Pierwsze ligowe zwycięstwo trenera Niedbalskiego

Trefl był bliski porażki z najniżej notowanym zespołem TBL. W udanej drugiej połowie spotkania sopocianie odzyskali kontrolę nad spotkaniem. Na zdjęciu Przemysław Zamojski, zdobywca 17 punktów. fot. Piotr Pędziszewski / Trojmiasto.pl

Trefl Sopot pokonał w Hali 100-lecia Jezioro Tarnobrzeg 82:73 (14:20, 21:25, 23:17, 24:11). Choć podopieczni Mariusza Niedbalskiego w drugiej kwarcie przegrywali już różnicą 13 punktów, sukcesem zakończyli pogoń za rywalami unikając bądź co bądź kompromitującej porażki. W obu zespołach aż po pięciu zawodników zakończyło mecz z dwucyfrowymi zdobyczami. Dla sopocian była to pierwsza ligowa wygrana pod okiem trenera Mariusza Niedbalskiego.

TREFL: Zamojski 17, Dylewicz 12 (10 zb., 5 as.), Spralja 10, Michalak 7, Harrington 4 - Waczyński 14, Stefański 11, Turner 5 (5 as.), Looby 2, Dąbrowski 0.

JEZIORO: Tiller 17, Long 12, Dłoniak 10, Przybyszewski 10, Wall 4 (7 zb.) - Alexander 13 (5 as.), Patoka 5, Doaks 2, Pyszniak 0.

4 typowania

Jako pierwsi punkty zdobyli goście po rzucie Xaviera Aleandera, ale to sopocianie zaczęli mecz od prowadzenia 5:2. Przyjezdni szybko zdołali się jednak odgryźć - po rzutach Jakuba Dłoniaka i brylującego w tej części gry Alexandera, wyprzedzili sopocian (8:7). Po pięciu punktach z rzędu zdobytych przez Christophera Longa Jezioro prowadziło już 15:9 i pomimo celnych rzutów Przemysława ZamojskiegoFilipa Dylewicza goście obronili przewagę.

Drugą kwartę wsadem do kosza otworzył Nicchaeus Doaks, a sześciopunktową serię zaliczył rozgrywający przyjezdnych J.T. Tiller, który w listopadzie powrócił do zespołu po półrocznej przerwie w zastępstwie za słabo spisującego się Matta Addisona. O przerwę poprosił trener Mariusz Niedbalski, a po raz drugi celnie zza łuku przymierzył Zamojski (20:28). Akcję dwa plus jeden wykorzystał Marcin Stefański, żółto-czarni zbliżyli się na pięć punktów, ale goście wciąż czuli się dobrze w hali 100-lecia.

Do przerwy Trefl przegrywał 35:45, głównie na skutek gorszej dyspozycji rzutowej. Przebudzenie nastąpiło w trzeciej partii, którą gospodarze rozpoczęli od serii 7:2. Po rzucie zza łuku Adama Waczyńskiego i kolejnej celnej "trójce" wracającego do formy Zamojskiego sopocianie przegrywali już tylko różnicą dwóch "oczek" (48:50). To właśnie po trafieniu "Zamoja" (tym razem już za dwa punkty) sopocianie doskoczyli na 52:53.

Czteropunktową akcję rozegrał jednak Tiller, którego przy rzucie zza łuku faulował Waczyński i zespół Tarnobrzegu odskoczył po raz kolejny (59:52). Na 10 minut do końca meczu Jezioro prowadziło 62:58, ale tuż po rozpoczęciu ostatniej kwarty do remisu doprowadzili Stefański i Sime Spralja. Po rzucie Waczyńskiego było nawet 64:62 dla żółto-czarnych, ale prowadzenie dla gości "trójką" odzyskał Dawid Przybyszewski.

Tylko na chwilę, bo kolejne punkty zdobył bezbłędny przy rzutach z gry Stefański, a gospodarze utrzymywali minimalne prowadzenie. Udało się je powiększyć na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania, gdy do kosza trafił faulowany Michał Michalak, a po jego niecelnym rzucie wolnym dobitką popisał się Sime Spralja (76:71). Chwilę później dwa punkty zdobył Dylewicz praktycznie zapewniając zwycięstwo, które wsadem w ostatniej akcji meczu przypieczętował Zamojski.

Zwycięstwo Jeziora byłoby sporą sensacją, ale po słabym wejściu w mecz Trefl otrząsnął się w odpowiednim momencie. Nieco gorszą skuteczność rzutową podopieczni trenera Niedbalskiego nadrobili wygraną walką na tablicach i mniejszą ilością strat. Double-double zaliczył Filip Dylewicz, który jednak nie trafił żadnego z sześciu rzutów z dystansu i niezbyt dobrze spisywał się na linii rzutów wolnych (2/6). Słabiej zagrał Frank Turner, który niemal po równo podzielił się minutami z Lorinzą Harringtonem.

Już we wtorek zawodników Trefla czeka mecz w Turcji, z Galatasaray Stambuł w ramach rozgrywek Euro Cup. Dla Mariusza Niedbalskiego będzie to piąte spotkanie w roli samodzielnego szkoleniowca. Jak na razie jego bilans w europejskich rozgrywkach (porażka i zwycięstwo) odzwierciedla ten, którym po zwycięstwie z Jeziorem legitymuje się w Tauron Basket Lidze.

Wyniki 10 kolejki:

• START GDYNIA - Anwil Włocławek 69:76 (18:17, 16:20, 11:17, 24:22)
  • TREFL SOPOT - Jezioro Tarnobrzeg 82:73 (14:20, 21:25, 23:17, 24:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - ASSECO PROKOM GDYNIA 77:82 (19:20, 15:21, 14:14, 29:27)
  • Stelmet Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 84:99 (17:18, 21:29, 23:23, 23:29)
  • Kotwica Kołobrzeg - Rosa Radom 63:70 (16:14, 18:15, 20:16, 9:25)
  • AZS Koszalin - Energa Czarni Słupsk 83:67 (19:19, 23:25, 23:10, 18:13)

Opinie (24) 3 zablokowane

• Gratulacje dla TREFLA!!!

Brawo Panowie!!!
    Jest dobrze... jeszcze tylko dziś wygrywa Mahmed Khalidov..
    .. jutro Polpharma i jest git!!! :-)

• 30 11

• gratulacje!

Po raz kolejny widać jak ciężko się zmobilizować do takich meczy... najważniejsze, że są punkty...

• 34 2

• :)

jedyna dobra rzecza z meczu to sa dwa punkty!:) ok pochwalic trzeba stefanskiego i moze troche zamoja i waczynskiego z dylewiczem aczkolwiek ten ostatni mial znow jakis dziwny glos z niebios ze musi rzucac koniecznie za 3:( zreszta cala druzyna uparla sie aby wygrac trojkami i prawie ich to nie zgubilo:( ponad 30 rzutow za luku z ostatnia druzyna w tabeli mimo ze jezioro ma slabych podkoszowych to swiadczy o braku pomyslu naszych pseudotrenerkow na atak i jakies przemyslane akcje:( to wygladalo bardzo zle! za Tabaka zjedliby ich roznica z 30 puinktow
    skutecznosc za 1-40% i za 3-19% masakra!!!!
    looby/sprajla razem tylko 7 zbiorek
    boli tez ze turner gasnie jakby z meczu na mecz:(
    mimo wszystko hej Trefl i aby bylo juz tylko lepiej:)

• 36 0

• (1)

naglowek artykulu po meczu Jeziora z APG "Jezioro omal nie wciągnęło mistrzów",
    podobna wygrana Trefla a tytuł? "Udana pogoń koszykarzy Trefla
    Pierwsze ligowe zwycięstwo Niedbalskiego" Drodzy redaktorzy trojmiasto.pl jestescie tak stonniczy ze powinniscie chyba sobie darowac pisanie artykulow,
    a Trefl wygral ale ledwo i tu moje oytanie? co to za liga?

• 12 43

• Ledwo to wygrało asseco

• 21 3

• Wreszcie dobrze zadziałała zagrywka "from balcony" - to podstawa do odniesienia zwycięstwa, należy jeszcze poprawić grę na tablicach...

• 16 3

• Trudno jest zmobilizować graczy, gdy kontrakty są gwarantowane a w dodatku częściowo (1)

nie realizowane (patrz zaległości wobec Dylewicza). Na dodatek ten sam agent ma zawodników i w Treflu i w Jeziorze.

• 7 19

• byłeś/aś na meczu, czy tak tylko piszesz ?

widziałeś zawodników w trakcie meczu i dostrzegłeś/aś brak zaangażowania ?

• 6 0

• Brawo Trefl Sopot!!!

O pierwszej połowie trzeba jak najszybciej zapomnieć i grać cały mecz tak jak w drugiej. Szczególne pochwały dla Stefana i Zamoja.
    HEJ TREFL!!!

• 28 3

• Brawo Trefl!!!

• 18 4

• (1)

za co te gratulacje dla Stefana? dostał ostrzeżenie o technicznym, a minutę później wyskoczył z tym samym i skończyło się 4 rzutami wolnymi i piłką z boku dla Siarki. Stefan nieważne co zrobi i tak dostanie oklaski, bo jest maskotką Trefla

• 9 36

• Stefan nie jest maskotką a pajacem Trefla

• 1 0

• Gratulacje dla TS.
    Jeziorowcy napędzili jednak strachu chłopakom z Sopotu :-)

• 23 7

1

04.11 (śr) Stelmet Enea BC Zielona Góra ASSECO ARKA Gdynia
12.11 (czw) ASSECO ARKA Gdynia PGE Spójnia Stargard
22.11 (nd) Anwil Włocławek ASSECO ARKA Gdynia
07.12 (pon) ASSECO ARKA Gdynia HydroTruck Radom
30.10 (pt) godz.19:30 ASSECO ARKA Gdynia 75:78 bez publiczności Enea Astoria Bydgoszcz
22.10 (czw) godz.17:35 ASSECO ARKA Gdynia 92:90 bez publiczności Polpharma Starogard Gdański

Wyniki 11 kolejki:

• ASSECO ARKA GDYNIA - Enea Astoria Bydgoszcz 75:78 (20:15, 19:22, 11:16, 25:25)
  • TREFL SOPOT - King Szczecin 77:82 (8:22, 21:22, 19:25, 29:23)
  • Anwil Włocławek - Zastal Enea BC Zielona Góra 67:90 (17:24, 24:21, 11:22, 15:23)