Arka zremisowała w Łęcznej

23 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Adrian Budka w Łęcznej został cofnięty do obrony, a mimo to strzelił pierwszego gola w barwach Arki. Adrian Budka w Łęcznej został cofnięty do obrony, a mimo to strzelił pierwszego gola w barwach Arki.

W zaległym meczu z 9. kolejki I ligi piłkarze Arki zremisowali na wyjeździe z Górnikiem Łęczna 1:1 (1:0). Ten wynik nie zadowolił żadnej z drużyn. Gdynianie jeszcze przed przerwą mieli okazję, aby strzelić drugiego gola, a w przypadku zwycięstwa zbliżyć się na odległość zaledwie 3 punktów do miejsca dającego na koniec sezonu awans do ekstraklasy. Natomiast gospodarzom wygrana dałaby pozycję wicelidera tabeli.

Szałachowski 52 - Budka 25

GÓRNIK: Prusak - Bonin (77 Tadrowski), Kalkowski, Szmatiuk, Mraz - Kozacuks (56 Sasin), Nowak - Szałachowski, Zawistowski, Wiązowski - Paluch (30 Niedziela)

ARKA: Szromnik - Budka, Sobieraj, Juraszek, Tomasik - Marcus (65 Rzuchowski), Jarzębowski, Pruchnik (75 Jamróz), Radzewicz - Szwoch - Aleksander (90+3 Szubert)

Sędzia: Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Wiązowski (Górnik), Szromnik, Juraszek, Marcus, Sobieraj (Arka). Widzów: 2500.

Trener Paweł Sikora zdecydował się dokonać jednej zmiany w porównaniu z "11", którą wystawił do meczu sobotniego z Kolejarzem Stróże. W miejsce Brazylijczyka Glaubera na prawej obronie ustawiony został Adrian Budka. W Arce nominalny skrzydłowy nie grał jeszcze na tej pozycji, ale już na początku wrześni,a w wywiadzie udzielonemu trojmiasto.pl mówił, że pozycja na boku defensywy nie jest mu obca.

ADRIAN BUDKA: GRYWAŁEM TEŻ NA PRAWEJ OBRONIE

O wiele więcej zmian było w Górniku. Jurij Szatałow nie mógł skorzystać z pauzującego za kartki kapitana drużyny, Veljko Nikitovicia, a także kontuzjowanych, byłych piłkarzy... Arki: obrońcy Juliena Tadrowskiego i napastnika Łukasza Zwolińskiego, choć ten pierwszy usiadł na ławce rezerwowych, a w końcówce spotkania wybiegł na boisko.

W TAKIM SKŁADZIE ARKA WYGRAŁA Z KOLEJARZEM 3:1

Jednak i tak eksgraczy żółto-niebieskich nie brakowało od początku gry w szeregach gospodarzy. Na środku obrony rozpoczęli Maciej KalkowskiMaciej Szmatiuk, a na środku rozegrania występował Paweł Zawistowski. Dwaj ostatni zaliczyli spadek z gdynianami z ekstraklasy w 2011 roku.

MATEUSZ SZWOCH: ABY AWANSOWAĆ DO EKSTRAKLASY, TRZEBA PUNKTOWAĆ Z MECZU NA MECZ

Inauguracyjny kwadrans upłynął na wzajemnym badaniu sił. Widać było, że drużyny miały przed sobą respekt. Arka najgroźniejszą sytuację stworzyła w 8. minucie. Po stałym fragmencie gry w polu karnym rywali zablokowany został strzał Kamila Juraszka, który miejsce w podstawowym składzie zawdzięcza kontuzji Michała Marcjanika.

Obu drużynom brakowało precyzji w podaniach. W ich poczynaniach dominował głównie strach, aby nie popełnić błędu w defensywie, który otworzy rywalom drogę do siatki. Do 20 minutach było nadal bez goli.

Pierwszy celny strzał w tym meczu oddał w 22. minucie Arkadiusz Aleksander. Jednak napastnik Arki był zmuszony, aby uderzać sprzed pola karnego. Posłał piłkę obok słupka.

Gdynianie objęli prowadzenie w 25. minucie. Debiutanckiego gola w żółto-niebieskich barwach strzelił Adrian Budka. Prawy obrońca stał tam, gdzie obrońcy Górnika wybili piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Marcina Radzewicza. Potężny strzał z woleja, sprzed "16" Budki zaskoczył Sergiusza Prusaka.

Już po pół godzinie Jurij Szatałow zdecydował się na zmianę. Na boisku w Górniku wszedł kolejny były piłkarzy Arki, Bartłomiej Niedziela.

Chwilę wcześniej gorąco było pod gdyńską bramką, ale zadbali o to... Piotr TomasikMichał Szromnik. Obrońca zbyt lekko podał do bramkarza, piłkę przechwycił Tomasz Bonin, ale kopnął ją nad poprzeczką.

PIOTR TOMASIK: JEŚLI WYGRAMY W ŁĘCZNEJ, STANIEMY NA WOZIE

Po stracie gola Górnikowi trzeba oddać, że od raz ruszył do ataków. Niecelnie z dystansu strzelał również Bartosz Wiązowski.

Jednak w 40. minucie to Arka powinna poprawić wynik na 2:0. Aleksander wykorzystał błąd Szmatiuka i wyszedł sam na sam z bramkarzem. Jednak niezbyt precyzyjny strzał gdyńskiego napastnika obronił Prusak!

Do przerwy Arka utrzymała prowadzenie 1:0, choć w końcówce pierwszej połowy żółtą kartkę za opóźnianie gry otrzymał Szromnik. Za to samo bramkarz został upomniany podczas meczu w Bełchatowie, ale to już był prawie koniec spotkania, które żółto-niebiescy wygrali 1:0.

ARKA WYGRAŁA NA WYJEŹDZIE Z LIDEREM I LIGI

Na drugą połowę drużyny wyszły w zestawieniach, w których kończyły pierwszą odsłonę. Od środka rozpoczęła Arka, ale szybko pierwszy groźny atak przeprowadził Górnik. Szromnik dobrze uprzedził Sebastiana Szałachowskiego, któremu piłkę próbował wyłożyć Tomasz Nowak.

Gospodarze od razu przejęli inicjatywę. Gdynianie byli cofnięci, starali się grać pressingiem i czekali na kontrę. Taka taktyka jest zawsze ryzykowna. Arka boleśnie przekonała się o tym już w 52. minucie.

Akcję na remis rozpoczął prawym skrzydłem Bonin. Piłki nie zdołał wybić Krzysztof Sobieraj. Z prezentu skorzystał Szałachowski, który z pola karnego uderzył nie do obrony. Jak się później okazało w ten sposób został ustalony końcowy rezultat.

O pechu Arka mogła mówić w 60. minucie. Niewiele brakowało, aby Tomasz Jarzębowski popisał się golem z rzutu wolnego tuż sprzed pola karnego, jak to miało miejsce w Bełchatowie. Niestety, w Łęcznej kapitan żółto-niebieskich posłał piłkę w poprzeczkę.

Po drugiej stronie boiska dwukrotnie do wolnych w ciągu 5 minut podchodził Zawistowski. Za pierwszym razem kopnął wysoko nad bramką, ale przy drugim uderzeniu pomocnika Górnika musiał wykazać się Szromnik. Wynik nie uległ zmianie, gdyż bramkarz pewnie złapał piłkę.

W 65. minucie trener Sikora wzmocnił defensywę. Za Marcusa, który wcześniej zarobił żółtą kartkę, a w tym meczu był ustawiony jako prawoskrzydłowy, wszedł Michał Rzuchowski.

Obraz gry nie zmieniał się. Od początku drugiej połowy przeważał Górnik. Minęła 70. minuta, ale już dwukrotnie po golu było groźnie pod bramką Arki. W pierwszej sytuacji dobrze interweniował Juraszek, w drugiej spudłował Nowak.

W 73. minucie Szromnik obronił uderzenie Bonina. Natomiast chwilę wcześniej piłka po strzale Szałachowskiego poszybowała nad poprzeczką.

Tego jeszcze nie było w tym sezonie. Na kwadrans przed końcem trener Sikora zdjął z boiska Radosława Pruchnika. Ten pomocnik we wszystkich dotychczasowych meczach grał od pierwszej do ostatniej minuty. Co najwyżej zmieniano mu pozycję. Na przykład w pucharowym meczu z Ruchem Chorzów kończył grę jako środkowy obrońca.

W nowym ustawieniu ofensywy, po wejściu Łukasza Jamroza celny strzał oddał Mateusz Szwoch, ale bramkarz Górnika poradził sobie bez problemu z piłką posłaną w środek bramki.

Na niespełna kwadrans przed końcem meczu do gry wszedł Tadrowski, którego zimą Arka sprzedała do Pogoni Szczecin za 200 tysięcy złotych. Niemal przy pierwszym kontakcie z piłką Juliena sfaulował go Krzysztof Sobieraj. Sędzia już po raz czwarty sięgnął po kartkę, aby ukarać piłkarza Arki.

W 88. minucie gdynianie mogli odetchnąć z ulgą. Po strzale Nowaka i rykoszecie piłka nieznacznie minęła słupek. Sędzia przedłużył mecz o 3. minuty.

W doliczonym czasie zaatakowała Arka, ale dośrodkowanie Szwocha przechwycił Prusak. Po chwili zaś trener Sikora zrobił ostatnią zmianę, aby zyskać na czasie.

• Wyniki 13 kolejki:
  • ARKA GDYNIA - Kolejarz Stróże 3:1 (1:1)
  • Górnik Łęczna - Puszcza Niepołomice 2:0 (1:0)
  • Energetyk ROW Rybnik - Dolcan Ząbki 2:2 (1:1)
  • Okocimski Brzesko - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:0
  • Flota Świnoujście - GKS Tychy 0:1 (0:0)
  • Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 1:0 (0:0)
  • Miedź Legnica - Chojniczanka 2:2 (1:2)
  • Wisła Płock - GKS Bełchatów 1:0 (1:0)
  • GKS Katowice - Olimpia Grudziądz 4:0 (1:0)

• Dawac sledzie derby musza być!!
      z takimi ogorkami to i nasze rezerwy by wygrały!!

• 20 9

• w Łęcznej przy ulicy Al. Jana Pawła II 13

• 17 3

• Abudawi TV

• 6 5

• LIVE: Górnik - Łęczna Która z drużyn dołączy do czołówki po meczu w Łęcznej? (1)

Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie.