Euro 2016: Polska - Irlandia Płn 1:0

12 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Najnowszy artykuł na ten temat Jakub Wawrzyniak rozczarowany Euro 2016
Radość Arkadiusza Milika po zdobyciu gola w meczu z Irlandią Północną. Napastnikowi gratuluje Artur Jędrzejczyk. Radość Arkadiusza Milika po zdobyciu gola w meczu z Irlandią Północną. Napastnikowi gratuluje Artur Jędrzejczyk.

Polscy piłkarze w pierwszym występie w Euro 2016 pokonali w Nicei Irlandię Północną 1:0 (0:0). Zwycięskiego gola w 51. minucie strzelił Arkadiusz Milik. Z dwóch piłkarzy Lechii Gdańsk, którzy są w kadrze na turniej we Francji, w 88. minucie na boisku pojawił się Sławomir Peszko. To pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych w historii ich występów w finałach mistrzostw Europy. 16 czerwca o godzinie 21 podopieczni Adama Nawałki w kolejnym pojedynku grupy C zmierzą się w Paryżu z Niemcami, którzy w niedzielę pokonali Ukrainę 2:0 (1:0).

Bramka:
Milik 51

POLSKA: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski (80 Grosicki), Krychowiak, Mączyński (78 Jodłowiec), Kapustka (88 Peszko) - Milik - Lewandowski

IRLANDIA PŁN.: McGovern - McLaughlin, Cathcart, McAuley, Evans - McNair (46 (46 Dallas), Baird (76 Ward), Davis, Norwood, Ferguson (66 Washington) - Lafferty

Sędzia: Hațegan (Rumunia). Żółte kartki: Kapustka, Piszczek (obaj Polska), Cathcart (Irlandia Płn.). Widzów: 33 742.

Żaden z piłkarzy Lechii nie zmieścił się w wyjściowej "11" na inauguracyjny mecz biało-czerwonych podczas Euro 2016. Tak jak przewidywaliśmy na lewym skrzydle za nie będącego w pełni sił po kontuzji odniesionej w meczu z Litwą - Kamila Grosickiego wszedł nie nominalny skrzydłowy Sławomir Peszko, a rozgrywający Cracovii - Bartosz Kapustka. Pomocnik biało-zielonych pojawił się na boisku dopiero w 88. minucie.

Natomiast na lewej obronie Adam Nawałka zdecydował się jednak na Artura Jędrzejczyka, a nie Jakuba Wawrzyniaka. Defensorowi Legii, który jest prawonożnym piłkarzem, czasami brakowało nawyków typowego lewego obrońcy przy dośrodkowaniach, ale selekcjoner postawił na niego, gdyż wyżej ocenił jego przydatność niż lechisty do walki o górne piłki we własnym polu karnym oraz lepsze ustawienie się przy stałych fragmentach gry.

TAKI SKŁAD REPREZENTACJI PRZEWIDYWALIŚMY 7 CZERWCA

Także obraz meczu nie był zaskoczeniem. Irlandia Północna zagrała bardzo pasywnie, oddała inicjatywę Polsce. Nasi mocno zaatakowali w inauguracyjnym kwadransie, ale gdy dośrodkowania nie dochodziły do napastników, nieco spasowali. Taktyka, aby boczni pomocnicy Kapustka i Jakub Błaszczykowski schodzili do środka i tym samym zwalniali boczne korytarze boiska do wejść skrajnych obrońców, dała efekt dopiero po pół godzinie gry. Prawym skrzydłem przedarł się Łukasz Piszczek. Szkoda, że po jego podaniu Arkadiusz Milik strzelił nad bramką z 9. metra.

Nieco wcześniej, w 29. minucie to właśnie Milik oddał pierwszy celny strzał tego spotkania. Jego uderzenie z dystansu z kłopotami obronił Michael McGovern.

Ponownie groźnie pod bramką Irlandczyków zrobiło się po serii rogów w 39. minucie. Kolegom z defensywy pomagał najlepszy napastnik rywali. I wydawało się, że Kyle Lafferty pomógł sobie ręką, ale sędzia nie zagwizdał. Natomiast po chwili McGovern kapitalnie na róg sparował piłkę po bardzo dobrym uderzeniu Kapustki tuż sprzed "16".

08.06 Klagenfurt Niemcy 0:2 (0:1)

Irlandczycy do przerwy nie oddali nawet jednego strzału w stronę bramki Wojciecha Szczęsnego. Po raz ostatni to zdarzyło się w 2000 roku. Jednak wyspiarze nie deprymowali się tym faktem. Na drugą połowę wyszli z taką samą taktyką. Nic w tym względzie nie zmieniło objęcie prowadzenia przez Polaków.

W 51. minucie Błaszczykowski zagrał z narożnika pola karnego do Milika, a Arek z 15. metra skierował piłkę do siatki, uderzając po ziemi w lewy róg bramki.

MAREK KOŹMIŃSKI: CHCEMY BYĆ CZARNYM KONIEM EURO 2016

Jeszcze w 82. minucie Milik ponownie sprawdził umiejętności bramkarza rywali, ale tym razem złapał on piłkę. Ponadto niecelnie strzelali: Błaszczykowski, Krzysztof Mączyński, rekonwalescent Grosciki i Grzegorz Krychowiak.

Natomiast Irlandczycy najmocniej postraszyli biało-czerwonych w 72. minucie. Rezerwowy Conor Washington zwiódł w obronie Michała Pazdana i Jędrzejczyka, ale odważnie pod nogi rywalowi rzucił się Szczęsny i nie pozwolił na strzał.

Z kolei w 86. minucie uśmiechnęło się do nas szczęście. Przy rzucie wolnym dla rywali przysnęła polska defensywa. 5. metrów od bramki pozostał niepilnowany Steven Davis, ale w tej doskonałej okazji nie trafił w piłkę. Jeszcze w doliczonym czasie gry doszło do zderzenia Szczęsnego z Piszczkiem, ale i w tej sytuacji skończyło się na strachu.

- Stworzyliśmy sobie dużo sytuacji. Mogliśmy pokusić się o wyższe zwycięstwo. Irlandczycy praktycznie nam nie zagrozili. Cieszymy się niezmiernie z wygranej, ale wiemy, że to tylko pierwszy krok. To historyczne punkty, ale trzeba stawiać sobie kolejne cele i przygotować się, by punktować także w kolejnych meczach - oceniał po meczu Milik przed kamerami telewizji publicznej.
Wygrana nad Irlandią Północną to nie tylko pierwsze zwycięstwo w historii naszych gier w finałach mistrzostw Europy i prezent na 45. urodziny dyrektora reprezentacji, Tomasza Iwana, ale także wielkie szanse dla biało-czerwonych na wyjście z grupy.

Po pierwszej serii gier Polacy są na 2. miejscu. Liderują Niemcy, którzy pokonali Ukrainę 2:0 (1:0) po golach: Shkodrana Mustafi w 19. i Bastiana Schweinsteigera w 2. minucie doliczonego czasu gry. Wiele wskazuje na to, że nasz mecz z mistrzami świata, który zaplanowany jest w Paryżu na 16 czerwca o 21 rozstrzygnie o tym, która z tych drużyn wygra grupę C.

Przypomnijmy, że z każdej z sześciu grup po dwie najlepsze drużyny oraz cztery z najlepszym bilansem z tych, które zajmą 3. miejsca - awansują do 1/8 finału. Tutaj, wedle przyjętego wcześniej schematu utworzona zostanie turniejowa drabina, a drużyny pogrupowane w pary, w których zagrają ze sobą. Od tej fazy obowiązuje system pucharowy, czyli przegrywający odpada.

Jeśli Polska zajmie 2. miejsce w grupie w 1/8 finału zmierzy się z drugą drużyną grupy A. W przypadku zwycięstwa w grupie zagramy z jedną z drużyną, która zajmie trzecie miejsce. Natomiast, gdy my awansujemy z 3. pozycji to zmierzymy się z triumfatorem jednej z grup.

Po fazie grupowej do domu wróci 8 zespołów. Wszystkie, które zajmą 4. miejsca w grupach oraz dwa z najsłabszym bilansem wśród tych z 3. lokat.

• 73 8

• sparingi się nie liczą więc jakie wreszcie? (1)