Wiadomości

Piłkarz zżyty z Arką, gra dla Bałtyku

Mateusz Kołodziejski w wieku 17 lat trafił do pierwszej drużyny Arki Gdynia i marzył, by w tym klubie grać do końca kariery. Stało się inaczej. Obecnie występuje w III-ligowym Bałtyku, ale ma nadzieję na wywalczenie awansu z tą drużyną.
Mateusz Kołodziejski w wieku 17 lat trafił do pierwszej drużyny Arki Gdynia i marzył, by w tym klubie grać do końca kariery. Stało się inaczej. Obecnie występuje w III-ligowym Bałtyku, ale ma nadzieję na wywalczenie awansu z tą drużyną. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

- Jest Arka i Lechia w ekstraklasie, a potem długo nic. Fajnie, jakbyśmy awansowali z Bałtykiem, gdyż to sprawiłoby, że cały trójmiejski futbol poszedłby do przodu. Mamy bardzo dobry, a zarazem młody zespół. Wygranie III ligi tli się w głowach każdego z nas. Jednak nie ma na to nacisku, nie pompujemy bańki, która mogłaby pęknąć pod koniec sezonu - mówi nam 31-letni Mateusz Kołodziejski, najstarszy obecnie piłkarz biało-niebieskich. W sobotę o godzinie 13 gdynianie zakończą tegoroczne wyjazdy. Zmierzą się z Jarotą w Jarocinie, gdzie wygrali 3 z 4 ostatnich pojedynków.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O MATEUSZU KOŁODZIEJSKIM

Jacek Główczyński: W każdym trójmiejskim klubie debiut wychowanka w ekstraklasie jest witany z radością i zainteresowaniem, gdyż to zdarza się niestety niezbyt często. Panu udało się to w Arce w październiku 2005 roku. Z jakimi marzeniami wchodził pan do drużyny?

Mateusz Kołodziejski: Do treningów z pierwszą drużyną zostałem włączony już jako 17-latek. Marzenie było jedno: zacząć i skończyć w jednym klubie, spędzić w nim całe życie. Jednak życie napisało inny scenariusz.

Dlaczego? Był pan za słaby pod względem piłkarskim na tamtą Arkę, czy może nie dojrzał do roli ekstraklasowego piłkarza pod względem mentalnym?

Trafiłem na świetnych piłkarzy. Najgłośniejszym nazwiskiem w Arce był z pewnością Bartek Karwan. Ja trzymałem się z Bartkiem Ławą, Olgierdem Moskalewiczem. Parasol ochronny roztoczył nade mną Darek Ulanowski, z którym też mieszkałem w jednym pokoju podczas wyjazdów. Profesjonalizmem imponował Grzesiek Niciński. Na pewno możliwość treningu z takimi piłkarzami może zamieszała mi w głowie. Z perspektywy czasu mogę ocenić, że na pewno mogłem więcej wyciągnąć z tamtego okresu.

Skończyło się na 3 meczach w ekstraklasie i powołaniach do reprezentacji Polski U-20. Nie za wcześnie odszedł pan z Arki?

Rzeczywiście byłem na zgrupowaniach reprezentacji Polski, które prowadzili Dariusz Dziekanowski oraz Andrzej Zamilski. A z Arki nie miałem odchodzić definitywnie, a jedynie ogrywać się na wypożyczeniach. I pierwsze pod względem piłkarskim było udane. Trafiłem do Motoru Lublin, grającego na zapleczu ekstraklasy. Nie mieliśmy w drużynie znanych nazwisk, przez 4-5 miesięcy nam nie płacili, a potrafiliśmy utrzymywać się w środku tabeli. Doceniły to inne kluby. Daniel Koczon trafił do ekstraklasy, do Piasta Gliwice, a ja wróciłem do Arki.

W Motorze zbierał pan dobre recenzje razem z Michałem Płotką. On po powrocie do Gdyni, jesienią 2008 roku stał się podstawowym piłkarzem, a pan trafił na kolejne wypożyczenie. Co nie zagrało tym razem?

Trenerem w Arce był wówczas Czesław Michniewicz. Poprosił mnie o przyjacielską pomoc. Chciał pomóc Przemysławowi Cecherzowi, który prowadził Hetmana Zamość, a nie miał napastnika. Nie chciałem jechać na kolejne wypożyczenie, starsi koledzy z Arki też mi odradzali. Postanowiłem jednak wyciągnąć pomocną dłoń do trenera. To był błąd. Za grę nie dostałem tam ani złotówki. Co z tego, że wygrałem nawet sprawę w sądzie, nakazano mi zapłacić pieniądze, ale nic takiego nie nastąpiło, bo klub ogłosił upadłość.

KOŁODZIEJSKI NIE JEST JEDYNYM BYŁYM PIŁKARZEM ARKI W BAŁTYKU. PRZECZYTAJ WYWIAD Z SEBASTIANEM BARTLEWSKIM

Mateusz Kołodziejski wraz z późniejszą żoną - Katarzyną Koniuszaniec podczas uroczystości po zdobyciu przez gdyńskie piłkarki ręczne tytułu mistrzyń Polski w 2012 roku.
Mateusz Kołodziejski wraz z późniejszą żoną - Katarzyną Koniuszaniec podczas uroczystości po zdobyciu przez gdyńskie piłkarki ręczne tytułu mistrzyń Polski w 2012 roku. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl
Bałtyk jest 10. klubem od pańskiego odejścia z Arki. Aż 3,5 roku spędził pan w Elblągu. Czy nie stał się pan trochę mężem swojej żony, Katarzyny Koniuszaniec, reprezentantki Polski w piłce ręcznej, odsuwając swoje ambicje piłkarskie na bok?

Gdy trafiłem do Olimpii, Kasia nie była jeszcze moją małżonką. Natomiast jej tata był w tym klubie kierownikiem, tam się poznaliśmy. Jednak grałem w Elblągu nie dlatego, że tak było wygodniej. Zaczynałem od III ligi, gdyż w tamtym czasie nie miałem lepszej propozycji. Udało się zebrać ambitnych ludzi i stworzyć fajną drużynę, która rozwijała się tak jak i cały klub. Awansowaliśmy do II, a potem i I ligi.

Do Grecji, do klubu AS Possidon Néas Michanionas trafił pan jednak za żoną?

No tak. Zagrałem tam na tym samym poziomie rozgrywkowym w Grecji, w którym obecnie jest Bałtyk. Finansowo też nie był to lepszy kontrakt niż ten obecny w Gdyni. Zresztą i obietnice były inne. Miałem grać tam w II lidze. I rzeczywiście na tydzień trafiłem do takiego klubu. Był tam trenerem były reprezentant Rumunii, który ciągle opowiadał nam, jak to grał przeciwko Barcelonie i pilnował Leo Messiego. Ale klub dostał karę ujemnych punktów za nadmiar obcokrajowców w składzie, a ja przecież miałem być kolejnym. Dlatego w trybie awaryjnym znaleziono mi Possidon.

W tym sezonie żona przeniosła się do Turcji, a pan zagrał znów w Gdyni. Skąd taki wybór?

Kasia postanowiła zmienić klub, gdyż poziom ligi greckiej jej nie zadowalał. Obecnie jest w trakcie rozwiązywania kontraktu także w Turcji. Ja najszybciej mogłem tam liczyć na jakiś klub od 1 stycznia.

EFEKTOWNA WYGRANA BAŁTYKU PRZED WŁASNĄ PUBLICZNOŚCIĄ

Bałtyk był opcją awaryjną?

20 sierpnia zadzwonił do mnie Sebastian Letniowski z życzeniami urodzinowymi, bo wcześniej trenował mnie w Przodkowej. Jednocześnie powiedział, że jestem typem zawodnika, którego brakuje mu w Bałtyku. Postanowiłem spróbować, gdyż miałem za sobą dobrą rundę w Grecji, a i wcześniej, w Gwardii Koszalin zaliczyłem chyba 7 goli i 11 asyst.

Nie tylko grał pan w Arce, ale i ze środowiskiem kibiców tego klubu ma pan bardzo dobre kontakty. Czy musiał się pan im tłumaczyć z tego, że zdecydował się pan na Bałtyk?

Nie ukrywam, że jestem zżyty z Arką, ale nie mam też uprzedzeń do innych klubów. Na pewno żadnego nie nienawidzę za jego nazwę czy historię. Przechodząc do Bałtyku, tłumaczyć się nie musiałem, ale rzeczywiście odbyłem kilka rozmów telefonicznych, gdy jeszcze byłem w Turcji, dyskutowaliśmy na ten temat. Sprowadzały się one do tego, że usłyszałem: "słuchaj, to jest twoja robota, jak tak zdecydujesz, to graj tam. Jesteś głową rodziny, musisz zarabiać, a nie pół roku siedzieć na garbie żony". Rozmawiałem też z Łukaszem Kowalskim, który kilka lat temu bezpośrednio z Arki przeszedł do Bałtyku i to dla niego było trampoliną do lepszego grania. Stamtąd trafił do Termaliki, a potem wrócił do Arki.

Dwa tygodnie temu miał pan okazję, zresztą jak i cały Bałtyk, do skonfrontowania umiejętności w sparingu z Lechią. Duża różnica dzieli pana od piłkarzy ekstraklasowych?

Faktycznie lepiej operowali od nas piłką, ale nie wiem, czy aż tak dużo lepiej? Myślę, że w wyszkoleniu technicznym wielka różnica nas nie dzieli. Bardziej jest to kwestia psychologiczna. Bez, mówiąc potocznie, odpowiedniej "głowy" nikt nie będzie dobrym piłkarzem, nawet jak ma ku temu umiejętności.

BAŁTYK SPAROWAŁ Z LECHIĄ. PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ FOTO I VIDEO

W Bałtyku są piłkarze, którzy mogą zagrać za jakiś czas w ekstraklasie?

Mamy bardzo dobry, a zarazem młody zespół. Jednak indywidualnie nie chcę wyróżniać żadnego z chłopaków, aby mu to czasem nie zaszkodziło.

Pan chyba o sobie nie może powiedzieć, że jest piłkarzem spełnionym?

Marzenia marzeniami, a życie życiem... Chciałoby się coś więcej, ale to już chyba nie ten czas, aby to spełnić. Z drugiej strony zawsze wierzyłem, że będę na topie. Może teraz to się wszystko odwróci?

Może nie grał pan na tej pozycji, do której był pan predysponowany? Zawsze widziano w panu gracza ofensywnego, gdy teraz dobrze sprawdza się pan na boku obrony.

Z racji tego, że tak najczęściej grałem, lepiej czuję się na boku pomocy. Tak też w ostatnich meczach w Bałtyku ponownie wystawia mnie trener. Jednak w Grecji przez pół rundy byłem wahadłowym piłkarzem, gdyż graliśmy w ustawieniu 3-5-2. W Bałtyku też zaczynałem na prawej obronie. Na pewno trudniej przestawić się, gdy z meczu na mecz zmieniasz pozycje, gdyż jednak na każdej z nich są inne założenia do wykonania.

Wciąż macie szanse na tytuł mistrza jesieni, a nawet jeśli się nie uda, to potem całą wiosnę, by zdobyć dla Bałtyku II ligę. W klubie jest ciśnienie na awans?

Jest Arka i Lechia w ekstraklasie, a potem długo nic. Fajnie jakbyśmy awansowali z Bałtykiem, gdyż to sprawiłoby, że cały trójmiejski futbol poszedłby do przodu. Wygranie III ligi tli się w głowach każdego z nas. Jednak nie ma na to nacisku, nie pompujemy bańki, która mogłaby pęknąć pod koniec sezonu.

SPRAWDŹ, JAKI CEL PRZED BAŁTYKIEM DO KOŃCA ROKU WYZNACZYŁ TRENER BARTLEWSKI

Tabela po 16 kolejkach

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Elana Toruń 16 11 3 2 27:11 36
2 Świt Skolwin 16 11 2 3 36:13 35
3 BAŁTYK GDYNIA 15 10 1 4 36:16 31
4 Kotwica Kołobrzeg 16 9 4 3 24:15 31
5 KKS Kalisz 17 9 4 4 25:10 31
6 Sokół Kleczew 17 9 4 4 26:12 31
7 Lech II Poznań 15 8 3 4 26:17 27
8 Polonia Środa Wielkopolska 16 7 5 4 26:22 26
9 Pogoń II Szczecin 15 7 3 5 21:19 24
10 Wda Świecie 16 6 4 6 26:32 22
11 Wierzyca Pelplin 16 5 4 7 16:25 19
12 Centra Ostrów Wielkopolski 16 5 1 10 21:33 16
13 Jarota Jarocin 16 4 4 8 17:26 16
14 KP Starogard Gdański 16 4 2 10 14:20 14
15 GKS Przodkowo 16 4 0 12 19:37 12
16 Górnik Konin 16 2 4 10 22:37 10
17 Unia Solec Kujawski 15 2 4 9 13:30 10
18 Energetyk Gryfino 16 2 4 10 9:29 10

Tabela wprowadzona: 2017-11-19

Wyniki 16 kolejki:

 • BAŁTYK GDYNIA - Polonia Środa Wielkopolska 4:1 (0:0)
 • Pogoń II Szczecin - Wda Świecie 1:1 (1:0)
 • Centra Ostrów Wielkopolski - Górnik Konin 2:4 (1:2)
 • Wierzyca Pelplin - Energetyk Gryfino 3:0 (3:0)
 • KP Starogard Gdański - Elana Toruń 1:2 (1:0)
 • Unia Solec Kujawski - GKS Przodkowo 1:0 (1:0)
 • Kotwica Kołobrzeg - Lech II Poznań 1:1 (0:0)
 • Świt Skolwin - KKS 1925 Kalisz 1:0 (1:0)
 • Sokół Kleczew - Jarota Jarocin 0:0

Opinie (79) ponad 10 zablokowanych

 • Bałtyk jedyny klub szanoway w Gdyni! (4)

  • 46 54

  • nie żartuj sobie tak brzydko

   • 18 13

  • Chyba olewany

   • 18 13

  • Arka jedyny klub szanowany w gdańsku (1)

   • 8 11

   • Dobre

    • 2 1

 • Arka to jedyny klub w Trójmieście z przyzwoitymi osiągnięciami w PP, SP i LE (6)

  • 52 31

  • ile meczów kupiła arka? dlaczego tego dna nikt nie chce sponsorować? (5)

   • 16 14

   • (2)

    A kto nie kupił?Jaką karę dostała taka legia za kupienie mistrzostwa?Arka swoje odcierpiała i basta.Wszyscy handlowali.Nawet wielki Juventus.

    • 14 13

    • ale nie każdy jest taką fujArką żeby wpaść .....

     • 6 8

    • Typowe: wszyscy handlowalii. Bzdura. Wyobraż sobie, że nie wszyscy handlowali. Ale tak, taka arka z pewnością handlowała. Jak nikt inny, hurtowo.

     • 9 6

   • (1)

    A ile kupil Baltyk?

    • 5 7

    • Nie ma kasy to żaden

     • 1 0

 • Zżyty to może być szkoda że za słaby na Arkę:)

  Ja naprzykład jestem zżyty z Realem ale nie dane mi w nim grac:)

  • 25 5

 • Bezsensowne są te napinki między kibicami (2)

  Przykład piłkarzy pokazuje że można się nawzajem szanować. W Bałtyku grało wielu piłkarzy którzy nie tylko wybili się w Arce ale byli wręcz jej kibicami - Czyżniewski,Korynt, Ptaszyński czy chociażby teraz Kołodziejski a chwilę wcześniej Kowalski.W drugą stronę to samo, w Arce zagrali mocno zżyci z Bałtykiem Rzepka, Własny czy Toczek.
  Sportowcy nie mają problemu, kibice też mogliby sobie te waśnie odpuścić.

  • 63 3

  • (1)

   Powiedz to swołoczy z Arki. To źe dzieciaki z druźyn Bałtyku są zastraszani przez swoich rówieśników będących w większości za Arką, to źe nie mogą idąc na trening normalnie w dresach Bałtyku przez miasto iść bez zaczepki... Ma być normalnie??? Z taką dziczą mieniącą się kibicami Arki się nie da! Od najmłodszych lat wpaja się dzieciakom przez ich tatusiów nienawiść i brak szacunku do klubu z Olimpijskiej.

   • 5 4

   • Swołoczy szukaj w swoim otoczeniu. Poczytaj wypowiedzi "kibiców" Sks-u na temat Arki - oni żyją w matrixie (ty chyba też). Wspominanie "dawnych dobrych czasów", pretensje do całego świata, internetowa napinka a później płacz takich jak ty, że trzeba się czaić na mieście. Ciężko "pracujecie" na takie traktowanie. KLĄTWA TRWA !!!

    • 3 3

 • A niech w końcu ten Bałtyk awansuje do tej 2 ligi (dawnej 3). Może w końcu będzie jakaś okazja zobaczyć jak grają - raz w tygodniu na kanale 'łączy nas piłka' na youtube pokazuje skróty meczów.

  • 12 5

 • piłkarz piłkarzem, ale (2)

  żona to na tym zdjęciu wymiata ! tylko pozazdrościć

  • 27 3

  • wymiata na miotle

   o ile nie potrafić ani gotować, sprzątać czy mężowi koszuli wyprasować...

   • 1 0

  • Na miotle czy nie dla mnie piękna

   • 0 0

 • jak grasz w Bałtyku to nie gadaj że jesteś fanem arki (4)

  za takie gadanie to wielu piłkarzy wyleciało już z wielu klubów
  komu chcesz się przypodobać?
  myślisz ze do arki wrócisz czy co?
  tak trudno swoje mądrości o kibicach zostawić dla siebie?
  straciłem cały szacunek do ciebie
  dla ciebie klub to tylko praca dla mnie coś więcej
  spadaj śledziu z Bałtyku

  • 10 57

  • i właśnie w ten sposób kadłubie pokazałeś swoją "klasę"

   • 22 4

  • Oby okazał się koniem trojańskim

   • 6 6

  • 80% piłkarzy z Bałtyku to kibice Arki (1)

   A reszta to przyjezdni albo fani skoków narciarskich

   • 16 4

   • ponoć Adam Duda był widziany na meczu z Widzewem...

    • 7 1

 • Danziger (4)

  Dobrze byłoby gdyby Bałtyk awansował w końcu, a arka spadła bądź została zlikwidowana raz na zawsze.

  • 27 26

  • I jeszcze zeby Gedania grała w ekstraklasie zamiast lehioolimpii

   • 23 3

  • Danziger, zycze Wam awansu do bundesligi.

   • 10 2

  • Ja, ja , ja !

   Niemieckim betonom mówimy - HALT !

   • 5 1

  • Głupota

   Mówisz tak tylko dlatego, ze jestes2z Gdańska. Cobza debilzm

   • 0 0

 • Może dlatego Bałtyk nie awansuje bo grają w nim śledzie (1)

  Żeby tylko info nie było przekazywane przez właśnie takich zawodników bo obozu wroga np ile nas na wyjeździe i ile flag...

  • 8 19

  • Flag 0, tu nie ma o czym informowac.

   • 16 4

 • Kołodziejski

  Widać, że facet ma poukładane w głowie i nie buja w obłokach. Po jego grze widać, że powinien grać dużo wyżej. Dobrze się zastawia na boisku, dobre dośrodkowania i dużo myśli, A do tego żonę ma piękną:-)

  • 27 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 06.12.2020 godz. 12:40 LIVE!

Radomiak Radom
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Jak typują inni

1

47%

98 typowań

x

25%

52 typowania

2

28%

58 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Miś Brązuś 17 41 76.5%
2. Wojciech rohde Rohde 17 41 76.5%
3. Żaneta Kwiatkowska 17 39 70.6%
4. Ryszard Kiwatrowski 12 37 91.7%
5. Tomasz Bobkowski 17 37 64.7%

Terminarz

06.12 (nd) godz.12:40 Radomiak Radom typuj bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
12.12 (sob) godz.14:00 ARKA Gdynia typuj bez publiczności Chrobry Głogów
03.12 (czw) godz.12:00 ARKA Gdynia 1:0 bez publiczności Korona Kielce LIVE!
29.11 (nd) godz.12:40 Widzew Łódź 2:1 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
21.11 (sob) godz.12:00 Apklan Resovia 1:2 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »