Basket wszedł w sezon wygraną na Łotwie

23 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Monika Grigalauskyte, podobnie jak Aldona Morawiec, zaliczyła udany debiut w oficjalnym meczu Basketu 90. Do 15 punktów dołożyła aż 14 zbiórek i 6 bloków. Monika Grigalauskyte, podobnie jak Aldona Morawiec, zaliczyła udany debiut w oficjalnym meczu Basketu 90. Do 15 punktów dołożyła aż 14 zbiórek i 6 bloków.

Turniejem w Rydze w ramach Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet sezon 2016/2017 zaczęły koszykarki Basketu 90. Uczyniły to w ładnym stylu. Bez większych problemów pokonały łotewski VEGA1/Liepaja 77:64 (20:13, 22:13, 19:19, 16:19). Gdynianki wymusiły 19 strat u rywalek, dominowały w strefie podkoszowej, a do tego swoją wartość udowadniały debiutantki. W sobotę Basket 90 zmierzy się w drugim meczu turnieju z Horizontem Mińska. Początek o godz. 12.

VEGA1: Druskyte 14 punktów (2x3, 10 zb.), Silaraja 13 (1x3, 5 zb.), Jakobsone 8 (2x3, 6 as., 6 st.), Vitola 8, Petermane 6 (2x3) oraz Audere 7 (1x3), Lipe 5 (1x3),Grava 4 (7 zb.), Libeka 2, Meilus 0, Gertsone 0, Kergalve 0

BASKET 90: Grigalauskyte 15 (14 zb., 6 bl.), Jakubiuk 13 (5 zb., 5 as.), Miłoszewska 12, Morawiec 11 (1x3, 8 zb., 5 as.), Skerović 9 (1x3, 7 as., 5 st.) oraz Rembiszewska 12 (1x3), Podgórna 5 (1x3), Stawińska 0, Puss 0, Marcinkowska 0

Mecze sparingowe nie zwiastowały dobrego początku sezonu w wykonaniu Basketu 90. W końcu podczas dwóch turniejów zespół Katarzyny Dydek wygrał tylko 2 z 7 spotkań. Do tego w składzie wciąż brakuje Amerykanek, które mają być filarami zespołu: Renee MontgomeryCarolyn Swords - występują w play-off WNBA. Zabrakło również kontuzjowanej Anety Kotnis.

AMBITNE CELE KOSZYKAREK NA SEZON 2016/2017

Prezes Bogusław Witkowski podkreślał, że koszykarki, które obecnie są w zespole przejdą trudną próbę, ale wierzy w nie. Podczas pierwszego turnieju EEWBL nie można było przegrać kompletu trzech meczów. Cele wicemistrzyń tych rozgrywkach z sezonu 2015/2016 to występ w Final Eight.

Zespół z Gdyni zaczął nieśmiało, a pierwsze punkty w sezonie, po ponad minucie gry zdobyła Dominika Miłoszewska (3:2). Dla podkoszowej to bardzo ważny moment, ponieważ całe poprzednie rozgrywki straciła przez kontuzję kolana. A przecież klub od trzech lat pokłada wielkie nadzieje w jej talencie.

Gdynianki przejęły kontrolę nad meczem już w połowie kwarty. Pierwsze prowadzenie uzyskały po trójce Jeleny Skerović (6:7). To ośmieliło jej koleżanki w ofensywnych poczynaniach. Kolejna trójka, tym razem w wykonaniu Aldony Morawiec i Basket 90 prowadził 12:6. Najwyższa przewaga w pierwszej kwarcie wynosiła 9 punktów, a doprowadziło do niej trafienie Moniki Grigalauskyte (9:18).

Jak się później okazało, był to dopiero początek dobrej gry zespołu Dydek. Rywalkom brakowało argumentów, aby prezentować przeciwko niemu dobrą obronę. Natomiast Basket 90 dalej powiększał przewagę.

W 14 min. na poziom 11 pkt wyniosła ją Kamila Podgórna (18:29), w 16 min. po trafieniu Miłoszewskiej zrobiło się 33:20 dla gdynianek, a chwilę później dwa rzuty wolne Grigalauskyte przyniosły prowadzenie 38:22. Litwinka pokazała, że może w takich spotkaniach spokojnie zastępować Amerykanki. Do zdobyczy punktowej dołożyła w końcu imponujące 14 zbiórek i 6 bloków.

BASKET 90 BARDZO GOŚCINNY PODCZAS MEMORIAŁU W GDYNIA ARENIE

Przez całą drugą połowę przewaga gdynianek nie spadła poniżej dwucyfrowego wyniku. Zdecydowanie dominowały one w strefie podkoszowej, skąd zdobyły niemal 28 pkt więcej niż łotewska drużyna. Do tego wymusiły u rywalek 19 strat, a same po przechwytach dołożyły aż 26 pkt. Poza Skerović wszystkie koszykarki pierwszej piątki zakończyły starcie z dwucyfrową zdobyczą punktową. Zaimponowała także Amalia Rembiszewska zdobywając podczas 17 min. na parkiecie 12 pkt.

Pozostały wyniki grupy B
Horizont Mińska - Dynamo Moskwa 56:93 (10:30, 14:25, 14:18, 18:20)
Istambuł University - Astana Tigers 75:60 (30:18, 11:18, 26:11, 8:13)

Wyniki grupy A
Kibirkstis Wilno - AZS UMCS Lublin 66:73 (18:21, 17:15, 12:25, 19:12)
Avangard Kijów - Good Angels Koszyce 40:79 (17:17, 8:22, 9:24, 6:16)
Tsmoki-Mińsk - TTT Ryga 48:85 (8:20, 14:22, 17:24, 9:19)

• Wygrana bardzo ważna, ale ważne też to każda zawodniczka mogła zagrać

Ta szeroka rotacja będzie procentować. Czekamy na pierwsze punkty Marty i Karolin

• 8 1

• gdzie ci co 0-3 wieszczyli? (1)

• 7 0

• Jak będzie 3:0 to mega super!

• 3 1

• Po blamażu Vistalu i odpuszczeniu chyba na długie lata rozgrywek międzynarodowych przez Asseco

pozostaje tylko kibicować Basketowi 90 jako jedynemu reprezentującego Gdynię na parkietach Europy. Gratulacje za dobry początek! A kolejne mecze w naszej hali już 2.10 z Sosnowcem i 5.10 z druźyną z Szwajcarii w EuroCupie

• 8 2

• Brawo!

Narazie jest 2:0!A jak będzie 3:0 to będzie mega super!Tak pisałem na złość gościowi 0:3