Dźwigała strzelił gola Włochom

9 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Ostatnie dni są bardzo udane dla Adama Dźwigały (nr 15). 31 sierpnia defensor zadebiutował w ekstraklasie w barwach Lechii, a teraz strzelił pierwszego gola w reprezentacji Polski do lat 20, w dodatku na wagę wygranej nad Włochami. Ostatnie dni są bardzo udane dla Adama Dźwigały (nr 15). 31 sierpnia defensor zadebiutował w ekstraklasie w barwach Lechii, a teraz strzelił pierwszego gola w reprezentacji Polski do lat 20, w dodatku na wagę wygranej nad Włochami.

Adam Dźwigała ustalił końcowy wynik meczu wyjazdowego reprezentacji Polski do lat 20 z Włochami w Turnieju Czterech Narodów na 3:1. Natomiast zawód sprawili biało-czerwoni w ostatnim spotkaniu grupowym młodzieżowych mistrzostw Europy. Zespół, m.in. z Rafałem Janickim i Bartłomiejem Pawłowskim w składzie, przegrał w Grecji 1:3. Tym samym został wyeliminowany z dalszej rywalizacji i stracił definitywnie szansę na występ olimpijski w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na igrzyska nie pojedzie też Mavroudis Bougaidis (wszyscy Lechia Gdańsk).

Przyjemną niespodziankę sprawiła reprezentacja Polski do lat 20. Biało-czerwoni zagrali na wyjeździe z Włochami, którzy jako jedyni na inaugurację Turnieju Czterech Narodów odnieśli zwycięstwo.

Mecz nasza reprezentacja rozpoczęła doskonale, gdyż już w 5. minucie gola strzelił Przemysław Frankowski. To wychowanek Lechii, który już po rozpoczęciu tego sezonu został wytransferowany do Jagiellonii.

Natomiast Włochów dobił w 86. minucie piłkarz, który nieco wcześniej podążył w przeciwnym kierunku. Adam Dźwigała przed sezonem został pozyskany przez gdański klub właśnie z Białegostoku.

Defensor dopiero 31 sierpnia zadebiutował w Lechii w ekstraklasie, wchodząc na ostatnie 23 minuty meczu z Ruchem Chorzów. Mimo to otrzymał powołanie do reprezentacji do lat 20, a mecz ze Szwajcarią rozpoczął w podstawowym składzie.

GODZINA DŹWIGAŁY W INAUGURACYJNYM MECZU ZE SZWAJCARIĄ

Wówczas po godzinie został zmieniony przez Radosława Murawskiego, który strzelił wyrównującego gola. Tym razem ci piłkarze zmienili się rolami.

W Andrii Dźwigała zastąpił na boisku pomocnika Piasta, gdy do zakończenia spotkania był kwadrans. Gola na 3:1 strzelił w 86. minuty.

To drugie trafienie Adama w narodowych barwach. Po raz pierwszy na snajperską listę wpisał się w reprezentacji Polski do lat 18, która 18 kwietnia ubiegłego roku w towarzyskim spotkaniu na wyjeździe pokonała rówieśników z Czech 2:1.

Andria, U-20 Włochy - Polska 1:3 (1:2)
Luca Garritano 17 - Przemysław Frankowski 5, Jonatan Straus 28, Adam Dźwigała 86

POLSKA: Pogorzelec - Rudol (64 Sadzawicki), Horoszkiewicz, Jach (52 Jaroszyński), Straus - Klemenz (75 Uryga), Murawski (75 Dźwigała) - Frankowski, Kobylański (52 Kalinkowski), Wroński (64 Zając) - Stępiński

Tabela Turnieju Czterech Narodów
1. Polska 2 4 4:2
2. Włochy 2 3 2:3
3. Szwajcaria 2 2 1:1
4. Niemcy 2 1 0:1

Natomiast w ostatnich minutach eliminacji grupowych prysły szanse na awans do play-off młodzieżowych mistrzostw Europy polskiej reprezentacji do lat 21. Biało-czerwoni, aby utrzymać pierwsze miejsce, które zajmowali przed ostatnią turą gier bez oglądania się na wyniki rywali, musieli co najmniej zremisować.

Korzystny wynik 1:1 utrzymywał się do 88. minuty. Wówczas sędzia podyktował problematycznego karnego za faul Marcina Kamińskiego, który raczej miał miejsce przed "16". W trzeciej minucie doliczonego czasu gry, biało-czerwoni stracili kolejną bramkę, co pozbawiło ich szans nawet na drugie miejsce, które też mogło dać prawo gry w barażu.

Przy honorowym golu dla Polski udział miał Bartłomiej Pawłowski. To pomocnik Lechii, który grał na pozycji numer 10, odebrał piłkę rywalowi, a następnie przekazał ją na lewe skrzydło, skąd Michał Żyro wyłożył piłkę na strzał do pustej już bramki z bliska Kacprowi Przybyłko.

W 86. minucie ten ostatni piłkarz powinien strzelić drugiego gola dla Polski. Jeszcze przy wyniku 1:1 otrzymał piłkę z własnej połowy, uciekł obrońcom, minął bramkarza, ale strzelając z ostrego kąta, już na pustą bramkę, trafił tylko w boczną siatkę.

JANICKI I PAWŁOWSKI KONTRA BOUGAIDIS

Po porażce w Katerini kończy się misja kadry do lat 21. Przypomnijmy, że ambasadorem ekipy był Andrzej Juskowiak, wiceprezes Lechii, a drugim szkoleniowcem Ryszard Robakiewicz, asystent pierwszego trenera biało-zielonych.

We wtorkowy wieczór w Grecji z przedstawicieli Lechii cieszył się tylko... Mavroudis Bougaidis, choć też nie do końca. Gdański stoper rozegrał cały mecz w zwycięskiej drużynie. Jednak jego reprezentacja nie znalazła się w gronie czterech wicemistrzów grup z najlepszych dorobkiem, a to oznacza, że też odpadła z dalszej rywalizacji.

Bezpośredni awans z polskiej grupy zdobyła Szwecja, która wygrała z Turcją 4:3.

W play-off zagra 14 drużyn: Szwecja, Włochy, Ukraina, Holandia, Islandia, Serbia, Hiszpania, Anglia, Dania, Słowacja, Chorwacja, Niemcy, Portugalia i Francja. W wyniku losowania zostaną one pogrupowane w siedem par, których zwycięzcy w przyszłym roku wraz z reprezentacją gospodarzy zagrają na turnieju finałowym w Czechach.

Katerini, U-21 Grecja - Polska 3:1 (1:1)
Nikos Karelis 12, Ioannis Gianniotas 88 (karny), 90 - Kacper Przybyłko 24

POLSKA: Szumski - Bereszyński, Janicki, Kamiński, Dziwniel (81 Lewandowski) - Chrapek (88 Wolski), Dawidowicz - Wszołek, Pawłowski (76 Golla), Żyro - Przybyłko

5. Malta 8 0 0 8 2:30 0

Nie powiodło się również reprezentacji Polski do lat 19. W towarzyskim spotkaniu w Nowym Sączu uległa ona Włochom 1:2 (0:1). Z dwóch powołanych do tej kadry piłkarzy Lechii zagrał tylko Adam Buksa. Gdański napastnik wszedł na boisko w 61. minucie.

Nowy Sącz, U-19, Polska - Włochy 1:2 (0:1)
Oskar Zawada 55 - Vittorio Parigini 32, Davide Calabria 90

POLSKA: Stryjek - Ciechanowski, Bochniewicz, Dankowski, Bednarek - Jastrzembski, Łukowski (61 Buksa) - Tomasiewicz (61 Grzybek), Kapustka (72 Wieteska), Ryczkowski (82 Łysiak) - Zawada (82 Bartczak)

Opinie (16) 1 zablokowana

• Młodzieżówka kompromitacja

• 22 1

• Dźwigała?jakim cudem?on jest na etapie nauki przyjmowania piłki!!

a to co pokazali starsi to woła o pomste do nieba!!dzisiaj paralityki na czele z Lewandowskim dostają srogie lania,ale strach pomyśleć jak będą nas reprezentować takie patałachy jak Kamiński,Janicki,Pawłowski,Wszołek,Żyro i reszta!!jedyny pozytyw to Grek,ten z Lechii,

• 15 4

• Jusko dlaczego ten Bougaidis nie gra?

Jedyny pozytyw w meczu U21 Karelis jeździł jak chciał podobnie jak ten joker co wszedł i dwa razy ukłuł. Janicki jakiś zagubiony. Zero ofensywy a obrona tragedia. Ten Dorna to to rodzina jakaś prezia Bońka? Granie na remis zwykle tak się kończy.

• 22 1

• (2)

no ale w Lechii nie dają Dźwigale szans ?! hmmm

teraz Bełchatów, może tam rozwinie skrzydła

• 7 3

• (1)

Widziałeś jak on zagrał z Ruchem ? Może był stremowany ale defensywa to nie jest jego mocna strona jedyne co dobre że jako jedyny podawał Makuszewskiemu a nie temu pokrace Pawłowskiemu i dzięki temu był fartowny remis. Może brak mu pewności ale słabo to widzę

• 2 1

• Boże chroń Lechie

przed takimi jak Pawłowski i Janicki. Dlaczego oni grają w 1 składzie ? Dlaczego za beztalencie Janickiego nie grs Grek Bougaitis ? Dlaczego musimy oglądsć niudacznika Pawłowskiego ?

• 2 2

• Janicki widzę że wraca forma jaka była za Kaczmarka :/ Obrona jest w nienajlepszej formie ale prawda jest taka że Valente z Bougaidisem bardziej zasługuje na grę.

• 16 3

• Ogladalem dzis mecz U-21 (1)

i powiem tyle:

Dac szanse od razu grekowi (przepraszam, ale jeszcze nie potrafie napisac jego nazwiska wczesniej nie sprawdzajac), zagral dzis na prawde solidnie.

Pawlowski kpina w klubie jak i w reprezentacji. Mamy Kacajewa i paru innych ofensywnych pomocnikow a ten padajacy jak piuonek przy kazdym zetknieciu z rywalem dalej gra w PIERWSZYM sklaidze.

Janicki chypa opaska kapitana i zwiazana z tym odpowiedzialnosc go przerosla. Jak narazie fatalny sezon, a poprzedni konczyl solidnie.

Pozostali gracze nie obchodza nie, zagrali ponizej krytyki tyle mozna powiedziec.

Zupelnie inna sprawa co sytuacja, w ktorym sedzia gwizdnal karnego. Nie dosc, ze faul przed polem karnym i to widac bez powtorek to jeszcze pajacerka ze strony greka. Wybitny sedzia.

• 14 2

• Jedyny który grał to Wszołek cofał się po piłkę był wszędzie nie miał głupich strat. Pawłowski grał jak w Lechii czyli kiwanie się straty i podania do nikogo jedyne na + że bramka padła po jego odbiorze piłki. Ktoś musi mu zakazać kiwania się na własnej połowie bo przez to naraża zespół na szybkie kontry rozumiem żeby tak grać pod polem karnym jak nie ma komu zagrać ale na własnej połowie to głupota. Janicki był tak nie pewny gdyby nie Kamiński to w paru okazjach było by kiepsko Grecy mogli na jeszcze z 3-4 gole wbić tylko 10 pudłowała na potęgę.