• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polska z kompletem medali w MŚ Micro

jag.
28 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Piotr Tarnacki (pierwszy z lewej) w mistrzostwach świata w klasie Micro zdobył dziesiąty medal! Piotr Tarnacki (pierwszy z lewej) w mistrzostwach świata w klasie Micro zdobył dziesiąty medal!

Zgodnie z przewidywaniami reprezentanci Polski nie zawiedli i zdominowali mistrzostwa świata w klasie Micro. W Gdyni Biało-czerwoni zdobyli wszystkie miejsca na podium w najbardziej prestiżowej dywizji proto. Złote medale zdobyła trójmiejska załoga Piotra Tarnackiego, w której żeglowali: Rafał Becker i Krzysztof Mongird.



Mistrzostwa świata w klasie Micro były najbardziej prestiżowymi regatami w ramach tegorocznej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Na starcie stawiło się 46 załóg z 9 państw (Niemcy, Polska, Rosja, Francja, Holandia, Serbia, Litwa, Łotwa, Chile). Jednak ponad połowa z nich koncentrowała się przede wszystkim na walce w swoich dywizjach, przeznaczonych dla zawodników, którzy do żeglarstwa podchodzą głównie w kategoriach turystycznych: cruiser (19 załóg) i racer (8).

W najbardziej prestiżowej formule proto dominować mieli Polacy, ale najwięksi optymiści nie spodziewali się, że nasi reprezentanci uzyskają aż taką przewagę. Nerwy były tylko na początku rywalizacji, gdy faworyci postawili się w trudnej sytuacji.

Już w inauguracyjnym starcie załoga Piotra Tarnackiego po proteście rywali została zdyskwalifikowana. Natomiast w drugim starcie falstart przydarzył się Piotrowi Ogrodnikowi, który bronił ubiegłorocznego tytułu.

ZŁOTO I SREBRO DLA POLSKI W MISTRZOSTWACH ŚWIATA 2012

Oznaczało to, że te ekipy po pierwszym dniu rywalizacji w klasyfikacji generalnej zajmowały dalsze pozycje. Czekały aż wejdzie przepis o tzw. odrzutce, czyli anulowaniu najsłabszego startu.

Jednak od razu na czele była również biało-czerwona bandera. Pierwszymi liderami zostali żeglarze dowodzeni przez Macieja Celmerowskiego.

Tarnacki na szczycie klasyfikacji znalazł się po piątym wyścigu. Od jego dorobku odjęto punkty karne za dyskwalifikację, a na jego notę składały się trzy zwycięstwa i jedno drugie miejsce, gdyż taki bilans zanotowała w biegach od 2 do 5.

Największą przewagę na konkurentami trójmiejska załoga osiągnęła przed po siódmym wyścigu, a czwartym wygranym w tych mistrzostwach. Drugi Ogrodnik tracił wówczas 7 punktów.

Piotr Ogrodnik w pewnym momencie tracił do lidera już 7 punktów, ale do ostatniego wyścigu nie rezygnował z walki o obronę tytułu. Piotr Ogrodnik w pewnym momencie tracił do lidera już 7 punktów, ale do ostatniego wyścigu nie rezygnował z walki o obronę tytułu.
Ponownie walka nabrała rumieńców dzięki rozstrzygnięciom wyścigu długiego. Wygrali go obrońcy tytułu, a Tarnacki przyprowadził jacht do mety dopiero na 5. pozycji. Co więcej w kolejnym starcie, rozegranym przy słabym wietrze Piotr i jego team stracili kolejne dwa punkty do rywali. Tym samym przed ostatnim dniem regat różnica między liderem a wiceliderem zmniejszyła się zaledwie do jednego punktu!

Niestety, w sobotę ścigać się nie można było z powodu zbyt słabego wiatru. Tym samym za ostateczne przyjęto wyniki 9 z 11 zaplanowanych wyścigów. Po raz szósty w historii mistrzem świata został Tarnacki, który reprezentuje obecnie Sopot, a zaczynał karierę w Stali Gdynia.

Pozostałym załogom pozostała walka o brąz. Zupełnie w Gdyni pogubili się Rosjanie i Francuzi, którzy tradycyjnie w ostatnich latach byli najgroźniejszymi rywalami Polaków. Broniąca brązu sprzed roku załoga Giennadija Swistunowa pogrzebała szansę na dobry wynik, gdy nie ukończyła dwóch inauguracyjnych wyścigów.

Dlatego równo żeglującemu Cermerowskiemu, który w punktowanych startach plasował się zawsze w przedziale miejsc 2-6, nie mogli zagrozić zagraniczni rywale, gdyż zdarzało im się kończyć więcej niż jeden wyścigi z 10. miejsce albo nawet lokatami poza czołową "10".

Dla Tarnackiego to już dziesiąty medal w mistrzostwach świata klasy Micro. W poprzednich latach pięciokrotnie zdobywał złoto, a po dwa razy sięgał po srebro i brąz.

Mistrzostwa potwierdziły przewagę Polski nad resztą państw nie tylko pod względem sportowym, ale i sprzętowym. Aż sześć załóg z pierwszej "10" żeglowało na jachtach produkcji Eugeniusza Gintera - L'arte. Niemal obowiązkowym wyposażeniem najlepszych w tej klasie są również maszty węglowe firmy WingFox Macieja Kowalewskiego oraz żagle produkcji Stanisława Sawki.

Ten ostatni był mistrzem świata w klasie Micro, który regaty tej rangi Gdynia organizowała w 1999 roku.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw świata po dziewięciu wyścigach
1. POL 77 (Tarnacki Piotr, Becker Rafał, Mongird Krzysztof) 17 punktów
2. POL 90 (Ogrodnik Piotr, Petryla Piotr, Banaszczyk Grzegorz) 18
3. POL 290 (Celmerowski Marcin, Moczkowski Wojciech, Sleziona Oskar) 30
4. LAT 311 (Alvikis Matiss, Jekabsons Janis, Zjatkovs Andris) 45
5. FRA 39101 (Pierrot Nicolas, Machecourt Adrien, Liagre Sebastien) 46
6. RUS 505 (Anfinogenov Andrey, Ostapyshenko Mihail, Ringelmann Johann) 49
7. NED 17 (Renan Robert, Van der Heeden Lukas, Piotrowski Barteck) 67
8. RUS 39 (Svistunov Genadii, Mikhalev Grigorii, Kornalevskii Igor) 83
9. POL 720 (Janiszewski Robert, Klupiński Mariusz, Dąbrowski Marcin) 84
10. POL 84 (Sadowski Tymon, Olszewski Kacper, Wojtowicz Michał) 86


W pozostałych dywizjach polscy żeglarze zdobyli jeszcze dwa medale. W  cruiser mistrzami świata została załoga Tomasza Brzozowskiego. Natomiast w racer srebro wywalczyła ekipa, kierowana przez Krzysztofa Mariańskiego.

Medaliści w dywizji cruiser
1. POL 48 (Brzozowski Tomasz, Choroba Paweł, Koseski Pacyfik) 118 punktów
2. RUS 1001 (Toltchenov Vitalii, Ksienofontov Sergey, Sesyvin Sergey) 140
3. RUS 105 (Astashev Yury, Balakireva Liubov, Usachev Evgeniy) 142

Medaliści w dywizji racer
1 RUS 131 (Nuriev Sergey, Vvedenskiy Mike, Vvedenskiy Ekaterina) 122
2 POL 333 (Mariański Krzysztof, Mariańska Joanna, Morawski Maciej) 183
3 LAT 222 (Smolakovs Vladimirs, Antonov Wladimir, Lakstigala Nikita) 184
jag.

Wydarzenia

Opinie (7)

  • Brawo Polacy

    • 6 2

  • Brawo Tarnasie (2)

    Piotr w klasie Micro, a Przemek w meczach.
    Nie należny zapominać o ich załogantach.
    To również Mistrzowie Świata (opis zdjęcia)

    • 0 0

    • ZAŁOGANCI

      załoga Piotra to: Krzysztof Mongird i Rafał Becker
      STAL GDYNIA

      A załoga Przemka to: Łukasz Wosiński, Marcin Banaszek, Przemek Płuciennik.

      • 0 1

    • czytamy nie tylko pierwsze zdanie :)

      Klasyfikacja końcowa mistrzostw świata po dziewięciu wyścigach
      1. POL 77 (Tarnacki Piotr, Becker Rafał, Mongird Krzysztof) 17 punktów

      • 0 0

  • A najciekawsze jest to, że każdy z zespołów na podium

    zdobył już kiedyś mistrzostwo świata (Ogrodnik z Banaszczykiem i Chorobą zostali mistrzami rok temu w austriackim Gmunden) lub wicemistrzostwo (M. Celmerowski z ekipą dwukrotnie na cruiserze; właśnie przesiedli się na proto, więc jeszcze pokażą, na co ich stać - Oskar już zapowiedział, że będą "gonić Piotrków" i chyba nie chodziło mu o Piotrków Trybunalski ;) ).

    Poland strąk !!!

    • 0 0

  • patrząc z boku

    Jednak najlepszy sprzęt i najlepsze wyniki !!!
    Brawo dla chłopaków z IGLOTEXA. Pokazali jak na nie najlepszym sprzęcie walczyć z czołówką. Brawo Polacy

    • 0 0

  • sprzęt

    Trzeba się cieszyć że Polacy budują tak dobre łódki i na nich wygrywają. Jak widać chłopaki, cała trójka, bardzo starannie się przygotowywali. Wystarczy popatrzyć jak ich łódki wyglądały podczas regat! Zadbane, czyste, świecące. Widziałem to na własne oczy robiąc relację przez 2 dni na tych regatach!

    GRATULACJE!!!

    POLSKA!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane