Pierwsze zwycięstwo gdańskich hokeistów

Krzysztof Klinkosz
17 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Po dwóch spotkaniach z drużynami zaliczanymi do grona faworytów rozgrywek gdańscy hokeiści podejmowali w piątkowy wieczór beniaminka z Krynicy. Podopieczni Tadeusza Obłoja wywiązali się z roli faworyta, ale napsuli sporo nerwów swoim fanom, głównie poprzez nieskuteczność. Na początku trzeciej tercji goście wyszli nawet na prowadzenie. Ostatecznie wynik uratowali, po solowych akcjach Petr Janecka i Tomasz Ziółkowski, a Stoczniowiec wygrał z KTH 4:3 (2:0, 0:2, 2:1). W niedzielę naszą drużynę czeka o wiele cięższa przeprawa w Krakowie.

1:0 Jankowski as. Ziółkowski, Smeja (4.43)
2:0 Skrzypkowski as. Wróbel (13.19)
2:1 Ovsak as. Valusziak (31.24 w przewadze)
2:2 Dzięgiel as. Dubel (36.35)
2:3 Valusziak as. Chabior, Horny (42.20)
3:3 Janecka (44.38)
4:3 Ziółkowski as. Maj, Jankowski (46.22 w osłabieniu)

STOCZNIOWIEC: Soliński; Kostecki - Rompkowski, Smeja - Maj, Maciejewski - Skrzypkowski, Kwieciński - Kabat; Skutchan - Janecka - Steber, Marzec - Ziółkowski - Jankowski, Wróbel - Chmielewski - Wróblewski, Stasiewicz - Pesta - Błażejczyk.

KTH: Stepokura; Ovsak - Kruczek, Zieliński - Vychodil, Tyczyński - Pach, Myjak - Dudzik; Horny - Chabior - Valusziak, Dubel - Dzięgiel - Brocławik, Bucek - Szewczyk - Zabawa oraz Cieślicki.

Oprócz zmian w trzeciej formacji obronnej, które na naszych łamach zapowiadał Tadeusz Obłój szkoleniowiec tuż przed meczem postawił na Sylwestra Solińskiego. Dla gdańskiego bramkarza był to debiut w tym sezonie w oficjalnym meczu. Trzeba jednak przyznać, że gdański golkiper w pierwszej tercji miał o wiele mniej pracy niż jego vis-a-vis Bartosz Stepokura .

Gdańszczanie przeważali, jednak mając w perspektywie wyjazd do Krakowa na niedzielny mecz z wicemistrzami Polski nie forsowali przesadnie dużego tempa. Konsekwentna gra przyniosła w pierwszej tercji dwie bramki. Pierwsza już w 5 minucie gry była dziełem Wojciecha Jankowskiego. Gdański napastnik wykończył strzałem z bliska akcję zespołu.W kolejnych minutach obraz gry nie zmieniał się gdańszczanie atakowali na długo zamykając gości w ich tercji. Na 2:0 podwyższył Paweł Skrzypkowski.

Praktycznie jedyną groźną okazję rywale stworzyli w 17 minucie, kiedy skontrowali "Stoczniowców" a Soliński musiał wykazać się sporym refleksem broniąc dwa strzały z rzędu oddane z najbliższej odległości.

W drugiej odsłonie, podobnie jak we wtorek, gdańszczanie uzyskali przewagę w polu jednak nie potrafili jej w żaden sposób udokumentować w postaci bramki. Hokeiści Stoczniowca grali m.in. ponad 2 minuty w podwójnej przewadze jednak albo żaden z nich nie mógł zdecydować się na strzał, bądź też padały one łupem golkipera gości.

Gospodarze na własnej skórze przekonali się, że jeśli nie strzela się bramek to się je traci. Goście ograniczyli się do kontr ale byli od gdańszczan skuteczniejsi. W 32 minucie Milan Ovsak wjechał w gdańską tercję wspólnie z Petrem Valusziakiem i pokonał gdańskiego bramkarza.

Gdańszczanie próbowali znów odskoczyć rywalom na dwie bramki ale czynili to bardzo nieskutecznie. Wobec niemocy strzeleckiej gospodarzy jedną z akcji golem zakończyli goście. Po raz drugi po kontrze, przy której pogubiła się gdańska obrona. Bramkę zdobył Jacek Dzięgiel. W końcówce znów zawrzało pod gdańską bramką ale tym razem Solinski wyszedł obronną ręką z pojedynków m.in. z Karelem Hornym.

Na początku trzeciej odsłony goście po kolejnej składnej akcji wyszli na prowadzenie. Dopiero wtedy gdańszczanie przebudzili się i 4 minuty później odzyskali prowadzenie.

Najpierw trzecią bramkę dla Stoczniowca zdobył po solowej akcji Petr Janecka. Później na przebój poszedł Tomasz Ziółkowski. Więcej bramek w piątkowy wieczór w Gdańsku kibice już nie oglądali, choć nie brakowało spięć pod jedną czy drugą bramką.

W ostatniej minucie gry goście postawili wszystko na jedną kartę i wycofali bramkarza. W podjęciu tej decyzji pomogli im też nieco gdańszczanie. Sędzia najpierw na ławkę kar odesłał gracza KTH później niestety w jego ślady poszedł gdańszczanin co dało "katehetom" okazję do gry z liczebną przewagą. Gospodarze wybronili jednak minimalne prowadzenie i zainkasowali, pierwszy raz w sezonie, komplet punków.

Tabela wprowadzona: 2010-09-17

Pozostałe wyniki 3 kolejki PLH: JKH GKS Jastrzębie - Akuna Naprzód Janów 6:1 (3:1, 2:0, 1:0), Zagłębie Sosnowiec - Comarch Cracovia Kraków 1:5 (0:3, 0:2, 1:0), Aksam Unia Oświęcim - Ciarko KH Sanok 5:1 (1:1, 1:0, 3:0), GKS Tychy - MMKS Podhale Nowy Targ 6:0 (3:0, 1:0, 2:0).