Siatkarze Lotosu Trefla wygrali w Warszawie

19 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Trefl Gdańsk

Michał Masny (z prawej) tak rozdzielał piłki, że aż pięciu siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk osiągnęło w Warszawie dwucyfrowy wynik punktowy. Komisarz mecz za najlepszego uznał Bartosza Gawryszewskiego (w środku). Michał Masny (z prawej) tak rozdzielał piłki, że aż pięciu siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk osiągnęło w Warszawie dwucyfrowy wynik punktowy. Komisarz mecz za najlepszego uznał Bartosza Gawryszewskiego (w środku).

Siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk udanie rozpoczęli serię gier z sąsiadami w tabeli PlusLigi. Podopieczni Andrei Anastasiego na wyjeździe pokonali Onico Politechnikę Warszawską 3:1 (27:25, 25:23, 12:25, 25:18). Gospodarzom nie pomogło nawet przyjęcie na poziomie 64-procent skuteczności, gdyż popełnili aż 29 niewymuszonych błędów. MVP spotkania został środkowy bloku żółto-czarnych, Bartosz Gawryszewski, ale jeszcze czterech innych siatkarzy gości osiągnęło dwucyfrowy poziom punktowy.

ONICO: Firlej, Kowolek 18 punktów, Wrona 10, Filip 7, Łapszyński 11, Kowalczyk 9, Olenderek (libero) oraz Gruszczyński (libero), Samica 4, Smoliński, Mikołajczak 9, Halaba

LOTOS TREFL: Masny 2, Mika 16, Paszycki 12, Schulz 13, Hebda 11, Gawryszewski 13, Gacek (libero) oraz Stępień, Niemiec, Majcherski (libero)

W mecz lepiej weszli gdańszczanie. Po atakach Damiana Schulza oraz niewymuszonych błędach rywali prowadzili 5:2. Wówczas jednak zaczął mylić się i atakujący Lotosu Trefla. Zepsuł zagrywkę, a po chwili i zbicie. Następnie blok postawił Andrzej Wrona i gospodarze wyrównali na 6:6. Po chwili atak Bartosza Kowolka wyprowadził ich na prowadzenie i rozpoczął okres dominacji Politechniki.

Z gdańskiej strony było przez kilka kolejnych minut tylko gorzej. Andrea Anastasi, biorąc czas próbował zespół pobudzić do ponownej walki przy wynikach 7:10 i 15:18. Dobrze, że z pomocą przyszli rywale. Kowolek zepsuł zagrywkę, a Łukasz Łapszyński atak. Nerwy w stołecznej drużynie spotęgował jeszcze as serwisowy Mateusza Miki, który doprowadził do remisu po 20.

Jakub Bednaruk, w przeszłości m.in. rozgrywający Trefla Gdańsk, przerwał grę, ale po jej wznowieniu jego podopiecznych zastopował blok Miłosza Hebdy. Po atakach zaś Schulza i Bartosza Gawryszewskiego żółto-czarni rozpoczęli bić piłki setowe od 24:22. Grę udało się skończyć za czwartym podejściem, gdy zwycięski blok na 27:25 postawił Dmytro Paszycki.

Drugiego seta gdańszczanie rozpoczęli od ataku Miki, ale potem oddali aż 6 punktów z rzędu. Gdy rywale zaczęli się mylić, a Michał Masny odważnie grał przez środek do Bartosza Gawryszewskiego, który nie zawodził, zrobiło się 9:9.

Sześć kolejnych akcji kończyli gospodarze, ale aż cztery z nich błędami. W tej sytuacji z akademickiej ławki wyciągnięty został Paweł Mikołajczak. Były atakujący m.in. Lotosu Trefla dobrze wprowadził się do gry, zmniejszając straty na 14:15.

Potem jednak ataki Schulza i Gawryszewskiego pozwolili gdańszczanom odskoczyć na 18:15 i 21:18. Ta przewaga pozwoliła, by bezpiecznie zakończyć seta. Drugiego setballa wykorzystał Hebda.

W trzecim secie Lotos Trefl prowadził tylko raz. Po ataku Miki na 3:2 cztery kolejne punkty zdobyli rywale. Największa w tym była zasługa zagrywki Mikołajczaka, który grał już do końca spotkania.

Gdańszczanom jeszcze kilkukrotnie udawało się zdobywać punkt kontaktowy (po raz ostatni na 14:15), ale tym razem nie przełamali rywali, gdyż nie potrafili powstrzymać ich ataków ze skrzydłem. Skuteczny w tym secie był Kowolek, który też w przekroju całego spotkania był zawodnikiem, który zdobył najwięcej punktów (18).

Natomiast największym atutem Lotosu Trefla w niedzielę był wyrównany skład. Masny w ataku starał się równomiernie obdzielać kolegów piłkami, a wszyscy zawodnicy poza nim z pierwszej "6" osiągnęli dwucyfrowy wynik punktowy.

W czwartym secie gdańszczanie zmieli obraz gry, gdy od 4:8 zdobyli 4 punkty z rzędu, z czego aż 3 były Miki. Natomiast po asie serwisowy Schulza było już 15:10 na ich korzyść. Politechnika zbliżyła się na 14:17, próbowała nowych impulsów swojej grze dodać poprzez zmiany, ale nic nie wskórała. Piłkę meczową na 24:17 zdobył Gawryszewski, a przy drugiej okazji grę skończył Hebda.

Dla gdańszczan zwycięstwo w Warszawie za 3 punkty jest niezwykle ważne. Nie tylko pozwala im odskoczyć wyraźnie od zajmującego 10. miejsce rywala, ale także stwarza możliwość do kolejnego awansu w tabeli przy utrzymaniu dobrej dyspozycji, gdyż w trzech następnych meczach zespół Anastasiego zmierzy się z kolejnymi sąsiadami w tabeli, czyli zespołami plasującymi się na miejscach 5-8 w tabeli.

16 BBTS Bielsko-Biała 22 4 18 25:59 13
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 najlepszych zespołów.
Tabela wprowadzona: 2018-02-25

Wyniki 22 kolejki

• TREFL GDAŃSK - Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:20, 25:21, 25:20)
  • Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (36:34, 25:20, 26:24)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cuprum Lubin 2:3 (25:14, 20:25, 17:25, 25:23, 10:15)
  • Zaksa Kędzierzyn-Koźle - Łuczniczka Bydgoszcz 3:1 (22:25, 25:17, 25:17, 25:15)
  • BBTS Bielsko-Biała - Onico Warszawa 3:1 (25:23, 25:20, 22:25, 25:22)
  • Espadon Szczecin - MKS Będzin 1:3 (25:22, 22:25, 17:25, 19:25)
  • PGE Skra Bełchatów - Cerrad Czarni Radom 3:2 (25:23, 18:25, 18:25, 25:22, 15:12)
  • Dafi Społem Kielce - GKS Katowice 0:3 (18:25, 23:25, 23:25)