• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Polscy bobsleiści wicemistrzami świata U-23. Trenują od dwóch miesięcy

mip.
16 stycznia 2023, godz. 06:00 
Opinie (4)
 • Aleksy Boroń i Seweryn Sosna zostali wicemistrzami świata do lat 23 w bobslejach podwójnych.
 • Aleksy Boroń i Seweryn Sosna po dekoracji.

Historycznego wyczynu w niemieckim Winterbergu dokonali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk, Aleksy Boroń i Seweryn Sosna. Polscy bobsleiści zajęli 2. miejsce w mistrzostwach świata do lat 23 w dwójkach bobslejowych. Ten drugi tę dyscyplinę trenuje dopiero od...dwóch miesięcy.Aleksy BorońSeweryn Sosna zajęli 2. miejsce w mistrzostwach świata do lat 23 w zawodach dwójki bobslejowej. Zawodnikom AZS AWFiS Gdańsk udało się to, pomimo faktu, że pierwszy z nich miał tylko kilka okazji na zapoznanie z torem, a drugi trenuje tę dyscyplinę od...dwóch miesięcy! Nic nie zapowiadało takiego sukcesu Polaków, bowiem przygoda gdańskich bobsleistów z torem w Winterbergu zaczęła się fatalnie. Już na pierwszym treningu pojawiły się pierwsze kłopoty.

- Aleksy nie miał dużo czasu na przygotowanie się do toru - zaledwie sześć ślizgów. W zeszłym sezonie w Winterbergu przeżył bardzo poważny wypadek, przez który nie mógł kontynuować treningów i uczestniczyć w zawodach na tym torze. Na pierwszym ślizgu treningowym mieliśmy wywrotkę, a mimo to Aleksy opanował tor na tyle, że mogliśmy konkurować z innymi drużynami - mówi Seweryn Sosna, który dopiero od kilku miesięcy uprawia bobsleje.

Zobacz medalowy zjazd polskich bobsleistów

Polski duet musiał ustąpić miejsca na najwyższym stopniu podium Niemcom: Adamowi AmmourowiBenediktowi Hertelowi. Natomiast podium uzupełnili reprezentacji Rumunii: Cristian Mihai TenteaCiprian Nicolae Daroczi.

Dwójka bobslejowa to niezwykle trudna konkurencja. Poza rozpędem na starcie istotne jest również umiejętne kierowanie pojazdem, aby obrać jak najlepszą ścieżkę i wygrać rywalizację z pozostałymi startującymi. Niekiedy o zwycięstwie decydują ułamki sekund i tak też było w niemieckim Winterbergu. Zawody i historyczny sukces wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród Polaków. Choć nie było im łatwo i nie byli stawiani w roli faworytów, udało im się sięgnąć po srebrne medale.

- Trzeba przyznać, że były to trudne zawody. Już po pierwszym ślizgu zajmowaliśmy drugą lokatę w klasyfikacji do lat 23, co wywołało w nas dużą presję. Poradziliśmy sobie z nią i skończyliśmy zawody jako wicemistrzowie świata U-23! - dodaje.

Przeczytaj, kto z Trójmiasta powalczy o start w ZIO 2026?Choć Polacy nie mają zbyt wielkiego doświadczenia, udało im się dokonać historycznego sukcesu. W Polsce dopiero od niedawna wdrożono kompleksowy plan rozwoju skeletonu i bobslejów, co ma zaowocować m.in. startami w zimowych igrzyskach olimpijskich. Obaj zawodnicy rozpoczynali od lekkiej atletyki.

- Do kadry dołączyłem w listopadzie 2022 roku. Wcześniej trenowałem biegi sprinterskie u trenera Macieja Ratajczaka. To właśnie jemu zawdzięczam świetne przygotowanie motoryczne, dzięki któremu idealnie odnalazłem się w nowej dyscyplinie - komentuje Sosna.

Jakie umiejętności powinni mieć bobsleiści?Doświadczenie lekkoatletyczne ma także Aleksy Boroń, który jest wielokrotnym mistrzem Polski juniorów w wielobojach. Przygotowanie motoryczne to kluczowy element treningu bobsleistów. To oznacza, że mogą ćwiczyć przed sezonem także w Polsce, gdzie na ten moment brakuje choćby jednego toru lodowego.

- Latem kadra trenowała w swoich miastach a pod koniec miesiąca spotykali się na tygodniowe zgrupowanie w COS OPO Cetniewo. Przygotowują się tam motorycznie do sezonu. Głównie pracują nad siłą i szybkością, bo kluczowym elementem dobrego wyniku jest dobry start - mówi Aleksy Boroń.

Przeczytaj o wynikach polskich bobsleistów na ZIO w 2018 rokuDodajmy, że nad rozwojem polskich bobsleistów czuwa trzech trenerów, którzy zajmują się całą kadrą narodową. Trenerem od lodu jest Oleg Polywacz, były ukraiński pilot, dwukrotny olimpijczyk, a trenerami motorycznymi są Ryszard RećkoRyszard Sadowski.

Kolejne starty naszych srebrnych medalistów już niebawem. W najbliższym tygodniu odbędzie się rywalizacja o Puchar Europy w Siguldzie. Następnie w planach są mistrzostwa świata seniorów w Sankt Moritz i mistrzostwa Europy juniorów w Winterbergu. Planem długofalowym jest kwalifikacja do ZIO 2026, które odbędą się w Mediolanie.
mip.

Opinie (4) 1 zablokowana

 • Czekam na film

  Disco-Polo na lodzie!!!

  • 3 3

 • Jeśli ktoś po 2 miesiącach treningu zostaje Wicemistrzem Świata to możliwości są dwie: (2)

  1. Bardzo niski poziom tego sportu.
  2. Bardzo duży talent naszych sportowców.
  Trzymam kciuki, by druga teoria była prawdziwa. Powodzenia!

  • 4 1

  • w bobslejach ważne jest doświadczenie

   na największych imprezach medale zdobywają głownie starsi zawodnicy

   • 0 0

  • 2

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane