Pierwsza porażka szczypiornistek Vistalu

16 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
W poprzednim sezonie Vistal przegrał z Pogonią w półfinale play-off. Teraz w Szczecinie doznał pierwszej porażki w tym sezonie ligowym. Na zdjęciu Monika Kobylińska i Daria Zawistowska. W poprzednim sezonie Vistal przegrał z Pogonią w półfinale play-off. Teraz w Szczecinie doznał pierwszej porażki w tym sezonie ligowym. Na zdjęciu Monika Kobylińska i Daria Zawistowska.

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia przegrały pierwszy mecz w PGNiG Superlidze. Podopieczne Pawła Tetelewskiego straciły kontrolę nad wyjazdowym spotkaniem z Pogonią Balticą Szczecin w ostatnich 20 minutach, a w całej drugiej połowie miały duże problemy ze skutecznością. Dlatego przegrały 19:24, choć do przerwy prowadziły 12:9. Jednak to niepowodzenie nie przekreśla możliwości zajęcia 1. miejsca na półmetku sezonu zasadniczego. Trzeba jednak w niedzielę wygrać w Nowym Sączu.

POGOŃ BALTICA: Płaczek, Wierzbicka - Bancilon 3 bramki, Noga 1, Szczecina 2, Cebula 2, Costa, Królikowska 2, Jedziniak, Zimny 4, Koprowska 2, Zawistowska 2, Kochaniak 3, Jaszczuk, Buratto, Gadzina 3

VISTAL: Gapska, Kordowiecka, Kamińska - Janiszewska 1, Łabuda, Urbaniak, Dorsz, Kobylińska 7, Stanulewicz 3, Kozłowska 2, Matieli 5, Szarawaga, Borysławska, Uścinowicz, Macedo 1

Dla jednej i drugiej drużyny miał to być mecz o tytuł mistrza półmetka sezonu zasadniczego. Jednak w przededniu spotkania Pogoń praktycznie straciła na to szansę. Komisja Odwoławcza przy ZPRP ukarała klub walkowerem za mecz 2. kolejki, który szczecinianki na parkiecie wygrały z Metraco Zagłębiem w Lubinie 30:24. Uznano że w tym spotkaniu bezprawnie zagrały 4 zawodniczki spoza Unii Europejskiej, gdy ówczesny regulamin dopuszczał występ tylko 3 takich zawodniczek.

Przeciwko Vistalowi zagrały 3 Brazylijki (Barbara Buratto Brocardo, Moniky Karla Novais Bancilon, Ligia Costa da Silva) oraz Białorusink Hanna Jaszczuk, ale tym razem nie ma mowy o złamaniu przepisów. Dokonano bowiem stosownych poprawek w regulaminie. Teraz Jaszczuk, która ma Kartę Polaka, nie jest traktowana jako zawodniczka spoza UE.

Gdynianki w Szczecinie nie zastawiały się na sprawami proceduralnymi tylko od razu solidnie zabrały się, by zapracować na 10. zwycięstwo w tym sezonie. Rejestr bramkowy otworzyła jedna z dwóch Brazylijek Vistalu: Patricia Matieli, a Monika Kobylińska poprawiła na 2:0.

TAK RELACJONOWALIŚMY NAJLEPSZY MECZ VISTALU W DEFENSYWIE W TYM SEZONIE

Podopieczne Pawła Tetelewskiego przede wszystkim jednak bazowały na solidnej defensywie. W pierwszej połowie potwierdziły, że zaledwie 14 bramek, które w ostatnią niedzielę pozwoliły rzucić KPR Kobierzyce, to nie dzieło przypadku.

Pogoń dopiero w 6. minucie znalazła receptę na Małgorzatę Gapską. Piłkę w siatce umieściła Karolina Kochaniak. Natomiast 2 minuty później Adrian Struzik już prosił o przerwę na żądanie. Miejscowe przegrywały 2:5, a 3 trafienia miała już na koncie Matieli.

Po wznowieniu gry szczecinianki zbliżyły się na 6:7, a w odpowiedzi Vistal jeszcze bardziej podkręcił tempo. Między 18. a 26. minutą gdynianki nie straciły żadnej bramki. Natomiast po drugiej stronie boiska regularnie punktowała Kobylińska, a po rzucie Joanny Kozłowskiej przyjezdne odskoczyły na 11:7.

4 bramki różnicy utrzymywały się aż do ostatnich sekund tej połowy. Tuż przed zejściem do szatni udaną akcją popisała się Agata Cebula, ustalając wynik na 12:9 dla Vistalu.

W 33. minucie Magdalena Stanulewicz po kontrze poprawiła rezultat na 14:10. Co prawda za chwilę karę otrzymała Kozłowska, ale nic nie wskazywało, że przyjezdne zaczynają tracić kontrolę nad meczem. W 39. minucie było jeszcze 16:13. Ale wówczas to Vistal stracił skuteczność. Po stronie zdobyczy nie zmienił wyniku przez 8 minut. W tym okresie nawet Kobylińska nie wykorzystała karnego.

Daria Zawistowska doprowadziła do pierwszego tego dnia bramkowego remisu (16:16). Natomiast na kwadrans przed końcem Pogoń objęła pierwsze prowadzenie. Po rzucie Bancilon było 17:16.

Gdynianki spróbowała poderwać jeszcze Kobylińska. Monika zdobyła swoją 6. i 7. bramkę, wyrównując na 17:17 i 18:18. Jednak do kolejnego karnego już nie podeszła. Adrianną Płaczek mierzyła się Matieli, ale nie dała rady. Natomiast po przeciwnej stronie boiska nie myliły się kolejno: Patrycja Królikowska, Monika KoprowskaAleksandra Zimny z karnego.

Na 4. minuty przed końcem Pogoń prowadziła 21:18. W końcówce, mimo że trener Tetelewski poprosił o przerwę, nie udało się mu już przypomnieć podopiecznym jak budować skuteczne akcje. Na skuteczny rzut zdobyła się już tylko Stanulewicz.

W całej drugiej połowie Vistal poprzestał zaledwie na 7 bramkach! W gdyński szeregach zaledwie 5 zawodniczek oddało tego dnia celne rzuty. Natomiast rywalki punktujących szczypiornistek miały dwa razy więcej i to przeważyło o końcowym rezultacie, który dla przyjezdnych jest o wiele bardziej niekorzystny niż przebieg meczu.

Na zakończenie pierwszej rundy i rozgrywek PGNiG Superligi w tym roku Vistal w najbliższą niedzielę o godzinie 16 zmierzy się z Olimpią-Beskid w Nowym Sączu.

Wyniki 11 kolejki

• Olimpia-Beskid Nowy Sącz - VISTAL GDYNIA 22:29 (13:15)
  • Selgros Lublin - AZS ŁĄCZPOL AWFIS GDAŃSK 33:32 (17:16)
  • UKS PCM Kościerzyna - Kram Start Elbląg 21:30 (9:17)
  • Pogoń Baltica Szczecin - KPR Jelenia Góra 32:25 (16:15)
  • KPR Gminy Kobierzyce - Metraco Zagłębie Lubin 17:25 (6:10)
  • Piotrcovia - Energa AZS Koszalin 24:26 (13:14)

• Bramka (1)

Szkida,że bramkarkarki dziś nam nie pomogły. Placzek wygrała mecz Szczecinowi. Klasa zawodniczka.

• 14 3

• 24 bramki stracone nie swiadcza o slabej postawie bramkarek!

W takim meczu z takim przeciwnikiem w pierwszej polowie dziewczyny zagraly dobre spotkanie . Szczecin rzucil tylko 9 bramek , czyli o az 2 wiecej od naszych w drugiej polowie . I to byla zasluga gry defensywnej i bramki . W drugiej polowie niestety nasze sie zagotowaly co skutkowalo rzutami z nieprzygotowanych pozycji i same w ten sposob wykreowaly Placzek na bochaterke meczu . Co do potencjalu Vistalu to nadal twierdze ze jest to druzyna ktora moze znalezc sie na pudle ale watpie aby na najwyzszym miejscu - za malo rasowych strzelb i sama Kobylinska mistrzostwa nie wygra .

• 6 0

• brak kondycji czy pojechały w dniu meczu?

jak można przegrać ostatnie 15 minut 1-6?
    we wcześniejszych meczach po 30 minutach grały rezerwy a teraz trzeba było grać non stop i okazało się że gwiazdeczki sopockich parkietów nie mają kondycji
    chyba że pojechały w dniu meczu wtedy nagany dla klubu

• 8 7

• Trener (4)

Nadal będę twierdził,że trener wiedział co robi podpisując szybko kontrakt na nowy sezon przed jego zakończeniem.To. że wygraliśmy napoczątku z Z.Lubin i Selgrosem wynikało z rewolucji kadrowych w tych drużynach na początku sezonu a u nas tylko 2wie nowe które coś wniosły.W meczu z drużyną równej klasy a nawet ciut lepszą i zdeterminowaną p.Tetelewski się gubi i nie jest kreatywny w trakcie meczu.Już nie wspomnę o karnych! Czy zawodniczki wogóle ćwiczą to na treningach zawsze!!??? Śmiem wątpić!!!!

• 15 9

• (3)

Przestan sie czepiac. Ten mecz byl bardzo dobry. Macie niesamowite zawodniczki.szybkie waleczne sprytne. Trener tez jest dobrym trenerem o czym swiadczy bilans wygranych. No moje Balticzanki byly lepsze.

• 8 8

• Poziom (1)

Liga w tym sezonie jest zastraszająco na niskim poziomie niż rok temu.Tak naprawdę "dominują" w nijej tylko 2wie może 3 drużyny!?Płaczek,fakt jest narazie w super formie ale nie musisz bronić naszych(Vistalu) dziewcząt i w ten sposób podwyższać sztucznie osignięcia szczecinianek bo trener Strózik zawsze będzie się sprężał na Vistal.Ma On zawsze coś do udowodnienia komuś i to mu się udaje!A potem to rużnie w lidze bywa!?

• 7 3

• masakra

Polska języka trudna jezyka...

• 11 0

• Racja

Mecz szczeciniankom wygrała Płaczek . Z czterech reprezentacyjnych bramkarek na tym meczu była najlepsza.