Rafał Sumowski
7 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Hubert Kornecki zdobył sześć bramek dla Wybrzeża w meczu z PGE Stalą Mielec. Hubert Kornecki zdobył sześć bramek dla Wybrzeża w meczu z PGE Stalą Mielec.

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk pokonali we własnej hali PGE Stal Mielec 22:21 (11:9) w pierwszym tegorocznym meczu Superligi. Sensacyjna wygrana z piątym zespołem w tabeli jest dla beniaminka dopiero drugą w tym sezonie. To trzymające do końca w napięciu spotkanie oglądało w hali AWFiS ok. 1300 widzów. Gospodarzom, którzy musieli radzić sobie bez odbywającego karę meczu trenera Damiana Wlekaka, w drodze do triumfu nie przeszkodziło nawet to, że wykorzystali tylko jeden z pięciu rzutów karnych. W zespole gości brylował Michał Chodara. Autor ośmiu trafień zamiast zostać bohaterem spotkania, otrzymał czerwoną kartkę w ostatniej minucie gry.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Sokołowski - Mogielnicki, Kornecki 6, Sulej 1, Rogulski 3, Prymlewicz 1, Papaj 4, Lijewski 5, Kondratiuk, Rakowski, Abram, Nilsson 2, Piątek

PGE STAL: Nikolić - Wilk 1, Krępa, Janyst 6, Krieger 1, Sobut, Szpera 1, Adamuszek 3, Gudz, Gliński 1, Krzysztofik, Chodara 8

Pierwszy w tym roku mecz ligowy Wybrzeże rozpoczęło od straty bramki. Po kontrze sam na sam z Arturem Chmeilińskim znalazł się Łukasz Janyst i nie dał szans bramkarzowi gospodarzy. Już w 2. minucie meczu o czas poprosił trener Daniel Waszkiewicz, który wyjątkowo prowadził zespół bez Damiana Wleklaka odbywającego karę za czerwoną kartkę w ostatnim meczu minionego roku. Szkoleniowiec zrugał swoich podopiecznych, ale po chwili sytuacja się powtórzyła. Tym razem nieupilnowany Janyst sprytnie wrzucił piłkę między nogami Chmielińskiego.

W 5. minucie trzecie trafienie zanotował Janyst i dopiero wówczas gdańszczanie zdołali przeprowadzić składny atak zakończony celnym rzutem Marcina Lijewskiego dla którego był to pierwszy ligowy mecz od 19 listopada ubiegłego roku. Przypomnijmy, że prawy rozgrywający przed przerwą w rozgrywkach nabawił się kontuzji podczas gościnnych występów dla mistrza Iranu Samen Al Hojaj w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

LIJEWSKI WRÓCIŁ Z KATARU Z KONTUZJĄ

Do 7. minuty sobotniego meczu bramki zdobywali tylko "Lijek" i Janyst, a gdańszczanie przegrywali 1:4, a następnie 2:4. Po faulu na Piotrze Papaju szansę na zdobycie kontaktowej bramki z rzutu karnego zmarnował Hubert Kornecki, który przegrał pojedynek z Nebojsą Nikoliciem. Chwilę później lewy rozgrywający zrehabilitował się zaskakując bramkarza gości rzutem kozłem.

Zobacz bramkę Łukasza Rogulskiego na 5:4.

W 11. minucie Kornecki doprowadził do remisu 4:4. Gdańszczanie mogli wyjść na prowadzenie, ale zmarnowali drugi rzut karny. W bramkę z 7. metra nie trafił Adrian Kondratiuk. Pierwsze prowadzenie w meczu gdańszczanie zdobyli chwilę później, gdy najpierw z linii bramkowej piłkę po rzucie gości ściągnął Chmieliński, a po kontrze trafił Łukasz Rogulski (5:4).

Po stracie czterech bramek z rzędu w ciągu 8. minut przełamali się mielczanie. Chmielińskiego pokonał Kamil Krieger doprowadzając do remisu 5:5, a prowadzenie odzyskał Michał Chodara. W 20. minucie na 6:6 trafił Papaj, a chwilę później o czas poprosił trener przyjezdnych Paweł Noch.

Żaden z zespołów nie był w stanie wyjść na prowadzenie większe niż różnicą jednej bramki, do czasu gdy na 9:7 trafił skuteczny Lijewski. Mielczanie, którzy niemal wszystkie bramki zdobywali za sprawą skrzydłowych, ostatecznie przegrali pierwszą część meczu różnicą dwóch trafień. Spora w tym zasługa dobrze ustawiającego się Chmielińskiego oraz nieudanych rzutów mielczan, którzy niemiłosiernie obijali słupki jego bramki.

Zaraz po przerwie Wybrzeże trafiło dwa razy z rzędu i prowadziło już 13:9, a w dodatku znakomitą interwencją popisał się Chmieliński. Stal zdołała odrobić jednak dwie bramki, a w międzyczasie rzut karny zmarnował Kornecki. W 38. minucie po rzucie Michała Adamuszka Wybrzeże prowadziło już tylko 14:13, ale z 7. metra jako pierwszy z gdańszczan nie pomylił się Rogulski, a następnie kontrę udanie skończył Dawid Nilsson (16:13).

Na blisko kwadrans przed końcem spotkania Wybrzeże straciło trzy bramki z rzędu i goście doprowadzili do remisu 16:16. Kibice szykowali się zatem do kolejnej końcówki z gatunku dreszczowców. Tych w obecnym sezonie gdańszczanie mają już na koncie sporo, ale tylko raz zdołali zakończyć mecz zwycięstwem (11 października z Nielbą Wągrowiec).

W 47. minucie czwartą bramkę z rzędu dla Stali zdobył Chodara, ale błyskawicznie odpowiedział Wojciech Prymlewicz (17:17). Mielczanie ponownie zdołali jednak objąć prowadzenie, a o czas poprosił trener Waszkiewicz. Chwilę później po bramce rzucili Jacek Sulej, Nilsson i Papaj, więc na 5 minut przed końcem gry znów prowadzili gdańszczanie (21:19).

Mało tego, 2 minuty kary otrzymał Mirosław Gudz. Chwilę później po faulu na Korneckim rzut karny zmarnował jednak Rogulski, a kontaktową bramkę dla mielczan zdobył Chodara. Gdańszczanie wzięli czas, a na minutę przed końcem spotkania trafił "Rogul" (22:20). Ponownie odpowiedział Chodara i gościom na wywalczenie remisu zostało 10 sekund. Chodara w tym czasie został jednak odesłany z boiska za dyskusję z arbitrem, a Wybrzeże nie dało już wyrwać sobie zwycięstwa.

Dla gdańszczan do dopiero drugi ligowy triumf w Superlidze. Zwycięstwo nad PGE Stalą śmiało można określić mianem dużej niespodzianki. Przed meczem trener Waszkiewicz stwierdził jednak, iż "w sporcie wszystko jest możliwe". Stara prawda potwierdziła się w sobotę w hali AWFiS. Oby nie po raz ostatni w tym sezonie, gdyż gdańszczan czekają kolejne mecze z zespołami z czołówki tabeli.

Wyniki 14 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - PGE Stal Mielec 22:21 (11:9)
  • Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 22:37 (13:20)
  • Nielba Wągrowiec - Chrobry Głogów 18:29 (6:14)
  • Śląsk Wrocław - Vive Tauron Kielce 23:34 (10:18)
  • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 37:33 (18:15)
  • MMTS Kwidzyn - Górnik Zabrze 28:37 (11:17)

Opinie (14) 4 zablokowane

• Szacun! Tak trzymać!

• 42 5

• Brawo GKS

• 38 5

• gratulacje z Gdyni

Spojnia Kar-Do i chlopaki z SMS tez z punktami. Dobra sobota dla kibicow recznej.

• 32 3

• Wygrali wreszcie! (1)

Ale grali słabo. Skrzydłowi nie potrafią rzucac bramek w krótki ,długi róg nie mówiąc o wkrętce. Karne są czystą stratą, gdyż na 5 rzutów 1 trafiony.Szeryf rządził , gdyż chciał,aby młodzież się wykazała.Niestety kiepsko to wychodziło i przejął sam obowiązki egzekutora. I dobrze, gdyż wtedy dopiero zaczęli grac. W ostatnich minutach stanął w bramce Sokołowski broniąc kilka bardzo groźnych rzutów. Zwycięstwo szczęśliwe cieszy pomimo,że Wleklak siedział na trybunie . Może się utrzymają , ale powinni przynajmniej tak grac, jak przed likwidacją sekcji AZS AWF i S . Brakuje odpowiednika Pilcha lub Cwiklińskiego na skrzydle,kołowego jak Wysokiński. Nie mówimy o Chrapkowskim czy Kostrzewie.

• 22 6

• Akurat kołowych mamy dobrych. Swoje robi najskuteczniejszy zawodnik Wybrzeża Rogulski, Piątek też widać nie daje sobie w kaszę dmuchać :)

• 6 5

• Gratulacje :).
    Już w pierwszej rundzie graliście lepiej niż wskazuje miejsce w tabeli, tylko w końcówkach meczów brakowało niezbędnego ogrania i zimnej krwi. Ale to była tylko kwestia czasu, aż zaczniecie rozstrzygać takie wojny nerwów na swoją korzyść - teraz pora przełamać się na wyjeździe.

• 15 4

• Brawo !

Brawo chłopaki. Była walka i to jest najważniejsze. Pierwszy mecz po dłuższej przerwie. Zespół jest już bardziej dojrzały niż 3-4 miesiące temu. Trzeba pamiętać, że Mielcu przegraliśmy wysoko. Także jeszcze raz brawo i dalej do roboty ponieważ jest jeszcze sporo do poprawienia.

• 17 6

• Pytanko. (2)

Ile zespołów spada z ligi?

• 5 0

• dwa ostatnie, a trzeci (czyli na 10. miejscu) gra baraż o utrzymanie z drużyną I-ligową

• 9 0

• Tylko należy pamiętać, że cztery ostatnie drużyny rywalizują ze sobą jeszcze w rundzie Play-Out.

• 4 0

• Brawo

Dla mnie objawieniem Tymoteusz Piątek - trzyma obronę! Jeśli jeszcze koledzy będą o nim pamiętać przy zmianach w obronie, będzie fajnie; nie wiem, jak gra w ataku, ale jak w tym elemencie będzie równie dobry, będzie nieźle; poza tym, chłopak najbardziej ze wszystkich przeżywa dobre akcje :) w drugiej połowie Lijek trochę słabiej, niepotrzebnie się wyżywał na ławce, cały czas wracał do tego, co było (np. po złej akcji Korneckiego w przewadze dla naszych), troszkę pomogli sędziowie, brawo bramkarze.

• 14 6

• Oj, te karne..

..jak w reprezentacji. Szczególnie w meczu z.. Arabią Saudyjską ;) Ale dobrze, że chłopaki wygrali. Oby był to dobry prognostyk na przyszłość(utrzymanie się w PGNiG Super Lidze).
    Jak się chłopaki sprężą (mniej błędów + skuteczność w karnych) może się uda za tydzień u byłych "gazowników" (w sensie sponsoringu).