Wybrzeże udanie zaczęło play-out

Torus Wybrzeże Gdańsk

Osiem bramek Łukasza Rogulskiego poprowadziło Wybrzeże do zwycięstwa w Lubinie.
Osiem bramek Łukasza Rogulskiego poprowadziło Wybrzeże do zwycięstwa w Lubinie. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Wybrzeża idealnie weszli w fazę play-out Superligi mężczyzn. Wygrali na boisku lidera grupy, Zagłębia Lubin 28:25 (13:9). Gdańszczanie, z jedną krótką przerwą, przeważali w hali RCS, szybko wypracowując sobie 3-bramkową przewagę, a następnie starając się kontrolować wynik. Dzięki temu zrównali się punktami z rywalem w ligowej tabeli. Przypomnijmy, że 9. miejsce na koniec sezonu to utrzymanie w PGNiG Superlidze bez konieczności gry w barażach.

Zagłębie: Małecki, Shamrylo, Wiącek - Michałów 2, Stankiewicz 3, Gumiński 12, Przysiek 1, Kużdeba, Marciniak 1, Macharashvili 3, Szymyślik, Halilbegović 3, Wolski, Paluch, Czuwara, Nowakowski

WYBRZEŻE: Plaszczak, Sokołowski, Chmieliński - Mogielnicki 1, Kornecki 2, Sulej 2, Rogulski 8, Prymlewicz 1, Papaj 2, Lijewski 5, Kondratiuk 3, Rakowski 3, Adamski, Abram, Nilsson, Piątek 1

Gdańscy szczypiorniści zaczęli walkę o życie. Tak starcia w drugiej fazie Superligi mężczyzn nazwał Marcin Lijewski. Rozgrywający dodał również, że ten najbliższy będzie miał szczególne znacznie. Zagłębie przewodziło bowiem samodzielnie grupie walczącej o utrzymanie. A tylko lider zapewni sobie bezpośrednie utrzymanie. Drugi zespół zagra w barażu z trzecią drużyną I ligi, a dwa ostatnie spadną.

Tak Wybrzeże, jak i Śląsk Wrocław traciły do Zagłębia dwa punkty. A to oznaczało, że gdańszczanie, którzy nie chcą po roku przerwy wracać na niższy szczebel rozgrywek, potrzebowali zwycięstwa w Lubinie, aby się z nim zrównać.

Na pierwszą bramkę w hali RCS czekaliśmy aż trzy minuty. Wynik spotkania otworzyli podopieczni Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka. Po kolejnych dwóch minutach prowadzenie z karnego podwyższył Łukasz Rogulski (0:2) i wyglądało na to, że gdańszczanie przejmują powoli kontrolę. Niestety trafili na kolejny moment bezradności w ataku. Odblokowało się za to Zagłębie i nagle zrobiło się 3:2 dla gospodarzy.

Remis przyniósł kolejny rzut karny, który Wybrzeże otrzymało w 10. minucie. Wykorzystał go Adrian Kondratiuk. Jak się okazało, rozpoczął on serię bramkową przyjezdnych. W 17. min. prowadzili oni już 6:3. A gdy na listę strzelców po raz drugi w meczu wpisał się Rogulski przewaga wzrosła do 8:4. Wtedy gdańszczanie skupili się na kontrolowaniu wyniku. I do przerwy wychodziło im to bardzo dobrze. Zeszli do szatni wygrywając 13:9.

W drugiej połowie obejrzeliśmy dużo walki, kar i trzy czerwone kartki. Zdobywanie bramek zapoczątkował w niej Wojciech Gumiński. Wybrzeże w rewanżu wywalczyło rzut karny, ale piłki do bramki nie przepuścił Yuriy Shamrylo.

Rzut Faruka Halilbegovicia sprawił, że szczypiorniści Wybrzeża nie czuli się już tak bezpieczni (11:13). To jednak wystarczyło, aby się ocknęli i po 5 min. drugiej połowy wreszcie trafili do bramki. W 38. min. dopuścili jednak do bramki kontaktowej, której autorem był Leszek Michałów (14:15).

Sytuację uspokoił 6. trafieniem w meczu Rogulski. Do tego w 44. min. sprawy w swoje ręce postanowił wziąć Lijewski. Zdecydował się na rzut z drugiej linii z wyskoku. Zrobił to na tyle mocno, że bramkarz rywali mógł jedynie wyjąć piłkę z siatki (16:19). Minutę później indywidualną akcją popisał się Hubert Kornecki (16:20) i Wybrzeże ponownie mogło zabrać się jedynie za zabezpieczanie korzystnego wyniku.

Robiło to na tyle skutecznie, że nie powstrzymała go czerwona kartka, którą w 53. min. otrzymał Andrzej Rakowski. Rywale nie pozostawali jednak długo dłużni i już w 55. min. to samo spotkało Mikołaja Szymyślika. A Wybrzeże spokojnie dograło z przewagą bramkową do końca, choć w ostatniej minucie na czerwień zapracował Piątek. Można powiedzieć, że gdańszczanie przejęli od Zagłębia inicjatywę w walce o utrzymanie. Do tego niespodziewanie Nielba Wągrowiec pokonała u siebie Śląsk 27:24 (15:12).