• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Będziemy wisieć albo siedzieć". Nagrali piosenkę o Andrzeju Lepperze

Alicja Olkowska
26 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (77)

Nagrobki - Będziemy wisieć albo siedzieć:

Trójmiejski zespół Nagrobki stworzył muzykę do spektaklu "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, o którym jest głośno na długo przed premierą. Utwór, do którego teledysk powstał na gdańskiej Olszynce, zapowiada sztukę o słynnym twórcy Samoobrony.Maciej SalamonAdam Witkowski, muzycy zespołu Nagrobki, nie pierwszy raz sięgają po tematy, które prowokują lub wywołują dyskusję. I robią to w swój bardzo charakterystyczny sposób.

Tym razem stworzyli stworzyli muzykę do spektaklu "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć", który premierę będzie miał już 29 września w Krakowie. Opowiada o jednej z najbardziej kontrowersyjnych i wyrazistych postaci polskiej polityki ostatnich lat. Sztuka jednak nie będzie się koncentrować jedynie na twórcy Samoobrony, początkach jego politycznej kariery, największej popularności i wciąż niewyjaśnionym samobójstwie w 2011 roku. To przede wszystkim komentarz na temat transformacji lat 90., krajowej polityki oraz polskiej wsi.

IMPREZY I WYDARZENIA Najpopularniejsze spektakle w Trójmieście

gru 31
Sylwester w Teatrze Szekspirowskim
Kup bilet
gru 22
Royal Lviv Ballet - Dziadek do orzechów
Kup bilet


Jak to się stało, że trójmiejski zespół stworzył muzykę do krakowskiego spektaklu?

- Piosenka "Będziemy wisieć albo siedzieć" to tylko mały wycinek naszej współpracy. Stworzyliśmy muzykę do spektaklu "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" w reżyserii Marcina Libera. Wykonujemy ją na żywo podczas spektaklu w Teatrze Słowackiego. Do współpracy zaprosił nas reżyser spektaklu, z którym pracowaliśmy już wcześniej w innych teatrach - mówi Maciej Salamon z zespołu Nagrobki.
Co ciekawe, teledysk, stylizowany na transmitowane na żywo wiadomości, kręcono na terenie gdańskiej Olszynki.

- Teledysk powstał na Olszynce, na polu za moim domem. Olszynka jest najprawdopodobniej najbardziej zapomnianą dzielnicą Gdańska. Ma to swoje plusy, np. można tam kręcić teledyski i wyglądają jakby powstały gdzieś daleko na Kaszubach. Wideo nawiązuje do treści spektaklu, którego punktem wyjścia jest postać Andrzeja Leppera. Lepper natomiast jest tylko pretekstem do opowieści o polityce, Polsce, historii wsi i postaci błazna.
  • Kadr z teledysku "Będziemy wisieć albo siedzieć" zespołu Nagrobki
  • Kadr z teledysku "Będziemy wisieć albo siedzieć" zespołu Nagrobki
  • Kadr z teledysku "Będziemy wisieć albo siedzieć" zespołu Nagrobki

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane