• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Piotr Stokowiec o celach Lechii Gdańsk: Oby kibice byli z nas dumni

Czytelnicy Trojmiasto.pl
30 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Lechia Gdańsk

Piotr Stokowiec pracuje w Lechii tak jakby miał tutaj zostać 30 lat. Szuka mieszkania w Gdańsku. Piotr Stokowiec pracuje w Lechii tak jakby miał tutaj zostać 30 lat. Szuka mieszkania w Gdańsku.

Piotr Stokowiec odpowiadał na pytania czytelników Trojmiasto.pl. Wiele z nich poprzedzone było gratulacjami za Puchar Polski, brąz w ekstraklasie i tytuł Ligowca Maja. Interesowało was wiele kwestii od transferów i celów Lechii Gdańsk na kolejny sezon, poprzez sprawy taktyczne aż do tych osobistych związanych na przykład z mieszkaniem trenera, czy jego zawodowych wzorców oraz zakładaną długością pracy z biało-zielonymi. Były też zaproszenia na grilla. Poniżej odpowiedzi szkoleniowca na najczęściej powtarzające się pytania.Lechia Gdańsk ranking za sezon 2018/19. Sprawdź, kolejność na podstawie not czytelników Trojmiasto.pljack: Czy to dobrze, że największą gwiazdą Lechii jest trener, bo tak to trzeba ocenić, gdyż to pan zbiera cały czas wyższe noty od piłkarzy?

Piotr Stokowiec: Nie czuję się gwiazdą. Wszyscy razem pracujemy na sukces. Jeśli wysoko ocenia się trenera, to zarazem wysoko ocenia się drużynę. Szkoleniowiec jest jakby oknem wystawowym zespołu, daje swoją twarz. Tak to odbieram.

dj: Stokowiec polskim Kloppem? Jak się panu takie zestawienie podoba? A może wzoruje się pan na innym trenerze?

Na pewno są to miłe porównania, ale stąpam twardo po ziemi. Na pierwszego trenera pracuje cały sztab ludzi. To jest ciężka praca na poziomie fizycznym, analitycznym, mentalnym, organizacji gry... Juergen Klopp jest czołówką światową. Oczywiście korzystamy z jego literatury, czy Pepa Guardioli. Patrzymy na najlepszych, ale jednego szkoleniowca, na którym miałbym się wzorować, nie ma, bo nie tylko każdy trener jest inny, ale i różnią się kluby, w których pracują.

Kibic Lechii: Jak pan ocenia szansę na na przedłużenie kontraktu w Lechii? Czy jest pan zadowolony z tego, w którą stronę zmierza klub?

Jestem zadowolony. Myślę, że klub zmierza w dobrym kierunku. Jeśli nadal on będzie taki jasny i klarowny, to widzę problemu w tym, aby tutaj zostać na dużej i kontynuować dobrą wizję, a także rozwijać siebie. Można powiedzieć, że jest wspólne dobro, gdyż rozwija się klub, sztab trenerski i być może ten kontrakt będzie dłuższy niż tylko ten kolejny rok.

Piłkarski ranking Trójmiasta: Od Lechii Gdańsk po UKS Klukowo. Zobacz pełną klasyfikacjęZawodnik

Piotr Stokowiec

Piotr Stokowiec

ur.
1972-05-25
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Przeczytaj wywiad z Maciejem Gajosem, nowym pomocnikiem Lechii GdańskBartosz Naus: Czy potrafi pan sobie wyobrazić pracę w Lechii Gdańsk, czy jakimkolwiek innym polskim klubie, przez 10, 20, 30 lat i zostanie polskim Aleksem Fergusonem? Chodzi mi zarówno o pańską gotowość do podjęcia się takiego zadania, jak również, czy to w ogóle możliwe, aby zarządzający klubami wytrzymali z jednym trenerem tak długo?

Na pewno pracuje w Lechii tak jakbym tutaj miał zostać na 30 lat. Nie traktuję nic powierzchownie. Myślę, że zmienia się mentalność i Polaków, i również działaczy. Ze swej strony nie chcę nic deklarować. Teraz jest dobrze, a piłka pokazuje, że trzeba żyć dniem codziennym, przechodzić z meczu na mecz, miesiąc po miesiącu i sezon po sezonie. Jestem już na tyle doświadczony, że wiem, że sport to zarówno zwycięstwa, ale i porażki. To jest część tej gry. Trzeba być na wszystko przygotowanym. W tych trudnych chwilach też trzeba umieć się odnaleźć i przetrwać. Póki co dobrze mi się Gdańsku pracuję i chciałbym zostać tutaj jak najdłużej.

Andrzej: Panie Piotrze, czy już kupił Pan mieszkanie w Gdańsku?

Powiem szczerze, że rozglądam się, ale za dużo czasu na to nie było. Chciałbym tutaj kupić mieszkanie i bez względu na to jak potoczą się moje losy w Lechii, chciałbym w Gdańsku mieć taką swoją bazę.

Andrzej: Czy odwiedzi mnie pan wraz z rodziną na grillu?

Jestem otwarty i na takie propozycje, ale gdybym je przyjmował, to musiałby codziennie być na grillu w innym miejscu. Jeśli klub zorganizuje akcję marketingową, w której zwycięstwo oznaczać będzie udział mój, czy nawet wraz z rodziną w kolacji, czy grillu, to jestem otwarty na taką ofertę.

Znamy termin Superpucharu Polski. Przypominamy, jak Lechia Gdańsk zdobywała krajowe trofea 36 lat temuMati: Czy gdyby teraz został pan poproszony o prowadzenie innego klubu w ekstraklasie lub przejęcie reprezentacji Polski, jaka byłaby pańska decyzja?

W tej chwili mam jeszcze ważny kontrakt. Jestem w dobrym miejscu, szanuję to. Wiadomo, że reprezentacja jest dla każdego trenera czymś bardzo ważnym, ale w tej chwili nie ma takiego tematu i nie zapowiada się, żeby pojawił się w najbliższym czasie.Darek: Panie trenerze, czy jesteście w stanie powtórzyć taki sukces w kolejnym sezonie (przynajmniej pierwsza czwórka), bo nie mogę tego zrozumieć, że jeden sezon był o przetrwanie, a drugi o mistrza?

Tak było. Jednak pod poprzednim sezonem ja nie mogę się podpisać. Myślę, że w tej chwili drużyna jest dobrze przygotowana, stabilna. Nie chciałbym deklarować celów wynikowych, ale pracujemy po to, aby powtórzyć takie rozgrywki jak ostatnie. Wiadomo, że Puchar Polski to jest trochę loteria, nieco szczęścia też do nas się uśmiechnęło, ale solidnie i na nie zapracowaliśmy.

Żarko Udovicić o celach Lechii Gdańsk i własnych. Przeczytaj wywiadTomek ze Słupska: Jeśli nie cel wynikowy to jakie zadanie postawi pan przed drużyną na najbliższy sezon? o pana zadowoli jako trenera?

Na pewno dobrze gra w piłkę. Celem też jest, oby kibice byli z nas dumni i utożsamiali się z takim stylem, który będziemy prezentować. Zależy mi na grze solidnej w defensywie, ale też by było trochę więcej błysku w ofensywie, żebyśmy wypracowali sobie taki model, który przynajmniej w Polsce będzie naszych znakiem rozpoznawczym. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić.

Robert Wojtak: Jaką taktyka zagramy w nowym sezonie? Trzymamy się tego co dotychczas czy gra i ustawienie będzie bardziej ofensywne?

Już próbujemy grać dwójką napastników. Większe pole manewru w ofensywie daje nam choćby pozyskanie Maćka Gajosa, czy Żarko Udovicicia. Także gdy pełny okres przygotowawczy przepracują: Lukas Haraslin, Patryk Lipski, czy Rafał Wolski, pozwalać będzie mieć nadzieje, że otrzymamy większe możliwości do takiej właśnie gry.

Artur Sobiech: Transfer? Na razie to spekulacje. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechii GdańskMaciej Lampkowski: Czy można spodziewać się wzmocnienia na pozycji napastnika, bo w końcu sezonu wyraźnie zabrakło w tym miejscu obsady?

No tak, zgadza się. W tej chwili to jest nasz cel, bo na inaugurację rozgrywek Jakub Arak jeszcze się nie wyleczy. Z drugiej strony tak się nieszczęśliwie złożyło, że pod koniec sezonu i on, i Artur Sobiech mieli kontuzje. A konstruując kadrę nie można tego założyć i zakontraktować 5 napastników. Budżet nie jest z gumy. Ale chcemy pozyskać napastnika, który mógłby grać także na skrzydle.

34055: Czy Lechia zacznie zdobywać gole z około 20. metra?

Myślę, że zdobywaliśmy takie gole, choćby w Pucharze Polski były piękne takie bramki. Jednak to też wiąże się ze zdrowiem zawodników, ich przygotowaniem. Piłkarzy, którzy potrafią tak strzelać na pewno mamy.

Damian LG: Co się takiego zmieniło w relacjach ze Sławkiem Peszko, że ponownie do nas wrócił?

Porozmawialiśmy. Uznałem, że jest sens wrócić do tej współpracy. Sławek podjął rękawicę. Jest głodny gry. Jest traktowany jak każdy inny zawodnik. Nie ma między nami żadnych nieporozumień.

Lechia Gdańsk - Hapoel Beer Szewa 0:3. Przeczytaj relację ze sparingu, zobacz videokornik: Czym Peszko przekonał pana, aby dać mu kolejną szansę w Lechii?

Pokazał, odchodząc do Wisły, że chce grać, a nie odcinać kupony od poprzednich osiągnięć. Wykazał się determinacją. Sportowo zawsze go ceniłem. Uważam, że jest teraz dobry moment, aby Sławek się dobrze pokazał i pomógł i drużynie, i sobie. Jestem zdania, że trzeba zawsze sobie mówić prawdę i szczerze rozmawiać. Sławek wie na czym stoi. Nie widzę problemu, aby powalczył o nowy kontrakt w Lechii. Musi dawać jakość drużynie.Dexterek: Czy Lechia będzie interesować takimi piłkarzami jak Michał Kucharczyk czy Marcel Zylla?

Duży rozstrzał w tym pytaniu, jeśli chodzi o charakterystykę piłkarzy. Zylla jest młody i takimi zawodnikami się interesujemy. Kucharczykiem się nie interesujemy, gdyż tę pozycję mamy obsadzoną. Generalnie staramy się szukać zawodników, którzy mogliby się rozwinąć i co tu dużo mówić - przynieśliby pieniądze dla klubu z przyszłych transferów. Natomiast wiadomo, że w starszego zawodnika trzeba tylko inwestować, a w zamian musi on dawać odpowiednią jakość. Rozumiem też kibiców, którzy zawsze będą za wprowadzaniem własnych wychowanków, bo z nimi się utożsamiają.

Lechia Gdańsk otrzymała od Ekstraklasa SA dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile milionów do wygrania będzie w nowym sezonieJurek: Wiem, że to nie pan decyduje o pieniądzach w klubie. Jednak czy nie rozważał pan sprowadzenie na sezon doświadczonego piłkarza o uznanej klasie sportowej? Dzięki niemu na stadion przychodziłoby po 30 tysięcy, a wpływy z biletów pokryłyby taki kontrakt.

Chcemy zapełnić stadion, dać radość kibicom. Jeśli byłby taki pomysł, to jak najbardziej jestem za. Tylko trzeba dobrze wyselekcjonować takiego zawodnika. Lechia doświadczenia w tym temacie ma trochę takie mieszane. W ostatnich latach przychodzili piłkarze z wielkimi nazwiskami, ale po pół czy po roku okazywało się, że ani nie ma wyniku, ani kasy, ani kibiców na trybunach. To wszystko są naczynia połączone, kwestia bardzo trudna. Każdy może sobie odpowiedzieć, czy taki scenariusz wychodził Lechii na dobre. Ja nie boję się ściągać zawodników wartościowych, uznanych. Jeśli byłaby taka opcja i bylibyśmy przekonani, że taki gracz wniósł by wiele pod względem jakości gry i frekwencji na stadionie, to jak najbardziej.

Michał: Czy europejskie puchary to dla Lechii szansa, czy jednak problem patrząc na to, jaką cenę zapłacił za to przed rokiem Górnik Zabrze?

Zdecydowanie to wielka szansa, wyzwanie, a zarazem nagroda i splendor dla nas, dla klubu. Odbudowujemy markę "Lechia Gdańsk". Wraca ona do europejskich rozgrywek po wielu latach. Z tego się cieszymy. Absolutnie nie może być mowy, że to w czymkolwiek nam przeszkodzi. Nie boimy się, nie pękamy przed nikim. I chcemy to pokazać. Wiemy, że trzeba solidnie grać, być odpowiednio przygotowanym. Wynik jest zawsze sprawą otwartą, ale my jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tej przygody.

Lechia Gdańsk kadra na zgrupowanie. Co postanowi Lukas Haraslin?Typowanie wyników

13 lipca 2019, godz. 20:30
HIT
3 pkt.
Piast Gliwice
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

24% 116 typowań Piast Gliwice
14% 70 typowań REMIS
62% 298 typowań LECHIA Gdańsk

Twoje dane

Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (54) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (6)

  Cienki trener na mega farcie wszystko pilkarze go nie lubia balon peknie szybciej niz sie nam.wydaje

  • 19 235

  • Wam to się może...

   • 13 3

  • hahahhahahahhahahahah

   I tak sobie to tlumacz:)

   • 9 2

  • "mega fart" to już od dawna motto śledzi po meczach Lechii

   wypowiedz się o waszych trenerach i mega fartownych utrzymaniach w lidze, w której nigdy nie powinniście grać

   • 22 1

  • sam jesteś cienki.

   • 8 1

  • jak piszesz takie bzdury to idż spać

   • 7 0

  • A czy wiesz śledziu, po co są przecinki?

   • 6 0

 • Ehe już , jasne . (1)

  Następne wciskanie kitu jak zawsze , przecież eklapa to ogon piłki światowej . Nikt poważny na to nie patrzy.

  • 14 105

  • Co ciekawe trener Stokowiec nie wciska kitu, moje odczucie to szczera rozmowa.

   Zauważ że to jeden z najbardziej sensownych polskich trenerów, dodatkowo który nie boi sie podjąć trudnych, niepopularnych decyzji, które po czasie się bronią.

   Brawo panie Piotrze za ten sezon!

   • 15 1

 • Życzę wszystkiego najlepszego i samych sukcesów :)Sympatyczny człowiek i trener z dużymi jajami.

  • 138 6

 • Ostatnie pytanie do trenera Stokowca . (7)

  Jak Pan to zrobil , ze bedac liderem i majac na polmetku poprzedniego sezonu 7 pkt przewagi zespol zajal najgorsze miejsce na podium ? Dlaczego w ostatnich siedmiu meczach zespol "oddychal rekawami " ? Historia pamieta tylko zwyciezcow. Trener Piasta Fornalik bije Pana na glowe fachowoscia i efektami swojej pracy. Moze Pan w koncu odpowie na pytanie : jakie jest aktualne zadluzenie klubu ? Prezio (od jutra ma byc nowy prezio ) milczy na ten temat od wielu miesiecy.

  • 24 129

  • Ty dzbanie (2)

   Gościu dla ciebie było by mało jak by nawet ligę mistrzów wygrali bo byś wymyślił że każdy mecz był po1:0 albo po karnych , szacunek się mu należy że zrobił z piłkarzy którzy walczyli o utrzymanie takich co walczyli o mistrza i zdobyli puchar Polski!!!

   • 39 4

   • Piłkarze Piasta to o utrzymanie nie walczyli ?

    • 1 0

   • liga mistrzów...hmmm, a nie sprawdzałeś czasem prześcieradła czy moczem nie jedzie po obudzeniu?

    • 0 1

  • Za to smółka to jest gość że ho ho (1)

   • 19 1

   • typowe dla pola czków, jak ktoś coś powie na mojego trenera to ja od razu, ale tamtem to jest gorszy...merytorycznie jak w oborze

    • 1 0

  • było pytać jak miałeś okazje

   a nie teraz hojraczek na forum

   • 12 0

  • Piast miał atak. A my same kontuzeje w ataku

   Haraslin grał bez okresu przygotowawczego, to samo Lipski, wypadł na Arak, Wolski poza składem. Peszko inne powody. Kim było grać?

   Flavio po najlepszej jesieni w sezonie opadł z sił (35 lat).

   • 13 0

 • ... Spełnią się czary, będą puchary

  • 29 5

 • Do Arkowców, którzy tu negują trenera (1)

  Piotr Stokowiec ma szacunek również wśród kibiców żółto niebieskich. Jeżeli nie chodzicie na mecze to spytajcie znajomych dlaczego.

  • 88 4

  • Bo nie jest k.,.. jak miłośnik 0,7

   • 7 2

 • zadna polska drużyna nie przejdzie eliminacji (1)

  • 12 43

  • Jezeli (po)tolog to też tęczowy LGBT, komuch SLD(koalicja)

   • 2 3

 • yhy jesteśmy dumni

  • 15 1

 • Kibice będą dumni jak w końcu zobaczą piłkarzy grających w piłkę (1)

  W oczy szczypie jak sie ogląda poczynania piłkarzy. Liga ladnie opakowana, nowoczesne stadiony, infrastruktura, a poziom podwórkowej piłki.

  Kibice swoimi portfelami pokazują ze maja juz dosyć tej popeliny. Frekwencja jasno to pokazuje.

  • 26 15

  • obiektywny

   że placzą jak mają wydać na bilet 30 zl. i jeszcze narzekają a wymagają MP

   • 3 2

 • (4)

  Chodzą słuchy, że Wenzle odsprzedał swoje udziały zagranicznemu (europejskiemu) inwestorowi.

  • 7 16

  • Wenzel ten z legii? (1)

   Jw?

   • 7 1

   • Z legi to wacek.

    • 7 0

  • ktoś skupuje długi?

   • 1 0

  • a którędy chodzą te słuchy ,chciałbym je spotkać i pogadać

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Górnik Łęczna
75% LECHIA Gdańsk
14% REMIS
11% Górnik Łęczna

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Dorota Kalicka 11 23 63.6%
2. Andrzej Sobieski 11 21 63.6%
3. Marcin Lang 11 20 63.6%
4. Tomasz Dubowski 11 20 54.5%
5. Roman Perz 10 19 60%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Odra Opole 10 7 2 1 16:6 23
2 Górnik Łęczna 10 5 5 0 13:6 20
3 GKS Tychy 10 6 1 3 14:12 19
4 Wisła Płock 10 4 4 2 15:10 16
5 Miedź Legnica 10 4 4 2 15:11 16
6 Motor Lublin 10 5 1 4 12:14 16
7 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 10 4 3 3 19:14 15
8 LECHIA GDAŃSK 10 4 3 3 16:12 15
9 Wisła Kraków 10 3 5 2 17:12 14
10 GKS Katowice 10 4 2 4 15:12 14
11 ARKA GDYNIA 10 4 2 4 14:15 14
12 Polonia Warszawa 10 3 1 6 16:18 10
13 Znicz Pruszków 10 3 1 6 7:10 10
14 Stal Rzeszów 10 3 1 6 14:19 10
15 Zagłębie Sosnowiec 10 2 3 5 12:14 9
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 10 1 6 3 9:14 9
17 Resovia 10 2 2 6 7:19 8
18 Chrobry Głogów 10 2 2 6 10:23 8
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 10 kolejki

 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - LECHIA GDAŃSK 0:0
 • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 2:0 (1:0)
 • Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0)
 • Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1:1 (0:1)
 • Odra Opole - GKS Katowice 1:0 (0:0)
 • Stal Rzeszów - Resovia 2:1 (1:0)
 • Wisła Kraków - Wisła Płock 0:0
 • GKS Tychy - Znicz Pruszków 2:1 (0:1)
 • Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

Ostatnie wyniki Lechii

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
1 października 2023, godz. 15:00
44% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
28% REMIS
28% LECHIA Gdańsk
28 września 2023, godz. 21:00
HIT
mecz pucharowy
51% Wisła Kraków
21% REMIS
28% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane