Gdańskie judoczki wicemistrzyniami świata

30 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Daria Pogorzelec po bardzo dobrym starcie w mistrzostwach świata może już zacząć przygotowania do igrzysk, gdyż nominację olimpijską ma praktycznie w kieszeni. Daria Pogorzelec po bardzo dobrym starcie w mistrzostwach świata może już zacząć przygotowania do igrzysk, gdyż nominację olimpijską ma praktycznie w kieszeni.

Polska drużyna zdobyła tytuł wicemistrzyń świata w judo. W srebrnym zespole walczyły trzy zawodniczki gdańskich klubów: Daria Pogorzelec, Katarzyna Furmanek i Karolina Tałach. Indywidualnie w Astanie spisała się ta pierwsza. Dzięki piątemu miejscu przedstawicielka Wybrzeża praktycznie zapewniła sobie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

W meczach drużynowych podczas mistrzostw świata w Astanie kobiety toczyły mecze składające się z pięciu walk. Trenerka biało-czerwonych, m.in. wicemistrzyni olimpijska z Atlanty, Aneta Szczepańska korzystała w tych pojedynkach z ośmiu judoczek, w tym trzech z gdańskich klubów. Daria PogorzelecKarolina Tałach reprezentują barwy Wybrzeża, a Katarzyna Furmanek jest zawodniczką AZS AWFiS. Ponadto w składzie zespołu były: Katarzyna Kłys, Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Agata Ozdoba i Anna Borowska.

W 1/8 finału Polki wygrały z Algierią 5:0 po zwycięstwach: Tałach, Furmanek, Pieńkowskiej, Podolak i Kłys. W ćwierćfinale wzięły rewanż na Niemkach za porażkę przed rokiem w pojedynku o brąz na mistrzostwach świata 2014. W Czelabińsku przegrały 2:3, a w Astanie triumfowały w takich samym stosunku po wygranych: Pogorzelec, Podolak i Kłys.

Tytuł wicemistrzowski biało-czerwone zapewniły sobie po rozgromieniu Rosjanek 5:0. Tym razem rywalki pokonały: Pogorzelec, Pieńkowska, Podolak, Ozdoba i Kłys. O złoto przyszło mierzyć się z Japonkami. Nasze zawodniczki nie miały szans. Przegrały 0:5.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Wcześniej dwie gdańszczanki rywalizowały w turniejach indywidualnych. Niewiele do podium zabrakło Pogorzelec w kategorii do 78 kilogramów. Daria ostatecznie sklasyfikowana została na 5. miejscu.

- Walczyła świetnie. Wyszła z "grupy śmierci", w której były dwie mistrzynie świata i triumfatorka igrzysk olimpijskich - ocenia Michał Kaczmarek, długoletni prezes pomorskiego okręgu judo.
W drodze do półfinału zawodniczka Wybrzeża największe brawa zebrała po zwycięstwie nad Mayrą Aguiar. Brazylijka broniła mistrzowskiego tytułu, a łącznie na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich stawała już pięć razy na podium. Ponadto Polka pokonała Lkhamdegd Purevjargal z Mongolii, Ukrainkę Wiktorię Turks i Hyunji Yoon z Korei Płd.

- Aby zdobyć medal, Daria musiała wygrać jedną z dwóch ostatnich walk. Niestety, najpierw nie dała rady późniejszej mistrzyni, a w pojedynku o brąz przegrała przez karę shido. Było to przewinienie z gatunku tych, które sędzia mógł zauważyć bądź "puścić" - dodaje Kaczmarek.
W półfinale Pogorzelec uległa Mami Umeki (Japonia), a pojedynek o brąz przegrała z  Marhinde Verkerk (Holandia). Z tą ostatnią najniższy stopień podium podzieliła Luise Malzahn (Niemcy). Natomiast tytuł wicemistrzyni zdobyła Anamari Velensek (Słowenia).

Dzięki wysokiemu miejscu w mistrzostwach świata Pogorzelec praktycznie zapewniła sobie awans do turnieju olimpijskiego, który w przyszłym roku rozegrany zostanie w Rio de Janeiro. Przypomnijmy, że w debiucie w igrzyskach, w Londynie gdańszczanka uplasowała się na 7. miejscu.

W 2016 roku na olimpijskim tatami w kategorii 78 kg będzie mogło walczyć tylko 20 zawodniczek. Aby znaleźć się w tym gronie Pogorzelec musi znaleźć się w czołowej "14" światowego rankingu (liczą po jednej zawodniczce z danego państwa, z pominięciem Brazylijki, która ma start zagwarantowany z urzędu) bądź być najlepszą Europejką spoza wspomnianej "14".

Na razie Daria jest w rankingu 11, a że przed nią jest Brazylijka i aż dwie Holenderki, to w olimpijskim rankingu Polak jest de facto 9. Ma 574 punkty. Pierwsza zawodniczka z Europy (Anastasiya Dmitriewa Rosja), z tych które obecnie są poza igrzyskami, zajmuje 22. miejsce z dorobkiem 274 pkt.

- Co prawda kwalifikacje olimpijskie w judo są długie, obejmują dwa lata i zakończą się w maju przyszłego roku, ale już teraz można stwierdzić, że Daria na igrzyska pojedzie. Jej szansę na dobycie nominacji dzisiaj oceniam na 95 procent - podkreśla Michał Kaczmarek.
TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTY RANKINGOWE JUDO

Natomiast startem indywidualnym w Astanie do igrzysk nie przybliżyła się Katarzyna Furmanek (kategoria +78 kg). Co prawda występy zainaugurowała doskonale, gdyż już w 24. sekundzie pokonała Chilijkę Giordannę Gutierrez, ale po drugiej walce pożegnała się z turniejem. Zawodniczka AZS AWFiS została zdyskwalifikowana w walce z Rosjanką Ksenią Czibisową po czwartej karze shido.

Obecnie w rankingu olimpijskim Furmanek jest dopiero 40. Ma 125 punktów. Ostatnia judoczka z Europy, która obecnie kwalifikuje się do igrzysk w tej wadze, jest niewiele przed Polką. Elisa Marchio z Włoch zajmuje 38. miejsce, a punktów ma więcej tylko o 9.

Natomiast Tałach na razie może nastawić się tylko na drużynowe sukcesy w międzynarodowych imprezach. Indywidualnie w jej wadze 63 kg Polskę reprezentuje Ozdoba i ona też jest zdecydowanie wyżej od gdańszczanki w olimpijskim rankingu. Zgromadziła 300 punktów, gdy zawodniczka Wybrzeża tylko 58.