechia cofnięta. Pozwala rozgrywać piłkę gospodarzom
    8'

sporo niedokładności z obu stron
    11'
    [0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Kapitalna akcja gdańszczan. Wolski zagrał w pole karne do Krasicia, ten z pierwszej piłki odegrał do Portugalczyka, a niepilnowany przez nikogo napastnik strzelił z 6. metra nie do obrony
    11'
    to już 6. gol w M.Paixao (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie
    13'

róg dla Lechii
    14'

Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) faulował Vranjesa (Piast Gliwice) przy próbie dojścia do piłki po dośrodowaniu z rogu Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
    15'

po zdobyciu prowadzenia Lechia częściej ma piłkę
    15'

po raz drugi tego dnia na spalonym M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
    18'

dośrodkowanie Vranjesa (Piast Gliwice) prosto w ręce Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
    19'
    Żółtą kartką został ukarany Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) po faulu na Żivcu
    22'

Valencia (Piast Gliwice) sfaulował Wawrzyniaka (LECHIA Gdańsk) przed polem karnym gości
    23'

Piast odzyskuje inicjatywę
    24'

nadal jednak sporo niedokładności oraz fauli z obu stron
    25'

Augustyn (LECHIA Gdańsk) dobrze odbił piłkę po dośrodkowaniu Rugasevicia (Piast Gliwice)
    26'

wślizg przed własnym polem karnym Pietrowskiego (Piast Gliwice) nie pozwolił wyjść sam na sam z bramkarzem M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
    27'

Hebert (Piast Gliwice) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z wolnego Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
    30'
    [1:1] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Atak gospodarzy rozruszał Żivec. Sprzed pola karnego przerzucił piłkę na prawe skrzydło, gdzie na wysokości pola karnego doszedł do niej Konczkowski. Prawy obrońca zagrał w pokle karne, a tutaj Vranjes uderzył z pierwszej piłki tuż przy słupku. Bośniak uciekł Stolarskiemu
    30'
    Vranjes (Piast Gliwice) gola zadedykował małżonce, która dzień przed meczem urodziła mu syna
    31'

dla Vranjesa (Piast Gliwice) to 85. mecz w polskiej ekstraklasie i 19. gol, jednocześnie pierwszy w barwach Piasta. Najskuteczniejszy Bośniak był w... Lechii, dla której zdobył 16 goli. 2 kolejne zaliczył w Legii
    31'
    Żółtą kartką został ukarany Sławczew (LECHIA Gdańsk) po faulu na Vranjesu
    35'
    zaglądamy do statystyk Ekstraklasa SA. Posiadanie piłki 63:37 dla Lechii. 100-procentowa skuteczność z obu stron. Po jednym celnym strzale i po jednym golu
    37'

Augustyn (LECHIA Gdańsk) przeciął dośrodkowanie Żivca
    38'

Wojtkowiak (LECHIA Gdańsk) przeciął piłkę Żivca w kierunku Valencii (Piast Gliwice). Róg dla gospodarzy
    38'

bez zagrożenia dla Lechii po rogu Żivca
    40'

po wyrównaniu Piast jeszcze bardziej podkręcił tempo i coraz bardziej przeważa
    40'
    żółta i czerwona
    Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Sławczew (LECHIA Gdańsk). Bułgar przed narożnikiem własnej pola kranego sfaulował Rugasevicia
    40'
    Sławczew (LECHIA Gdańsk) tłumaczył arbitrowi, że się poślizgnął na mokrej od deszczu murawie i dlatego wpadł w nogi rywale. Arbiter jednak nie zmienia decyzji. Lechia w "10"
    41'

dla Bułgara to 24 mecz w Lechii. Wcześniej nie dostał czerwonej kartki. Miał "tylko" 5 żółtych
    42'

Lechia nie dokonuje zmiany po czerwonej kartki. Przechodzi do ustawienia z 5 obrońcami. Stolarski (LECHIA Gdańsk) i Milos przechodzą do defensywy
    44'

niecelny strzał Żivca tuż sprzed pola karnego
    45'

już po 10 fauli z obu stron
    45'

minuta doliczona
    45+1

w jednej akcji 2 żółte kartki dla Lechii. W obu przypadkach faulowany Żivec (Piast Gliwice). W pierwszym przypadku zastosowany przywilej korzyści
    45'
    Żółtą kartką został ukarany Lipski (LECHIA Gdańsk).
    45+1
    Żółtą kartką został ukarany Wolski (LECHIA Gdańsk).
    45+1

strzał z wolnego Vranjesa (Piast Gliwice) w mur
    45+1

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA REMISUJE 1:1
    Za nami dość przeciętna, jeśli chodzi o poziom sportowy połowa, której bez wątpienia ozdobą były akcje, które przyniosły gole. Zarówno M.Paixao (LECHIA Gdańsk) jak i Vranjes strzelali z pierwszej piłki po efektownym i składnym ataku kolegów. Jednak to zbyt mało jak na ofensywę, gdy dodamy, że to były jedyne celne strzały w tej połowie.
    Lechia z pewnością popełniła błąd, że po objęciu prowadzenia nie podyktowała swoich warunków gry, a zdała się na tym co zrobi Piast.
    Na grząskim boisku, przy stale padającym deszczu często rządził przypadek. I taki był drugi faul Sławczewa (LECHIA Gdańsk) na kartkę. Nie zmienia to faktu, że Lechia musi radzić sobie w "10". To może być ważny czynnik w drugiej połowie.
    Gdańsk rozdzielił kolejną transzę z tytułu promocji miasta przez klubu sportowe. Lechia dostała blisko 2 miliony, co w skali 2017 roku daje jej prawie 6 mln zł brutto z tego tytułu

PIENIĄDZE DLA 7 GDAŃSKI KLUBÓW. NAJWIĘCEJ DLA LECHII

w przerwie w Lechii aż dwie zmiany
    46'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stolarski, w jego miejsce wchodzi Balde.
    46'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lipski, w jego miejsce wchodzi Nunes.
    46'
    dla Balde (LECHIA Gdańsk) to debiut w Lechii. Pod koniec sierpnia pozyskany został z Benfiki
    46'
    Piast Gliwice przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Dziczek, w jego miejsce wchodzi Vassiljev.
    46'

drugą połowę rozpoczęła Lechia
    46'

Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni strzał Valencii (Piast Gliwice)
    47'

Lechia przeszła do gry czwórką obrońców, a Balde (LECHIA Gdańsk), nominalny napastnik ustawiony na lewej pomocy. Natomiast Milos z tej ostatniej pozycji przeszedł na prawą obronę
    49'

Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie złapał piłki w polu karnym. Doszedł do niej Żivec (Piast Gliwice) i wycofał na strzał przed "16" do Vassiljeva (Piast Gliwice). Uderzenie reprezentanta Estonii zablokował Wawrzyniak, a poprawkę Valencii obronił Kuciak
    50'

Szmatuła (Piast Gliwice) pewnie broni strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
    51'

Lechia w ustawieniu 1-4-1-3-1. Jako defensywny pomocnik Nunes (LECHIA Gdańsk), za nim na środku obrony Augustyn (LECHIA Gdańsk) i Wawrzyniak (LECHIA Gdańsk)
    53'

cały czas po przerwie inicjatywa po stronie Piasta, który - przypomnijmy - gra z przewagą jednego zawodnika
    56'

na spalonym Papadopulos (Piast Gliwice)
    59'

Wolski (LECHIA Gdańsk) poszedł na przebój, wszedł pomiędzy dwóch obrońców i wywalczył róg
    60'
    Kapitalnie główkował Krasić (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Wolskiego (LECHIA Gdańsk) z rogu. Szmatuła (Piast Gliwice) z największym trudem przerzucił piłkę nad poprzeczką
    60'

po drugim z rzędu rogu Wolskiego (LECHIA Gdańsk) już bez zagrożenia dla Piasta
    62'
    kontra Piasta po rzucie wolnym... Lechii. Vassiljev (Piast Gliwice) wyszedł sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk). Słowak odbił na róg piłkę po strzale Estończyka
    62'

bez zagrożenia dla Lechii po rogu Vassiljeva
    62'

rozgrzewa się Jankowski w drużynie gospodarzy
    63'

"klepali" w polu karnym piłkę Pietrowski (Piast Gliwice) i Valencia (Piast Gliwice), ale ten ostatni podał niecelnie
    65'

po dośrodkowaniiu Konczkowskiego (Piast Gliwice) główka Vranjesa (Piast Gliwice) w środek bramki. Pewnie złapał piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk)
    65'
    Szybka kontra Lechii. Szmatuła (Piast Gliwice) z trudem obronił strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk), do którego podawał Wolski (LECHIA Gdańsk)
    66'
    Żółtą kartką został ukarany Żivec (Piast Gliwice) po faulu na Wolskim
    66'
    Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Valencia, w jego miejsce wchodzi Jankowski.
    67'

na spalonym Jankowski (Piast Gliwice)
    68'

rozgrzewa się Łukasik
    70'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić, w jego miejsce wchodzi Łukasik.
    70'

Krasić (LECHIA Gdańsk) przekazał opaskę kapitana Wawrzyniakowi (LECHIA Gdańsk)
    71'

Milos wyprzedził Żivca i wybił na róg piłkę po podaniu Konczkowskiemu (Piast Gliwice)
    72'

bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Vassiljeva (Piast Gliwice)
    72'

Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni strzał z dystansu Konczkowskiego (Piast Gliwice)
    73'

róg dla Piasta
    73'

Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po rogu gospodarzy
    74'
    Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Krakowczyk.
    74'

Piast wzmacnia ofensywę. Napastnik za pomocnika
    75'
    indywidualna akcja Balde (LECHIA Gdańsk). Minął Konczkowskiego (Piast Gliwice) i oddał celny strzał. Szmatuła (Piast Gliwice) odbił piłkę
    76'

zablokowany strzał M.Paixao (LECHIA Gdańsk) przez Heberta (Piast Gliwice)
    77'
    Wolski (LECHIA Gdańsk) wyłożył piłkę na strzał na 15. metr Balde (LECHIA Gdańsk). Portugalczyk był nieobstawiony, a mimo to strzelił nad poprzeczką
    78'

Balde (LECHIA Gdańsk) na spalonym
    79'

trener Wdowczyk coraz mocniej poirytowany postawą swojej drużyny. Piast gra od 40. minuty z przewagą jednego piłkarza, ale teraz za bardzo nie widać
    79'
    kontuzja
    Augustyn (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
    80'

Lechia wykorzystała limit zmian, a zatem Augustyn (LECHIA Gdańsk) musi zostać na boisku
    81'

Piastowi zaczyna się spieszyć. Coraz częściej gra długą piłką
    84'

dobrze zorganizowana w defensywie Lechia rozbija chaotyczne próby ataków gospodarzy
    86'

niecelny strzał z dystansu Heberta (Piast Gliwice)
    87'

Papadopulos (Piast Gliwice) mógł sam kończyć akcję, ale próbował dograć do Krakowczyka (Piast Gliwice) i uczynił to źle
    87'
    [1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Balde. Doskonała kontra Lechii. Balde przejął piłkę wygarniętą spod nóg M.Paixao przez Pietrowskiego. Portugalczyk sprzed pola karnego uderzył mocno pod poprzeczkę
    88'
    Żółtą kartką został ukarany Balde (LECHIA Gdańsk), który po strzeleniu gola zdjął koszulkę
    90'

4 minuty doliczone
    90+1

Milos (LECHIA Gdańsk) zdobył róg
    90+1

Wolski (LECHIA Gdańsk) i Łukasik (LECHIA Gdańsk) krótko rozgrywają róg, byle zyskać na czasie
    90+2

spieszy się gospodarzom. Po dośrodkowaniu Konczkowskiego (Piast Gliwice) Hebert (Piast Gliwice) staranował Krakowczyka (Piast Gliwice)
    90+2
    kontuzja
    Hebert (Piast Gliwice) potrzebuje pomocy medycznej
    90+4

minął doliczony czas gry, jeszcze wolny dla gospodarzy
    90+5

Hebert (Piast Gliwice) fauluje po dośrodkowaniu z wolnego Vassiljeva (Piast Gliwice)
    90+5

KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:1
    W drugiej połowie, gdy Lechii przyszło grać w "10", trener Nowak dokonał umiejętnych zmian. Wejście Nunesa (LECHIA Gdańsk), a później Łukasika (LECHIA Gdańsk) pozwoliło zabezpieczyć defensywę. Natomiast Balde (LECHIA Gdańsk) miał wnieść nowy zasób sił w ofensywie. I to właśnie Portugalczyk okazał się jokerem w talii biało-zielonych. Jego gol dał pierwszą wygraną Lechii od 1. kolejki ekstraklasy. 20-latek strzelił bramkę w debiucie w polskiej lidze.