Puchar Narodów CSIO dla Szwecji

14 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Węgier Szabolcs Krucso na koniu Chacco Boy podczas Furusiyya FEI Nations Cup razem ze swoją reprezentacją zajął trzecie miejsce Węgier Szabolcs Krucso na koniu Chacco Boy podczas Furusiyya FEI Nations Cup razem ze swoją reprezentacją zajął trzecie miejsce

Drugi dzień CSIO***, który odbywa się na sopockim hipodromie, przyniósł konkurs o najwyższej puli nagród - 123000 złotych. Zwyciężyła w nim reprezentacja Szwecji. Polacy ukończyli konkurs na 7. pozycji. Biało-czerwoni ponownie dominowali natomiast w konkursie młodych koni. W sobotę, od godziny 8 dalszy ciąg rywalizacji. Dla publiczności wstęp na sopocki hipodrom jest bezpłatny.

Przed startem do drugiego dnia zawodów doszło do małej zmiany. Konkurs młodych koni podzielono na dwa. W pierwszym, porannym startowały te 6-letnie. W drugim, wieczornym, 7-letnie. Najważniejszy był jednak trzeci w piątkowym porządku dnia konkurs - Furusiyya FEI Nations Cup o puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i o nagrodę firmy NDI, z najwyższą w imprezie łączną pulą nagród 123000 złotych.

POLACY DOMINOWALI PODCZAS PIERWSZEGO DNIA ZMAGAŃ

Rywalizacja odbywała się drużynowo. Na starcie stanęło 13 reprezentacji, w tym Polska. Każda składała się z czterech jeźdźców. Niestety biało-czerwoni nie byli faworytami tego konkursu. I niespodzianki nie sprawili kończąc dwuetapową rywalizację w środku stawki. Andrzej Lemański na Bischof L, Łukasz Koza na El Camp, Łukasz Wasilewski na Wawantos v. Renvillehoeve oraz Igor Kawiak na Centno du Ry zakończyli zawody po pierwszej rundzie i ostatecznie zostali sklasyfikowani na 7. pozycji, co w tak doborowym towarzystwie jest pewnym osiągnięciem. Wygrali Szwedzi w składzie: Jens Fredricson (na koniu Lunatic), Malin Baryard-Johnsson (Baltimore 1178), Emma Emanuelsson (Titan), Peder Fredricson (H&M Cash In). Tak w zawodach, jak i w grupie drugiej europejskiej, zepchnęli z pierwszego miejsca Belgów. Na trzecim miejscu konkurs kończyli Węgrzy.

Czołówka w konkursie numer 6, Puchar Narodów (wysokość przeszkód 1,50 m)
1. Szwecja, 8 pkt, 40000 zł
2. Belgia, 13 pkt, 30000
3. Węgry, 14 pkt, 20000
4. Norwegia, 17 pkt, 15000
5. Holandia, 21 pkt, 10000
ZOBACZ PEŁNE WYNIKI (PDF)

Przed Pucharem Narodów odbyły się dwa konkursy. W zmaganiach młodych koni o puchar prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego i łączną pulę nagród w wysokości 4000 złotych, na koniach 6-letnich walczyło 29 jeźdźców. Wśród nich najlepszy okazał się Jarosław Skrzyczyński na Casanovie. Swój start ukończył on z czasem 21.75 sekundy dzięki czemu zgarnął tysiąc złotych. Na drugim miejscu finiszował Łukasz Appel na ogierze Cassini van Hamond (23.01). 0,47 sekundy wolniej trasę pokonał trzeci w klasyfikacji Mściwoj Kiecoń i jego koń Radomir H.

Czołówka w konkursie numer 4A, młode konie 6-letnie (wysokość przeszkód 1,25 m)
1. Jarosław Skrzyczyński (Polska), Casanova, 21.75, 1000 zł
2. Łukasz Appel (Polska), Cassini van Hamond, 23.01, 800
3. Mściwoj Kiecoń (Polska), Radomir H, 23.48, 600
4. Andrzej Głoskowski (Polska), Torpedo des Forest, 24.07, 400
5. Marcin Bętkowski (Polska), Versace L, 24.09, 280

Drugim w kolejności piątkowym konkursem były zmagania o puchar Dyrektora Toru Wyścigów Konnych Służewiec (pula nagród 22000). Biało-czerwoni nie mieli tym razem szans na podium. Najwyżej w klasyfikacji, na 6. miejscu znalazł się Kiecoń na koniu Sanczo (czas 56.99 sekundy). W pierwszej dziesiątce uplasował się jeszcze jeden Polak. Na 9. pozycji konkurs ukończył Wasilewski na Arkornie (57.80). Rywalizację wygrał z czasem 52.69 sekundy Belg Patrick Spits na Uletta van de Dwerse Hagen.

Czołówka w konkursie numer 5, zwykły (wysokość przeszkód 1,40 m)
1. Patrick Spits (Belgia), Uletta van de Dwerse Hagen, 52.69, 5500 zł
2. Wesley Heydens (Holandia), Ullrich, 53.71, 4400
3. Doron Kuipers (Holandia), Zinius, 54.79, 3300
4. Michael Kolz (Niemcy), Quaddro, 55.75, 2200
5. Roberto Turchetto (Włochy), Abracadabra, 56.90, 1540

Natomiast wieczorem dokończono konkurs numer 4. W części B wystartowały koniec 7-letnie. W nim tradycji stało się zadość i ponownie w rywalizacji młodych koni triumfował Polak. Czas 27.82 sekundy dał zwycięstwo Marcinowi Bętkowskiemu na wałachu Baldessarini. Kolejny reprezentant naszego kraju zajął 3. miejsce. Bętkowskiego i Kieconia na koniu Digisport Cavalier (28.56) rozdzielił Włoch Riaccardo Pisani na Golden Gunie (28.21).

Czołówka w konkursie numer 4B, młode konie 7-letnie (wysokość przeszkód 1,30 m)