Lechia zwycięstwem otworzyła grupę mistrzowską

16 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Grzegorz Kuświk i Flavio Paixao zapewnili Lechii Gdańsk pierwszą od 25 października ubiegłego roku wygraną w ekstraklasie poza Gdańskiem. Grzegorz Kuświk i Flavio Paixao zapewnili Lechii Gdańsk pierwszą od 25 października ubiegłego roku wygraną w ekstraklasie poza Gdańskiem.

Piłkarze Lechii skończyli z wyjazdową niemocą w najbardziej odpowiednim momencie. Po ośmiu grach i blisko pół roku bez zwycięstwem poza Gdańskiem w ekstraklasie, biało-zieloni zwyciężyli na inaugurację grupy mistrzowskiej. Podopieczni Piotra Nowaka triumfowali nad Zagłębiem w Lubinie 2:1 (1:0). Dla gości gole strzelali: Grzegorz KuświkFlavio Paixao, którzy w tym sezonie mają już na koncie po 10 ligowych trafień. Natomiast Rafał Janicki po raz ósmy w bieżących rozgrywkach ukarany został żółtą kartką. To oznacza, że w najbliższy wtorek, 19 kwietnia nie zagra na Stadionie Energa z Pogonią Szczecin.

ZAGŁĘBIE ZAGŁĘBIE
1 Polacek - 4 Todorovski, 33 Gulda, 2 Dąbrowski, 3 Cotra - 28 Ł.Piątek, 20 Kubicki - 7 Janus, 18 Starzyński, 14 Janoszka - 27 Papadopulos
Sędziowie: Musiał (Kraków) oraz Siejka, Mucha
32 Milinković-Savić - 2 Janicki, 22 Maloca, 3 Wawrzyniak - 7 Krasić, 4 Kovacević, 6 Mila, 20 Chrapek, 21 Peszko - 28 F.Paixao, 30 Kuświk
  • 58' 7 Janus Zmiany 26 K.Piątek
  • 72' 14 Janoszka Zmiany 9 Woźniak
  • 82' 3 Cotra Zmiany 55 Zbozień
  • 68' 6 Mila Zmiany 23 Wojtkowiak
  • 78' 21 Peszko Zmiany 17 Haraslin
  • 80' 30 Kuświk Zmiany 41 Stolarski
  • 59' Janoszka
  • 29' Kuświk
  • 69' F.Paixao
  • 64' Janoszka
  • 90+3 Todorovski
  • 32' Janicki

Trener Nowak prowadził Lechię tylko w 2 spotkaniach z tych, które teraz trzeba powtórzyć w grupie mistrzowskiej. Wygrał w Gdańsku z Ruchem 2:0, ale przegrał właśnie w Lubinie 0:1

PIOTR NOWAK: NADSZEDŁ CZAS MOICH PIŁKARZY

w grupie mistrzowskiej przed Lechią 7 meczów, w tym 4 na wyjeździe i 4 punkty do odrobienia do 3. miejsca

12 w 2014, 8 w 2015 - ZAGŁOSUJ, ILE PUNKTÓW ZDOBĘDZIE TERAZ LECHIA W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ?
Lechia nie przegrała żadnego z pięciu ostatnich meczów, ale też nie wygrała żadnego z ośmiu kolejnych spotkań wyjazdowych

LECHIA MUSI POPRAWIĆ GRĘ NA WYJAZDACH, JEŚLI CHCE "NAMIESZAĆ" W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ
w porównaniu z "11", która kończyła sezon zasadniczy trener Nowak dokonał jednej zmiany, za Haraslina zagra Kovacević (LECHIA), to zapowiada także przesunięcia taktyczne, Serb powinien zająć miejsce na środku drugiej linii, wzmacniając destrukcje w tej formacji, a Krasić (LECHIA) powędruje zapewne na skrzydło
rezerwowi Lechii: 50 Marić, 8 Łukasik, 11 Kobylański, 17 Haraslin, 18 Buksa, 23 Wojtkowiak, 41 Stolarski
trener Stokowiec, w wywiadzie dla Canal Plus, patrząc na skład Lechii powiedział: widać, że nas szanują, gdyż wstawili jeszcze jednego defensywnego piłkarza
w porównaniu z ostatnią kolejką, w której Zagłębie zamknęło awans do grupy mistrzowskiej Wiśle w Krakowie, remisując 1:1, trener lubinian dokonał dwóch zmian w "11". Nowi gracze to na środku obrony Guldan (ZAGŁĘBIE) i na prawym skrzydle Janus (ZAGŁĘBIE)
rezerwowi Zagłębia: 12 Forenc, 9 Woźniak, 17 Rakowski, 19 Jagiełło, 25 Carlos, 26 K.Piątek, 55 Zbozień

piłkarze wychodzą na prezentację, Lechia na biało-zielono, Zagłębie w pomarańczowych strojach z czarnymi dodatkami na koszulkach
sędzią meczu jest Tomasz Musiał, który w tym sezonie gwizdał Lechii raz, w Kielcach, gdy było 2:4, a gdańszczanie kończyli w "10"
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
bez kibiców Lechii, gdyż po wizycie w Warszawie otrzymali zakaz udziału grupy zorganizowanej w jednym meczu poza Gdańskiem
1'
Peszko (LECHIA) zaczął na lewym skrzydle, wcześniej grywał z prawej strony
2'
Polacek (ZAGŁĘBIE) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Chrapka
4'
Papadopulos (ZAGŁĘBIE) niecelnie główkował po wrzutce z wolnego Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE)
5'
ciekawa może być w tym meczu konfrontacja Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE) z Milą (LECHIA), kto wie, czy właśnie oni nie walczą ze sobą o jedną z miejsc w kadrze na Euro 2016, na ostatnie mecze towarzystwie selekcjoner powołał pomocnika Zagłębia
6'
Krasić (LECHIA) zaatakował lewym skrzydłem, ale cały czas gonił go Dąbrowski (ZAGŁĘBIE), Serb naciskany przez obrońcę uderzył nad poprzeczką
7'
sporo ruchu w przednich formacjach Lechii, inne ustawienie, gdy gdańszczanie mają piłkę, a nieco inne, gdy ją tracą, F.Paixao (LECHIA) asekuruje prawą stronę boiska, a gdy on schodzi do boku to do ataku stara się dołączać Krasić (LECHIA)
8'
często rysunek ustawienia Lechii to 1-3-2-3-2 przed obrońcami operują Mila (LECHIA) i Kovacević (LECHIA)
10'
z obu stron w ostatnich sekundach akcje kończone dośrodkowaniami, ale w polu karnym czujnie obrońcy
11'
zbyt mocne podanie Janoszki (ZAGŁĘBIE) w kierunku Papadopulosa (ZAGŁĘBIE), najszybszy przy piłce bramkarz Lechii
12'
sędzia upomina, na razie ustnie, Todorovskiego (ZAGŁĘBIE) po jego kolejnym faulu
13'
optyczną przewagę od początku posiada Lechia
13'
Wawrzyniak (LECHIA) w ostatniej chwili zdołał zablokować strzał Janusa (ZAGŁĘBIE), będzie róg
13'
Milinković-Savić (LECHIA) złapał piłkę po dośrodkowaniu z rogu Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE)
14'
Peszko (LECHIA) wywalczył róg, piłkę poza boisko wybił Todorovski (ZAGŁĘBIE)
15'
dośrodkowanie Chrapka na "pierwszy słupek", głową wybił piłkę Papadopulos (ZAGŁĘBIE), który wsparł gospodarzy w defensywie
15'
dane Ekstraklasa SA po inauguracyjnym kwadransie oddają nasze wrażanie o optycznej przewadze Lechii, posiadanie piłki aż 71:29 na korzyść gości
17'
Guldan (ZAGŁĘBIE) wybił z własnej "16" po zagraniu Peszki (LECHIA)
18'
Lechia na razie preferuje ataki prawym skrzydłem, właśnie tam gdzie gra Peszko (LECHIA)
19'
zablokowany strzał sprzed "16" Mili (LECHIA)
20'
"wysoko" grają obrońcy Lechii, Janicki (LECHIA) już na połowie Zagłębia atakował Janoszkę (ZAGŁĘBIE), który poradził sobie z Chrapkiem, popularny "Kazek" wybił piłkę w aut
21'
potężny strzał z dystansu Krasić (LECHIA), Polacek (ZAGŁĘBIE) nie ryzykował chwytu piłki tylko ją wypiąstkował przed siebie
23'
jeszcze rośnie przewaga optyczna Lechii, od kilkudziesięciu sekund gra na połowie Zagłębia
23'
Zagłębie wybitnie nastawione na przechwyt i kontry
23'
Zagłębie agresywnie, często fauluje, już siedem przewinień wobec dwóch Lechii
24'
pomocy medycznej potrzebuje F.Paixao (LECHIA), którego faulował Janus
26'
po zamieszaniu w polu karnym Lechii z kontrą wyszedł Krasić (LECHIA), naprzeciw niego wybiegł Dąbrowski (ZAGŁĘBIE), a sędzia orzekł, że obrońca gospodarzy nie faulował, mimo że Serb się przewrócił
27'
Dąbrowski (ZAGŁĘBIE) wybił piłkę na róg spod nóg Kuświka (LECHIA) ryzykownym wślizgiem
27'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu z rogu Mili (LECHIA)
28'
niecelny strzał Papadopulosa (ZAGŁĘBIE) po dośrodkowaniu Todorovskiego (ZAGŁĘBIE)
29'
[0:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kuświk. Doskonałe dośrodkowanie F.Paixao, Grzegorz przyjął piłkę na klatkę piersiową, minął Guldana i z 6 metra strzelił nie do obrony, zmieścił futbolówkę między słupkiem a bramkarzem
29'
10 gol Kuświka (LECHIA) w tym sezonie, zrównał się zatem z Colakiem, który z takim dorobkiem jako najlepszy snajper Lechii zakończył poprzedni sezon
30'
w pełni zasłużone prowadzenie Lechii, gdyż od początku meczu gdańszczanie mieli przewagę, obecnie według statystyk posiadanie piłki 65:35 na korzyść gdańszczan
32'
Żółtą kartką został ukarany Janicki (LECHIA), który faulował Cotrę
32'
to już 8 żółta kartka Janickiego (LECHIA) w tym sezonie, w następnej kolejce musi pauzować
33'
z wolnego próbował strzelać Starzyński (ZAGŁĘBIE), ale niezbyt mu to wyszło
33'
Zagłębie nadal bez celnego strzału
34'
Janicki (LECHIA) powstrzymał Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE), wybił piłkę na róg
35'
Wawrzyniak (LECHIA) wybił piłkę z pola bramkowego Lechii po dośrodkowaniu z rogu Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE)
36'
róg dla Lechii
37'
nieco kłopotów Zagłębia z wybiciem piłki z "16" po rogu Mili (LECHIA), ale ostatecznie sobie poradzili gospodarze
37'
na spalonym Janus (ZAGŁĘBIE)
38'
po stracie gola Zagłębie zaczęło grać odważniej, jest dzięki temu więcej miejsca na boisku i akcje przenoszą się spod jednej pod drugą bramkę
38'
jest pierwszy celny strzał Zagłębia, Milinković-Savić (LECHIA) złapał piłkę po uderzeniu z dystansu Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE)
42'
ta odważniejsza gra Zagłębia znajduje odzwierciedlenie w statystykach, przewaga w posiadaniu piłki Lechii spada (60:40), ale nadal gdańszczanie mają przewagę w środku pola i to pozwala im kontrolować ten mecz
43'
Milinković-Savić (LECHIA) złapał piłkę po strzale z 20. metra Janusa (ZAGŁĘBIE)
44'
Milinković-Savić (LECHIA) przejął piłkę po zagraniu w kierunku Janusa (ZAGŁĘBIE)
45'
Lechia już czeka na przerwę, Zagłębie jeszcze próbuje zmienić wynik przed zejściem do szatni
45'
minuta doliczona
45+1
Peszko (LECHIA) i Mila (LECHIA) wspólnie "skasowali" atak Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE)
45+2
jeszcze róg dla Zagłębia
45+2
było groźnie po wrzutce Janusa (ZAGŁĘBIE) z rogu, ale Papadopulos (ZAGŁĘBIE) nie zdołał złożyć się do strzału
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Lechia prowadzi w Lubinie zasłużenie. To trener Nowak przygotował na to spotkanie ofensywną taktykę, gdy szkoleniowiec Zagłębia nakazał przeszkadzać i szukać szans w kontrze. Gdańszczanie przeważali, a nagrodę za to otrzymali w 29. minucie.
Po stracie bramki gospodarze pokazali, że mają także atuty w ofensywie, a to wróży, iż po przerwie powinno być dużo emocji.
Lechia stara się przerwać serię 8 gier na wyjeździe bez zwycięstwa. A Zagłębie spróbuje odwrócić tegoroczną zasadę, że jak u siebie jako pierwsze traci gola, to już takiego meczu nie wygrywa. Wcześniej w takich przypadkach 2 razy remisowało i aż pięciokrotnie przegrało.
był trener i piłkarz Lechii sprawili, że bliżej derbów Trójmiasta w ekstraklasie w przyszłym sezonie, Bytovia prowadzona przez Tomasza Kafarskiego wygrała z Zawiszą 3:2, a gola który przesądził o zwycięstwie strzelił Krzysztof Bąk. Tym samym Arka ma już 11 punktów przewagi w I lidze nad 3. drużyną. To wielka przewaga, bo do końca rozgrywek 8 kolejek
46'
drugą połowę rozpoczęło Zagłębie, obie drużyny bez zmian w składach
47'
Polacek (ZAGŁĘBIE) odbił przed siebie piłkę po strzale Chrapka, Krasić (LECHIA) próbował głową jeszcze podawać do Kuświka (LECHIA), ale zagrał zbyt mocno
50'
w drugiej połowie na razie przewagę ma Zagłębie, Lechia czeka na rywala na własnej połowie
52'
po dośrodkowaniu z wolnego Starzyńskiego (ZAGŁĘBIE) celnie główkował Guldan (ZAGŁĘBIE), pewnie obronił Milinković-Savić (LECHIA)
54'
wyrównują się statystyki, drużyny mają po tyle samo strzałów, w tym także celnych, a także fauli, Lechia lepsza - co najważniejsza - w golach i nadal w posiadaniu piłki oraz liczbie podań
55'
Todorovski (ZAGŁĘBIE) zbyt długo zwlekał ze strzałem i szansa na strzał przepadła
56'
Dąbrowski (ZAGŁĘBIE) przerwał kontrę F.Paixao (LECHIA)
57'
Zagłębie szykuje do wejścia na boisko kolejnego napastnika
58'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zapowiadaną zmianę. Boisko opuszcza Janus, w jego miejsce wchodzi K.Piątek, czyli nominalny napastnik za skrzydłowego
59'
[1:1] ZAGŁĘBIE STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Janoszka. Maloca przegrał pojedynek z Papadopulosem, K.Piątek, który dopiero co wszedł na boisko doszedł do piłki i natychmiast zagrał ją przed pole karne. Tam był Janoszka, który wyszedł do pojedynku sam na sam z bramkarzem i lekko przerzucił piłkę nad Vanją do siatki
59'
tak jak podkreślaliśmy, że przed przerwą było zasłużone prowadzenie Lechii, tak teraz trzeba oddać Zagłębiu, że dążyło do tej bramki, a gdańszczanie, cofając się w drugiej połowie jakby gospodarzy do tego zapraszali
61'
Krasić (LECHIA) z łatwością wszedł w pole karne, ale ostatecznie Kubicki (ZAGŁĘBIE) wybił mu piłkę spod nóg
63'
kontra Zagłębia 2 na 2, zakończona niecelnym podaniem Papdopulosa w kierunku K.Piątka
63'
K.Piątek (ZAGŁĘBIE) po indywidualnej akcji wyszedł sam na sam z bramkarzem, piłka po jego strzale przeszła tuż obok słupka, wydaje się, że Milinković-Savić (LECHIA) trącił futbolówkę i powinien być róg, ale od bramki rozpocznie Lechia
64'
Żółtą kartką został ukarany Janoszka (ZAGŁĘBIE), który najmocniej u sędziego domagał się rogu, arbiter decyzji nie zmienił, a sięgnął do kieszeni po kartkę
66'
nie zmienia się obraz gry, mimo remisu Lechia nie potrafi wrócić do gry sprzed przerwy, Zagłębie ma nadal przewagę
67'
teraz indywidualna akcja Krasicia (LECHIA) w "16", ale ostatecznie poradził sobie Dąbrowski (ZAGŁĘBIE)
67'
po indywidualnej akcji niecelny strzał Janoszki (ZAGŁĘBIE) sprzed pola karnego
68'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mila, w jego miejsce wchodzi Wojtkowiak.
69'
jasny przekaz z ławki Lechii, skoro obrońca zmienia pomocnika to najważniejsze jest by nie przegrać
69'
[1:2] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao. Polacek odbił nogą piłkę po strzale Kovacevicia, Peszko wygrał pojedynek powietrzny i skierował futbolówkę na 6. metr, gdzie przewrotką trafił Portugalczyk
69'
dla Flavio to 10 gol w tym sezonie, po 5 strzelił dla Śląska i Lechii
72'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Janoszka, w jego miejsce wchodzi Woźniak.
73'
Lechia walczy o pierwsze wyjazdowe zwycięstwo od 25 października, kiedy pokonała Termalikę 1:0 po golu w 90 min. Kuświka (LECHIA) z karnego. Czy uda się po blisko pół roku znów zdobyć 3 pkt. poza Gdańskiem?
74'
i znów gol zmienił obraz gry, po zdobyciu prowadzenia Lechia poszła do przodu
75'
Maloca (LECHIA) nie odpuszczał w pojedynku biegowym z Woźniakiem (ZAGŁĘBIE), mimo że rywal miał większy zapas sił, Chorwat wybił piłkę w aut
76'
Milinković-Savić (LECHIA) przejął piłkę i nie dopuścił do strzału K.Piątka
78'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Haraslin.
80'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kuświk, w jego miejsce wchodzi Stolarski, czyli obrońca za nominalnego napastnika
82'
ZAGŁĘBIE przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cotra, w jego miejsce wchodzi Zbozień.
82'
z wolnego Strzyński wrzucił piłkę, głową przedłużył ją Woźniak (ZAGŁĘBIE), a zamykający akcję Zbozień (ZAGŁĘBIE) strzelił nad bramką
83'
zamieszanie w "16" Lechii, kiks K.Piątka
84'
zderzenie Woźniaka (ZAGŁĘBIE) i Wojtkowiaka (LECHIA) w polu karnym Lechii, sędzia uznał, że faulował zawodnik gospodarzy
85'
otwarta gra z obu stron od kilku minut
88'
Zagłębie próbuje grać długimi podaniami, ale to nie zaskakuje defensywy Lechii
89'
trener Stokowiec ręką wymownie pokazuje, aby jego drużyna poszła do przodu
90'
Maloca (LECHIA) nie pozwolił na zagranie wzdłuż bramki Starzyńskiemu (ZAGŁĘBIE)
90'
z kontrą wyszedł Kovacević (LECHIA) i... zwolnił grę, widać, że gdańszczanie szanują piłkę
90'
4 minuty doliczone
90+1
strzał głową Papadopulosa (ZAGŁĘBIE), za lekki, by bramkarz Lechii dał się zaskoczyć
90+2
Janicki (LECHIA) faulowany tuż przed własnym polem karnym przez Dąbrowskiego (ZAGŁĘBIE)
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:1
Piłkarze Lechii dominowali w Lubinie do zdobycia pierwszego gola. Po pół godzinie zaczęli bronić korzystnego rezultatu, a po przerwie zupełnie drużyny zamieniły się rolami. Zaczęło atakować Zagłębie, a gdańszczanie szukali szans na kontry.
Ostatecznie biało-zieloni wracają po blisko pół roku do Gdańska z kompletem punktów dzięki błyskowi technicznego geniuszu Paixao. Gdy gospodarze wyrównali i co chwila stwarzali sobie okazje na kolejnego gola, to Flavio popisał się kapitalnym uderzeniem z przewrotki na wagę zwycięstwa.

16 Górnik Zabrze 31 4 14 13 34:49 13

* Przed sezonem Wisła Kraków oraz Górnik Zabrze zostały ukarane odjęciem jednego punktu za niespełnienie wymogów licencyjnych.

* Przed rundą wiosenną Lechia Gdańsk oraz Ruch Chorzów zostały ukarane odjęciem jednego punktu za opóźnienia związane z uregulowaniem zobowiązań finansowych

Tabela wprowadzona: 2016-04-18

Wyniki 31 kolejki

• Grupa mistrzowska
  • Zagłębie Lubin - LECHIA GDAŃSK 1:2 (0:1)
  • Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów 1:1 (0:1)
  • Legia Warszawa - Lech Poznań 1:0 (0:0)
  • Piast Gliwice - Cracovia 1:1 (1:0)
  • Grupa spadkowa
  • Korona Kielce - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:1 (0:0)
  • Wisła Kraków - Górnik Zabrze 3:1 (2:1)
  • Jagiellonia Białystok - Górnik Łęczna 2:0 (2:0)