Arka Gdynia wicemistrzem Polski U-19

24 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Wicemistrzowie Polski juniorów starszych Arka Gdynia Wicemistrzowie Polski juniorów starszych Arka Gdynia

Juniorzy starsi Arki Gdynia wywalczyli wicemistrzostwo Polski. W decydującym o układzie tabeli meczu, żółto-niebiescy rozegrali swoje najlepsze 90 minut w turnieju MP U-19 i wygrali 5:1 (2:0). Dzięki temu wskoczyli na drugi stopień podium. Mistrzem Polski została Legia Warszawa, która w ostatnim spotkaniu turnieju pokonała 2:1 Ruch Chorzów.

Bramki: Bartlewski 6, Sulewski 20, Wojowski 65, Szulc 72, Wardziński 88 - Dudek 80 (k)

ARKA: Kędra - Sulewski, Sztandar, Marcjanik, Dampc (65 Szulc) - Kreft (46 Wesołowski), Gałecki (90 Jankowski), Matys, Wojowski - Nalepa (76 Wardziński) - S.Bartlewski

Cracovia: Drzewiecki - Dudek, Moskal, Łucarz, Dobosz - Jaroszyński, Gala, Kapustka - Szewczyk, Wdowiak, Ropski

PRZECZYTAJ JAK ARKA SIĘGAŁA PO ZŁOTO PRZED ROKIEM W GDYNI

Gdynianie niezbyt dobrze weszli w finał mistrzostw Polski. W pierwszym starciu ulegli 2:5 Legii Warszawa. W drugim przegrywali już 0:2 z Ruchem Chorzów, aby ostatecznie zremisować 2:2. Jak przyznawał trener Krzysztof Janczak jego drużyna miała nawet realne szanse na zwycięstwo w tym spotkaniu jednak raziła nieskutecznością pod bramką przeciwnika.

Pomimo remisu gdynianie wciąż mieli matematyczne szanse na obronę zdobytego przed rokiem mistrzostwa. Potrzebne były do tego dwie rzeczy: wysoka wygrana Arki z Cracovią oraz Ruchu z Legią. Zwycięstwo chorzowian wydawało się jednak mało prawdopodobne, dlatego w gdyńskim klubie myślano głównie o srebrnych medalach.

FALSTART ARKI W MP U-19

Szkoleniowiec żółto-niebieskich Krzysztof Janczak, w porównaniu do poprzedniego spotkania dokonał trzech zmian w podstawowym składzie. Efekt przyniosło to już w 6. minucie, gdy czwartego gola w turnieju zdobył strzałem głową Sebastian Bartlewski.

Zespół z Gdyni zdając sobie sprawę z możliwości wywalczenia drugiego z rzędu medalu poszedł za ciosem i 14 minut później prowadzili już 2:0. Bartlewski podał z rzutu wolnego do Roberta Sulewskiego, a ten strzałem z ok. 14 metrów uderzył piłkę w okienko bramki Cracovii. Tym samym został on drugim piłkarzem żółto-niebieskich, który strzelił gola w tegorocznym turnieju MP U-19.

DRUGA POŁOWA DLA ŻÓŁTO-NIEBIESKICH

Gdynianie dalej atakowali jednak zaczęli popełniać grzechy z poprzedniego starcia i nie wykorzystali trzech kolejnych sytuacji do podwyższenia wyniku. Na szczęście w ich bramce dobrze spisywał się Dawid Kędra, który w tym czasie dwukrotnie ratował swój zespół przed utratą gola.

Bez trafień do siatki obie drużyny musiały się obejść do 65. minuty. Wówczas Arkę odblokował Paweł Wojowski. 7 minut później Michał Nalepa wyprowadził podaniem sam na sam z golkiperem Cracovii Mateusza Szulca, który pewnym strzałem pokonał bramkarza rywala.

Na 10 minut przed upływem regulaminowego czasu gry żółto-niebiescy pozwolili Cracovii zdobyć honorowe trafienie z rzutu karnego jednak po chwili odpowiedzieli bramką. Drugą asystę w meczu zaliczył Bartlewiski, a wynik spotkania ustalił Maciej Wardziński.

- Wreszcie poukładaliśmy szyki obronne. W podstawowym składzie wprowadziłem kilka zmian, ale proszę pamiętać, że dysponowałem drużyną, która była dobrze przygotowana do tego turnieju. Dlatego też dziękuję Tytusowi Smolińskiemu, który za każdym razem stawiał chłopaków na nogi. Był gwarantem bardzo dobrej odnowy i dzięki niemu chłopacy wytrzymywali do ostatnich minut meczów - mówi Janczak.

- Jeśli chodzi o starcie z Cracovią, to wszyscy zagrali bardzo dobrze. Jedyne co pozostaje, to cieszyć się z sukcesu - kończy szkoleniowiec żółto-niebieskich.

Sponsorem wyjazdu Arki na finał mistrzostw Polski juniorów starszych było Miasto Gdynia.

20 czerwca, czwartek
godz. 11:30 Grudziądz ARKA GDYNIA - Legia Warszawa 2:5 (0:3)
godz. 16:30 Świecie Ruch Chorzów - Cracovia 1:5 (1:1)

22 czerwca, sobota
godz. 11:30 Świecie ARKA GDYNIA - Ruch Chorzów 2:2 (0:2)
godz. 16:30 Nowe Cracovia - Legia Warszawa 1:1 (0:0)

24 czerwca, poniedziałek
godz. 11:30 Nowe ARKA GDYNIA - Cracovia 5:1 (2:0)
godz. 11:30 Grudziądz Legia Warszawa - Ruch Chorzów 2:1 (2:1)

SUKCESY JUNIORÓW ARKI W OSTATNICH LATACH
2009 - brązowy medal junior starszy (trenerzy: Dziubiński, Cieślik)
2010 - srebrny medal junior młodszy (trenerzy: Wilczyński, Dragosz, Gaffka)
2012 - złoty medal junior starszy (trenerzy: Wilczyński, Dragosz)

Opinie (47) 8 zablokowanych

• Oby tak dalej!!! (3)

Brawo Arkowcy.Przyszłość będzie piękna!!

• 63 14

• No (2)

Ostatnio coraz więcej dobrych wiadomości.Rezerwy zostają w 3 lidze,srebro młodzieży,budżet niezły.Czekamy na transfery i awans w przyszłym sezonie!

• 54 10

• NABÓR chłopców do Arki Gdynia, roczniki 2004,2005 i 2006 !

zapraszamy uzdolnione sportowo dzieci do podjęcia zajęć piłkarskich w naszym klubie!

ZAPRASZAMY

• 42 6

• Brawa dla chłopaków!!! Rewelacja!!!

• 48 6

• Brawo, brawo, brawo! Arka jest wielka! Drugi rok z rzędu olbrzymi sukces (4)

a które miejsce zajęła Lechia bo nie widzę? Czyżby z grupy nawet nie wyszli?

• 45 19

• Marek

daruj sobie .

• 29 4

• Fajnie że miasto Gdynia stawia na młodzież Arki, to przynosi wymierne korzyści

walczyć, trenować, Areczka musi panować!

• 28 6

• Piotr

Brawo Arka!!!!!!. A twój komentarz zupełnie niepotrzebny.

• 19 2

• Masz kompleks Lechii ? Ciesz się sukcesem swojej "kapeli", prowokujesz do głupich wpisów.

• 1 0

• brawo i nie uciekajcie z Gdyni

wzmocnijcie 1 drużynę - to jest przyszłośc i szansa na ek

• 52 5

• Wykorzystać potencjał tych młodych piłkarzy (1)

Gratuluję i mam nadzieję , ze przynajmniej część z tych młodych zawodników trafi wkrótce do pierwszej drużyny Arki i pomoże jej w awansie do ekstraklasy . Pomimo tego , że mieszkam w Gdańsku i jestem kibicem Lechii , to szczerze życzę Arce powrotu do ekstraklasy . Chodzi przecież nam wszystkim o to , aby Trójmiasto znowu było silnym ośrodkiem futbolu w Polsce .

• 53 6

• Dzieki lechisto!

• 16 2

• No, to gratulacje

• 42 1

• tylko żeby znów nie było (2)

że np Sebastian Bartlewski odchodzi za czapkę gruszek...

• 17 3

• za jaką czapkę gruszek? (1)

jak odejdzie to za darmo. W obecnej sytuacji Arka nie może mu niczego obiecać, a jak skończy 18 lat to będzie miał "kartę" w ręku i sam podejmie decyzję czy zostaje czy odchodzi. Arka nie ma tu nic do powiedzenia. Wiadomo mogą zaproponować mu kontrakt w wysokości 10 000zł miesięcznie, tyle że wtedy starsi koledzy masowo uderzyliby po podwyżki, a na to pieniędzy nie ma. Niedługo wyjdzie czy chłopak myśli tylko o kasie (Formella) czy o dalszym rozwoju. Zostając w Arce zacząłby wchodzić w meczach 1 ligi. Formella póki co grywał w ME (brak poziomu), a teraz będzie grał w 2 lub 3 lidze. Tak więc zrobił krok w tył. Lepiej zostać, trochę się ograć i odejść do lepszego klubu gdzie będzie realna szansa na grę w pierwszym zespole.

• 13 1

• Przeciez ma 19

• 0 0

• graty śledzie!! (4)

można się nie nawidzieć,ale honornie trzeba pogratulować!
    niech ta piłka wybrzeżowa góruje wreszcie!!

• 41 1

• szkoda że nie ma powtórki z ubiegłego roku (3)

gdzie Arka zdobyła Mistrza w kategorii Juniorów Starszych, a Lechia Juniorów Młodszych :)

• 20 1

• szkoda,ale dobre i to! życzę zdobycia PP w rugby,chociaż gracie z nami... (2)

ale myślę że wilk by był syty i owca cała!!