Piotr Myszka 5. w windsurfingowych mistrzostwach świata w klasie RS:X

29 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Piotr Myszka (POL 82) zajął 5. miejsce w mistrzostwach świata w klasie RS:X i umocnił się prowadzeniu w krajowych kwalifikacjach olimpijskich Tokio 2020. Piotr Myszka (POL 82) zajął 5. miejsce w mistrzostwach świata w klasie RS:X i umocnił się prowadzeniu w krajowych kwalifikacjach olimpijskich Tokio 2020.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) zajął 5. miejsce w windsurfingowych mistrzostwach świata w klasie RS:X i jest już bardzo blisko wygrania krajowych kwalifikacjach olimpijskich Tokio 2020. Wśród kobiet prowadzenie w tym rankingu straciła Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która została wyprzedzona przez Zofię Klepacką-Noceti (Legia Warszawa). Ostatnia szansa na zmiany w klasyfikacja będą w lutym przyszłego roku, na mistrzostwach świata w Nowej Zelandii.

Zasady kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020

W Torbole nad Jeziorem Garda we Włoszech stawiło się blisko 250 zawodniczek i zawodników z 47 państw. Polska, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, ma w klasie RS:X prawo startu w igrzyskach olimpijskich, gdyż wywalczyła je w ubiegłorocznych mistrzostwach świata. Natomiast wiele nacji rywalizowało o to w tych regatach.

Dla polskich deskarzy była to z kolei druga z trzech szans na zdobycie punktów w ramach krajowych. Najlepiej skorzystał z niej Piotr Myszka. Czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz mistrz świata z 2010 i 2016 roku we Włoszech zajął 5. miejsce.

Myszka bardzo dobrze finiszował. Wygrał ostatni start rundy finałowej, a w wyścigu medalowym, z udziałem 10 najlepszych był 3. Nie włączył się do walki o podium z uwagi na słaby początek finałów, gdy zajął 24. i 20. miejsce, a także drugi start eliminacyjny, w którym był 14. W pozostałych wyścigach Piotr prezentował bardzo równą formę, kończąc je między 1. a 6. pozycją.

Mistrzem świata został Kiran Badloe (Holandia), który wyprzedził o wiele bardziej utytułowanego, swojego rodaka, m.in. mistrza olimpijskiego 2012 - Doriana van Rijsselberghe. Trzeci był Pierre Le Coq z Francji.

Za 5. miejsce w mistrzostwach świata zawodnik AZS AWFiS Gdańsk dostał aż 16 punktów w krajowego rankingu olimpijskiego. Tym samym umocnił się na prowadzeniu, gdyż dzięki 7. miejscu na mistrzostwach Europy, przewodził już klasyfikacji.

W mistrzostwach świata punktowanych było 20 miejsc. 7 punktów zdobył 14. Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który jest teraz wiceliderem. Natomiast nie punktował we Włoszech Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), gdyż skończył regaty na 22. miejscu.

Pozycje pozostałych Polaków we Włoszech: 87. Przemysław Szybkowski, 97. Kamil Manowiecki, 111. Mikołaj Michalski

Mistrzostwa świata 2019 w klasie RS:X - komplet wyników mężczyzn

KRAJOWE KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE MĘŻCZYŹNI
1. Piotr Myszka 25 punktów (9+16)
2. Radosław Furmański 7 (0+7)
2. Piotr Tarnowski 4 (4+0)

Pierwsza eliminacja do rankingu krajowego Tokio 2020 - mistrzostwa Europy 2019

Po mistrzostwa Europy wśród kobiet liderką krajowego rankingu była Maja Dziarnowska, która uplasowała się na 4. miejscu. We Włoszech zawodniczce SKŻ Ergo Hestia poszło znacznie słabiej. Ukończyła regaty z 20. pozycją, co do polskich eliminacji daje jej tylko punkt.

Najlepszą Polką w mistrzostwach świata była Zofia Klepacka-Noceti (Legia Warszawa). Brązowa medalistka olimpijska z 2012 roku i mistrzyni świata z 2007 roku uplasowała się na 8. miejscu. w rankingu olimpijskim dało to jej 13 punktów i wyjście na pozycję liderki.

Pozycje pozostałych Polek we Włoszech: 39. Małgorzata Białecka, 46. Karolina Lipińska, 50. Agnieszka Bilska, 75. Weronika Marciniak, 80. Lidia Sulikowska

Mistrzostwa świata 2019 w klasie RS:X - komplet wyników kobiet

KRAJOWE KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE RS:X KOBIETY
1. Zofia Klepacka 22 punkty (9+13)
2. Maja Dziarnowska 13 (12+1)
3. Karolina Lipińska 2 (2+0)

- Regaty odbywały się w dość nietypowych i trudnych warunkach. Praktycznie wszystkie wyścigi, oprócz chyba jednego dnia, rozgrywane były rano przy wietrze północnym, mocno zmiennym. Piotr Myszka i Zofia Klepacka cały czas żeglowali w czołówce. Zabrakło kropki nad "i", czyli medalu, ale na pewno start tej dwójki można uznać za udany. Spory postęp zanotował też Radosław Furmański. 14 miejsce w mistrzostwach świata to jego życiowy wynik w seniorach. Brakuje mu jeszcze doświadczenia, ale widać, że robi postępy, idzie do przodu i sztab szkoleniowy jest zadowolony z jego wyniku. Jeżeli chodzi o pozostałą część reprezentacji, zarówno męską, jak i damską, to koniecznie trzeba popracować nad taktyką. Zdarzało się bowiem tak, że były dobre starty, była prędkość na wodzie, dobra pozycja na starcie, ale błędy taktyczne powodowały dalekie miejsca na mecie i w efekcie start poniżej oczekiwań - podsumował trener kadry RS:X, Paweł Kowalski.
Do krajowych kwalifikacji olimpijskich liczyć się już będą tylko wyniki przyszłorocznych mistrzostw świata, który w lutym odbędą się w Nowej Zelandii. Natomiast ostateczną decyzję o nominacji podejmie Zespół Decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego nie później niż 30 czerwca 2020 roku. Dla każdej klasy takie 5-osobowe zespoły mają powstać do 29 lutego 2020 roku na wniosek Komisji Sportu PZŻ. Składać się będzie z: trenera głównego klasy, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Sportowego (Performance Team), przedstawiciela Zespołu Wsparcia Medycznego, Prezesa PZŻ i Wiceprezesa ds. Sportu PZŻ.

Opinie (7) 3 zablokowane

• Rozgłos medialny (3)

zaszkodził Pani Klepackiej, nie da się zdobywać medali tylko ględząc.

• 8 7

• Pani Klepacka nigdy nie błyszczała intelektem (1)

za to bardzo chętnie i bez oporów udzielała się w różnych mediach. Efekt jest jaki jest, samej ZK jak widać nie przeszkadza.