Pierwsza przegrana sopocianek w Ergo Arenie

31 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Łodzianki triumfowały w Ergo Arenie. Łodzianki triumfowały w Ergo Arenie.

Siatkarki Atomu Trefla zmarnowały szansę, aby zostać mistrzyniami półmetka rundy zasadniczej PlusLigi Kobiet. Sopocianki przegrały pierwszy mecz w tym sezonie w Ergo Arenie, ulegając Organice Budowlanym Łódź 2:3 (18:25, 25:15, 29:27, 19:25, 14:16). Tym samym Alessandro Chappini nie dostał urodzinowego prezentu, a Olga Fatiejewa nie tak wyobrażała sobie debiut w nowych barwach. Tytuł MVP zdobyła Joanna Mirek, atakująca przyjezdnych. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego spotkania.

ATOM TREFL: Bełcik, Ozsoy zdobyła 20, Maculewicz 12, Fatiejewa 19, Świeniewicz 2, Navarro Fernandez 15, Maj (libero) oraz M.Śliwa 3, Sieczka 7, Dziękiewicz 1, Nuszel.

ORGANIKA: Echenique 1, Bryda 4, De Paula 10, Mirek 29, Teixeira 1, Szeluchina 19, Ciesielska (libero) oraz Kosek 6, Wojcieska 2, Szymańska 4.

SET PIERWSZY - 18:25
Już w pierwszej akcji Fatiejewa otrzymała piłkę do ataku z lewego skrzydła, ale jej zbicie zostało podbite. Inauguracyjny punkt zapisano jednak na konto gospodyń, gdyż zablokowały one atak Katarzyny Brydy. Trzy kolejne akcje zapisano na konto łodzianek.

Rywalki zaskoczyły na pewno ustawieniem. Do gry nie wyszły uczestniczki ostatnich mistrzostw świata, reprezentantki Polski: Katarzyna Zaroślińska i Karolina Kosek, a na pozycję atakującej przesunięta została Joanna Mirek.

Sopociankom udało się wyrównać na 4:4, ale odpowiedź rywalek była natychmiastowa. Zdobyły ona dwa oczka przewagi i na przerwę techniczną zeszły również z prowadzeniem 8:6.

Po wznowieniu gry Michela Teixeira poprawiła na 9:6. Gdy inna Brazylika w barwach przyjezdnych, Luana Vanessa De Paula przebiła na drugą stronę piłkę przechodzącą na 14:10 trener Alessandro Chappini poprosił o czas. Pomogło, bo Karla Echenique wyrzuciła kolejną zagrywkę na aut.

Niestety, po autowym zbiciu Fatiejewej druga przerwa techniczna miała miejsce przy przewadze Organiki już 16:11. Po udanym zbiciu Joanny Mirek na 17:11 w sopockiej drużynie doszło do zmiany rozgrywającej. Nic to nie dało, bo rywalki zdobyły od razu 18. punkt.

Nie pomogło również wprowadzenie do gry Eweliny Sieczki. Przy 12:20 trener Atomu Trefla wykorzystał drugą przysługującą mu w partii przerwę. Po powrocie do gry najpierw Neriman Ozsoy została zablokowana, a przy próbie ponowienia ataku koleżanki nie zrozumiały intencji Magdaleny Śliwy i piłka upadła między nie.

Gdy zafunkcjonował atak, "atomówki" zerwały się jeszcze do walki. Przy 16:21 grę przerwał łódzki szkoleniowiec, Wiesław Popik. Po wznowieniu gry Mirek trafiła piłką w antenkę i był kolejny punkt dla gospodyń. Jednak w kolejnej akcji piłka znów trafiła do byłej reprezentantki Polski, a ta już się nie pomyliła, korygując wynik na 22:17.

Ostatecznie naszą drużynę pogrążyły dwa niewymuszone błędy. Po zepsutej zagrywce Śliwy, było dotknięcie siatki przy bloku. Natomiast już przy pierwszej piłce setowej została zablokowana Kinga Maculewicz.

W tym secie zdecydowanie lepiej grały łódzkie środkowe (De Paula, Julia Szeluchina), które zdobyły aż 10 punktów. Do tego 6 oczek dołożyła Mirek.

SET DRUGI - 25:15
Początek, do 3:3 z lekką przewagą łodzianek, ale na każdy ich punkt sopocianki odpowiadają swoim. Pierwsze prowadzenie dla gospodyń dał atak Sieczki, a as serwisowy Ozsoy poprawił wynik na 5:3. Przy 6:3 był czas dla Organiki.

Przerwa techniczna, po kolejny asie, tym razem Maculewicz na 8:4. Skład gospodyń, który kończył pierwszego seta, a zatem z dwiema zmianami w stosunku do wyjściowego ustawienia, utrzymywał przewagę. Tym razem to łodzianki myliły się coraz częściej. Po aucie z zagrywki Echenique było 13:8.

Przy 14:9 szkoleniowiec przyjezdnych zdecydował się na pierwszą zmianę. Do gry weszła Kosek. Druga przerwa techniczna miała miejsce przy wyniku 16:11, a drugi czas dla trenera Popika przy 19:13. Sopocianek nie można było już powstrzymać. Amaranta Navarro Fernandez bezpośrednio z serwisu, a Maculewicz po ataku z obejścia poprawiły wynik na 22:15. Seta udanym atakiem z drugiej linii przez potrójny blok zakończyła Fatiejewa.

SET TRZECI - 29:27
Tę odsłonę rozpoczęło skuteczne zbicie Fatiejewej. Ozsoy poprawiła na 2:0 i dopiero dotknięcie siatki przez Maculewicz w kolejnej akcji dało pierwszy punkt łodziankom w tym secie. Kinga rehabilituje się bardzo szybko, efektownym zbiciem na 4:2.

Kolejne dwie akcje to pojedynki na siatce Navarro Fernandez i De Pauli, oba wygrane przez sopocką Hiszpankę. Łodziankom nic nie dała zmiana rozgrywających i wejście na parkiet Marty Szymańskiej, która w poprzednim sezonie występowała w... Treflu. Przerwa techniczna przy prowadzeniu gospodyń 8:3.

Przyjezdne do walki podrywa Szeluchina, niwelując straty do 9:6. Kolejny atak sopocianek rozbił się o blok i już tylko 10:8. Bardziej zbliżyć się rywalkom nie pozwalała zbliżyć się Maculewicz, która skończyła dwie kolejne akcje "atomówek".

Kontaktowy punkt dla Organiki (12:11), bo przez blok nie przebiła się Sieczka. Remis na 13:13, gdyż Ozsoy nie przyjęła zagrywki Brydy. Przy następnym serwisie łodzianka posłała piłkę w... głowę stojącej pod siatką De Pauli.

Przerwa techniczna przy 16:14 dla Atomu Trefla po obiciu bloku przez Fatiejewą. Po powrocie do gry mocny i skuteczny atak Mirek. W miejscowych szeregach ciężar walki w ataku bierze na siebie Ozsoy. Jej zbicia, a po chwili blok Maculewicz dały "atomówkom" przewagę 20:17. Wówczas czas wziął trener Popik, a przy 21:18 sięgnął znów po Kosek.

Karolina zaraz po wejściu na parkiet posłała piłkę w sopocki blok. Rezultat 22:18 znów skłonił do przerwania gry łódzkiego szkoleniowca. Ponownie po wznowieniu gry punktowała Mirek. Po autowym zbiciu Sieczki na 22:20 czas wziął z kolei Chappini.

Ustawiona została trudna akcja na Navarro Fernandez, ale Śliwa i Hiszpanka zdobyły po niej efektowny punkt. Szkoda, że po chwili podwójny blok nie zatrzymał Teixeiry. W następnej akcji przebiła się zaś Szeluchina i ona też wyrównała na 23:23.

Piłkę setową zdobyła Fatiejewa. Wyrównała Teixeira. Drugi setball zdobyła Fernandez Navarro. 25:25 po ataku z drugiej linii Mirek. Rutyna Śliwy wzięła górę i Magda wygrała na siatce walce z o wiele wyższą Szeluchiną. W kolejnej akcji piłka była w górze, ale pomyliła się w ataku Ozsoy.

Ręka nie zadrżała zaś Mirek, która znów z drugiej linii dała piłkę setową Organice. Ale większą odpornością psychiczną okazały się sopocianki. Szeluchina zepsuła zagrywkę, a dwa kolejne ataki Kosek były blokowane. Set 29:27 dla gospodyń!

SET CZWARTY - 19:25
Kosek została na parkiecie i ona zdobyła pierwszy punkt w tej partii. Szeluchina z zagrywki na 2:0, a po bloku na Fatiejewej nawet 3:0 dla przyjezdnych. Gospodynie wyrównały, a po chwili objęły prowadzenie 4:3 przy zagrywce Eleonory Dziękiewicz, która w tym secie weszła do gry.

Po długiej wymianie łodzianki odzyskały przewagę (6:5), ale w kolejnej akcji Maculewicz złapała na pojedynczy blok atak De Pauli. Pierwsza przerwa techniczna przy przewadze łodzianek (8:7) po szczęśliwym zagraniu Mirek.

Po wznowieniu gry blok przyjezdnych na 9:7. Przewaga Organiki wzrosła do 12:9. Kosek poprawia rezultat na 14:10. W sopockiej drużynie zmiana powrotna na rozegraniu, wróciła do gry Śliwa. Po bloku Sylwii Wojcieski na Ozsoy grę przerwał Chappini. Druga przerwa techniczna przy prowadzeniu łodzianek 16:11.

"Kibice nie chcą tie-breaka" - skanduje sopocki Klub Kibica. Jednak przy 18:13 dla przyjezdnych był czas dla Chappiniego. Mirek bezpośrednią z zagrywki na 22:13! Sopocianki próbowała jeszcze poderwać wprowadzona z ławki Natalia Nuszel. Piłka setowa dla Organiki po ataku Szeluchiny. Koniec seta po zablokowanym zbiciu Fatiejewej.

TIE-BREAK
Tylko zwycięstwo w tym secie da Atomowi Treflowi pierwsze miejsce w tabeli na półmetku rundy zasadniczej. Przegrana oznacza tytuł mistrzyń półmetka dla Muszynianki. Teraz relacjonować będziemy punkt po punkcie.
Czas dla trenera Chappiniego
6:10 Szeluchina znów z obejścia, ale ataki te ułatwia kiepskie przyjęcie gospodyń

Pozostałe wyniki 9. kolejki:
GCB Centrostal Bydgoszcz - Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia 3:2 (25:17, 20:25, 25:10, 20:25, 15:12), Stal Mielec - Aluprof Bielsko-Biała 0:3 (18:25, 14:25, 19:25), AZS Białystok - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (25:17, 16:25, 21:25, 10:25), Impel Gwardia Wrocław - Bank BPS Muszyniank Fakro Muszyna 1:3 (26:24, 21:25, 20:25, 10:25).