Piąta porażka z rzędu na wyjeździe

14 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Paweł Kapsa trzykrotnie zmuszony był wyciągać piłkę z siatki. Paweł Kapsa trzykrotnie zmuszony był wyciągać piłkę z siatki.

Jest nowa drużyna i miała być nowa, lepsza passa na wyjazdach. Tak przynajmniej zapewniał Jacek Zieliński. Niestety, piłkarze Lechii w pierwszym występie wiosną w ekstraklasie na obcym boisku zagrali równie kiepsko jak u schyłku jesieni. Gdańszczanie przegrali piaty mecz wyjazdowy z rzędu, tym razem z Cracovią 1:3 (0:0)

.

Bramki: Ślusarski 52, Kulig 57, Pawlusiński 73 - Surma 82.

CRACOVIA: Cabaj - Kulig, Tupalski, Polczak, Szeliga (90 Derbich) - Pawlusiński, Baran (80 Wasiluk), Nowak, Kłus, Sasin (77 Mierzejewski) - Ślusarski.

LECHIA: Kapsa - Kawa, K.Bąk, Ćvirik, Mysona - Kaczmarek, Surma, Wołąkiewicz (78 Hirsz), Rogalski - Rybski (46 Trafarski), Kowalczyk.

Sędzia: Siejewicz (Białystok). Żółte kartki: Baran (Cracovia), Kowalczyk, Wołąkiewicz (Lechia). Czerwona kartka: Mierzejewski (90+2)

Trener Zieliński nie eksperymentował. Postawił na skład, który wyklarował się w dwóch pierwszych meczach wiosny rozegranych na własnym stadionie. W inauguracyjnym kwadransie potwierdziło się, że największe zagrożenie grozić będzie ze strony Bartosza Ślusarskiego. Napastnik dwukrotnie dochodził do dobrych sytuacji, ale brakowało mu precyzji. Zalety tego zawodnika doskonale zna Paweł Kapsa. Bramkarz Lechii dobrze pamięta go ze wspólnej gry w olimpijskiej reprezentacji Polski.

Dyspozycje Marcina Cabaja, który lubi się mylić, jako pierwszy sprawdził Maciej Kowalczyk. Gdańszczanin główkował w 8. minucie po rzucie rożnym, ale bramkarz Cracovii był na posterunku.

W pierwszej połowie, jeśli nie liczyć dwóch żółtych kartek dla Lechii, w tym dla Kowalczyka za symulowanie faulu, to nic godnego uwagi już się nie wydarzyło.

Na drugą połowę gdański szkoleniowiec desygnował Piotra Trafarskiego. Napastnik pozyskany zimą z Elbląga zaliczył tym samym debiut w ekstraklasie. Niestety, mimo że to Lechia wzmocniła atak, to gole zdobywała Cracovia. W 52. minucie bramkę strzelił Ślusarski, a asystę zaliczył Paweł Nowak. Znów biało-zielonych pogrążył stały fragment gry. Pomocnik dośrodkował na głowę pomocnika z rzutu wolnego.

Pięć minut później defensywę biało-zielonych wymanewrowali obrońcy. To oni najlepiej orientowali się w zamieszaniu, które powstało w "16" po niefortunnym piąstkowaniu Pawła Kapsy piłki zagrywanej z kornera. Próbowany już w kadrze narodowej Piotr Polczak podał do prawego defensora, Przemysława Kuliga, który podwyższył na 2:0.

Potem Lechii dał się we znaki Dariusz Pawlusiński. W 66. minucie powinno zapalić się światełko ostrzegawcze, gdy prawoskrzydłowy posłał piłkę w boczną siatkę. Nie zapaliło się, zatem siedem minut później krakowianin przymierzył już celnie. Pawlusiński wbił trzeciego gola, a drugą asystę zaliczył Nowak.

Przy 0:3 trener Zieliński pozwolił na kolejny debiut. Do gry wszedł Robert Hirsz. Jednak to nie młodzieżowiec, a najbardziej doświadczeni powalczyli o honorowego gola. Blisko szczęścia był Marcin Kaczmarek, a na osiem minut przed końcem gry rozmiary przegranej zmniejszył Łukasz Surma, który urodził się w Krakowie, a nauczył grać w piłkę w... Wiśle. To pierwszy gol 32-letniego pomocnika w gdańskich barwach. Dobijał on po wolnym Kaczmarka.

Już w doliczonym czasie sędzia pokazał czerwoną kartkę Łukaszowi Mierzejewskiemu. Piłkarz ten najwyraźniej zapomniał, że do wielkiej piłki trafił przez Lechię i słusznie został wyrzucony z boiska za bezmyślne odepchnięcie gdańszczanina.

Tabela wprowadzona: 2009-03-15

Pozostałe wyniki 20. kolejki: Arka Gdynia - Piast Gliwice 0:1 (0:0), Polonia Warszawa - ŁKS Łódź 1:3 (0:1), Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 2:1 (1:1), GKS Bełchatów - Wisła Kraków 0:0, Odra Wodzisław - Śląsk Wrocław 0:0, Polonia Bytom - Ruch Chorzów 0:3 (0:1), Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:1 (0:0).