Piąty mecz bez zwycięstwa

6 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Olgierdowi Moskalewiczowi nie można odmówić serca do walki. W niedzielę "Olo" zaliczył asystę przy drugim golu. Olgierdowi Moskalewiczowi nie można odmówić serca do walki. W niedzielę "Olo" zaliczył asystę przy drugim golu.
Arkę wiosną ogarnęła niemoc. Co prawda na inaugurację szczęśliwie wygrała z Podbeskidziem, ale w pięciu kolejnych meczach, wliczając w to Puchar Polski z Wisłą Kraków, gdynianie nie potrafią zwyciężyć. W niedzielę żółto-niebiescy stracili gola w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Tym samym gospodarze zaledwie zremisowali ze Zniczem Pruszków 2:2 (1:0).

BRAMKI: Wachowicz 11 i 57 - Zawistowski 53, Lewandowski 90+3.

ARKA: Bledzewski - Sokołowski, Weinar (33 Szyndrowski), Sobieraj, Ł.Kowalski - Ława, Przytuła (89 Łabędzki), Moskalewicz - Karwan, Chmiest (60 Bazler), Wachowicz.

ZNICZ: Bieniek - Lewczuk, Piotrowski (68 Nwaogu), Z.Kowalski, Januszewski - Kaczmarek, Grzeszczyk (28 Osoliński), Zawistowski, Maciej Rybaczuk (77 Mikołaj Rybaczuk) - Lewandowski, Feliksiak.

Sędziował: Lyczmański (Bydgoszcz). Żółte kartki: Sobieraj, Bledzewski, Szyndrowski (Arka), Lewandowski (Znicz). Widzów: 6500.

Po raz pierwszy w tym sezonie gdynianie zagrali u siebie na biało-szaro, co kontrastowało z kolejną akcją na trybunach. - W ramach przedsięwzięcia żółto-niebieska Gdynia dziś do biletów dawaliśmy klubowe odznaki - podkreśla Robert Potargowicz, dyrektor gdyńskiego klubu. I publiczność znów była najjaśniejszym aktorem tego spotkania. Spod zegara nawet po zremisowanym meczu do piłkarzy skandowano: "chodźcie do nas".

Na boisku Arka też rozpoczęła dobrze, ale rozpędu starczyło na 20 minut. A może to Znicz potrzebował tyle czasu, aby przestać się bać gospodarzy. Gdy goście przeszli do ataku, gdynianie zaczęli się coraz częściej gubić. Niezrozumiałą zmianę przeprowadził też Wojciech Stawowy. W 33. minucie zdjął z boiska Pawła Weinara. A to ten obrońca asystował choćby przy pierwszym golu dla gospodarzy, we wtorek zaś nie dał się rozwinąć napastnikom Wisły Kraków. Zastępujący go Marek Szyndrowski już pierwszą interwencją okupić żółtą kartką, a potem zawalił przy pierwszym golu dla przyjezdnych.

W 11. minucie Weiner długim podaniem znalazł w polu karnym Marcina Wachowicza. Strzału skrzydłowego nie utrzymał w rękach Adrian Bieniek i "Wachu" zdążył z dobitką. Jak się później okazało to właśnie 27-latek był najjaśniejszym punktem Arki. Szkoda, że nieco zabrakło mu w 5. i 12. minucie, gdy piłka po jego uderzenia przechodziła tuż obok słupka. Z 0:2 Znicz już się chyba by nie podniósł.

Z dobrego dla Arki początku gry warto też odnotować dwie ładne akcje Bartosza Karwana. Przy pierwszej Bartosz Karwan źle trafił w piłkę i wyszła bardziej "świeca" niż strzał, a w drugiej, przy kontrze trzech na trzech odegranie Karwana do Ławy zdążyli przeciąć obrońcy. Ponadto po kwadransie groźnie po ziemi strzelał Krzysztof Przytuła, który wyraźnie odżył po powrocie do drugiej linii z obrony.

Przed przerwą Znicz najgroźniejszy był po stałych fragmentach gry. W 23. minucie piłka przeleciała nad wszystkimi obrońcami, a Tomaszowi Feliksiakowi centymetrów zabrakło, aby szpicem buta wepchnąć ją z bliska do siatki. Dziewięć minut później klasą musiał wykazać się Andrzej Bledzewski. Piłka po strzale Pawła Zawistowskiego zmierzała w "okienko" bramki, ale gdyński golkiper zdołał ją sparować na korner.

Tuż przed przerwą sędzia mógł wyciągnąć czerwoną kartkę, ale nie użył gwizdka. Tuż przed polem karnym po pojedynku z Krzysztofem Sobierajem przewrócił się Robert Lewandowski. Gdyby arbiter zagwizdał, musiałby albo ukarać gdynianina za faul, albo pruszkowianina za symulowanie. Wcześniej obaj solidarnie otrzymali po żółtej kartce, bo przepychali się przy ustawieniu przed wykonaniem rzutu rożnego.

Tę kontrowersję zagłuszyły wydarzenia drugiej połowy. Rozpoczęło się od dobrych strzałów Ławy i Wachowicza, ale to Znicz wyrównał. Maciej Rybaczuk niemal skopiował podanie... Weinara. Długa piłka trafiła w okolice "16". Zawistowski, mimo asysty Szyndrowskiego, miał dużo czasu, aby przyjąć ją na piersi, a następnie strzelić nie do obrony z woleja!

Cztery minuty później prowadzenie Arce przywrócił Wachowicz. Marcin strzelił jedenastego gola w tym sezonie z około metrów. Uderzył bez namysłu, z pierwszej piłki po akcji i podaniu Olgierda Moskalewicza.

Potem były szanse z obu stron. Bieniek bronił m.in. trudne strzały Moskalewicza z wolnego oraz Piotra Bazlera. Z kolei na przedpolu miejscowej bramki coraz odważniej harcowali Lewandowski i Zawistowski. Jacek Grembocki postawił zresztą wszystko na jedną kartę. W 68. minucie trener Znicza wymienił obrońcę na napastnika, redukując defensywę do trzech zawodników.

Na boisko wszedł wówczas Charles Nwaogu. I to właśnie 18-letni Nigeryjczyk zaliczył asystę przy wyrównaniu. Nie ma już teraz znaczenia, czy napastnik chciał strzelać, ale źle trafił w piłkę i wyszło mu idealne podanie do Lewandowskiego. - Zrobiłem tylko to co do mnie należało po błędzie obrońców - powiedział strzelec gola na 2:2. Tym samym 20-latek Znicza z 14 bramkami został liderem najskuteczniejszych piłkarzy II ligi.

Inna sprawa, że ostatnią szansę dla gości stworzyli gdynianie. Sobieraj mógł zrobić z piłką wszystko. Gdyby ją wykopnął nawet daleko w trybuny, sędzi zapewne zakończyłby mecz. Niestety, obrońca próbował zainicjować jakąś akcję, ale jego podanie trafiło do przeciwników...

Pomeczowy dwugłos trenerski:

Wojciech Stawowy: - Zremisowaliśmy ten mecz na własne życzenie. Błędy w destrukcji sypały się jak z rogu obfitości. Zabrakło konsekwencji. Sytuacja robi się krytyczna i wymyka się spod kontroli. Trzeba poważnie zastanowić się, co robić dalej.

Jacek Grembocki: - Mecz był w dobrym, szybkim tempie. Potwierdziło się, że gra nam się lepiej na wyjazdach niż u siebie. Punkt wywalczyliśmy młodością, ambicją i zaangażowaniem. Dużo szczęścia mieliśmy remisując ten mecz, ale widziałem nawet szanse na wygraną. Gdyby nie bramka na 1:2, przeprowadziłbym inne zmiany i wówczas wynik mógłby dla nas być jeszcze lepszy.

Pozostałe wyniki 24. kolejki: Odra Opole - Lechia Gdańsk 2:3 (1:0), Piast Gliwice - Kmita Zabierzów 3:0 (3:0), ŁKS Łomża - Motor Lublin 0:1 (0:0), Stal Stalowa Wola - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1), Tur Turek - GKS Katowice 1:1 (0:1), GKS Jastrzębie - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0), Polonia Warszawa - Warta Poznań 0:0, Wisła Płock - Pelikan Łowicz 0:0.

[tabela]

• zgasili Znicz brawo sledzie za chwile ten klub zniknie haha!

• 0 0

• szkoda straconych punktów

za debilne pomysły i kręciolki Sobieraja zremisowalismy wygrany mecz.