Po przegranej ze Spartakiem pomogły rywalki

Krzysztof Klinkosz
20 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Nie było niespodzianki w Widnoje pod Moskwą. Spartak Moskiewski Region zagrał tak jak na trzykrotnego mistrza Euroligi przystało i jako jedyna drużyna ukończył eliminacje grupowe w tym sezonie z kompletem zwycięstw. Lotos przegrał 60:85 (13:32, 19:19, 15:15, 13:19). Jednak gdynianki awansowały do 1/8 finału Euroligi. Stało się tak po zwycięstwach Frisco Sika Brno i Fenerbahce Stambuł. Kolejnym rywalem mistrzyń Polski będzie... Spartak.

SPARTAK: Taurasi 17, Fowles 14, Petrović 10, Bird 10, McCarville 8, Karpunina 8, Jekabsone - Zogota 8, Korstin 4, Osipowa 4, Vieru 2, Miller 0, Lisina 0.

LOTOS: Matović 17, Phillips 13, Jujka 11, Wright 7, Halvarsson 6, Tomiałowicz 4, Mukosiej 2, Kaczmarska 0, Sosnowska 0, Urbaniak 0.

Ekipa z Rosji rozpoczęła mecz od prowadzenia 3:0 po rzucie Diany Taurasi, celnym rzutem za dwa punkty odpowiedziała Marta Jujka , jednak później już z każdą minutą mistrzynie Polski traciły dystans. Jeszcze w trzeciej minucie było 9:4 dla Spartaka.

Trener Jacek Winnicki wziął czas a po powrocie do gry punkty zdobyła była koszykarka Spartaka Ivana Matović. Niestety koszykarki z Gdyni w kolejnych minutach zagrały nieskutecznie i dysponujące większym potencjałem mistrzynie Euroligi szybko osiągnęły znaczącą przewagę.

W 5 minucie było już 17:8 dla Spartaka a w 7 aż 26:10. Pierwszą kwartę gdynianki przegrały bardzo wysoko 13:32, choć tę odsłonę "trójką" zamknęła Erin Phillips.

Gdynianki przegrywały walkę na tablicach, częściej traciły piłki. Choć w drugiej kwarcie wynik otworzyła Tanasha Wright to jednak koszykarki z Gdyni tylko na chwilę powstrzymały rozpędzoną ekipę Spartaka. Po kwadransie gry gospodynie prowadziły 43:19!

Dopiero w końcówce pierwszej połowy zespół Spartaka zwolnił tempo rozgrywanych akcji i gdynianki zmniejszyły nieco straty. Po pięciu punktach z rzędu Jujki i Matović było 47:31 dla gospodyń.

Gdynianki nie potrafiły jednak w pełni wykorzystać przestoju mistrzyń Europy i dalej pudłowały w dogodnych sytuacjach, spod kosza, czy z rzutów wolnych. W efekcie pierwsza połowa zakończyła się taką samą różnicą punktową jak pierwsza kwarta. Na przerwę koszykarki schodziły przy prowadzeniu Spartaka 51:32.

W pierwszej połowie najskuteczniejszymi w ekipie z Gdyni były Erin Phillips 10 punktów i Matović 8 punktów. Dla Spartaka Moskiewski Region Sylvia Fowles zdobyła 12 puntów. Zespół z Rosji był ponad dwa razy skuteczniejszy od gdynianek w rzutach z gry. Lepiej też zbierał piłki (24:15).

Druga połowę gdynianki rozpoczęły od straty piłki, ale punkty Elżbiety Mukosiej i Phillips dały minimalne odrobienie strat (53:37 w 23 min.). Koszykarki Spartaka uznały jednak wówczas, że najwyższy czas pozbawić rywalki wszelkich złudzeń i momentalnie wyszły na 20-punktowe prowadzenie 59:39.

Mistrzynie Polski walczyły jednak dzielnie o wywiezienie z Rosji wyniku, który wstydu by im nie przyniósł, jeszcze raz zaatakowały i w 28 minucie doprowadziły do stanu 61:45 dla Spartaka. Ostatecznie po trzeciej, remisowej kwarcie, gospodynie prowadziły 66:47.

Różnica punktowa na poziomie kilkunastu "oczek" utrzymywała się w pierwszej części ostatniej kwarty, było 71:54 i 75:56, dopiero w 36 minucie gospodynie znów przekroczyły barierę 20 punktów różnicy (77:56).

Końcówka meczu należała już zdecydowanie do gospodyń, które najwyraźniej chciały zachować pasmo ponad 20-punktowych zwycięstw na własnym parkiecie. Mistrzynie Polski przegrały końcówkę spotkania 4:8 i cały mecz 60:85.

Trzeba było czekać trzy godziny na pomyślne wieści z innych parkietów. Drużyny będące w tabeli za Lotosem musiały przegrać. I tak się stało.

Zespół ze stolicy Moraw pokonał na własnym parkiecie Szeviep Szeged 69:61 (20:17, 16:22, 15:13, 18:9). W Stambule natomiast Fenerbahce wygrało z Tarbes Gespe Bigorre 82:69 (26:20, 15:18, 20:15, 21:16).

W pierwszej rundzie play-off przeciwnikiem gdynianek będzie ponownie Spartak Moskiewski Region. Rosyjska drużyna osiągnęła bowiem najlepszy bilans w eliminacjach grupowych, a gdynianki wśród 16 zespołów mają najsłabszy dorobek.