Trener Lechii Gdańsk sprawdza klubowe zaplecze. Jakie wnioski wyciągnie?

20 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Piotr Stokowiec sprawdzał w sobotę piłkarzy pod kątem przyszłego sezonu. Na zdjęciu z debiutującym w ekstraklasie Rafałem Kobryniem. Piotr Stokowiec sprawdzał w sobotę piłkarzy pod kątem przyszłego sezonu. Na zdjęciu z debiutującym w ekstraklasie Rafałem Kobryniem.

W ostatnim meczu ekstraklasy Lechia Gdańsk zremisowała z Sandecją Nowy Sącz 1:1, ale nie tylko wynik tego dnia się liczył. - To była informacja, jak wygląda nasze zaplecze, co mamy i z czego możemy korzystać w przyszłości - mówi Piotr Stokowiec. Czterech nastolatków, których posłał do gry nie olśniło, ale szkoleniowiec zamierza podejmować kolejne próby. Zamierza uważnie przyjrzeć się piłkarzom, którzy byli wypożyczeni do I ligi.

LECHIA ZREMISOWAŁA NA KONIEC SEZONU Z SANDECJĄ 1:1, POŻEGNANIA Z PIŁKARZAMI, KIBICE PRZECIWKO PREZESOWI - PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGO SPOTKANIA, OCEŃ ZAWODNIKÓW, ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

W sobotę trener Piotr Stokowiec zestawił podstawową jedenastkę, która nigdy wcześniej nie wychodziła na boiska ekstraklasy. Przede wszystkim sprawdził 16-letniego Mateusza Żukowskiego oraz 18-letniego Rafała Kobrynia. Pierwszy w ekstraklasie debiutował w grudniu, gdy wszedł na doliczony czas gry w meczu z Sandecją Nowy Sącz i to był jego jedyny występ w tej klasie rozgrywkowej. Natomiast drugi to absolutny nowicjusz.

- Mieliśmy dużo sytuacji, różne były fazy w tym meczu. Na pewno jesteśmy zadowoleni z wyniku, ale myślę, że bardzo istotna byłą dla mnie wiedza i doświadczenie. Szczególnie, jeżeli chodzi o młodych zawodników. Informacja, jak wygląda nasze zaplecze, co mamy i z czego możemy korzystać w przyszłości jest cenniejsza niż... no może nie trzy punkty, ponieważ chcieliśmy wygrać dla kibiców i widać było, że walczyliśmy do końca. Ale musimy myśleć o innych rzeczach. Wiemy, jaki ten sezon był i trzeba patrzeć w przyszłość. Ten mecz traktowaliśmy bardzo przyszłościowo i trzeba z niego wyciągnąć wnioski - wyjaśnia Stokowiec.
Zresztą w sobotnim spotkaniu szkoleniowiec biało-zielonych wystawił do gry jeszcze dwóch innych nastolatków: Adama Chrzanowskiego oraz Floriana Schikowskiego, z którego także wcześniej nie korzystał. Biorąc pod uwagę całą czwórkę - żaden nie wyróżnił się.

Żukowski na pozycji nr 9 nie radził sobie pod względem fizycznym. Jednak jak już udało się mu dojść do piłki, to odgrywał ją w ładny i skuteczny sposób, m.in. do Sławomira Peszki. Za jego sprawą nie została jednak uznana bramka Lukasa Haraslina z 13. minuty. Słowak trafił do siatki, ale na linii strzału znalazł się Żukowski. Sędzia przy pomocy VAR ustalił, że młody napastnik Lechii był na pozycji spalonej i nie uznał gola. Żukowski był na boisku do 52. min. Zastąpił go Flavio Paixao, który 4 min. później strzelił wyrównującą bramkę.

RAPORT STATYSTYCZNY EKSTRAKLASY S.A. Z MECZU LECHIA - SANDECJA (PDF.)
SPRAWDŹ ILE PRZEBIEGLI PIŁKARZE W MECZU LECHIA - SANDECJA (PDF.)

Jeszcze krócej grał Schikowski. Tak jak jego pierwszy występ w "11", jeszcze w lipcu ubiegłego roku we Wrocławiu, tak i ten zakończył się po pierwszej połowie. Pomocnik, który zaliczał 5. występ w Lechii, ale pierwszy od końca sierpnia, wyglądał na zupełnie zagubionego. Do tego, w 29. min. wycofując piłkę podał do zawodnika Sandecji Wojciecha Trochima, a ten za chwilę strzelił gola. Choć koledzy szybko ruszyli do pomocnika, aby go pocieszyć, to do końca pierwszej połowy był on niewidoczny. W przerwie zastąpił go Simeon Sławczew.

Całe spotkanie zagrali boczni obrońcy Kobryń oraz Chrzanowski. Drugi z nich średnio odnajdywał się z lewej strony bloku defensywnego. Miał wiele niecelnych podań, a w pierwszej połowie gości często przeprowadzali akcje jego stroną boiska.

Kibice Lechii wywiesili w sobotę transparent skierowany do prezesa Adama Mandziary.

- Zdecydowanie bardziej wolę grać na środku defensyw niż z lewej strony. Oczywiście z każdym meczem nabieram pewności na boku obrony, ale ogólnie jestem środkowym obrońcą. Jeśli jednak zajdzie dalej potrzeba, to będę uczył się tej lewej strony. Sezon nie był najlepszy, była duża presja. Na szczęście przy trenerze Stokowcu nabraliśmy pewności siebie, wygraliśmy również w derbach, co nam pomogło. Z drugiej strony cieszymy się, że sezon się skończył. W poniedziałek mam jeszcze dwa dni zgrupowania z kadrą U-20, a później zaczynam wakacje - tłumaczył Chrzanowski, który poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu we włoskiej Fiorentinie.
Na debiut na boiskach ekstraklasy doczekał się wychowanek Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk, którym jest Kobryń. On także rozegrał cały mecz, ale podobnie jak Chrzanowski nie zapędzał się do przodu. W sumie widzieliśmy raz jak podłącza się do ofensywnej akcji. Jego stroną szło mniej ataków Sandecji. Kobryń zapisał się w protokole żółtą kartką. Większych błędów nie popełnił.

*we wrześniu wypożyczony do I-ligowej Chojniczanki

SPRAWDŹ, KTO PO SEZONIE ODEJDZIE Z LECHII GDAŃSK ORAZ DO KIEDY OBOWIĄZUJĄ KONTRAKTY I KTO JEST NA WYPOŻYCZENIACH

Na ławce rezerwowych usiadł kolejny z nastolatków, bramkarz Maciej Woźniak, ale mógł jedynie wykazać się podczas konkursu dla kibiców w przerwie spotkania. Trener Stokowiec nie zdecydował się ściągać z boiska Dusana Kuciaka.

W kadrze pierwszej drużyny z nastoletnich piłkarzy jest jeszcze Miłosz Kałahur. W sobotę nie zagrał, bo jest lewym obrońcą, a na skraju defensywy sprawdzani byli jego rówieśnicy.

Do seniorskiej kadry jest przypisany ponadto Przemysław Macierzyński. Napastnik debiutował w ekstraklasie jako 16-latek. Następnie trafił do juniorów Benfiki Lizbona. Wrócił zimą, ale w tej rundzie w lidze nie zagrał ani minuty.

Jednak nie tylko ci młodzi gracze mają szansę na występy w Lechii w przyszłym sezonie.

- Rozpatruję każdego piłkarza, który ma z nami kontrakt. Sprawdzimy także tych, którzy są na wypożyczeniach w I lidze - dodaje trener Lechii.
Z piłkarzy, mających ważne kontrakty z Lechią, na zapleczu ekstraklasy ten sezon spędzają pomocnicy: Karol Fila, Tomasz MakowskiDaniel Mikołajewski (powołany do reprezentacji U-20) oraz napastnik Jakub Arak.

Lechia po urlopach treningi ma rozpocząć 12 czerwca.

16 Sandecja Nowy Sącz 37 6 15 16 34:54 33
* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2018-05-20

Wyniki 37 kolejki

• grupa o miejsca 9-16
  • ARKA GDYNIA - Śląsk Wrocław 0:1 (0:1)
  • LECHIA GDAŃSK - Sandecja Nowy Sącz 1:1 (0:1)
  • Piast Gliwice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:0 (2:0)
  • Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4 (1:2)
  • grupa o miejsca 1-8
  • Lech Poznań - Legia Warszawa 0:3 walkower (mecz przerwany w 77. minucie z powodu wtargnięcia na murawę pseudokibiców przy wyniku 2:0 (1:0) dla Legii)
  • Górnik Zabrze - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 2:1 (1:1)
  • Korona Kielce - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)

Opinie (105) 2 zablokowane

• Coś mi się nie zgadza,

z podanych w artykule minut wynika, że Lechia powinna mieć więcej punktów w PJS. W końcowej klasyfikacji Lechia ma 760 punktów. Z czego wynika ta różnica?

• 0 0

• Czy Adam.M specjalnie zadłużał klub podpisując wysokie kontrakty z tak wieloma piłkarzami (3)

żeby przejąć akcje klubu od mniejszościowych?

• 116 4

• oczywiscie

• 0 0

• Tak.

Ale nie M. tylko niemiecki właściciel. A dzięki niemieckojęzycznym kibicom zostanie okrzyknięty "wyzwolicielem".

• 1 2

• tak

• 12 1

• UWAGA! (1)

Kiedy CBA lub Prokurator sprawdzi źródła finansowania tego klubu???

• 9 5

• nigdy bo pan prezes ma tatusia prawnika

• 0 0

• blad

Otoz jestem innego zdania / bylem na meczu / . Schikowski zagral dobry mecz , mozemy miec dobrego srodkowego bo nie mamy , mandziara wszystkich sie pozbyl

• 2 0

• Co dalej z Lechią. (9)

Żaden z młodych nie zdał egzaminu, to smutna prawda, gdzie nam do młodzieży Jagiellonii,Zagłębia,Lecha, nie ma co się dalej oszukiwać, wzmocnień wymaga najsłabsza formacja czyli obrońcy, para stoperów Nalepa z Vitorią jest za słaba na pierwszą piątkę ekstraklasy, boczni to widzielismy, są ogrywani na każdym meczu!
    Bez dobrej obrony nie zbuduje się dobrej drużyny, nawet na mierny poziom ekstraklasy.
    Tylko jak dalej prezesem będzie pan Mandziara, to możemy sobie dyskutować ile chcemy a kolekny sezon może zakończyć się wycofaniem z rozgrywek za sprawy wiadomo jakie.

• 7 3

• (1)

Przypomnijmy sobie jak wypadła młodzież Lechii w ligach juniorskich to mamy odpowiedz na pytanie o to ile są warci piłkarsko!

• 3 0

• Spadek z CLJ, tyle warci, słabsi od kolegów z Iligi.

• 0 0

• Tyle warta młodzież Lechii i jej trenerzy.

Druzyna Lechii spada w br z Centralnej Ligi Juniorów starszych.

• 0 0

• Jak można zdać egzamin po kilku minutach gry zastanów się człowieku i do tego młodzi zestresowani chłopcy

• 0 0

• (1)

Różnica poziomów pomiędzy zawodnikami Akademii Lechii a innych akademii Lecha, Legii, Pogoni itp. wynika m.in. z warunków szkoleniowych młodzi Lechiści trenują na sztuczny boisku Ogniwa Sopot, nie mają żadnej odnowy biologicznej A treningi siłowe odbywają się na boisku, odzywek i witamin nie ma Tamte kluby mają do dyspozycji po kilka pelnowymiarowych boisko z naturalną nawierzchnią siłownię i systematyczny dostęp do odnowy biologicznej i suplementów sportowca. Tak więc nie porównujmy dwóch skrajnych światów!

• 2 0

• W tamtych klubach talentów poszukują fachowcy a w Lechii dyrektorzy.

• 0 0

• Spokojnie. To debiuty.

Nie panikujmy, moze ktos sie nie nadaje a moze odpali. Nie mozna skreslac po debiucie. Pamietam jak debiutowal w Legii Kosecki i odbijal sie od obroncow, wygladal beznadziejnie. Ten sam Kosecki byl pozniej najjasniejsza gwiazda Lechii. Tak na marginesie sciagnal bym Jakuba zeby gral zamiast Peszki. Skoro mamy wprowadzac mlodziez to lubiacy zabawe weteran jest kiepskim przykladem. Peszko pojedzie na Mundial, wiec mozna bedzie cos za niego zarobic.

• 0 1

• Kto z tzw młodzieży grającej w ostatnim meczu nadaje się do ekstraklasy? Żaden na dziś, może rozwinie się ten na prawej obronie, miał takie przebłyski w drugiej połowie,Chrzanowski ma braki techniki a i wolny jak na obrońce mającego spełniać funkcje skrzydłowego,Schinkowski i Żukowski sami nie wierzą w siebie.
      Temat zamknięty po ostatnom meczu, młodych trzeba szukać/kupić z Lecha, Jagi.......nawet niższych lig.

• 1 0

• nie mam pojęcia ! jak to rzekł niejaki Paweł.

ale może być tak samo, albo gorzej, albo lepiej.

nic się nie martw panie LGD.

• 0 0

• Lechia to dno zobaczmy co lwy zrobią czy się sprzedają czy faktycznie wojna z prezesem czas pokaże

• 1 0

• (1)

Kobryn nieźle, reszta bardzo słabo. No ale nie można im czynić zarzutu - gdzie się mają chłopaki ogrywać jak rezerw nie ma?

• 2 0

• Tancerka proszę przestań bo i tak to nic nie da każdy widział

• 0 0

• mandziaro chodzący intelekcie może wreszcie zastawił byś Lechię w spokoju (5)

• 79 5

• mend dziaro dba tylko i wyłącznie o swoją kieszeń (3)

• 18 2

• (1)

Odejdzie Mandziara ale kto przyjdzie na jego miejsce???!!!.Co lepszy.Mam wątpliwości a jeżeli ty wiesz to podpowiedz jak zrobić by LECHIA grała w pucharach!.Tylko nie za ileż tam lat,tylko teraz.Dzisiaj.Tylko nie pisz o przeprowadzce na Traugutta i granie od 5/6 ligi.