Bałtyk Gdynia wygrał z liderem KKS Kalisz. Adam Duda trafił dwa razy

Karol Żebrowski
17 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia Wysokie zwycięstwo TLG. Energa Bałtyk lepszy od Arki. Jaguar stracił lidera
To był dzień Adama Dudy. Napastnik Bałtyku dwukrotnie umieścił piłkę w kaliskiej bramce. To był dzień Adama Dudy. Napastnik Bałtyku dwukrotnie umieścił piłkę w kaliskiej bramce.

Bałtyk Gdynia pokonał u siebie dotychczasowego lidera rozgrywek III ligi, KKS Kalisz 2:1 (1:1). Bohaterem spotkania był napastnik gospodarzy, Adam Duda, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Do składu gospodarzy po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił bramkarz, Marcin Matysiak.

Duda 45, 85 - Tunkiewicz 33

BAŁTYK: Matysiak - Korpalski, Kostuch, Garbacik, Górski, Czerwiński - Szur, Sobiecki (89 Kręcki), Zieliński (82 Rychłowski), Marczak - Duda (90 Kołodziejski)

W OSTATNIEJ KOLEJCE BAŁTYK PRZEGRAŁ NA WYJEŹDZIE Z SOKOŁEM KLECZEW

Na początku spotkania inicjatywę przejęła drużyna przyjezdna. W 10 minucie jeden z piłkarzy z Kalisza przedarł się lewą stroną boiska w pole karne, gdzie został podcięty przez Przemysława Szura. Sędzia spotkania nie miał chwili wątpliwości i pewnie wskazał na wapno.

Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł Hubert Antkowiak. Piłkarz KKS zdecydował się na strzał w prawy róg bramkarza, ale jego interwencje wyczuł Marcin Matysiak, dla którego mecz z Kaliszem był pierwszym po kontuzji więzadeł krzyżowych. Świetna interwencja 27-latka!

WIĘCEJ O KONTUZJI MARCINA MATYSIAKA PRZECZYTASZ TUTAJ

W kolejnych minutach gra zaostrzyła się. Żółte kartoniki obejrzeli Szur i zawodnik gości Ivan Vidal Gonzalez. Oba zespoły szukały swoich szans w stałych fragmentach gry, ale bezskutecznie.

Przełamanie nastąpiło w 33 minucie gry. Stratę Bałtyku w środku pola wykorzystali zawodnicy z Kalisza, którzy wyprowadzili szybki kontratak zakończony bramką po celnym strzale Roberta Tunkiewicza z 16 metra. Pomocnikowi gości w zmyleniu Matysiaka bez wątpienia pomógł rykoszet.

"ZMIANY BĘDĄ KONIECZNE" MÓWIŁ PRZED MECZEM Z KKS KALISZ TRENER BAŁTYKU, SEBASTIAN LETNIOWSKI

Bałtyk chciał szybko odpowiedzieć i miał ku temu świetną okazję zaledwie minutę po stracie gola. Rzut wolny na 17 metrze wykonywał Szur, ale trafił w mur obrońców ustawionych przez bramkarza KKS. Gdynianie szukali swoich szans i to im się opłaciło. Tuż przed końcem pierwszej połowy dobrze wykonany rzut rożny przez Przemysława Czerwińskiego wykorzystał Adam Duda. Chwilę później sędzia zakończył pierwszą odsłonę spotkania. Do przerwy 1:1.

Początek drugiej części meczu należał do kaliszan, którzy choć utrzymywali się przy piłce, to z ich akcji nie wynikało większe zagrożenie pod bramką Matysiaka. Do tego Bałtyk odgryzał się groźnymi kontrami, lecz z powodu niedokładności, one również nie miały szansy powodzenia. Na tablicy wyników wciąż widniał rezultat 1:1.

Z czasem do głosu zaczęli dochodzić gospodarze, co uaktywniało kibiców przebywających na trybunach Narodowego Stadionu Rugby. Niestety, żadna z tych akcji nie kończyła się powodzeniem. Bałtyk miał kilka rzutów rożnych, ale nie potrafił ich rozegrać tak, jak uczynił to pod koniec pierwszej połowy.

Sporo pracy miał za to sędzia, który nie wahał się używać gwizdka, a także karać zawodników żółtymi kartonikami. Otrzymali je Michał MarczakDamian Garbacik z Bałtyku oraz Mateusz Żytko z KKS. Kaliszanie próbowali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale przy każdej z sytuacji na posterunku był Matysiak.

To zemściło się na drużynie gości. W 85 minucie Bałtyk Gdynia wyprowadził szybki kontratak. Po świetnym podaniu w sytuacji sam na sam znalazł się Duda i nie zmarnował takiej okazji. Gdynianie prowadzili 2:1!

Zespół KKS walczył o odrobienie strat, ale piłkarze Bałtyku byli na fali i nie pozwolili sobie wydrzeć zwycięstwa. Triumf na pewno pozytywnie wpłynie na nastroje w zespole trenera Sebastiana Letniowskiego i pozwoli z optymizmem patrzeć przed ostatnim meczem rundy jesiennej przeciwko Lechowi II Poznań. Dla kaliszan porażka była trzecią w tym sezonie i kosztowała ich pozycję lidera rozgrywek.

- Zwycięstwo z Kaliszem nie wpływa na zmianę mojej oceny dotyczącej konkretnych zawodników, jak i całej drużyny. Wiedziałem, że ten zespół stać na wiele i triumf z KKS nie jest dla mnie zaskoczeniem. Oczywiście, cieszę się z trzech punktów, ale nie może to powodować od razu hiperoptymizmu. Z tego spotkania najwięcej radości sprawił mi powrót do gry Marcina Matysiaka, który ma wielki charakter do gry w piłkę. Takich ludzi mi brakuje w Bałtyku. Dwie bramki Adama Dudy? To również dobry znak, ale on wie, że ja oczekuje od niego nie tylko strzelania goli, lecz również dobrej gry tyłem do bramki, utrzymania się przy piłce. Adam musi zrozumieć, że w niektórych meczach nie gra, nie dlatego że trener go nie lubi, bo tak nie jest, tylko dlatego, że nie daje tego drużynie, na co go stać. Teraz mamy chwilę świętowania, ale od poniedziałku wracamy do ciężkiej pracy, aby dobrze przygotować się do spotkania z Lechem II Poznań - powiedział po meczu trener Bałtyku Gdynia, Sebastian Letniowski.

• BAŁTYK GDYNIA - KKS Kalisz 2:1 (1:1)
  • Jarota Jarocin - Górnik Konin 0:1 (0:1)
  • Wierzyca Pelplin - Chemik Bydgoszcz 2:1 (1:1)
  • Świt Skolwin - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
  • Wda Świecie - Gwardia Koszalin 2:2 (0:0)
  • Mieszko Gniezno - KP Starogard Gdański 2:1 (1:1)
  • Kotwica Kołobrzeg - Polonia Środa Wielkopolska 2:0 (0:0)
  • Radunia Stężyca - Lech II Poznań 0:5 (0:3)
  • Bałtyk Koszalin - Sokół Kleczew 0:1 (0:1)