Lechia odzyskuje gdańską tożsamość

12 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Marcin Pietrowski (z lewej) zadebiutował w pierwszej drużynie Lechii 16 kwietnia 2005, a Adam Duda 3 marca ubiegłego roku. Marcin Pietrowski (z lewej) zadebiutował w pierwszej drużynie Lechii 16 kwietnia 2005, a Adam Duda 3 marca ubiegłego roku.

Lechia po raz pierwszy na PGE Arenie strzeliła trzy gole, a to co najbardziej cieszyło Bogusława Kaczmarka wiązało się z bramkami wychowanków klubu. Szkoleniowiec od razu po objęciu posady deklarował, że dołoży starań, aby biało-zieloni odzyskali gdańską tożsamość, a Marcin PietrowskiAdam Duda w meczu z Koroną Kielce doskonale wpisali się do tej strategii.

Czy zgodziłbyś(abyś) się, aby w podstawowym składzie Lechii grało 4-6 wychowanków nawet jakby wiązałoby się to z przejściowym pogorszeniem wyników?

-Dołożę starań, aby Lechia odzyskała gdańską tożsamość, aby nawiązała do tradycji, gdy słynęła z piłkarzy własnego chowu - deklarował Bogusław Kaczmarek, gdy na początku czerwca po 20 latach przerwy ponownie obejmował opiekę nad seniorami biało-zielonych. Te deklaracje zaczynają się realizować szybciej niż ktoś wówczas mógł przypuszczać.

TO OBIECAŁ TRENER KACZMAREK PRZEJMUJĄC LECHIĘ

W mecz z Koroną, gdy po przerwie pachniało kompromitacją, gdyż tak trzeba byłoby określić z kolejną drużyną, która grając w "10", remisuje w Gdańsku, szalę wygranej na korzyść Lechii przeważyli wychowankowie klubu: Marcin PietrowskiAdam Duda. Ich bramki sprawiły, że nawet "tradycyjnie" stracony wiosną przez biało-zielonych gol w końcówce spotkania, nie odebrał Lechii zwycięstwa.

RELACJA I ZDJĘCIA: LECHIA - KORONA 3:2

-Dostałem szansę, trener wpuścił mnie w przerwie meczu, graliśmy z przewagą jednego zawodnika i nie było innej możliwości jak tylko ten mecz wygrać. Ja jestem takim piłkarzem, że bez względu na to, czy wchodzę na 5, 10 minut, czy mogę grać dłużej, zawsze szukam bramki. Cieszę się, że mam już tę pierwszą bramkę w ekstraklasie. Jestem bardzo szczęśliwy, gdyż spełniło się moje marzenie. Gola dedykuję tacie, bo jest ze mną na każdym meczu - podkreślał Duda, który 10. występ w krajowej elicie uhonorował golem.

Pietrowski ma dłuższy staż w ekstraklasie. W poniedziałek rozgrywał 85. mecz, zdobył drugą bramkę, ale i on tryskał radością.

-Ten gol wprowadził do naszej gry więcej spokoju, zakończył ciężki okres. Po bramce dla Korony w nasze poczynania wkradło się za dużo chaosu. To nie tak powinno wyglądać. W przerwie nas trener poprzestawiał na boisku i były to udane zmiany. Łukasz Kacprzycki rozruszał prawą stronę boiska, a Adam przytrzymał z przodu piłkę, co dała nam czas, na rozegraniu na złapanie oddechu - ocenia Marcin, który sprawił sobie spóźniony prezent urodzinowy. 1 marca skończył 25 lat.

Co szczególnie cieszy - obaj gdańscy piłkarze, mimo zwycięstwa nad Koroną, dostrzegają mankamenty w grze Lechii.

-Mam nadzieję, że troszeczkę słabsza gra w poniedziałek nie zaważy na przyszłości. Od następnego meczu, na wyjeździe z Piastem liczę, że zaczniemy grać dużo lepiej, a gdy na PGE Arenie zagramy z Wisłą ponownie będziemy w stanie strzelić 3 gole. Na pewno musimy przeanalizować, dlaczego znów w 90. minucie tracimy gola. Nie może też tak być, że grając 11 na 10, wcale nam to... nie pomaga. Chyba przyczyna jest w naszych głowach. Jak są wyrównane siły to wtedy i nasze nastawienie do gry staje się inne - analizuje Pietrowski.

Radość przeplatana z realną oceną dokonań Lechii charakteryzuje również wypowiedzi Dudy. -Pochwały należą się całemu zespołowi. Może styl gry nie był do końca taki jakbyśmy chcieli, ale najważniejsze, że jest zwycięstwo. Niech będzie ono pozytywnym bodźcem na przyszłość - dodaje Adam.

Po meczu z Koroną Lechia może chlubić się wychowankami, ale przecież droga tych piłkarzy z trampkarzy do drużyny seniorów nie była usłana różami. Co prawda szybko dostrzegano ich talent, ale potem były wątpliwości, czy są przydatni do... pierwszej drużyny.

Na Pietrowskiego, jeszcze gdy Lechia była w III lidze postawił Marcin Kaczmarek. Marcin debiutował w seniorach jako 17-latek. Jednak w sezonie 2008/09 zabrakło dla niego miejsca w pierwszej drużynie. Ponownie dał mu szansę Tomasz Kafarski.

Pomocnik odwdzięczył się później szkoleniowcowi. To Pietrowski jesienią 2011 roku strzelił gola na wagę zwycięstwa w Lubinie, co przedłużył pracę trenera w Gdańsku o kilka tygodni.

PIETROWSKI ODWDZIĘCZA SIĘ TRENEROWI KAFARSKIEMU

Jeszcze bardziej kręte drogi do ekstraklasy wiodły Dudę. Kolejni trenerzy pozostawali niewzruszeni na jego gole najpierw juniorskie, a później w Młodej Ekstraklasie i III lidze. Dopiero wiosną napastnikowi dał szansę Paweł Janas.

Zimą Duda strzelał bramkę za bramką w sparingach, ale w dwóch pierwszych meczach wiosny w ogóle nie było dla niego miejsca nawet na ławce rezerwowych, choć my widzieliśmy w nim nowego snajpera Lechii już w połowie lutego.

8 GOLI DUDY W ZIMOWYCH SPARINGACH

-Z trenerem Kaczmarkiem jesteśmy w bardzo dobrych relacjach, Myślę, że gol z Koroną jest tego udokumentowaniem. To co było, czy ja się obaziłem, czy szkoleniowiec, jest nieważne, to historia, nie chcę do tego wracać, bo między sobą wszystko wyjaśniliśmy. Teraz trzeba patrzyć do przodu. O tym, czy grać będę w "11", zdecyduje oczywiście trener. Ja nie ukrywam, że taki jest właśnie mój cel. Gdybym nie wierzył, że w ekstraklasie mogę grać jako wysunięty napastnik, to już dawno dałbym sobie spokój z kopaniem piłki - podkreśla Duda, który 29 kwietnia skończy 22 lata.

Opinie (201) ponad 10 zablokowanych

• Lechia gramy swoimi!

• 82 15

• GRZEŚ (3)

A Grzegorz Rasiak ? nie jest wychowankiem ?

• Szkoda tylko że (16)

w 3miescie jest tylu WIERNYCH kibiców że 5000 nie można uzbierać ( wliczając przyjazd gości)

Wstyd i jeszcze raz wstyd

gdyby sędzia doliczył 7 minut byłoby 3:3 jestem pewny a młodzi wychowankowie od 1 minuty powinny się pokazać na murawie....

• 44 94

• Odp. (10)

Było ponad 8000, trzeba było być to byś wiedział ile osób weszło, i podniósł frekwencję.Gości było ze 30-40 osób. Oczywiście to za mało jak na Trójmiasto, ale przy takiej pogodzie, to nie jest tragedia. Gdyby wprowadzono bilety młodzieżowe po 10 PLN, do tego więcej rozdano darmówek we wszystkich szkołach, to byla by inwestycja na przyszłość i z czasem stadion zaczałby się zapełniać.Flagi przed meczem to fajny gest - ale stadionu nie zapełnią.

• 32 5

• dobrze prawisz,tylko po co dyskutujesz z gościem w koszulce"Jacek jesteśmy z tobą"?.

• 21 2

• Około (1)

4 tys darmowych wejscówek było rozdanych.

• 4 14

• A nie 4 mln?

• 12 2

• odp (4)

Akurat jestem doskonale poinformowany ile było osób na stadionie a gości było dokładnie 78 osób reszty poniżej 5000 i proszę nie wierzyć w podawane dane na stadionie już o tym pisałem .... te darmowe bilety to sobie wsadzili ..w .4 litery

nie było 5000 i to są dane systemowe stadionu koniec dyskusji....

Lechia do poprawki

• 4 14

• (2)

Marna prowokacja, na samej zielonej było ok 3 tyś.

Czyli sugerujesz ze na pozostalej czesci stadionu bylo ok 2 tyś. ?

• 6 1

• ty wierzysz ze tak bylo (1)

a ja wiem ile było ...

• 0 6

• Wiem ile mają pojemności poszczególne sektory i widzalem ile było na nich ludzi, jezeli mi wmawiasz ze bylo inaczej to masz coś nie tak z głową.

• 2 0

• a ile biletow za 1zl juz sprzedanych na mecz?

pewnie beda doplacac zeby menele przyszly ne mecz i jeszcze obiecaja darmowy szalik i parówke

• 1 1

• Juz sobie popisales sledziu a teraz wracaj na kuter do swojej wioski rybackiej i siedz tam.

• 9 6

• nie płacz

Lechia będzie grała lepiej, będzie więcej kibiców przychodziło na mecze.
      Będzie grała słabo- będzie ich coraz mniej- "czar" PGE już nie działa.
      Z poniedziałku cieszy tylko wynik.

• 8 3

• Wielu wystaraszyła

pogoda

• 3 3

• (1)

Jak taki kur... mądry to czemu nie byłeś na meczu co? Łatwo się napinać że mało osób a sam to nie łasko było przyjść na stadion i dla twojej informacji było 8762 osób. Także jak nie wiesz to się nie wypowiadaj. Taki kozak to dawaj na następny mecz to przynajmniej pożytek dla klubu będzie.

• 1 1

• to do mnie??

tyle miało być a ja wie ile weszło na stadion... i kończąc całkowicie temat ... właśnie wiem bo bylem na meczu ) w pracy lamo

• 1 2

• Lechia odzyskuje gdańską tożsamość (5)

Czyli znowu sędziowie gwiżdzą dla nas

• 54 101

• Szkoda że dla nas juz nie gwiżdżą... (2)

• 0 0

• fajnie że wychowankowie strzelili bramki, oby tylko nie było to raz na pół roku, a często i regularnie dobra gra+gole (1)

co do frekwencji - była niska , ale i tak chyba rekord tej kolejki
    stadion straszył pustkami, na takie mecze lepsze T29

• 45 9

• Żadne T29, to już piękna, ale historia. Klub dobrze zrobił z wyłączeniem góry.
      Przez takie mecze jak wczoraj piszemy historię Areny, to jest nasz nowy piękny dom i tego się trzymajmy.

• 17 5

• (5)

Czym wy sie jaracie 15-20 minut przyzwoitej gry a reszta dno 8 tysięcy frajerów nabitych w butelkę na stadionie co to jest - kuchar gdzie transfery gdzie pieniądze są za las k...A jego mać

• 44 55

• byłem na meczu i nie życze sobie żebyś nazywał mnie frajerem.