• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Piotr Włodarczyk: Budowa stabilnej Arki Gdynia bez szaleństw

Jacek Główczyński
5 października 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 

Arka Gdynia

Piotr Włodarczyk (z lewej) pomaga Dominikowi Midakowi budować Arkę Gdynia bez szaleństw, która na długie lata zadomowi się w ekstraklasie i pomalutku dobijać się będzie coraz wyżej. Piotr Włodarczyk (z lewej) pomaga Dominikowi Midakowi budować Arkę Gdynia bez szaleństw, która na długie lata zadomowi się w ekstraklasie i pomalutku dobijać się będzie coraz wyżej.

- Cel jest taki, aby Arka Gdynia naprawdę na długie lata zadomowiła się w ekstraklasie i pomalutku pięła się w niej do góry, dobijała się coraz wyżej. Zależy nam na budowie stabilnego klubu. Dominik Midak jest bardzo zaangażowany w to przedsięwzięcie. To rozważny człowiek. Chce budować drużynę bez żadnych szaleństw - mówi nam Piotr Włodarczyk, doradca ds. sportowych żółto-niebieskich.DUŻA WYRWA W DEFENSYWIE ARKI. SPRAWDŹ, KTO MOŻE ZASTĄPIĆ ADAMA DEJĘ?

Jacek Główczyński: Doradził pan Dominikowi Midakowi, by przejął większościowy pakiet Arki Gdynia?

Nie ukrywam, że rozmawialiśmy o tym. Nie było tak, że Dominik rano się obudził i powiedział sobie: "Kupuję Arkę". To była przemyślana decyzja. Analiza trwała kilka miesięcy. Myślę, że to był dobry ruch. Dominik jest bardzo zaangażowany w to przedsięwzięcie. To rozważny człowiek. Chce budować klub i drużynę bez żadnych szaleństw, powoli. Nic nie robi na szybko, bo wtedy można się łatwo potknąć i zrobić błędy.

Jednak uznaliście, że trudniej będzie zrobić postęp z poprzednią kadrą zawodniczą i lepiej od razu wymienić ją w połowie?

Do takiego wniosku właśnie doszliśmy i zdecydowaliśmy się na takie, a nie inne ruchy. Niezależnie od tego, że Arka osiągnęła duże sukcesy, zdobywając Puchar Polski i występując w europejskich pucharach. Tamta drużyna osiągnęła naprawdę dużo, ale czy osiągnęłaby jeszcze więcej?

Skoro w podstawowym składzie Arki większość nadal stanowią piłkarze, którzy byli tutaj przed wakacjami, to czy nie żałujecie, że nie zostawiliście jeszcze 2-3 zawodników z poprzedniej kadry?

Przebudowa była dość duża, ale nie żałujemy tego. Z tych co odeszli, to chcieliśmy zatrzymać praktycznie tylko: Mateusza SzwochaMichała Marcjanika, ale zawodnicy z menedżerem zdecydowali inaczej. Co do reszty - to były przemyślane decyzje. Zresztą większość z nich trafiła do I ligi. Mamy nowych zawodników i liczymy, że będziemy się rozwijać z każdym dniem, z każdym treningiem. Troszkę czasu potrzeba.

ARKA I WISŁA MAJĄ OBECNIE W EKSTRAKLASIE NAJSZCZELNIEJSZE DEFENSYWY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z ADAMEM MARCINIAKIEM

To jest początek przebudowy kadry, czy zgodnie z liczbą tych, którzy przyszli, już połowa drogi w tym względzie została przebyta?

Początek, gdyż nie patrzymy tylko na ten sezon. Cel jest taki, aby Arka naprawdę na długie lata zadomowiła się w ekstraklasie i pomalutku pięła się w niej do góry, dobijała się coraz wyżej. Zależy nam na budowie stabilnego klubu.

Na ten sezon jasnym celem jest awans do pierwszej "8" w ekstraklasie?

Jasnym celem jest utrzymanie, a jeżeli uda się to przez awans do grupy mistrzowskiej. To będzie to malutki kroczek do przodu. Nie ukrywamy, że chcemy to zrobić, a w kolejnych latach co sezon iść także trochę do przodu.

Trzeci z rzędu finał Pucharu Polski też jest w planach?

Wszyscy mówią, że te rozgrywki rządzą się swoimi prawami, ale tak naprawdę trzeba iść w nich szczebel po szczeblu do przodu. Wzięliśmy pierwszą przeszkodę. Wszyscy już wiemy, kibice, piłkarze, właściciele, że finał na Narodowym to coś wspaniałego. Za moich czasów kariery piłkarskiej było tak, że te mecze były rzucane po całej Polsce. Nie było tej otoczki, splendoru, który wytworzył się w ostatnich latach. Dlatego, jeśli chodzi o Puchar Polski - nie trzeba stawiać tego jako cel, czy kogoś specjalnie mobilizować, czy motywować. Każdy chce zagrać w finale na takim obiekcie, przy pełnych trybunach.

SPRAWDŹ, CO WPŁYNĘŁO NA POPRAWĘ GRY MICHAŁA NALEPY

Od początku doradzał pan większościowemu akcjonariuszowi w sprawach Arki, ale formalnie aż do tych wakacji nie było pana w strukturze klubu. Czy po odejściu dyrektora sportowego, Edwarda Klejdinsta ktoś musiał podpisać się pod przeprowadzanymi transferami i stąd padło na pana?

Doszliśmy z właścicielem do takiego wniosku, że i tam bywam często w Gdyni, dużo rozmawiam z trenerem Zbigniewem Smółką, a zatem biorę tę odpowiedzialność na sienie. Ale nie wszystkie transfery były wyłącznie moje. Decydowaliśmy wspólnie, szukaliśmy jak najlepszych rozwiązań, przymierzaliśmy, kto, na jakie pozycje jest potrzebny. Wiadomo, że na przeszkodzie niekiedy stawały finanse.

Jednak tego lata, po raz pierwszy od dawna Arka dokonała także transferów gotówkowych, a nie tylko pozyskiwała wolnych zawodników. Czy to będzie trwały trend?

Wiadomo, że każdy chciałby wydawać jak najmniej, ale czasami trzeba wyłożyć pieniądze. W przyszłości na pewno też będziemy robić transfery gotówkowe. Oby było nas stać na coraz lepszych piłkarzy.

PIŁKARZE ARKI MOGĄ ZAGRAĆ PRZECIWKO SOBIE W MECZU MIĘDZYPAŃSTWOWYM. KTO BĘDZIE LEPSZY STEINBORS CZY ZARANDIA?

Pieniądze na transfery trzeba wygospodarować w ramach ustalonego budżetu klubu, czy właściciel bądź sponsor dofinansują taką inwestycję?

Jeśli będzie taka potrzeba, to nastąpi dofinansowanie, choć lepiej, aby w tych kwestiach wypowiadał się właściciel. Najważniejsze, aby to wszystko się bilansowało, gdyż klub sportowy to transfery zarówno w jedną jak i w drugą stronę. I niekiedy nie wszystko można zaplanować. Mogę zapewnić na przykład, że wiążemy przyszłość z Luką Zarandią, chcielibyśmy go mieć na długo w Arce, ale czasem są takie momenty, że nie wszystko zależy od nas.

W Arce od lat za równowagę finansową klubu odpowiadał prezes Wojciech Pertkiewicz. Ciężko jego namówić na transfery gotówkowe?

Prezes Pertkiewicz dobrze tym wszystkim zarządza. Rozmowy są rzeczywiście ciężkie. Jednak to bardzo dobrze, że prezes pilnuje sakiewki klubowej, aby pieniądze za szybko się nie rozchodziły.

Latem sięgaliście po młodych piłkarzy nawet z ligi angielskiej. Czy to prywatne kontakty, czy kulejąca od lat sieć skautingu Arki rozrasta się?

Pomalutku działamy i w tym kierunku. Próbujemy szukać młodzieży nie tylko w ligach zagranicznych, ale i w polskiej I lidze, a nawet niższych klasach rozgrywkowych. Fajnie jakby do Arki przebijali się także wychowankowie. Dlatego i pionie młodzieżowym zależy nam, aby wszystkie sprawy unormować, bo fajnie choćby funkcjonuje drużyna Centralnej Ligi Juniorów. W poprzednim sezonie tylko jednego zwycięstwo zabrakło jej, aby znaleźć się w najlepszej czwórce w Polsce.

NOWI PIŁKARZE W ARCE W MNIEJSZOŚCI. PRZECZYTAJ ZESTAWIENIE, ILU ICH GRAŁO W POSZCZEGÓLNYCH KOLEJKACH

Priorytetem zimowych transferów będzie wzmocnienie skrzydeł?

Nie zdradzę tajemnicy, jeśli przyznam, że skrzydłowy na pewno by się przydał. O personaliach nie będę mówić, bo jak się o tym wspomni, to zaraz i inne kluby się interesują danym zawodnikiem i może być ciężko się do niego dobić. Pracujemy, analizujemy, oglądamy, przygotowujemy się na różne ewentualności.

A jak wygląda sytuacja w Arce na pana byłej pozycji, w ataku?

Uważam, że Aleksandyr Kolew to dobry zawodnik. Dużo biega, haruje na boisku, a wtedy łatwiej jest grać innym piłkarzom, których trener ustawia w najbardziej wysuniętej trójce: Zarandii, Rafałowi Siemaszce czy Maciejowi Jankowskiemu. Oczywiście brakuje mu większej liczby bramek, aby ten worek się na dobre rozwiązał. Jednak wszyscy chcieliby mieć napastnika, który gwarantuje 20 goli w sezonie. Dlatego też wszyscy szukają, ale nie zawsze się to udaje.

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAKI JEST PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW W PIONIE SPORTOWYM ARKI

Typowanie wyników

ARKA Gdynia
Zagłębie Lubin

Jak typowano

50% 208 typowań ARKA Gdynia
34% 141 typowań REMIS
16% 65 typowań Zagłębie Lubin

Twoje dane

Kluby sportowe

Opinie (34) 1 zablokowana

 • Dobry wywiad

  dokładnie tak jak Włodar mówi

  spokojnie, choć transferów latem za dużo

  • 24 19

 • Za dwa, trzy sezony (1)

  bijemy się o Mistrza. Tak trzymać Panowie.

  • 24 25

  • Mistrza 1 ligi chyba

   • 6 7

 • A karawana jedzie dalej

  • 9 5

 • jakbym był właścicielem Arki to bym w nią wykładał pieniądze a nie czerpał zyski. (2)

  • 23 9

  • widać żeś w życiu nie prowadziłeś biznesu (1)

   bo po polega na tym by wyjąć a nie włożyć

   • 4 3

   • Poprostu

    Żeby wyjąć trzeba włożyć. Taka jest zawsze zasada.

    • 5 2

 • Tu się zgodzę że druzy można budować powoli systematycznie,ale w ciąż zastanawiam.sie nad smołką

  • 13 9

 • (2)

  Jak na razie nie przekonuja argumenty p. Wlodarczyka .Z taka gra i taktyka Arka wielu meczy nie wygra , jesli nie wcale , co moze sie skonczyc degradacja. Bardzo duzo wyjasni sytuacja po meczu z Zaglebiem. Jesli Arka go nie wygra ,to cienko to widac. Co do Koleva ,to duzo biega ,jak baletnica ,bez pozytku.

  • 17 11

  • (1)

   Kolev haruje jak wół w każdym meczu ,a że nie strzela bramek to tylko i wyłącznie dlatego ,że mu nikt piłek nie dogrywa i jeżeli tego nie widzisz kolego toś ślepy jak kret.

   • 4 5

   • Slepy nie jestem , kazdy widzi co chce albo patrzy na pilke nozna inaczej. Dla mnie gosc pozoruje gre .Skoro wg. ciebie haruje ,to gdzie sa efekty tej harowy ?

    • 3 1

 • TAG (1)

  Ojrzinho wróć!!!

  • 8 22

  • Walnij sie w czerep kolego

   LO zrobił maxa w Arce jeżeli chodzi o jego myśl szkoleniowa i wyniki, a kto to nie idzie do przodu ten się cofa.

   • 9 3

 • Do malkontentow

  Smółka robi dobrą robotę styl gry zupełnie inny niż w zeszłym sezonie nie ma tak dobrych wyników ale z meczu może być tylko lepiej i wieże w to i widzę jak trener ma pomysł na naszą Arkę tylko dajmy im spokój niech spokojnie pracują! W niedzielę idziemy na mecz i kibicujmy naszej Arce i niech wie że w nią zawsze wierzymy!

  • 23 8

 • Przy takiej rotacji zawodnikow jak w ostatnim okresie druzyny stabilnej nie zbuduje sie nigdy, Ojrzynski tez budowal, zmienila sie polowa skladu i budujemuy od nowa. Po zakonczeniu rozgrywek skład zmieni sie znowu i tak w kołko Macieju. Rozumiem ze Szwoch i Marcjanik chcieli odesjc , ale mam pretensje o pozbycie sie Warcholaka.który nie był gorszy od np. Danielaka na którego postawił tr.Smółka , wg mnie błednie. Tak samo zbyt powolnie wprowadza się młodych, a zbyt pospiesznie wypozycza sie ich, co wyglada jak handel wypozyczeniami.

  • 9 5

 • Ale nędza

  • 10 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Maciej Szpak 32 50 50%
2. Grzegorz Wantoch-rekowski 35 49 45.7%
3. Miś Beżuś 33 48 48.5%
4. Marek Węgrzynowski 35 44 40%
5. Sylwia Figura 33 43 42.4%

Tabela końcowa

Piłka nożna - I liga
M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź
2 Ruch Chorzów
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
4 Wisła Kraków
5 Puszcza Niepołomice
6 Stal Rzeszów
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała
8 ARKA GDYNIA
9 Chrobry Głogów
10 GKS Katowice
11 Zagłębie Sosnowiec
12 Górnik Łęczna
13 GKS Tychy
14 Apklan Resovia
15 Odra Opole
16 Skra Częstochowa
17 Chojniczanka Chojnice
18 Sandecja Nowy Sącz
 • Bezpośredni awans do ekstraklasy
 • ŁKS Łódź, Ruch Chorzów
 • Baraże o awans do ekstraklasy
 • półfinały
 • Wisła Kraków - Puszcza Niepołomice 1:4 (0:2)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
 • finał, zwycięzca awansuje do ekstraklasy
 • 11 czerwca godz. 18: Bruk-Bet Termalica - Puszcza
 • Spadek do II ligi
 • Skra Częstochowa, Chojniczanka Chojnice, Sandecja Nowy Sącz
 • Awans z II ligi
 • Polonia Warszawa, Znicz Pruszków (bezpośredni)
 • 11 czerwca jedna drużyna po barażach: Kotwica Kołobrzeg/Motor Lublin - Stomil Olsztyn/Wisła Puławy

Ostatnie wyniki Arki

Bruk-Bret Termalica Nieciecza
3 czerwca 2023, godz. 17:30
72% Bruk-Bret Termalica Nieciecza
10% REMIS
18% ARKA Gdynia
ŁKS Łódź
35% ARKA Gdynia
24% REMIS
41% ŁKS Łódź

Relacje LIVE

Najczęściej czytane