Wiadomości

stat

Polacy mistrzami świata klasy Optimist

Reprezentacja Polski żeglarzy została drużynowym mistrzem świata Optimist. O pierwsze trofeum w historii tej klasy zdobyte przez biało-czerwonych u wybrzeży ekwadorskiego Salinas postarali się m.in. pomorscy zawodnicy: Kacper Ziemiński (ChKŻ Chojnice) i Kacper Staniul (YKP Gdynia).

Do zespołowej rywalizacji przystąpiło 16 ekip. Jako, że do indywidualnych mistrzostw 228 reprezentantów wystawiło aż 53 kraje, to nominacje do drużynowej konkurencji rozdawane były po podsumowaniu wyników pięciu biegów.

Tutaj walczono wedle reguł pucharowych. Polacy od razu wpadli na obrońcęótytułu, czterokrotnego championa, Argentynę. Potem wcale nie było łatwiej, gdyż Ziemińskiemu, Staniulowi, Łukaszowi Przybytkowi (Anwil Dobrzyń), Jackowi Sierzputowskiemu (MOS Iława) i Michałowi Gryglewskiemu (Pogoń Szczecin) przyszło ścigać się z ubiegłorocznymi wicemistrzami, Peru. W półfinale biało-czerwoni pokonali Hiszpanów, a w finale - Włochów.

- Sukces nie jest dziełem przypadku. To między innymi efekt rozpoczętego w 2002 roku długofalowego Programu Nivea-Błękitne Żagle. Wcześniej sponsorami byli głównie rodzice. Nie wszyscy mogli jednak sprostać sporym wydatkom. Wsparcie finansowe, sprzętowe oraz organizacyjne było dla nas zbawienne. Zaprocentowała także praca Andrzeja Piaseckiego, który wcześniej wyszkolił żeglarzy deskowych do dwóch igrzysk olimpijskich w Barcelonie i Atlancie. Złoto zdobyte w Ekwadorze nabiera jeszcze większej wartości, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, ze zawodnicy używali polskich zagli wykonanych przez Marka Juszczaka z Wałcza - podkreśla Piotr Winkowski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

To pierwszy, i od razu złoty, medal zdobyty w historii mistrzostw świata klasy Optimist przez Polaków. Dotychczas największym osiągnięciem było czwarte miejsce Tomasza Januszewskiego (Baza Mrągowo) w ubiegłorocznych regatach. W rywalizacji zespołowej Polacy wówczas byli na piątym miejscu. Przypomnijmy, że przed rokiem tytuł indywidualnego mistrza Europy wywlaczył Piotr Radowski (YKP Gdynia).

Obecnie klasa Optimist w Polsce to blisko tysiąc zawodniczek i zawodników startujących regularnie w regatach. To również 250 Uczniowskich Klubów Sportowych, posiadających ponad 2500 łódek.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane