Wiadomości

Piotr Myszka żegluje po wisienkę na torcie

AZS AWFiS Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio

Piotr Myszka zdobył osiem medal z mistrzostw świata i Europy, w tym połowę z nich w złotym kolorze. Do domknięcia kolekcji brakuje mu kruszcu olimpijskiego.
Piotr Myszka zdobył osiem medal z mistrzostw świata i Europy, w tym połowę z nich w złotym kolorze. Do domknięcia kolekcji brakuje mu kruszcu olimpijskiego. fot. Piotr Pędziszewski

Piotr Myszka jest najbardziej utytułowanym sportowcem z "14" z trójmiejskich klubów, która wystartuje w igrzyskach w Rio de Janeiro. W kolekcji ma po dwa złote medale z mistrzostw świata i Europy oraz szereg wygranych w najbardziej prestiżowych regat na całym globie w windsurfingowej klasie RS:X. By stać się sportowcem spełnionym, deskarzowi AZS AWFiS Gdańsk brakuje kruszcu olimpijskiego. Ma zamiar sięgnąć po niego właśnie w Brazylii.PRZECZYTAJ WYWIAD Z PIOTREM MYSZKĄ, W KTÓRYM MÓWI M.IN. O ŻEGLOWANIU MIĘDZY LODÓWKAMI I TELEWIZORAMI

Piotr Myszka wykazał się niezwykłą cierpliwością. Choć już osiem razy stawał na podium mistrzostw świata i Europy, w tym czterokrotnie na jego najwyższym stopniu podium, wygrywał prestiżowe regaty Pucharu Świata w Hyeres, La Rochelle czy Kilonii, to aż do tego roku nie mógł dobić się do igrzysk olimpijskich. W konkurencjach żeglarskich dany kraj może wystawić tylko jednego przedstawiciela, a w czterech poprzednich igrzyskach był nim Przemysław Miarczyński. W Londynie sopocianin wywalczył brązowy medal. Co najmniej powtórzenie tego wyniku jest obecnie celem gdańskiego deskarza.

- Mam medale ze wszystkich regat. Kruszec z igrzysk domknąłby kolekcję, stanowiłby jakby wisienkę na torcie. Gdy uda się osiągnąć ten cel, pojedziemy z żoną na wakacje i tam pomyślimy, co dalej? Zastanowimy się, czy ona da jeszcze radę czy nie, czy ja jeszcze znajdę w sobie tyle motywacji, by dalej się ścigać i to na wysokim poziomie, bo tylko to mnie interesuję. Być może potrzeba będzie pół roku totalnego rozbratu z żeglarstwem, by to wszystko spokojnie poukładać. Jestem na tyle młodym człowiekiem, z wewnętrzną chęcią robienia czegoś fajnego, że myślę, iż będę również gotowy na nowe projekty i wyznawania. Ale na razie moje plany sięgają do 14 sierpnia - mówi nam Myszka.
Tego dnia w Rio de Janeiro odbędzie się wyścig medalowy, punktowany podwójnie, w którym weźmie udział już tylko 10 najlepszych z 36, którzy mają prawo wystartowania na igrzyskach. O tym kto się w tym gronie znajdzie, przesądzą wyniki wcześniejszych 12 startów.

- Ścigać się będziemy przez dwa dni po trzy wyścigi, potem dzień przerwy i znów to samo, a po kolejnym dniu przerwy będzie medal race. Myślę, że to optymalna formuła rozgrywania regat, dopasowana do panujących tam warunków. Choć jak będzie słaby wiatr, to i w takim systemie można się dobrze zmęczyć. Dla mnie to nie nowość. Miałem takich zawodów wiele w życiu. Wiem, że aby temu podołać, trzeba być dobrze przygotowanych i mieć właściwą odnowę między startami - dodaje Piotr.
PIOTR MYSZKA PODCZAS GDAŃSKIEGO POŻEGNANIA OLIMPIJCZYKÓW: WIDZĘ BŁYSK W NASZYCH OCZACH

Medaliści mistrzostw świata 2016
1. Piotr Myszka (Polska) 45 punktów
2. Dorian Van Rijsselberge (Holandia) 61
3. Kiran Badloe (Holandia) 61

Czołówka mistrzostw świata 2015
1. Pierre Le Coq (Francja) 50 punktów
2. Aichen Wang (Chiny) 51
3. Dorian van Rijsselberge (Holandia) 61
4. Zhichao Zhang (Chiny) 63
5. Piotr Myszka (Polska) 64


Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk powinien mieć nad rywalami psychologiczną przewagę. W tym roku dwukrotnie zaprezentował się na międzynarodowej arenie i w obu startach był zdecydowanie najlepszy. W lutym w Izraelu został po raz drugi w karierze mistrzem świata, a dwa miesiące później triumfował w pucharowych regatach w Hyeres.

- W tym roku nie było czasu na żadne hobby. Liczyły się tylko sport i rodzina. Brakowało zdrowia na coś innego. Skupiam się wyłącznie na konkretach. Odpocznę po igrzyskach - podkreśla 35-latek.
TAK RELACJONOWALIŚMY REGATY, KTÓRE PRZYNIOSŁY GDAŃSKIEMU DESKARZOWI PO RAZ DRUGI TYTUŁ MISTRZA ŚWIATA

W Rio mieć będzie 35 rywali, w tym mistrza (Dorian Van Rijsselberge) i wicemistrza olimpijskiego (Nick Dempsey) sprzed czterech lat.

- To spora grupa, ale tak naprawdę takich topowych zawodników, którzy mogą walczyć o medale jest w niej około 10. W mojej ocenie nie przygotowanie fizyczne czy sprzętowe będzie w tych regatach najważniejsze. Liczyć się będzie przede wszystkim żeglarski nos, gdyż to skomplikowany akwen tak pod względem prądowym jak i wiatrowym - przewiduje Myszka.
Nie od dziś wiadomo, że w żeglarstwie poza człowiekiem i sprzętem, kluczowe dla wyniku mogą być również warunki atmosferyczne. Praw fizyki się bowiem nie oszuka i cięższym zawodnikom trudniej walczyć w słabszym wietrze i na odwrót.

- Mamy statystyki z prawie 10 lat. Generalnie w tym okresie w Rio wiatr jest słaby i średni. Na takie też warunki się nastawiamy. Można powiedzieć, że właśnie takie sprzyjają akurat mi ze względu na moje warunki fizyczne. Ale jestem też przygotowany do walki na całego w silnym wietrze. W żeglarstwie bowiem nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Dlatego sprzęt musi być przygotowany na każdy scenariusz - dodaje Piotr.
TUTAJ PEŁNA LISTA TRÓJMIEJSKICH MEDALISTÓW OLIMPIJSKICH. ŁĄCZNIE ZDOBYLI 31 MEDALI

PIOTR MYSZKA
Urodzony: 25.07.1981 w Mrągowie
Wzrost: 186 cm; waga: 74 kg
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa RS:X
Wychowanek: Baza Mrągowo
Obecny klub: AZS AWFiS Gdańsk
Trener klubowy: Cezariusz Piórczyk
Trener kadry: Paweł Kowalski

Największe osiągnięcia:
Mistrzostwa świata
Dwukrotny złoty medalista - klasa RS:X (2010, 2016)
Srebrny medalista - klasa RS:X (2011)

Mistrzostwa Europy
Dwukrotny złoty medalista - klasa RS:X (2014, 2011)
Srebrny medalista - klasa RS:X (2007)
Dwukrotny brązowy medalista - klasa RS:X (2010, 2012)

W igrzyskach olimpijskich
Debiutant

Harmonogram startów w tegorocznych igrzyskach:
8 sierpnia - 3 wyścigi
9 sierpnia - 3 wyścigi
11 sierpnia - 3 wyścigi
12 sierpnia - 3 wyścigi
ew. 14 sierpnia - wyścig medalowy

Poza żeglarstwem
Absolwent AWFiS Gdańsk. Rodzina: żona Zuzanna, syn Antoś (7 lat), córka Nela (4 lata), we wrześniu zostanie ojcem po raz trzeci. W wolnym czasie lubi kino akcji oraz muzykę. Czasem słucha jazzu, a ostatnio odkrył przyjazne dla siebie rytmy w "Męskim Graniu".

Opinie (4)

 • Powodzenia

  Wróć z medalem!

  • 10 0

 • Dawaj chłopie....

  Jesteśmy z tobą......

  • 8 0

 • kto jeśli nie Ty ma zdobyć medal dla 3miasta?!

  będzie złoto

  • 6 0

 • Piotrek wierzę że dasz radę, trzymamy kciuki, Stefan & family
  Ps. Po igrzyskach zapraszam Cię do szkoły to poopowiadasz dzieciakom:)))

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »