Arka Gdynia przegrała z Pogonią Szczecin, ale nie spadnie z ekstraklasy

5 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Pavels Steinbors kilkukrotnie ratował Arkę przed stratą gola, także broniąc rzut karny. Nie uchronił jednak zespołu od porażki z Pogonią. Pavels Steinbors kilkukrotnie ratował Arkę przed stratą gola, także broniąc rzut karny. Nie uchronił jednak zespołu od porażki z Pogonią.

Piłkarze Arki Gdynia po emocjonującym widowisku przegrali na wyjeździe z Pogonią Szczecin 2:3 (1:1), choć rzut karny obronił Pavels Steinbors. Mimo piątej z rzędu porażki w ekstraklasie, już przed meczemm utrzymanie na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zapewniła im wygrana Sandecji z Piastem Gliwice.

Pogoń Szczecin Pogoń Szczecin
1 Załuska – 77 Nunes, 21 Rudol, 25 Dvali, 24 Niepsuj – 11 Delew, 20 Hołota, 6 Murawski, 9 Frączczak – 14 Drygas – 13 Rasmussen
Sędziowie: Złotek (Stalowa Wola), Myrmus, Lekki
Widzów: 10199
1 Steinbors - 33 Zbozień, 29 Marcjanik, 28 Helstrup, 17 Marciniak - 2 Socha, 21 Sambea, 90 Bogdanow, 23 Warcholak - 10 Szwoch - 9 Jurado
  • 46' 13 Rasmussen Zmiany 18 Buksa
  • 53' 14 Drygas Zmiany 4 Piotrowski
  • 84' 24 Niepsuj Zmiany 2 Rapa
  • 46' 21 Sambea Zmiany 4 Sołdecki
  • 55' 23 Warcholak Zmiany 13 Piesio
  • 71' 2 Socha Zmiany 11 Siemaszko
  • 34' 14 Drygas
  • 56' Frączczak
  • 82' 18 Buksa
  • 40' 10 Szwoch karny
  • 63' 9 Jurado
  • 36' Drygas
  • 70' 20 Hołota
  • 29' Helstrup
  • 48' 17 Marciniak
  • 68' 2 Socha
  • 90' Jurado

- O meczu z Legią Warszawa należy już zapomnieć. Teraz trzeba jak najszybciej zdobyć ten brakujący punkt do utrzymania ekstraklasy. Na pewno nie zmarnujemy tego, na co pracowaliśmy cały rok - zapewnia obrońca Arki Dawid Sołdecki, który wciąż nie jest pewny swojej przyszłości w Gdyni.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z DAWIDEM SOŁDECKIM PO PRZEGRANYM FINALE PUCHARU POLSKI
Z Pogonią Arka grała w tym sezonie dwa razy. W Gdyni przegrała aż 0:3 w szóstej kolejce i była to pierwsza przegrana zespołu trenera Ojrzyńskiego. W Szczecinie było już tylko 0:1. Żółto-niebiescy temu rywalowi nie strzelili zatem nawet gola, więc dziś jest szansa, aby mocno poprawić statystyki.

PRZECZYTAJ RELACJĄ Z MECZU ARKA - POGOŃ ROZEGRANEGO 19 SIERPNIA

PRZECZYTAJ RELACJĄ Z MECZU POGOŃ - ARKA ROZEGRANEGO 16 GRUDNIA
Rezerwowi Pogoni: 26 Bursztyn - 2 Rapa, 15 Matynia, 4 Piotrowski, 18 Buksa, 55 Kowalczyk, 29 Listkowski

Rezerwowi Arki: 30 Więckowicz - 4 Sołdecki, 31 Łoś, 13 Piesio, 14 Nalepa, 18 Janus, 11 Siemaszko
W składzie Arki cztery zmiany w wyjściowej jedenastce w porównaniu z finałem Pucharu Polski przeciwko Legii. Nie ma Jankowskiego, Nalepy, Marcusa i Sołdeckiego, są za to: Socha (ARKA Gdynia), Sambea (ARKA Gdynia), Jurado (ARKA Gdynia) i Marciniak (ARKA Gdynia). Trener Ojrzyński wystawił aż sześciu nominalnych obrońców - na skrzydłach znaleźli się bowiem Warcholak i Socha.
Minuta ciszy poświęcona pamięci Pawła Waniorka, byłego koszykarza i reprezentanta Polski zasłużonego dla Szczecina w tej dyscyplinie sportu.
1'
Od środka rozpoczęli mecz gospodarzy
2'
Akcja Arki lewą stroną zatrzymana po stracie Warcholaka (ARKA Gdynia)
2'
Dobry odbiór i prostopadłe podanie Sambei (ARKA Gdynia) do Jurady (ARKA Gdynia), ale tego z lewej strony zatrzymał Rudol (Pogoń Szczecin). Rzut rożny dla Arki
3'
Dobra centra Bogdanowa (ARKA Gdynia), ale gdynianie nie zdołali zamknąć akcji
3'
Do linii końcowej z piłką urwał się Jurado (ARKA Gdynia) i wrzucił w pole karne, ale obrońcy Pogoni zażegnali niebezpieczeństwo
5'
Niecelnie na bramkę Steinborsa (ARKA Gdynia) uderzał Hołota (Pogoń Szczecin)
5'
Wysokim pressingiem wychodzi Pogoń na gdynian. Akcję gości przerywa Delew (Pogoń Szczecin)
6'
Składnie rozegrana akcja Arki i rzut rożny dla gdynian po tym jak zablokowane zostało podanie Warcholaka (ARKA Gdynia)
6'
Piłka w rękach Załuski (Pogoń Szczecin)
8'
Bogdanow (ARKA Gdynia) faulował Murawskiego (Pogoń Szczecin) w środku boiska
9'
Spokojnie rozgrywają piłkę gdynianie
10'
Na spalonym Marciniak (ARKA Gdynia)
12'
Na spalonym Szwoch (ARKA Gdynia)
14'
Arka atakowała lewą stroną, ale nie zdołała się przebić. Gdynianie wycofali piłkę i budują atak od nowa
15'
Wrzutka Delewa (Pogoń Szczecin) w pole karne Arki. Groźnie w szesnastce gdynian, ale piłka na głowę Drygasa podana za wysoko
16'
Marciniak (ARKA Gdynia) przerywa kolejną akcję Delewa (Pogoń Szczecin)
17'
Marcjanik (ARKA Gdynia) przerywa akcję Pogoni wybijając piłkę na aut
17'
Kibice Pogoni głośno domagają się bramki dla swojej drużyny
18'
Nadal wysoki pressing Pogoni
19'
Helstrup (ARKA Gdynia) powstrzymał przy linii bocznej Frączczaka (Pogoń Szczecin)
20'
Pogoń przejęła inicjatywę
22'
Warcholak (ARKA Gdynia) zagrał z lewej strony wzdłuż bramki, ale Socha (ARKA Gdynia) nie zdołał dojćć do piłki, zabrakło centymetrów
24'
Ucierpiał Bogdanow (ARKA Gdynia), zszedł za linię boczną
25'
Wrzutka Delewa (Pogoń Szczecin), głową uderzał Hołota (Pogoń Szczecin), ale zablokował go Marciniak (ARKA Gdynia)
27'
Leży w polu karnym Arki Drygas (Pogoń Szczecin), sędzia nie przerywa gry
27'
Faulowany Watcholak
27'
Pogoń domaga się karnego. Będzie analiza VAR dotycząca starcia Helstrupa (ARKA Gdynia) z Drygasem (Pogoń Szczecin) w polu karnym
rzut karny
29'
Rzut karny dla Pogoni
29'
Żółtą kartką został ukarany Helstrup (ARKA Gdynia).
30'
Steinbors (ARKA Gdynia) obronił strzał po ziemi Frączczaka (Pogoń Szczecin)!
30'
Steinbors (ARKA Gdynia) zderzył się z Marcjanikiem (ARKA Gdynia), który próbował zablokować dobitkę. Udzielana jest mu pomoc medyczna
33'
Gra wznowiona, Steinbors (ARKA Gdynia) może kontynuować
34'
[1:0] Pogoń Szczecin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Drygas. Wrzutka z lewej strony w pole katne, piłkę blokował Sambea, który zrobił to na tyle nieudolnie, że zgrał ją pod nogi Drygasa, a ten huknął między nogami zaskoczonego Steinborsa
36'
Żółtą kartką został ukarany Drygas (Pogoń Szczecin) za faul na Jurado
37'
Niecelnie uderzał Warcholak (ARKA Gdynia)
rzut karny
39'
Delew (Pogoń Szczecin) nadepnął na nogę Jurado (ARKA Gdynia) w polu karnym. Rzut karny dla Arki!
40'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Szwoch. Sprytnie podciął piłkę i pewnie pokonał Załuskę
44'
Zablokowany atak Pogoni
45'
Szuka jeszcze okazji bramkowej Pogoń, ale dobry powrót zaliczył Warcholak (ARKA Gdynia)
45'
Arbiter doliczył 4 minuty do pierwszej części meczu
45+1
Ucierpiał w starciu z Warcholakiem (ARKA Gdynia) Delew (Pogoń Szczecin)
45+4
Koniec pierwszej połowy. Pogoń - Arka 1:1.
Arka w pierwszej części gry posiadała piłkę przez 58 procent czasu, miała trzy rzuty rożne, a Pogoń żadnego. Goście oddali jednak zaledwie jeden celny strzał przy trzech gospodarzy. Steinbors (ARKA Gdynia) obronił rzut karny Frączczaka (Pogoń Szczecin), ale po chwili fatalny błąd popełnił Sambea (ARKA Gdynia), który... asystował Drygasowi (Pogoń Szczecin) przy bramce na 1:0. Karnego dla gości wywalczył jednak aktywny dziś Jurado (ARKA Gdynia), a po profesorsku wyrównał z jedenastki Szwoch (ARKA Gdynia).

46'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rasmussen, w jego miejsce wchodzi Buksa.
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sambea, w jego miejsce wchodzi Sołdecki.
46'
Od środka rozpoczęła drugą połowę Arka
48'
Marciniak (ARKA Gdynia) faulował Delewa (Pogoń Szczecin) tuż przed polem karnym
48'
Żółtą kartką został ukarany Marciniak (ARKA Gdynia). Nie zagra w następnym meczu, bo to jego ósmy kartonik
49'
Steinbors (ARKA Gdynia) znakomicie odbija piłkę po uderzeniu Nunesa (Pogoń Szczecin) z 16 metra
50'
Warcholak (ARKA Gdynia) ucierpiał w starciu z Drygasem (Pogoń Szczecin), który pracuje na drugą żółtą kartkę
51'
Arka wznawia od rzutu wolnego na własnej połowie
52'
Znakomity przerzut Marcjanika (ARKA Gdynia) na lewą stronę do Jurado (ARKA Gdynia)
53'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Drygas, w jego miejsce wchodzi Piotrowski.
55'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza utykający Warcholak, w jego miejsce wchodzi Piesio.
56'
[2:1] Pogoń Szczecin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Frączczak. Idealna wrzutka Nunesa prosto na głowę napastnika, który znakomicie wykończył akcję i skierował piłkę na długi słupek nie do obrony dla Steinborsa.
59'
Frączczak (Pogoń Szczecin) zablokowany na raty przez obrońców Arki podczas zejścia w pole karne z piłką z prawej strony
60'
Piłkę po wrzutce Marcjanika (ARKA Gdynia) łapie Załuska (Pogoń Szczecin)
63'
[2:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jurado. Kapitalne uderzenie Hiszpana zza linii pola karnego. Dostał piłkę na lewą stronę od Piesia, zszedł do środka przy pojedynku 1 na 1 z Niepsujemy i fantastycznie przymierzył sprzed szesnastki przy dalszym słupku. Załuska bez szans
64'
Znów Jurado (ARKA Gdynia) po odbiorze, z jeszcze dalszej odległości, ale obok słupka
66'
Rzut rożny dla Pogoni po strzale Buksy (Pogoń Szczecin)
68'
Niecelnie z dystansu Piotrowski (Pogoń Szczecin) po podaniu Nunesa (Pogoń Szczecin)
68'
Żółtą kartką został ukarany Socha (ARKA Gdynia).
70'
Żółtą kartką został ukarany Hołota (Pogoń Szczecin).
71'
Załuska (Pogoń Szczecin) łapie piłkę po wrzutce Szwocha (ARKA Gdynia)
71'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Socha, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
71'
Trener Ojrzyński przechodzi więc do gry dwoma napastnikami
72'
Murawski (Pogoń Szczecin) wywalczył rzut rożny
73'
Delew (Pogoń Szczecin) z dystansy nad poprzeczką, ale dotknął piłki Siemaszko (ARKA Gdynia). Rzut rożny
77'
Buksa (Pogoń Szczecin) na spalonym przy indywidualnej akcji Niepsuja (Pogoń Szczecin), który po minięciu trzech arkwoców zatrzymał się dopiero na Zbozieniu (ARKA Gdynia)
82'
[3:2] Pogoń Szczecin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Buksa. Rzut wolny, Steinbors odbił piłkę, Hołota wygrał pojedynek z Siemaszką i zagrał prostopadle w pole karne. Tam Frączczak zrobił miejsce Buksie, a ten skierował piłkę do siatki.
84'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Niepsuj, w jego miejsce wchodzi Rapa.
86'
Groźna kontra Pogoni. Piotrowski (Pogoń Szczecin) oko w oko ze Steinborsem (ARKA Gdynia), ale ten odbija piłkę!
88'
Siemaszko (ARKA Gdynia) zgrywał głową po wrzutce do Marcjanika (ARKA Gdynia), ale ten został zablokowany. Rzut rożny
89'
89'
Delew (Pogoń Szczecin) z lewej strony do Murawskiego (Pogoń Szczecin) na czystą pozycję, ale ten uderzył obok słupka!
90'
Żółtą kartką został ukarany Jurado (ARKA Gdynia).
żółta i czerwona
90'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Jurado (ARKA Gdynia).
90'
Arbiter doliczył 3 minuty
90+3
Koniec meczu. Pogoń Szczecin wygrała z Arką Gdynia 3:2 (1:1)
Arce do utrzymania w ekstraklasie miał wystarczyć remis w Szczecinie, ale wygrana Sandecji z Piastem sprawiła, że przy terminarzu na trzy ostatnie kolejki, gdynianie nie spadną niżej niż na 14. lokatę. Arka wiedziała to przed pierwszym gwizdkiem, ale i tak stworzyła dobre widowisko. Przeważającą stroną była jednak Pogoń, która wygrała, choć Steinbors (ARKA Gdynia) obronił rzut karny Frączczaka (Pogoń Szczecin). To z pewnością nie był dzień Sambei (ARKA Gdynia), który zawalił pierwszego gola. Błyszczał za to Jurado (ARKA Gdynia), który popisał się cudownym uderzeniem na 2:2. Hiszpan w 90. minucie dostał dwie żółte kartki - za faul i za dyskusję z arbitrem, więc goście kończyli mecz w osłabieniu. O wyniku ostatecznie przesądził Buksa (Pogoń Szczecin). Obie drużyny przy większej skuteczności mogły jednak zdobyć więcej goli.

16 Sandecja Nowy Sącz 34 6 13 15 32:51 31
* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2018-05-06

Wyniki 34 kolejki

• grupa o miejsca 9-16
  • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:1
  • Pogoń Szczecin - ARKA GDYNIA 3:2 (1:1)
  • Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3 (2:1)
  • Sandecja Nowy Sącz - Piast Gliwice 2:1 (1:0)
  • grupa o miejsce 1-8
  • Wisła Płock - Lech Poznań 0:0
  • Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:0
  • Korona Kielce - Wisła Kraków 0:3 (0:2)
  • Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 0:2 (0:2)

Opinie (297) ponad 10 zablokowanych

• .... (9)

Cóż,Arka zostaje w ekstralidze.Pogoń również.Obie drużyny pokazały wolę walki do samego końca.Miło się oglądało a przegrana cóż,to jest sport mili moi.Na moje fachowe oko Sandecja i Olimpia spadają.I tak ta nasza liga to wieczna gra o pietruszkę,w Europie nic nie znaczymy.Liczę na mundial Lewego i Peszkę/MilęDobrego wieczora przy grylku i kaszanaczce)